آیزاک نیوتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
آیزاک نیوتن
Sir Isaac Newton by Sir Godfrey Kneller, Bt.jpg
نیوتون در ۱۷۰۲ پرتره از گادفری نلر
متولد۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳ (در تقویم قدیمی انگلستان ۲۵ دسامبر ۱۶۴۲)
روستای وولزثروپ،
لینکلن‌شر، انگلستان
مرگ۲۰ مارس ۱۷۲۶ یا ۳۱ مارس ۱۷۲۷
کنزینگتون، میدلسکس، بریتانیای بزرگ، انگلستان
ملیتانگلیسی
رشته فعالیتگرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره‌شناسی، فیزیولوژی، شیمی
محل کاردانشگاه کمبریج
دانش‌آموختهٔکالج ترینتی
دلیل شهرتمکانیک نیوتونی
قانون جهانی گرانش نیوتون
دیفرانسیل
نورشناسی
جوایزشوالیه (۱۷۰۵)
دیننامشخص
امضا
امضای آیزاک نیوتن

سِر ایزاک نیوتن (به انگلیسی: Sir Isaac Newton) زاده‌ی ۴ ژانویه ۱۶۴۳ – درگذشته ۲۰ مارس ۱۷۲۷ فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، فیلسوف و شهروند انگلستان بوده‌است.

نیوتون در سال ۱۶۸۷ شاهکار «اصول ریاضی فلسفهٔ طبیعی» را به نگارش درآورد. در این کتاب، او مفهوم گرانش عمومی را مطرح ساخت و با تشریح قوانین حرکت اجسام، علم مکانیک کلاسیک را پایه گذاشت. از دیگر کارهای مهم او بنیان‌گذاری حساب دیفرانسیل و انتگرال است. نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا و ارتقای نظریهٔ خورشید-مرکزی پیوند خورده‌است. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردش‌های زمینی و آسمانی را کشف کرد. وی همچنین توانست برای اثبات قانون‌های حرکت سیاره‌های کپلر برهان‌های ریاضی بیابد. در جهت بسط قوانین نامبرده، او این جستار را مطرح کرد که مدار اجرام آسمانی مانند دنباله‌دار، لزوماً بیضوی نیست، بلکه می‌تواند هذلولی یا شلجمی نیز باشد. افزون بر این‌ها، نیوتن پس از آزمایش‌های دقیق دریافت که نور سفید ترکیبی از تمام رنگ‌های موجود در رنگین کمان است. او فرضیهٔ موجی کریستیان هویگنس را دربارهٔ نور رد کرد. از دیدگاه نیوتن نور جریانی از ذرات است که از چشمهٔ نور به بیرون فرستاده می‌شوند.

نیوتن دیدگاهی نزدیک به دئیسم داشته‌است و بسیاری از پژوهشگران و زندگینامه نگاران از او را به عنوان یک دئیست نزدیک به مسیحیت یاد می‌کنند.[۱][۲][۳][۴]

زندگی‌نامه[ویرایش]

آیزاک نیوتن در نیمه شب عید سال نو ۱۶۴۲ به دنیا آمد. او کودکی زودرس و بقدری نحیف بود که پزشکان به زنده ماندنش امید چندانی نداشتند.[۵][۶] پدر وی که کشاورزی مرفه بود سه ماه پیش از تولد او از دنیا رفته بود و هانا مادر آیزاک مجبور بود این کودک رنجور را به تنهایی بزرگ کند. خانهٔ مادری او در وولزثروپ بزرگ و راحت بود. آن‌ها فقیر نبودند، اما بزرگ کردن آیزاک که کودکی رنجور و نحیف بود برای مادری تنها آسان نبود.

در سال تولد آیزاک نیوتن، جنگ‌های داخلی انگلستان آغاز شد. نبردهای خونینی میان گارد سلطنتی و طرفداران مجلس درگرفت. زمانی که جنگ تمام شد، نیوتن شش ساله بود.

تجزیهٔ کشور که از رویدادهای مهم تاریخ آن محسوب می‌شد این کشور را به سخنگوی قدرتمند پروتستانها تبدیل کرد. اکثر اهالی محل زندگی نیوتن (لینکلن‌شر) حامی مجلس بودند ولی خانودهٔ او طرفدار پادشاه بودند. این مشکلات سیاسی بر زندگی او تأثیرات فراوانی داشت. در این هنگام بود که مادر او قصد ازدواج مجدد کرد و به محل زندگی ناپدریش رفت و او را نزد مادربزرگش نهاد. او هیچگاه با مادربزرگش صمیمی نبود و همیشه از ناپدریش متنفر بود. در خانهٔ مادربزرگش اکثر ساعات روز را به ساخت الگوهای مکانیکی می‌پرداخت. او علاقهٔ زیادی به این کار داشت.

نیوتن در ده سالگی شاهد مرگ ناپدری‌اش بود. نیوتون از این اتفاق بسیار خوشحال بود. چون از ناپدری اش نفرت داشت با مرگ ناپدری نیوتن، مادرش به وولزثروپ بازگشت. دو سال بعد نیوتن وارد دبیرستان گرانثام شد. حال او با عمویش در شهر زندگی می‌کرد. نیوتن بسیار ضعیف بود و نمی‌توانست در بازی‌های خشن شرکت کند. در چهارده سالگی او یک روز با یکی از بچه‌های قلدر مدرسه گلاویز شد و در آخر موفق شد بینی حریف خود را بشکند. این اتفاق او را به یک قهرمان تبدیل کرد و باعث تشویق و تحسین دیگر بچه‌ها و دلگرمی او شد.

آیزاک جوان در سال ۱۶۶۱، در هجده سالگی وارد دانشگاه کمبریج شد اما مادر او نمی‌توانست مخارج دانشگاه را بپردازد از این رو وی به گروه «سابسایزرها» پیوست. سابسایزرها دانشجوهایی بودند که به جای پرداخت شهریه، اتاق‌ها را نظافت می‌کردند یا در سالن غذاخوری به عنوان پیشخدمت کار می‌کردند.

در یک روز یکشنبه در اواخر بهار ۱۶۶۴ آیزاک و دوستش، جان ویکنز به سیرکی که به تازگی درکمبریج دایر شده بود رفتند. در این سیرک آیزاک به‌طور تصادفی متوجه چیزی شد که به طرز خیره‌کننده‌ای می‌درخشید. آن چیز حیرت‌آور یک منشور بود. آیزاک متوجه شد که با استفاده از آن منشور می‌تواند آزمایش‌های مفیدی انجام دهد. از این رو فوراً آن را خرید. مردم آن زمان فکر می‌کردند که اثر رنگین کمان از خواص منشور است و تابش نور بر منشور این خاصیت را از درون منشور آزاد می‌کند. نیوتن دست به چندین آزمایش زد و از چند منشور استفاده کرد. نتایج او امروزه به عنوان جزئی از قوانین فیزیک محسوب می‌شوند. او کشف کرد که «تصاویری که ما از اجسام می‌بینیم، بازتاب نور از سطح آن اجسام است».

نیوتن پس از این موفقیت‌های علمی در سال ۱۶۶۵ مدرک لیسانس علوم انسانی خود را گرفت. حال او می‌توانست چهار سال دیگر در کالج ترینیتی تحصیل کند. او مایل بود از این پس به مسئلهٔ جاذبه بپردازد. اما در این سال طاعون در انگلیس شایع شد و شعله‌های مرگبار آن از هر سوی این کشور زبانه می‌کشید. به همین دلیل دانشگاه تعطیل شد و نیوتن به لینکلن‌شر بازگشت.

نیوتن در این فکر بود که چگونه سیارات بر مدار خود پیرامون خورشید قرار می‌گیرند بی‌آنکه نیرویی ناشناخته دست اندرکار باشد. او هنگامی که در باغ خانهٔ مادری خود در حال تفکر به این موضوع بود، سیبی از روی درخت افتاد و او را متوجه کرد که علت افتادن سیب همان دلیل گردش سیارات به دور خورشید است. خورشید نیروی کششی به سیارات وارد می‌کند و عین همان نیرو را زمین به ماه. اما سؤالی دیگر برای وی پیش‌آمد: «چرا سیارات به روی خورشید سقوط نمی‌کنند؟» او چندین روز به این مسئله فکر کرد اما جوابی نیافت. درست همان زمان که او بار و بنهٔ خود را برای بازگشت به دانشگاه کمبریج می‌بست، حقیقت پرده از چهره برگرفت. در یک لحظه او نوعی بازی را که بچه‌ها در مدرسه انجام می‌دادند بخاطر آورد. قاعدهٔ بازی این بود که باید بازیکن سطل آبی را در هوا می‌چرخاند. برندهٔ این بازی کسی بود که سطل را بدون اینکه آب از آن بریزد در هوا بچرخاند. اکنون نیوتن دلیل چرخش سیارات بدور خورشید، بدون آنکه در خورشید سقوط کنند را دریافته بود. این پدیده که نیازمند سرعت جانبی است، همان نیروی مرکز گراست. او پس از چند آزمایش کشف کرد که نیروی جاذبه از قانون عکس مجذور فاصله پیروی می‌کند.

در زمان گالیله فقط تلسکوپ‌های شکستی وجود داشت، اما بزرگنمایی و وضوح خوبی نداشتند. نیوتن با استفاده از نبوغ و تجربه‌اش در ساخت مدل‌های مکانیکی توانست تلسکوپ بازتابی را که انقلابی در علم محسوب می‌شد اختراع کند. این تلسکوپ بزرگنمایی و وضوح بهتری نسبت به تلسکوپ‌های شکستی دارند. نیوتن به دلیل اختراع تازه‌اش بسیار مشهور شد و پس از چندی به انجمن سلطنتی پیوست. او در اولین سخنرانی‌اش با دانشمند بزرگ هم عصرش یعنی رابرت هوک ملاقات کرد و میان این دو مشاجره درگرفت. هوک خود را خبرهٔ پژوهش دربارهٔ نور می‌دانست و نظرات نیوتن را رد می‌کرد.

پس از مدتی، نیوتن فیزیک را رها کرد و به پژوهش در مورد کیمیاگری (پایهٔ شیمی امروز) پرداخت. اما در این بین هانا، مادر او درگذشت. این مسئله او را تا مدتی از کسب دانش بازداشت.

در ۲۸ آوریل ۱۶۸۶ نیوتن کتاب اصول ریاضی فلسفهٔ طبیعی را چاپ کرد و نسخهٔ اول آن را به انجمن سلطنتی داد. اما در نیمه شب همان روز هوک مدعی شد که قوانین نیوتن را قبلاً کشف کرده‌است.

در سال ۱۶۹۶ نیوتن رئیس ضرابخانهٔ سلطنتی شد و همچنین در چند سال بعد او سرپرست انجمن سلطنتی نیز شد. در این مدت او متقاعد شد که اکتشافات خود در زمینهٔ نور را با عنوان «نور شناخت» منتشر کند. یک سال بعد، ملکه آن به او لقب شوالیه (سِر) داد.

سر آیزاک نیوتن در ۲۰ مارس ۱۷۲۶ یا ۱۷۲۷ چشم از جهان فروبست.

از کودکی تا استادی[ویرایش]

نیوتن در روستای وولزثروپ-بای-کالسترورث واقع در ناحیه لینکلن‌شر زاده شد. سه ماه پیش از تولد، پدرش درگذشت. مادر او نیز دو سال بعد از نو ازدواج کرد و آیزاک را تحت سرپرستی مادربزرگش قرار داد.

پس از به پایان بردن آموزش‌های آغازین در مدرسه گرنتَم در سال ۱۶۶۱ نیوتن به کالج ترینیتی دانشگاه کمبریج جایی که عمویش نیز به تحصیل اشتغال داشت، وارد شد. در آن دوران دروس دانشکده عموماً بر پایهٔ آموزه‌های ارسطو تنظیم می‌شد ولی نیوتن ترجیح می‌داد که با اندیشه‌های مترقی‌تر فیلسوفان نوگرایی چون دکارت، گالیله، کوپرنیک و کپلر آشنا شود. در ۱۶۶۵ او موفق به کشف قضیهٔ دو جمله‌ای در جبر شد. یافته‌ای که بعدها به ابداع حساب دیفرانسیل انجامید. نیوتن نخستین مدرک دانشگاهی خود را در سال ۱۶۶۵ دریافت کرد اما زمانی که درصدد ورود به دورهٔ کارشناسی ارشد بود، دانشگاه کمبریج بر اثر همه‌گیری طاعون در لندن و حومه تعطیل شد و نیوتن به روستایش بازگشت. در طول دو سال بعد او در خانه‌اش به مطالعات خود در زمینهٔ حساب، نورشناسی و گرانش ادامه داد.

آیزاک نیوتن در سالخوردگی در سال ۱۷۱۲، تصویر از سر جیمز ثرنهیل

در همین دوران مرخصی اجباری بود که نیوتن نظریات خود را در مورد گرانش پایه‌ریزی کرد. مطابق داستانی بسیار مشهور، روزی نیوتن زیر یک درخت سیب نشسته بوده که ناگاه سیبی به زمین می‌افتد و از این واقعه او به یکسانی ماهیت نیروی گرانش زمینی و سماوی پی می‌برد. داستان فوق در واقع روایت اغراق شده ایست از خاطره‌ای که خود نیوتن نقل کرده بود مبنی بر اینکه یک روز کنار پنجرهٔ اتاق خانه‌اش به تماشای باغ نشسته بود که افتادن سیبی از درختی نظرش را به خود جلب کرد. در حقیقت طی گفتگوهای بعدی، وی اقرار کرد که داستان سیب کاملاً ساختگی بوده و کشف جاذبه به تحقیقات قبلی او بر می‌گردد و او این داستان را به صرف جلب نظر عموم ساخته‌است. سال‌ها بعد در ۱۵ آوریل ۱۷۲۶، او به دوست نویسنده‌اش ویلیام استاکلی گفت: «واقعهٔ مذکور این سؤال را به ذهنم آورد که چرا سیب همیشه مستقیماً به پایین می‌افتد؟ چرا به جای حرکت به سمت مرکز زمین به طرفین یا رو به بالا نمی‌رود؟» (به نقل از کتاب «یادداشت‌هایی از زندگانی سر آیزاک نیوتن») پس از برطرف شدن خطر طاعون در سال ۱۶۶۷، نیوتن به کمبریج بازگشت و عضو جزء کالج ترینیتی شد و در سال ۱۶۶۸ با دریافت مدرک فوق لیسانس و گرفتن کرسی استادی لوکاسین جایگاه خود را تثبیت کرد.

اوج فعالیت‌های علمی[ویرایش]

نورشناسی[ویرایش]

در دههٔ ۱۶۶۰ میلادی نیوتن دربارهٔ شکست نور تحقیق می‌کرد. او دریافت که نور سفید اگر از یک منشور عبور کند به طیفی از رنگ‌ها تجزیه می‌شود. همچنین به‌وسیلهٔ قرار دادن منشور مشابه دیگری در مسیر نور تجزیه شده به صورت وارونه، می‌توان رنگ‌های طیف را بازترکیب کرد و نور سفید به دست آورد. او علت تشکیل طیف را چنین توجیه می‌کرد: نور جریانی از ذرات کوچک است که به خط مستقیم در فضا حرکت می‌کنند و هنگام عبور از یک ماده شفاف مانند منشور به ماده‌ای دیگر، این ذرات بسته به نوع لرزش خود با زاویه‌های گوناگون شکست می‌یابند. در نتیجه ذرات تشکیل دهنده نور سفید از هم جدا شده به شکل طیف هفت رنگ ظاهر می‌شوند.

نسخه بدل دومین تلسکوپ بازتابی نیوتن که او در سال ۱۶۷۲ به انجمن سلطنتی ارائه کرد

این ویژگی در تلسکوپ‌های شکستی پدیده‌ای را موجب می‌شود که به آن پراکندگی نور می‌گویند؛ لبه‌های عدسیهای این تلسکوپ‌ها مانند منشور عمل کرده و نور سفید را پس از عبور از خود به صورت طیف درمی‌آورند و در تصاویر تلسکوپ حاشیه‌های رنگی ایجاد می‌کنند. برای حل این مشکل نیوتن در سال ۱۶۶۸ تلسکوپ بازتابشی را که چندی قبل توسط جیمز گرگوری اسکاتلندی طراحی شده بود تکامل بخشید و آن را همراه با تحلیل دقیق قوانین بازتابش و تجزیهٔ نور به انجمن سلطنتی ارائه نمود. نظریهٔ نیوتن با مخالفت رابرت هوک فیزیکدان روبرو شد. هوک و کریستیان هویگنس هلندی در آن زمان صاحب تئوری موجی نور بودند که از نظر نیوتن مردود بود. چندی بعد نیوتن بر پایه نظریات خود کتابی در باب نورشناسی با عنوان «اپتیکس» نوشت؛ ولی از بیم مخالفت‌های هوک انتشار آن را تا سال ۱۷۰۴ به تأخیر انداخت. در این زمان وی خود رئیس انجمن سلطنتی شده و رابرت هوک نیز در گذشته بود.

گرانش[ویرایش]

نسخه خود نیوتن از کتاب «پرینکیپیا» با اصلاحات دست‌نویس برای نسخه دوم

در سال ۱۶۸۴ نیوتن که مطالعات خود را دربارهٔ گرانش و چگونگی حرکت سیارات کامل کرده بود، رساله‌ای در این مورد نوشت که بسیار مورد توجه ادموند هالی ستاره‌شناس معروف انگلیسی قرار گرفت. با تشویق و پیگیری او سرانجام نیوتن کتابش با نام «اصول ریاضی فلسفهٔ طبیعی» را تکمیل و با سرمایه هالی منتشر کرد. این کتاب بر جهان علم به ویژه فیزیک تأثیری عظیم گذاشت و بعضی آن را بزرگ‌ترین کتاب علمی تاریخ دانسته‌اند.

یوهانس کپلر ستاره‌شناس آلمانی در سال ۱۶۰۹ نظریهٔ انقلابی خود را دربارهٔ حرکت سیارات عرضه کرد. در آن زمان هنوز یافته‌های کوپرنیک مقبولیت عام پیدا نکرده بود و اکثر مردم بر این باور بودند که سیارات، خورشید و دیگر ستارگان به دور زمین می‌چرخند. کپلر درکتاب خود به نام «هیئت جدید» تمام این پندارها را در هم ریخت. او با استفاده از نتایج رصدهای استادش تیکو براهه و مشاهدات خود توانست ثابت کند که سیارات نه به دور زمین که گرد خورشید می‌چرخند و مدار آن‌ها نیز بر خلاف تصور رایج دایره‌ای نیست بلکه بیضوی است. کپلر نتوانسته بود توضیح دهد که چرا مدار سیاره‌ها به این شکل است و چه نیرویی آن‌ها را به حرکت درمی‌آورد. همچنین مشخص نبود که به چه علت سرعت مداری سیارات وقتی به خورشید نزدیکترند، افزایش می‌یابد.

نیوتن در کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی»، معروف به «پرینکیپیا» (Principia)، به تمامی این پرسش‌ها پاسخ گفت. او ثابت کرد که نیروی کشش میان اجسام آسمانی، طبق قانون عکس مربع عمل می‌کند یعنی مقدار نیروی گرانش میان خورشید و یک سیاره برابر است با عکس مجذور فاصله میان آن دو. او با تحلیل ریاضی نشان داد که قانون عکس مربع به ناگزیر مسیر حرکت سیاره‌ها را بیضوی می‌سازد. اصول اساسی حساب دیفرانسیل را در این زمان اختراع کرد. آنگاه گام بلند دیگری برداشت و قانون گرانش عمومی را کشف کرد که به موجب آن هر جسمی در عالم به هر جسم دیگری نیروی کششی وارد می‌کند و مقدار این نیرو با رابطهٔ نامبرده محاسبه‌پذیر است.

قوانین نیوتن در حرکت اجسام[ویرایش]

گهواره نیوتون در حال حرکت.

در بخش دیگری از پرینسیپیا، نیوتن چگونگی حرکت اجسام را در قالب سه قانون توصیف کرده‌است. این قوانین آن‌قدر همه‌فهم و آشکارند که امروزه کسی گمان نمی‌برد نیازی به کشف شدن داشته باشند. با این حال نیوتن نخستین کسی بود که با نبوغ خود به وجود آن‌ها پی‌برد و چیستان حرکت جسم را حل کرد.

 • قانون اول نیوتن (قانون لَختی): هر جسم در سکون یا حرکت یکنواخت در راستای خط مستقیم، به همان حالت می‌ماند مگر در اثر نیروهای بیرونی ناچار به تغییر آن حالت شود.
 • قانون دوم نیوتن (رابطهٔ نیرو و شتاب): کل نیروی وارد بر یک جسم برابر است با حاصل‌ضرب جرم آن جسم در شتاب آن.
 • قانون سوم نیوتن (قانون کنش و واکنش): هرگاه جسمی به جسمی دیگر نیرو وارد کند جسم دوم نیز نیرویی به همان اندازه (مقدار) ولی در خلاف جهت بر جسم اوّل وارد می‌کند.

مجموعهٔ قوانین سه‌گانهٔ حرکت و قانون گرانش عمومی، اساس و شالودهٔ فناوری مدرن هستند و با وجود پیدایش فرضیه‌های تازه‌تر از اهمیت آن‌ها کاسته نشده‌است.

پذیرش مناصب حکومتی و ریاست انجمن سلطنتی[ویرایش]

در کنار فعالیت‌های علمی معمول، نیوتن از مسؤولیت‌های سیاسی نیز رویگردان نبود. او در سال‌های ۱۶۸۹، ۱۷۰۱ و ۱۷۰۲ به نمایندگی مجلس برگزیده شد. اگر چه تنها جمله‌ای که در طول این سه سال در صحن مجلس بر زبان آورد، تقاضای بستن پنجره‌ها بود!

آرامگاه نیوتن در کلیسای وستمینستر

در سال ۱۶۹۶ با فرمان چارلز مونتاگو رئیس خزانه‌داری انگلستان، نیوتن منصب ناظر ضرابخانه سلطنتی را عهده‌دار شد و سه سال بعد در ۱۶۹۹ به مدیریت آن سازمان گمارده شد. اگر چه نیوتن چنین مشاغلی را بیشتر برای سرگرمی می‌پذیرفت ولی گفته‌اند که در این مقام او وظیفهٔ خود را «با شایستگی تمام» انجام می‌داد. از سال ۱۷۰۳ تا آخر عمر نیوتن رئیس انجمن سلطنتی بریتانیا و همچنین یکی از اعضای فرهنگستان علوم فرانسه بود. او در سال ۱۷۰۵ از سوی ملکه آن به مقام شوالیه (شهسواری) مفتخر گردید.

سِر آیزاک نیوتن در سن ۸۴ سالگی در لندن درگذشت. پیکر وی را در کلیسای وست مینیستر به خاک سپردند. او نخستین دانشمندی بود که به این افتخار نائل آمد.

زندگی شخصی[ویرایش]

نیوتن شخصیتی آشکارا غیرعادی داشت، بیش از اندازه استثنایی اما تک‌رو، سرد، بدعنق تا حد پارانویا و به حواس‌پرتی و انجام دادن کارهای غیرعادی معروف بود.[۷] او تا جایی پیش رفت که یک بار سنجاقی دراز را در کاسهٔ چشم خود، بین چشم و استخوان کاسهٔ چشم و تا حد امکان نزدیک به عقب چشم خود فرو بُرد و به اطراف چرخاند تا ببیند چه تغییری پیش می‌آید اما به طرزی معجزه‌آسا اتفاق ماندگاری روی نداد.[۷] در موردی دیگر، مدتی بس طولانی و تا جایی‌که می‌توانست تاب بیاورد به خورشید خیره شد تا ببیند چه تأثیری بر بیناییش می‌گذارد؛ این بار نیز از آسیب ماندگار مصون ماند ولی مجبور شد چند روزی را در یک اتاق تاریک بماند تا چشمانش به وضعیت عادی برگردند.[۷]

هرچند نیوتن بیشتر به خاطر آثار علمی شهرت دارد امّا تعدادی از رساله‌های وی در مورد تفسیر کتاب مقدس شهرت دارند. وی خود را از معدود افراد زمان می‌دانست که توسط خدا برای تفسیر کتاب مقدس برگزیده شده بودند. وی مانند بسیاری دیگر از معاصران هموطنش از ستایندگان آثار جوزف مید بود. نیوتن تأکید زیادی بر تفسیر مکاشفه یوحنا داشت و یادداشت‌های فراوانی در مورد این بخش از انجیل دارد. وی به تثلیث اعتقاد نداشت.[۸] او نیمی از عمر خود را به کیمیاگری و کارهای خودسرانهٔ مذهبی گذراند و سال‌های متمادی را به مطالعهٔ نقشهٔ طبقهٔ همکف معبد گمشدهٔ سلیمان در بیت‌المقدس می‌گذراند (و زبان عبری را هم بدین منظور فرا گرفت) تا سرنخ‌های ریاضی لازم برای پیدا کردن تاریخ دومین بازگشت مسیح و پایان جهان را در آن پیدا کند.[۹] دلبستگی او به کیمیاگری بسیار بیشتر بود تا جایی‌که تجزیهٔ یک رشته از موی سر نیوتن در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی نشان داد که جیوهٔ موجود در موی او چهل برابر میزان عادی آن است[۹] که حواس‌پرتی او را نیز توجیه می‌کند که گاهی هنگام بیدار شدن تا ساعت‌ها فراموش می‌کرد که باید از رختخواب برخیزد و به صورت نشسته در تختش در اندیشه‌های خود غرق می‌شد.[۷]

اختلافات علمی[ویرایش]

ایزاک نیوتون با لایبنیتز بر سر اینکه کدام زودتر مبدع حساب دیفرانسیل و انتگرال بوده‌است اختلاف داشت و هنگامی که لایبنیتز از آکادمی علوم سلطنتی درخواست کرد که کمیته‌ای بی‌طرف برای بررسی این موضوع دست به کار شود، نیوتون نیز به عنوان رئیس آکادمی کمیته‌ای متشکل از دوستان خود را برای این کار انتخاب کرد و در نتیجه لایبنیتز به انتحال یا سرقت فکری محکوم شد. تحقیقات آینده نشان داد که نیوتون اولین کسی بود که به حساب دیفرانسیل و انتگرال دست یافت.[۱۰]

درگیری دیگری نیوتون با رابرت هوک بر سر کشف قوانین سه‌گانه حرکت نیوتون پیش‌آمد. مدارک تازه به دست آمده نشان می‌دهد حق با هوک بوده‌است.[۱۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Force, James E.; Popkin, Richard Henry (1990). Force, James E.; Popkin, Richard Henry, eds. Essays on the Context, Nature, and Influence of Isaac Newton's Theology. Springer. p. 53. ISBN 978-0-7923-0583-5. Newton has often been identified as a deist. ...In the 19th century, William Blake seems to have put Newton into the deistic camp. Scholars in the 20th-century have often continued to view Newton as a deist. Gerald R. Cragg views Newton as a kind of proto-deist and, as evidence, points to Newton's belief in a true, original, monotheistic religion first discovered in ancient times by natural reason. This position, in Cragg's view, leads to the elimination of the Christian revelation as neither necessary nor sufficient for human knowledge of God. This agenda is indeed the key point, as Leland describes above, of the deistic program which seeks to "set aside" revelatory religious texts. Cragg writes that, "In effect, Newton ignored the claims of revelation and pointed in a direction which many eighteenth-century thinkers would willingly follow." John Redwood has also recently linked anti-Trinitarian theology with both "Newtonianism" and "deism." |access-date= requires |url= (help)
 2. Gieser, Suzanne. The Innermost Kernel: Depth Psychology and Quantum Physics. Wolfgang Pauli's Dialogue with C.G. Jung. Springer. pp. 181–182. ISBN 978-3-540-20856-3. Newton seems to have been closer to the deists in his conception of God and had no time for the doctrine of the Trinity. The deists did not recognize the divine nature of Christ. According to Fierz, Newton's conception of God permeated his entire scientific work: God's universality and eternity express themselves in the dominion of the laws of nature. Time and space are regarded as the 'organs' of God. All is contained and moves in God but without having any effect on God himself. Thus space and time become metaphysical entities, superordinate existences that are not associated with any interaction, activity or observation on man's part. |access-date= requires |url= (help)
 3. McCauley, Joseph L. (1997). Classical Mechanics: Transformations, Flows, Integrable and Chaotic Dynamics. Cambridge University Press. p. 3. ISBN 978-0-521-57882-0. Newton (1642–1727), as a seventeenth century nonChristian Deist, would have been susceptible to an accusation of heresy by either the Anglican Church or the Puritans. |access-date= requires |url= (help)
 4. Hans S. Plendl, ed. (1982). Philosophical problems of modern physics. Reidel. p. 361. Newton expressed the same conception of the nature of atoms in his deistic view of the Universe. |access-date= requires |url= (help)
 5. Rosinsky, Sir Isaac Newton: Brilliant Mathematician and Scientist, 19.
 6. "Sir Isaac Newton". Encyclopædia Britannica. Retrieved 3 April 2014.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ بیل برایسن، تاریخچهٔ تقریباً همه چیز، برگردان محمدتقی فرامرزی، صفحهٔ ۶۶.
 8. Avery Cardinal Dulles. The Deist Minimum. 2005.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ بیل برایسن، تاریخچهٔ تقریباً همه چیز، برگردان محمدتقی فرامرزی، صفحهٔ ۶۷.
 10. هاوکینگ, استیون (1388). تاریخچه کوتاه‌تر زمان. نشر فاطمی. pp. ۱۲۰۱۲۱. ISBN 964-318-437-4.
 11. گریبین, جان (1389). "انقلابات نیوتونی". تاریخ علم غرب (عنوان اصلی:Science :a history). ۱۳۰–۱۶۶. نشر فاطمی. ISBN 978-964-318-606-7.

منابع[ویرایش]

 • هاوکینگ, استیون (1388). تاریخچه کوتاه‌تر زمان. نشر فاطمی. ISBN 964-318-437-4.
 • برایسن، بیل (چاپ چهارم ۱۳۸۸). تاریخچهٔ تقریباً همه چیز. ترجمهٔ محمدتقی فرامرزی. تهران: انتشارات مازیار. شابک ۹۶۴-۵۶۷۶-۴۸-۷. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
 • گریبین, جان (1389). "انقلابات نیوتونی". تاریخ علم غرب (عنوان اصلی:Science :a history). ۱۳۰–۱۶۶. نشر فاطمی. ISBN 978-964-318-606-7.
 • اسحاق نیوتن/ آلفرد روپرت هال؛ ترجمهٔ حسن افشار. - تهران: نشر مرکز
 • تاریخ علم کمبریج/ کالین ا. رُنان؛ ترجمهٔ حسن افشار. - تهران: نشر مرکز، چاپ سوم: ۱۳۸۲
 • زندگی نامهٔ اسحاق نیوتون


Isaac Newton

Portrait of man in black with shoulder-length, wavy brown hair, a large sharp nose, and a distracted gaze
Portrait of Newton by Godfrey Kneller, 1689
Born(1643-01-04)4 January 1643 [O.S. 25 December 1642][a]
Died31 March 1727(1727-03-31) (aged 84) [O.S. 20 March 1726][a]
Resting placeWestminster Abbey
NationalityEnglish
Alma materTrinity College, Cambridge
Known for
Awards
Scientific career
Fields
Institutions
Academic advisors
Notable students
Signature
Is. Newton

Sir Isaac Newton PRS (25 December 1642 – 20 March 1726/27[a]) was an English mathematician, physicist, astronomer, theologian, and author (described in his own day as a "natural philosopher") who is widely recognised as one of the most influential scientists of all time and as a key figure in the scientific revolution. His book Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Mathematical Principles of Natural Philosophy), first published in 1687, laid the foundations of classical mechanics. Newton also made seminal contributions to optics, and shares credit with Gottfried Wilhelm Leibniz for developing the infinitesimal calculus.

In Principia, Newton formulated the laws of motion and universal gravitation that formed the dominant scientific viewpoint until it was superseded by the theory of relativity. Newton used his mathematical description of gravity to prove Kepler's laws of planetary motion, account for tides, the trajectories of comets, the precession of the equinoxes and other phenomena, eradicating doubt about the Solar System's heliocentricity. He demonstrated that the motion of objects on Earth and celestial bodies could be accounted for by the same principles. Newton's inference that the Earth is an oblate spheroid was later confirmed by the geodetic measurements of Maupertuis, La Condamine, and others, convincing most European scientists of the superiority of Newtonian mechanics over earlier systems.

Newton built the first practical reflecting telescope and developed a sophisticated theory of colour based on the observation that a prism separates white light into the colours of the visible spectrum. His work on light was collected in his highly influential book Opticks, published in 1704. He also formulated an empirical law of cooling, made the first theoretical calculation of the speed of sound, and introduced the notion of a Newtonian fluid. In addition to his work on calculus, as a mathematician Newton contributed to the study of power series, generalised the binomial theorem to non-integer exponents, developed a method for approximating the roots of a function, and classified most of the cubic plane curves.

Newton was a fellow of Trinity College and the second Lucasian Professor of Mathematics at the University of Cambridge. He was a devout but unorthodox Christian who privately rejected the doctrine of the Trinity. Unusually for a member of the Cambridge faculty of the day, he refused to take holy orders in the Church of England. Beyond his work on the mathematical sciences, Newton dedicated much of his time to the study of alchemy and biblical chronology, but most of his work in those areas remained unpublished until long after his death. Politically and personally tied to the Whig party, Newton served two brief terms as Member of Parliament for the University of Cambridge, in 1689–90 and 1701–02. He was knighted by Queen Anne in 1705 and spent the last three decades of his life in London, serving as Warden (1696–1700) and Master (1700–1727) of the Royal Mint, as well as president of the Royal Society (1703–1727).

Life

Early life

Isaac Newton was born (according to the Julian calendar, in use in England at the time) on Christmas Day, 25 December 1642 (NS 4 January 1643[a]) "an hour or two after midnight",[7] at Woolsthorpe Manor in Woolsthorpe-by-Colsterworth, a hamlet in the county of Lincolnshire. His father, also named Isaac Newton, had died three months before. Born prematurely, Newton was a small child; his mother Hannah Ayscough reportedly said that he could have fit inside a quart mug.[8] When Newton was three, his mother remarried and went to live with her new husband, the Reverend Barnabas Smith, leaving her son in the care of his maternal grandmother, Margery Ayscough. Newton disliked his stepfather and maintained some enmity towards his mother for marrying him, as revealed by this entry in a list of sins committed up to the age of 19: "Threatening my father and mother Smith to burn them and the house over them."[9] Newton's mother had three children from her second marriage.[10]

From the age of about twelve until he was seventeen, Newton was educated at The King's School, Grantham, which taught Latin and Greek and probably imparted a significant foundation of mathematics.[11] He was removed from school, and returned to Woolsthorpe-by-Colsterworth by October 1659. His mother, widowed for the second time, attempted to make him a farmer, an occupation he hated.[12] Henry Stokes, master at The King's School, persuaded his mother to send him back to school. Motivated partly by a desire for revenge against a schoolyard bully, he became the top-ranked student,[13] distinguishing himself mainly by building sundials and models of windmills.[14]

In June 1661, he was admitted to Trinity College, Cambridge, on the recommendation of his uncle Rev William Ayscough, who had studied there. He started as a subsizar—paying his way by performing valet's duties—until he was awarded a scholarship in 1664, guaranteeing him four more years until he could get his MA.[15] At that time, the college's teachings were based on those of Aristotle, whom Newton supplemented with modern philosophers such as Descartes, and astronomers such as Galileo and Thomas Street, through whom he learned of Kepler's work. He set down in his notebook a series of "Quaestiones" about mechanical philosophy as he found it. In 1665, he discovered the generalised binomial theorem and began to develop a mathematical theory that later became calculus. Soon after Newton had obtained his BA degree in August 1665, the university temporarily closed as a precaution against the Great Plague. Although he had been undistinguished as a Cambridge student,[16] Newton's private studies at his home in Woolsthorpe over the subsequent two years saw the development of his theories on calculus,[17] optics, and the law of gravitation.

In April 1667, he returned to Cambridge and in October was elected as a fellow of Trinity.[18][19] Fellows were required to become ordained priests, although this was not enforced in the restoration years and an assertion of conformity to the Church of England was sufficient. However, by 1675 the issue could not be avoided and by then his unconventional views stood in the way.[20] Nevertheless, Newton managed to avoid it by means of a special permission from Charles II.

His studies had impressed the Lucasian professor Isaac Barrow, who was more anxious to develop his own religious and administrative potential (he became master of Trinity two years later); in 1669 Newton succeeded him, only one year after receiving his MA. He was elected a Fellow of the Royal Society (FRS) in 1672.[3]

Middle years

Mathematics

Sir Isaac Newton[21]

Newton's work has been said "to distinctly advance every branch of mathematics then studied."[22] His work on the subject usually referred to as fluxions or calculus, seen in a manuscript of October 1666, is now published among Newton's mathematical papers.[23] The author of the manuscript De analysi per aequationes numero terminorum infinitas, sent by Isaac Barrow to John Collins in June 1669, was identified by Barrow in a letter sent to Collins in August of that year as "[...] of an extraordinary genius and proficiency in these things."[24]

Newton later became involved in a dispute with Leibniz over priority in the development of calculus (the Leibniz–Newton calculus controversy). Most modern historians believe that Newton and Leibniz developed calculus independently, although with very different mathematical notations. Occasionally it has been suggested that Newton published almost nothing about it until 1693, and did not give a full account until 1704, while Leibniz began publishing a full account of his methods in 1684. Leibniz's notation and "differential Method", nowadays recognised as much more convenient notations, were adopted by continental European mathematicians, and after 1820 or so, also by British mathematicians.[citation needed]

Such a suggestion fails to account for the calculus in Book 1 of Newton's Principia itself and in its forerunner manuscripts, such as De motu corporum in gyrum of 1684; this content has been pointed out by critics[Like whom?] of both Newton's time and modern times.[citation needed]

His work extensively uses calculus in geometric form based on limiting values of the ratios of vanishingly small quantities: in the Principia itself, Newton gave demonstration of this under the name of "the method of first and last ratios"[25] and explained why he put his expositions in this form,[26] remarking also that "hereby the same thing is performed as by the method of indivisibles."[27]

Because of this, the Principia has been called "a book dense with the theory and application of the infinitesimal calculus" in modern times[28] and in Newton's time "nearly all of it is of this calculus."[29] His use of methods involving "one or more orders of the infinitesimally small" is present in his De motu corporum in gyrum of 1684[30] and in his papers on motion "during the two decades preceding 1684".[31]

Newton in 1702 by Godfrey Kneller

Newton had been reluctant to publish his calculus because he feared controversy and criticism.[32] He was close to the Swiss mathematician Nicolas Fatio de Duillier. In 1691, Duillier started to write a new version of Newton's Principia, and corresponded with Leibniz.[33] In 1693, the relationship between Duillier and Newton deteriorated and the book was never completed.[citation needed]

Starting in 1699, other members[who?] of the Royal Society accused Leibniz of plagiarism.[34] The dispute then broke out in full force in 1711 when the Royal Society proclaimed in a study that it was Newton who was the true discoverer and labelled Leibniz a fraud; it was later found that Newton wrote the study's concluding remarks on Leibniz. Thus began the bitter controversy which marred the lives of both Newton and Leibniz until the latter's death in 1716.[35]

Newton is generally credited with the generalised binomial theorem, valid for any exponent. He discovered Newton's identities, Newton's method, classified cubic plane curves (polynomials of degree three in two variables), made substantial contributions to the theory of finite differences, and was the first to use fractional indices and to employ coordinate geometry to derive solutions to Diophantine equations. He approximated partial sums of the harmonic series by logarithms (a precursor to Euler's summation formula) and was the first to use power series with confidence and to revert power series. Newton's work on infinite series was inspired by Simon Stevin's decimals.[36]

When Newton received his MA and became a Fellow of the "College of the Holy and Undivided Trinity" in 1667, he made the commitment that "I will either set Theology as the object of my studies and will take holy orders when the time prescribed by these statutes [7 years] arrives, or I will resign from the college."[37] Up until this point he had not thought much about religion and had twice signed his agreement to the thirty-nine articles, the basis of Church of England doctrine.

He was appointed Lucasian Professor of Mathematics in 1669, on Barrow's recommendation. During that time, any Fellow of a college at Cambridge or Oxford was required to take holy orders and become an ordained Anglican priest. However, the terms of the Lucasian professorship required that the holder not be active in the church – presumably[weasel words] so as to have more time for science. Newton argued that this should exempt him from the ordination requirement, and Charles II, whose permission was needed, accepted this argument. Thus a conflict between Newton's religious views and Anglican orthodoxy was averted.[38]

Optics

Replica of Newton's second reflecting telescope, which he presented to the Royal Society in 1672[39]

In 1666, Newton observed that the spectrum of colours exiting a prism in the position of minimum deviation is oblong, even when the light ray entering the prism is circular, which is to say, the prism refracts different colours by different angles.[40][41] This led him to conclude that colour is a property intrinsic to light—a point which had been debated in prior years.

From 1670 to 1672, Newton lectured on optics.[42] During this period he investigated the refraction of light, demonstrating that the multicoloured spectrum produced by a prism could be recomposed into white light by a lens and a second prism.[43] Modern scholarship has revealed that Newton's analysis and resynthesis of white light owes a debt to corpuscular alchemy.[44]

He showed that coloured light does not change its properties by separating out a coloured beam and shining it on various objects, and that regardless of whether reflected, scattered, or transmitted, the light remains the same colour. Thus, he observed that colour is the result of objects interacting with already-coloured light rather than objects generating the colour themselves. This is known as Newton's theory of colour.[45]

Illustration of a dispersive prism separating white light into the colours of the spectrum, as discovered by Newton

From this work, he concluded that the lens of any refracting telescope would suffer from the dispersion of light into colours (chromatic aberration). As a proof of the concept, he constructed a telescope using reflective mirrors instead of lenses as the objective to bypass that problem.[46][47] Building the design, the first known functional reflecting telescope, today known as a Newtonian telescope,[47] involved solving the problem of a suitable mirror material and shaping technique. Newton ground his own mirrors out of a custom composition of highly reflective speculum metal, using Newton's rings to judge the quality of the optics for his telescopes. In late 1668,[48] he was able to produce this first reflecting telescope. It was about eight inches long and it gave a clearer and larger image. In 1671, the Royal Society asked for a demonstration of his reflecting telescope.[49] Their interest encouraged him to publish his notes, Of Colours,[50] which he later expanded into the work Opticks. When Robert Hooke criticised some of Newton's ideas, Newton was so offended that he withdrew from public debate. Newton and Hooke had brief exchanges in 1679–80, when Hooke, appointed to manage the Royal Society's correspondence, opened up a correspondence intended to elicit contributions from Newton to Royal Society transactions,[51] which had the effect of stimulating Newton to work out a proof that the elliptical form of planetary orbits would result from a centripetal force inversely proportional to the square of the radius vector. But the two men remained generally on poor terms until Hooke's death.[52]

Facsimile of a 1682 letter from Isaac Newton to Dr William Briggs, commenting on Briggs' A New Theory of Vision.

Newton argued that light is composed of particles or corpuscles, which were refracted by accelerating into a denser medium. He verged on soundlike waves to explain the repeated pattern of reflection and transmission by thin films (Opticks Bk.II, Props. 12), but still retained his theory of 'fits' that disposed corpuscles to be reflected or transmitted (Props.13). However, later physicists favoured a purely wavelike explanation of light to account for the interference patterns and the general phenomenon of diffraction. Today's quantum mechanics, photons, and the idea of wave–particle duality bear only a minor resemblance to Newton's understanding of light.

In his Hypothesis of Light of 1675, Newton posited the existence of the ether to transmit forces between particles. The contact with the Cambridge Platonist philosopher Henry More revived his interest in alchemy.[53] He replaced the ether with occult forces based on Hermetic ideas of attraction and repulsion between particles. John Maynard Keynes, who acquired many of Newton's writings on alchemy, stated that "Newton was not the first of the age of reason: He was the last of the magicians."[54] Newton's interest in alchemy cannot be isolated from his contributions to science.[53] This was at a time when there was no clear distinction between alchemy and science. Had he not relied on the occult idea of action at a distance, across a vacuum, he might not have developed his theory of gravity.

In 1704, Newton published Opticks, in which he expounded his corpuscular theory of light. He considered light to be made up of extremely subtle corpuscles, that ordinary matter was made of grosser corpuscles and speculated that through a kind of alchemical transmutation "Are not gross Bodies and Light convertible into one another, ... and may not Bodies receive much of their Activity from the Particles of Light which enter their Composition?"[55] Newton also constructed a primitive form of a frictional electrostatic generator, using a glass globe.[56]

In his book Opticks, Newton was the first to show a diagram using a prism as a beam expander, and also the use of multiple-prism arrays.[57] Some 278 years after Newton's discussion, multiple-prism beam expanders became central to the development of narrow-linewidth tunable lasers. Also, the use of these prismatic beam expanders led to the multiple-prism dispersion theory.[57]

Subsequent to Newton, much has been amended. Young and Fresnel combined Newton's particle theory with Huygens' wave theory to show that colour is the visible manifestation of light's wavelength. Science also slowly came to realise the difference between perception of colour and mathematisable optics. The German poet and scientist, Goethe, could not shake the Newtonian foundation but "one hole Goethe did find in Newton's armour, ... Newton had committed himself to the doctrine that refraction without colour was impossible. He therefore thought that the object-glasses of telescopes must for ever remain imperfect, achromatism and refraction being incompatible. This inference was proved by Dollond to be wrong."[58]

Engraving of a Portrait of Sir Isaac Newton by John Vanderbank

Mechanics and gravitation

Newton's own copy of his Principia, with hand-written corrections for the second edition, in the Wren Library at Trinity College, Cambridge.

In 1679, Newton returned to his work on celestial mechanics by considering gravitation and its effect on the orbits of planets with reference to Kepler's laws of planetary motion. This followed stimulation by a brief exchange of letters in 1679–80 with Hooke, who had been appointed to manage the Royal Society's correspondence, and who opened a correspondence intended to elicit contributions from Newton to Royal Society transactions.[51] Newton's reawakening interest in astronomical matters received further stimulus by the appearance of a comet in the winter of 1680–1681, on which he corresponded with John Flamsteed.[59] After the exchanges with Hooke, Newton worked out proof that the elliptical form of planetary orbits would result from a centripetal force inversely proportional to the square of the radius vector. Newton communicated his results to Edmond Halley and to the Royal Society in De motu corporum in gyrum, a tract written on about nine sheets which was copied into the Royal Society's Register Book in December 1684.[60] This tract contained the nucleus that Newton developed and expanded to form the Principia.

The Principia was published on 5 July 1687 with encouragement and financial help from Edmond Halley. In this work, Newton stated the three universal laws of motion. Together, these laws describe the relationship between any object, the forces acting upon it and the resulting motion, laying the foundation for classical mechanics. They contributed to many advances during the Industrial Revolution which soon followed and were not improved upon for more than 200 years. Many of these advancements continue to be the underpinnings of non-relativistic technologies in the modern world. He used the Latin word gravitas (weight) for the effect that would become known as gravity, and defined the law of universal gravitation.[citation needed]

In the same work, Newton presented a calculus-like method of geometrical analysis using 'first and last ratios', gave the first analytical determination (based on Boyle's law) of the speed of sound in air, inferred the oblateness of Earth's spheroidal figure, accounted for the precession of the equinoxes as a result of the Moon's gravitational attraction on the Earth's oblateness, initiated the gravitational study of the irregularities in the motion of the Moon, provided a theory for the determination of the orbits of comets, and much more.[citation needed]

Newton made clear his heliocentric view of the Solar System—developed in a somewhat modern way, because already in the mid-1680s he recognised the "deviation of the Sun" from the centre of gravity of the Solar System.[61] For Newton, it was not precisely the centre of the Sun or any other body that could be considered at rest, but rather "the common centre of gravity of the Earth, the Sun and all the Planets is to be esteem'd the Centre of the World", and this centre of gravity "either is at rest or moves uniformly forward in a right line" (Newton adopted the "at rest" alternative in view of common consent that the centre, wherever it was, was at rest).[62]

Newton's postulate of an invisible force able to act over vast distances led to him being criticised for introducing "occult agencies" into science.[63] Later, in the second edition of the Principia (1713), Newton firmly rejected such criticisms in a concluding General Scholium, writing that it was enough that the phenomena implied a gravitational attraction, as they did; but they did not so far indicate its cause, and it was both unnecessary and improper to frame hypotheses of things that were not implied by the phenomena. (Here Newton used what became his famous expression "hypotheses non-fingo"[64]).

With the Principia, Newton became internationally recognised.[65] He acquired a circle of admirers, including the Swiss-born mathematician Nicolas Fatio de Duillier.[66]

Classification of cubics

Newton found 72 of the 78 "species" of cubic curves and categorised them into four types.[when?] In 1717, and probably with Newton's help, James Stirling proved that every cubic was one of these four types. Newton also claimed that the four types could be obtained by plane projection from one of them, and this was proved in 1731, four years after his death.[67]

Later life

Isaac Newton in old age in 1712, portrait by Sir James Thornhill

In the 1690s, Newton wrote a number of religious tracts dealing with the literal and symbolic interpretation of the Bible. A manuscript Newton sent to John Locke in which he disputed the fidelity of 1 John 5:7—the Johannine Comma—and its fidelity to the original manuscripts of the New Testament, remained unpublished until 1785.[68]

Newton was also a member of the Parliament of England for Cambridge University in 1689 and 1701, but according to some accounts his only comments were to complain about a cold draught in the chamber and request that the window be closed.[69] He was, however, noted by Cambridge diarist Abraham de la Pryme to have rebuked students who were frightening locals by claiming that a house was haunted.[70]

Newton moved to London to take up the post of warden of the Royal Mint in 1696, a position that he had obtained through the patronage of Charles Montagu, 1st Earl of Halifax, then Chancellor of the Exchequer. He took charge of England's great recoining, trodden on the toes of Lord Lucas, Governor of the Tower, and secured the job of deputy comptroller of the temporary Chester branch for Edmond Halley. Newton became perhaps the best-known Master of the Mint upon the death of Thomas Neale in 1699, a position Newton held for the last 30 years of his life.[71][72] These appointments were intended as sinecures, but Newton took them seriously. He retired from his Cambridge duties in 1701, and exercised his authority to reform the currency and punish clippers and counterfeiters.

As Warden, and afterwards as Master, of the Royal Mint, Newton estimated that 20 percent of the coins taken in during the Great Recoinage of 1696 were counterfeit. Counterfeiting was high treason, punishable by the felon being hanged, drawn and quartered. Despite this, convicting even the most flagrant criminals could be extremely difficult, however, Newton proved equal to the task.[73]

Disguised as a habitué of bars and taverns, he gathered much of that evidence himself.[74] For all the barriers placed to prosecution, and separating the branches of government, English law still had ancient and formidable customs of authority. Newton had himself made a justice of the peace in all the home counties. A draft letter regarding the matter is included in Newton's personal first edition of Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica, which he must have been amending at the time.[75] Then he conducted more than 100 cross-examinations of witnesses, informers, and suspects between June 1698 and Christmas 1699. Newton successfully prosecuted 28 coiners.[76]

Coat of arms of the Newton family of Great Gonerby, Lincolnshire, afterwards used by Sir Isaac.[77]

Newton was made President of the Royal Society in 1703 and an associate of the French Académie des Sciences. In his position at the Royal Society, Newton made an enemy of John Flamsteed, the Astronomer Royal, by prematurely publishing Flamsteed's Historia Coelestis Britannica, which Newton had used in his studies.[78]

In April 1705, Queen Anne knighted Newton during a royal visit to Trinity College, Cambridge. The knighthood is likely to have been motivated by political considerations connected with the parliamentary election in May 1705, rather than any recognition of Newton's scientific work or services as Master of the Mint.[79] Newton was the second scientist to be knighted, after Sir Francis Bacon.[80]

As a result of a report written by Newton on 21 September 1717 to the Lords Commissioners of His Majesty's Treasury, the bimetallic relationship between gold coins and silver coins was changed by Royal proclamation on 22 December 1717, forbidding the exchange of gold guineas for more than 21 silver shillings.[81] This inadvertently resulted in a silver shortage as silver coins were used to pay for imports, while exports were paid for in gold, effectively moving Britain from the silver standard to its first gold standard. It is a matter of debate as to whether he intended to do this or not.[82] It has been argued that Newton conceived of his work at the Mint as a continuation of his alchemical work.[83]

Newton was one of many people who lost heavily when the South Sea Company collapsed circa 1720. According to his niece, he lost around £20,000.[84]

Toward the end of his life, Newton took up residence at Cranbury Park, near Winchester with his niece and her husband, until his death in 1727.[85] His half-niece, Catherine Barton Conduitt,[86] served as his hostess in social affairs at his house on Jermyn Street in London; he was her "very loving Uncle",[87] according to his letter to her when she was recovering from smallpox.

Death

Newton died in his sleep in London on 20 March 1727 (OS 20 March 1726; NS 31 March 1727).[a] His body was buried in Westminster Abbey.[88] Voltaire may have been present at his funeral.[89] A bachelor, he had divested much of his estate to relatives during his last years, and died intestate.[90] His papers went to John Conduitt and Catherine Barton.[91] After his death, Newton's hair was examined and found to contain mercury, probably resulting from his alchemical pursuits. Mercury poisoning could explain Newton's eccentricity in late life.[90]

Personal relations

Although it was claimed that he was once engaged,[b] Newton never married. The French writer and philosopher Voltaire, who was in London at the time of Newton's funeral, said that he "was never sensible to any passion, was not subject to the common frailties of mankind, nor had any commerce with women—a circumstance which was assured me by the physician and surgeon who attended him in his last moments".[93] The widespread belief that he died a virgin has been commented on by writers such as mathematician Charles Hutton,[94] economist John Maynard Keynes,[95] and physicist Carl Sagan.[96]

Newton had a close friendship with the Swiss mathematician Nicolas Fatio de Duillier, whom he met in London around 1689[66]—some of their correspondence has survived.[97][98] Their relationship came to an abrupt and unexplained end in 1693, and at the same time Newton suffered a nervous breakdown[99] which included sending wild accusatory letters to his friends Samuel Pepys and John Locke—his note to the latter included the charge that Locke "endeavoured to embroil me with woemen".[100]

After death

Fame

Newton's tomb monument in Westminster Abbey

The mathematician Joseph-Louis Lagrange said that Newton was the greatest genius who ever lived, and once added that Newton was also "the most fortunate, for we cannot find more than once a system of the world to establish."[101] English poet Alexander Pope wrote the famous epitaph:

Nature and nature's laws lay hid in night;

God said "Let Newton be" and all was light.

Newton was relatively modest about his achievements, writing in a letter to Robert Hooke in February 1676:

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants.[102]

Two writers think that the above quotation, written at a time when Newton and Hooke were in dispute over optical discoveries, was an oblique attack on Hooke (said to have been short and hunchbacked), rather than—or in addition to—a statement of modesty.[103][104] On the other hand, the widely known proverb about standing on the shoulders of giants, published among others by seventeenth-century poet George Herbert (a former orator of the University of Cambridge and fellow of Trinity College) in his Jacula Prudentum (1651), had as its main point that "a dwarf on a giant's shoulders sees farther of the two", and so its effect as an analogy would place Newton himself rather than Hooke as the 'dwarf'.

In a later memoir, Newton wrote:

I do not know what I may appear to the world, but to myself I seem to have been only like a boy playing on the sea-shore, and diverting myself in now and then finding a smoother pebble or a prettier shell than ordinary, whilst the great ocean of truth lay all undiscovered before me.[105]

In 1816, a tooth said to have belonged to Newton was sold for £730[106] (us$3,633) in London to an aristocrat who had it set in a ring.[107] The Guinness World Records 2002 classified it as the most valuable tooth, which would value approximately £25,000 (us$35,700) in late 2001.[107] Who bought it and who currently has it has not been disclosed.

Albert Einstein kept a picture of Newton on his study wall alongside ones of Michael Faraday and James Clerk Maxwell.[108] Newton remains influential to scientists, as demonstrated by a 2005 survey of members of Britain's Royal Society (formerly headed by Newton) asking who had the greater effect on the history of science, Newton or Einstein. Royal Society scientists deemed Newton to have made the greater overall contribution.[109] In 1999, an opinion poll of 100 of today's leading physicists voted Einstein the "greatest physicist ever;" with Newton the runner-up, while a parallel survey of rank-and-file physicists by the site PhysicsWeb gave the top spot to Newton.[110]

Commemorations

Newton statue on display at the Oxford University Museum of Natural History

Newton's monument (1731) can be seen in Westminster Abbey, at the north of the entrance to the choir against the choir screen, near his tomb. It was executed by the sculptor Michael Rysbrack (1694–1770) in white and grey marble with design by the architect William Kent. The monument features a figure of Newton reclining on top of a sarcophagus, his right elbow resting on several of his great books and his left hand pointing to a scroll with a mathematical design. Above him is a pyramid and a celestial globe showing the signs of the Zodiac and the path of the comet of 1680. A relief panel depicts putti using instruments such as a telescope and prism.[111] The Latin inscription on the base translates as:

Here is buried Isaac Newton, Knight, who by a strength of mind almost divine, and mathematical principles peculiarly his own, explored the course and figures of the planets, the paths of comets, the tides of the sea, the dissimilarities in rays of light, and, what no other scholar has previously imagined, the properties of the colours thus produced. Diligent, sagacious and faithful, in his expositions of nature, antiquity and the holy Scriptures, he vindicated by his philosophy the majesty of God mighty and good, and expressed the simplicity of the Gospel in his manners. Mortals rejoice that there has existed such and so great an ornament of the human race! He was born on 25 December 1642, and died on 20 March 1726/7.—Translation from G.L. Smyth, The Monuments and Genii of St. Paul's Cathedral, and of Westminster Abbey (1826), ii, 703–704.[111]

From 1978 until 1988, an image of Newton designed by Harry Ecclestone appeared on Series D £1 banknotes issued by the Bank of England (the last £1 notes to be issued by the Bank of England). Newton was shown on the reverse of the notes holding a book and accompanied by a telescope, a prism and a map of the Solar System.[112]

Eduardo Paolozzi's Newton, after William Blake (1995), outside the British Library

A statue of Isaac Newton, looking at an apple at his feet, can be seen at the Oxford University Museum of Natural History. A large bronze statue, Newton, after William Blake, by Eduardo Paolozzi, dated 1995 and inspired by Blake's etching, dominates the piazza of the British Library in London.

Religious views

Although born into an Anglican family, by his thirties Newton held a Christian faith that, had it been made public, would not have been considered orthodox by mainstream Christianity;[113] in recent times he has been described as a heretic.[114]

By 1672, he had started to record his theological researches in notebooks which he showed to no one and which have only recently been examined. They demonstrate an extensive knowledge of early church writings and show that in the conflict between Athanasius and Arius which defined the Creed, he took the side of Arius, the loser, who rejected the conventional view of the Trinity. Newton "recognized Christ as a divine mediator between God and man, who was subordinate to the Father who created him."[115] He was especially interested in prophecy, but for him, "the great apostasy was trinitarianism."[116]

Newton tried unsuccessfully to obtain one of the two fellowships that exempted the holder from the ordination requirement. At the last moment in 1675 he received a dispensation from the government that excused him and all future holders of the Lucasian chair.[117]

In Newton's eyes, worshipping Christ as God was idolatry, to him the fundamental sin.[118] Historian Stephen D. Snobelen says, "Isaac Newton was a heretic. But ... he never made a public declaration of his private faith—which the orthodox would have deemed extremely radical. He hid his faith so well that scholars are still unravelling his personal beliefs."[114] Snobelen concludes that Newton was at least a Socinian sympathiser (he owned and had thoroughly read at least eight Socinian books), possibly an Arian and almost certainly an anti-trinitarian.[114]

In a minority position, T.C. Pfizenmaier offers a more nuanced view, arguing that Newton held closer to the Semi-Arian view of the Trinity that Jesus Christ was of a "similar substance" (homoiousios) from the Father rather than the orthodox view that Jesus Christ is of the "same substance" of the Father (homoousios) as endorsed by modern Eastern Orthodox, Roman Catholics and Protestants.[119] However, this type of view 'has lost support of late with the availability of Newton's theological papers',[120] and now most scholars identify Newton as an Antitrinitarian monotheist.[114][121]

Although the laws of motion and universal gravitation became Newton's best-known discoveries, he warned against using them to view the Universe as a mere machine, as if akin to a great clock. He said, "Gravity explains the motions of the planets, but it cannot explain who set the planets in motion. God governs all things and knows all that is or can be done."[122]

Along with his scientific fame, Newton's studies of the Bible and of the early Church Fathers were also noteworthy. Newton wrote works on textual criticism, most notably An Historical Account of Two Notable Corruptions of Scripture and Observations upon the Prophecies of Daniel, and the Apocalypse of St. John.[123] He placed the crucifixion of Jesus Christ at 3 April, AD 33, which agrees with one traditionally accepted date.[124]

He believed in a rationally immanent world, but he rejected the hylozoism implicit in Leibniz and Baruch Spinoza. The ordered and dynamically informed Universe could be understood, and must be understood, by an active reason. In his correspondence, Newton claimed that in writing the Principia "I had an eye upon such Principles as might work with considering men for the belief of a Deity".[125] He saw evidence of design in the system of the world: "Such a wonderful uniformity in the planetary system must be allowed the effect of choice". But Newton insisted that divine intervention would eventually be required to reform the system, due to the slow growth of instabilities.[126] For this, Leibniz lampooned him: "God Almighty wants to wind up his watch from time to time: otherwise it would cease to move. He had not, it seems, sufficient foresight to make it a perpetual motion."[127]

Newton's position was vigorously defended by his follower Samuel Clarke in a famous correspondence. A century later, Pierre-Simon Laplace's work "Celestial Mechanics" had a natural explanation for why the planet orbits do not require periodic divine intervention.[128]

Scholars long debated whether Newton disputed the doctrine of the Trinity. His first biographer, Sir David Brewster, who compiled his manuscripts, interpreted Newton as questioning the veracity of some passages used to support the Trinity, but never denying the doctrine of the Trinity as such.[129] In the twentieth century, encrypted manuscripts written by Newton and bought by John Maynard Keynes (among others) were deciphered[54] and it became known that Newton did indeed reject Trinitarianism.[114]

Effect on religious thought

Newton, by William Blake; here, Newton is depicted critically as a "divine geometer". This copy of the work is currently held by the Tate Collection.[130]

Newton and Robert Boyle's approach to the mechanical philosophy was promoted by rationalist pamphleteers as a viable alternative to the pantheists and enthusiasts, and was accepted hesitantly by orthodox preachers as well as dissident preachers like the latitudinarians.[131] The clarity and simplicity of science was seen as a way to combat the emotional and metaphysical superlatives of both superstitious enthusiasm and the threat of atheism,[132] and at the same time, the second wave of English deists used Newton's discoveries to demonstrate the possibility of a "Natural Religion".

The attacks made against pre-Enlightenment "magical thinking", and the mystical elements of Christianity, were given their foundation with Boyle's mechanical conception of the Universe. Newton gave Boyle's ideas their completion through mathematical proofs and, perhaps more importantly, was very successful in popularising them.[133]

Occult

In a manuscript he wrote in 1704 (never intended to be published) he mentions the date of 2060, but it is not given as a date for the end of days. It has been falsely reported as a prediction.[134] The passage is clear, when the date is read in context. He was against date setting for the end of days, concerned that this would put Christianity into disrepute.

"So then the time times & half a time [sic] are 42 months or 1260 days or three years & an half, recconing twelve months to a year & 30 days to a month as was done in the Calender [sic] of the primitive year. And the days of short lived Beasts being put for the years of [long-]lived kingdoms the period of 1260 days, if dated from the complete conquest of the three kings A.C. 800, will end 2060. It may end later, but I see no reason for its ending sooner."[135]

"This I mention not to assert when the time of the end shall be, but to put a stop to the rash conjectures of fanciful men who are frequently predicting the time of the end, and by doing so bring the sacred prophesies into discredit as often as their predictions fail. Christ comes as a thief in the night, and it is not for us to know the times and seasons which God hath put into his own breast."[136][134]

Alchemy

In the character of Morton Opperly in "Poor Superman" (1951), speculative fiction author Fritz Leiber says of Newton, "Everyone knows Newton as the great scientist. Few remember that he spent half his life muddling with alchemy, looking for the philosopher's stone. That was the pebble by the seashore he really wanted to find."[137]

Of an estimated ten million words of writing in Newton's papers, about one million deal with alchemy. Many of Newton's writings on alchemy are copies of other manuscripts, with his own annotations.[91] Alchemical texts mix artisanal knowledge with philosophical speculation, often hidden behind layers of wordplay, allegory, and imagery to protect craft secrets.[138] Some of the content contained in Newton's papers could have been considered heretical by the church.[91]

In 1888, after spending sixteen years cataloging Newton's papers, Cambridge University kept a small number and returned the rest to the Earl of Portsmouth. In 1936, a descendant offered the papers for sale at Sotheby's.[139] The collection was broken up and sold for a total of about £9,000.[140] John Maynard Keynes was one of about three dozen bidders who obtained part of the collection at auction. Keynes went on to reassemble an estimated half of Newton's collection of papers on alchemy before donating his collection to Cambridge University in 1946.[91][139][141]

All of Newton's known writings on alchemy are currently being put online in a project undertaken by Indiana University: "The Chymistry of Isaac Newton"[142] and summarised in a book.[143][144]

Newton's fundamental contributions to science include the quantification of gravitational attraction, the discovery that white light is actually a mixture of immutable spectral colors, and the formulation of the calculus. Yet there is another, more mysterious side to Newton that is imperfectly known, a realm of activity that spanned some thirty years of his life, although he kept it largely hidden from his contemporaries and colleagues. We refer to Newton's involvement in the discipline of alchemy, or as it was often called in seventeenth-century England, "chymistry."[142]

Charles Coulston Gillispie disputes that Newton ever practiced alchemy, saying that "his chemistry was in the spirit of Boyle's corpuscular philosophy."[145]

Enlightenment philosophers

Enlightenment philosophers chose a short history of scientific predecessors—Galileo, Boyle, and Newton principally—as the guides and guarantors of their applications of the singular concept of nature and natural law to every physical and social field of the day. In this respect, the lessons of history and the social structures built upon it could be discarded.[146]

It was Newton's conception of the universe based upon natural and rationally understandable laws that became one of the seeds for Enlightenment ideology.[147] Locke and Voltaire applied concepts of natural law to political systems advocating intrinsic rights; the physiocrats and Adam Smith applied natural conceptions of psychology and self-interest to economic systems; and sociologists criticised the current social order for trying to fit history into natural models of progress. Monboddo and Samuel Clarke resisted elements of Newton's work, but eventually rationalised it to conform with their strong religious views of nature.

Apple incident

Reputed descendants of Newton's apple tree (from top to bottom) at Trinity College, Cambridge, the Cambridge University Botanic Garden, and the Instituto Balseiro library garden in Argentina.

Newton himself often told the story that he was inspired to formulate his theory of gravitation by watching the fall of an apple from a tree.[148][149] The story is believed to have passed into popular knowledge after being related by Catherine Barton, Newton's niece, to Voltaire.[150] Voltaire then wrote in his Essay on Epic Poetry (1727), "Sir Isaac Newton walking in his gardens, had the first thought of his system of gravitation, upon seeing an apple falling from a tree."

Although it has been said that the apple story is a myth and that he did not arrive at his theory of gravity at any single moment,[151] acquaintances of Newton (such as William Stukeley, whose manuscript account of 1752 has been made available by the Royal Society) do in fact confirm the incident, though not the apocryphal version that the apple actually hit Newton's head. Stukeley recorded in his Memoirs of Sir Isaac Newton's Life a conversation with Newton in Kensington on 15 April 1726:[152][153][154]

we went into the garden, & drank thea under the shade of some appletrees, only he, & myself. amidst other discourse, he told me, he was just in the same situation, as when formerly, the notion of gravitation came into his mind. "why should that apple always descend perpendicularly to the ground," thought he to him self: occasion'd by the fall of an apple, as he sat in a comtemplative mood: "why should it not go sideways, or upwards? but constantly to the earths centre? assuredly, the reason is, that the earth draws it. there must be a drawing power in matter. & the sum of the drawing power in the matter of the earth must be in the earths center, not in any side of the earth. therefore dos this apple fall perpendicularly, or toward the center. if matter thus draws matter; it must be in proportion of its quantity. therefore the apple draws the earth, as well as the earth draws the apple."

John Conduitt, Newton's assistant at the Royal Mint and husband of Newton's niece, also described the event when he wrote about Newton's life:[155]

In the year 1666 he retired again from Cambridge to his mother in Lincolnshire. Whilst he was pensively meandering in a garden it came into his thought that the power of gravity (which brought an apple from a tree to the ground) was not limited to a certain distance from earth, but that this power must extend much further than was usually thought. Why not as high as the Moon said he to himself & if so, that must influence her motion & perhaps retain her in her orbit, whereupon he fell a calculating what would be the effect of that supposition.

It is known from his notebooks that Newton was grappling in the late 1660s with the idea that terrestrial gravity extends, in an inverse-square proportion, to the Moon; however it took him two decades to develop the full-fledged theory.[156] The question was not whether gravity existed, but whether it extended so far from Earth that it could also be the force holding the Moon to its orbit. Newton showed that if the force decreased as the inverse square of the distance, one could indeed calculate the Moon's orbital period, and get good agreement. He guessed the same force was responsible for other orbital motions, and hence named it "universal gravitation".

Various trees are claimed to be "the" apple tree which Newton describes. The King's School, Grantham claims that the tree was purchased by the school, uprooted and transported to the headmaster's garden some years later. The staff of the (now) National Trust-owned Woolsthorpe Manor dispute this, and claim that a tree present in their gardens is the one described by Newton. A descendant of the original tree[157] can be seen growing outside the main gate of Trinity College, Cambridge, below the room Newton lived in when he studied there. The National Fruit Collection at Brogdale in Kent[158] can supply grafts from their tree, which appears identical to Flower of Kent, a coarse-fleshed cooking variety.[159]

Works

Published in his lifetime

Published posthumously

Primary sources

 • Newton, Isaac. The Principia: Mathematical Principles of Natural Philosophy. University of California Press, (1999)
  • Brackenridge, J. Bruce. The Key to Newton's Dynamics: The Kepler Problem and the Principia: Containing an English Translation of Sections 1, 2, and 3 of Book One from the First (1687) Edition of Newton's Mathematical Principles of Natural Philosophy, University of California Press (1996)
 • Newton, Isaac. The Optical Papers of Isaac Newton. Vol. 1: The Optical Lectures, 1670–1672, Cambridge University Press (1984)
  • Newton, Isaac. Opticks (4th ed. 1730) online edition
  • Newton, I. (1952). Opticks, or A Treatise of the Reflections, Refractions, Inflections & Colours of Light. New York: Dover Publications.
 • Newton, I. Sir Isaac Newton's Mathematical Principles of Natural Philosophy and His System of the World, tr. A. Motte, rev. Florian Cajori. Berkeley: University of California Press (1934)
 • Whiteside, D.T., ed. (1967–1982). The Mathematical Papers of Isaac Newton. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-07740-8. – 8 volumes.
 • Newton, Isaac. The correspondence of Isaac Newton, ed. H.W. Turnbull and others, 7 vols (1959–77)
 • Newton's Philosophy of Nature: Selections from His Writings edited by H.S. Thayer (1953; online edition)
 • Isaac Newton, Sir; J Edleston; Roger Cotes, Correspondence of Sir Isaac Newton and Professor Cotes, including letters of other eminent men, London, John W. Parker, West Strand; Cambridge, John Deighton (1850, Google Books)
 • Maclaurin, C. (1748). An Account of Sir Isaac Newton's Philosophical Discoveries, in Four Books. London: A. Millar and J. Nourse
 • Newton, I. (1958). Isaac Newton's Papers and Letters on Natural Philosophy and Related Documents, eds. I.B. Cohen and R.E. Schofield. Cambridge: Harvard University Press
 • Newton, I. (1962). The Unpublished Scientific Papers of Isaac Newton: A Selection from the Portsmouth Collection in the University Library, Cambridge, ed. A.R. Hall and M.B. Hall. Cambridge: Cambridge University Press
 • Newton, I. (1975). Isaac Newton's 'Theory of the Moon's Motion' (1702). London: Dawson

See also

References

Notes
 1. ^ a b c d e During Newton's lifetime, two calendars were in use in Europe: the Julian ("Old Style") calendar in Protestant and Orthodox regions, including Britain; and the Gregorian ("New Style") calendar in Roman Catholic Europe. At Newton's birth, Gregorian dates were ten days ahead of Julian dates: thus his birth is recorded as taking place on 25 December 1642 Old Style, but can be converted to a New Style (modern) date of 4 January 1643. By the time of his death, the difference between the calendars had increased to eleven days: moreover, he died in the period after the start of the New Style year on 1 January, but before that of the Old Style new year on 25 March. His death occurred on 20 March 1726 according to the Old Style calendar, but the year is usually adjusted to 1727. A full conversion to New Style gives the date 31 March 1727.[1][2]
 2. ^ This claim was made by William Stukeley in 1727, in a letter about Newton written to Richard Mead. Charles Hutton, who in the late eighteenth century collected oral traditions about earlier scientists, declared that there "do not appear to be any sufficient reason for his never marrying, if he had an inclination so to do. It is much more likely that he had a constitutional indifference to the state, and even to the sex in general."[92]
Citations
 1. ^ Thony, Christie (2015). "Calendrical confusion or just when did Newton die?". The Renaissance Mathematicus. Retrieved 20 March 2015.
 2. ^ "UPI Almanac for Friday, Jan. 4, 2019". United Press International. 4 January 2019. Archived from the original on 5 January 2019. Retrieved 4 September 2019. mathematician/astronomer/physicist Isaac Newton in 1643
 3. ^ a b "Fellows of the Royal Society". London: Royal Society. Archived from the original on 16 March 2015.
 4. ^ Feingold, Mordechai. Barrow, Isaac (1630–1677), Oxford Dictionary of National Biography, Oxford University Press, September 2004; online edn, May 2007; retrieved 24 February 2009; explained further in Mordechai Feingold's "Newton, Leibniz, and Barrow Too: An Attempt at a Reinterpretation" in Isis, Vol. 84, No. 2 (June 1993), pp. 310–338.
 5. ^ "Dictionary of Scientific Biography". Notes, #4. Archived from the original on 25 February 2005.
 6. ^ Gjertsen 1986, p. [page needed]
 7. ^ "Isaac Newton, horoscope for birth date 25 December 1642 Jul.Cal". Astro-Databank Wiki. Retrieved 4 January 2017.
 8. ^ Storr, Anthony (December 1985). "Isaac Newton". British Medical Journal (Clinical Research Edition). 291 (6511): 1779–1784. doi:10.1136/bmj.291.6511.1779. JSTOR 29521701. PMC 1419183. PMID 3936583.
 9. ^ Keynes, Milo (20 September 2008). "Balancing Newton's Mind: His Singular Behaviour and His Madness of 1692–93". Notes and Records of the Royal Society of London. 62 (3): 289–300. doi:10.1098/rsnr.2007.0025. JSTOR 20462679. PMID 19244857.
 10. ^ Westfall 1980, p. 55.
 11. ^ "Newton the Mathematician" Z. Bechler, ed., Contemporary Newtonian Research(Dordrecht 1982) pp. 110–111
 12. ^ Westfall 1994, pp. 16–19.
 13. ^ White 1997, p. 22.
 14. ^ Westfall 1980, pp. 60–62.
 15. ^ Westfall 1980, pp. 71, 103.
 16. ^ Hoskins, Michael, ed. (1997). Cambridge Illustrated History of Astronomy. Cambridge University Press. p. 159. ISBN 978-0-521-41158-5.
 17. ^ Newton, Isaac. "Waste Book". Cambridge University Digital Library. Retrieved 10 January 2012.
 18. ^ "Newton, Isaac (RY644J)". A Cambridge Alumni Database. University of Cambridge.
 19. ^ Westfall 1980, p. 178.
 20. ^ Westfall 1980, pp. 330–331.
 21. ^ Bolton, S.K. (1889). Famous Men of Science. New York: Thomas Y. Crowell & Co.
 22. ^ Ball 1908, p. 319.
 23. ^ Whiteside, D.T., ed. (1967). "Part 7: The October 1666 Tract on Fluxions". The Mathematical Papers of Isaac Newton. 1. Cambridge University Press. p. 400..
 24. ^ Gjertsen 1986, p. 149.
 25. ^ Newton, Principia, 1729 English translation, p. 41.
 26. ^ Newton, Principia, 1729 English translation, p. 54.
 27. ^ Newton, Sir Isaac (1850). Newton's Principia: The Mathematical Principles of Natural Philosophy. Geo. P. Putnam.
 28. ^ Clifford Truesdell, Essays in the History of Mechanics (1968), p. 99.
 29. ^ In the preface to the Marquis de L'Hospital's Analyse des Infiniment Petits (Paris, 1696).
 30. ^ Starting with De motu corporum in gyrum, see also (Latin) Theorem 1.
 31. ^ Whiteside, D.T., ed. (1970). "The Mathematical principles underlying Newton's Principia Mathematica". Journal for the History of Astronomy. 1. Cambridge University Press. pp. 116–138.
 32. ^ Stewart 2009, p. 107.
 33. ^ Westfall 1980, pp. 538–539.
 34. ^ Nowlan, Robert (2017). Masters of Mathematics: The Problems They Solved, Why These Are Important, and What You Should Know about Them. Rotterdam: Sense Publishers. p. 136. ISBN 978-94-6300-891-4.
 35. ^ Ball 1908, p. 356.
 36. ^ Błaszczyk, P.; et al. (March 2013). "Ten misconceptions from the history of analysis and their debunking". Foundations of Science. 18 (1): 43–74. arXiv:1202.4153. doi:10.1007/s10699-012-9285-8.
 37. ^ Westfall 1980, p. 179.
 38. ^ White 1997, p. 151.
 39. ^ King, Henry C (2003). The History of the Telescope. p. 74. ISBN 978-0-486-43265-6.
 40. ^ Whittaker, E.T., A History of the Theories of Aether and Electricity, Dublin University Press, 1910.
 41. ^ Olivier Darrigol (2012). A History of Optics from Greek Antiquity to the Nineteenth Century. Oxford University Press. p. 81. ISBN 978-0-19-964437-7.
 42. ^ Newton, Isaac. "Hydrostatics, Optics, Sound and Heat". Cambridge University Digital Library. Retrieved 10 January 2012.
 43. ^ Ball 1908, p. 324.
 44. ^ William R. Newman, "Newton's Early Optical Theory and its Debt to Chymistry," in Danielle Jacquart and Michel Hochmann, eds., Lumière et vision dans les sciences et dans les arts (Geneva: Droz, 2010), pp. 283–307. A free access online version of this article can be found at the Chymistry of Isaac Newton project
 45. ^ Ball 1908, p. 325.
 46. ^ "The Early Period (1608–1672)". James R. Graham's Home Page. Retrieved 3 February 2009.[permanent dead link]
 47. ^ a b White 1997, p. 170
 48. ^ Hall, Alfred Rupert (1996). Isaac Newton: adventurer in thought. Cambridge University Press. p. 67. ISBN 978-0-521-56669-8. OCLC 606137087. This is the one dated 23 February 1669, in which Newton described his first reflecting telescope, constructed (it seems) near the close of the previous year.
 49. ^ White 1997, p. 168.
 50. ^ Newton, Isaac. "Of Colours". The Newton Project. Retrieved 6 October 2014.
 51. ^ a b See 'Correspondence of Isaac Newton, vol. 2, 1676–1687' ed. H.W. Turnbull, Cambridge University Press 1960; at p. 297, document No. 235, letter from Hooke to Newton dated 24 November 1679.
 52. ^ Iliffe, Robert (2007) Newton. A very short introduction, Oxford University Press 2007
 53. ^ a b Westfall, Richard S. (1983) [1980]. Never at Rest: A Biography of Isaac Newton. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 530–531. ISBN 978-0-521-27435-7.
 54. ^ a b Keynes, John Maynard (1972). "Newton, The Man". The Collected Writings of John Maynard Keynes Volume X. MacMillan St. Martin's Press. pp. 363–366.
 55. ^ Dobbs, J.T. (December 1982). "Newton's Alchemy and His Theory of Matter". Isis. 73 (4): 523. doi:10.1086/353114. quoting Opticks
 56. ^ Opticks, 2nd Ed 1706. Query 8.
 57. ^ a b Duarte, F.J. (2000). "Newton, prisms, and the 'opticks' of tunable lasers" (PDF). Optics and Photonics News. 11 (5): 24–25. Bibcode:2000OptPN..11...24D. doi:10.1364/OPN.11.5.000024.
 58. ^ Tyndall, John. (1880). Popular Science Monthly Volume 17, July. s:Popular Science Monthly/Volume 17/July 1880/Goethe's Farbenlehre: Theory of Colors II
 59. ^ Westfall 1980, pp. 391–392.
 60. ^ Whiteside, D.T., ed. (1974). Mathematical Papers of Isaac Newton, 1684–1691. 6. Cambridge University Press. p. 30.
 61. ^ See Curtis Wilson, "The Newtonian achievement in astronomy", pp. 233–274 in R Taton & C Wilson (eds) (1989) The General History of Astronomy, Volume, 2A', at p. 233.
 62. ^ Text quotations are from 1729 translation of Newton's Principia, Book 3 (1729 vol.2) at pp. 232–233.
 63. ^ Edelglass et al., Matter and Mind, ISBN 0-940262-45-2. p. 54
 64. ^ On the meaning and origins of this expression, see Kirsten Walsh, Does Newton feign an hypothesis?, Early Modern Experimental Philosophy, 18 October 2010.
 65. ^ Westfall 1980, Chapter 11.
 66. ^ a b Professor Robert A. Hatch, University of Florida. "Newton Timeline". Archived from the original on 2 August 2012. Retrieved 13 August 2012.
 67. ^ Conics and Cubics, Robert Bix, Springer Undergraduate Texts in Mathematics, 2nd edition, 2006, Springer Verlag.
 68. ^ "John Locke Manuscripts – Chronological Listing: 1690". psu.edu.; and John C. Attig, John Locke Bibliography — Chapter 5, Religion, 1751–1900
 69. ^ White 1997, p. 232.
 70. ^ Patrick Sawer (6 September 2016). "What students should avoid during fresher's week (100 years ago and now)". Daily Telegraph. Retrieved 7 September 2016.
 71. ^ "Isaac Newton: Physicist And ... Crime Fighter?". Science Friday. 5 June 2009. NPR. Transcript. Retrieved 1 August 2014.
 72. ^ Levenson, Thomas (2009). Newton and the counterfeiter: the unknown detective career of the world's greatest scientist. Houghton Mifflin Harcourt. ISBN 978-0-15-101278-7. OCLC 276340857.
 73. ^ White 1997, p. 259.
 74. ^ White 1997, p. 267.
 75. ^ Newton, Isaac. "Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica". Cambridge University Digital Library. pp. 265–266. Retrieved 10 January 2012.
 76. ^ Westfall 2007, p. 73.
 77. ^ Wagner, Anthony (1972). Historic Heraldry of Britain (2nd ed.). London and Chichester: Phillimore. p. 85. ISBN 978-0-85033-022-9.; and Genealogical Memoranda Relating to the Family of Newton. London: Taylor and Co. 1871.
 78. ^ White 1997, p. 317.
 79. ^ "The Queen's 'great Assistance' to Newton's election was his knighting, an honor bestowed not for his contributions to science, nor for his service at the Mint, but for the greater glory of party politics in the election of 1705." Westfall 1994, p. 245
 80. ^ "This Day in History: Isaac Newton is Knighted". History Channel. A&E Television Networks. 20 June 2016. Retrieved 18 August 2014.; and Barnham, Kay (2014). Isaac Newton. 2014: Raintree. p. 26. ISBN 978-1-4109-6235-5.
 81. ^ On the Value of Gold and Silver in European Currencies and the Consequences on the Worldwide Gold- and Silver-Trade, Sir Isaac Newton, 21 September 1717; "By The King, A Proclamation Declaring the Rates at which Gold shall be current in Payments". Royal Numismatic Society. V. April 1842 – January 1843.
 82. ^ Fay, C.R. (1 January 1935). "Newton and the Gold Standard". Cambridge Historical Journal. 5 (1): 109–117. doi:10.1017/S1474691300001256. JSTOR 3020836.
 83. ^ "Sir Isaac Newton's Unpublished Manuscripts Explain Connections He Made Between Alchemy and Economics". Georgia Tech Research News. 12 September 2006. Archived from the original on 17 February 2013. Retrieved 30 July 2014.
 84. ^ Holodny, Elena (21 January 2016). "Isaac Newton was a genius, but even he lost millions in the stock market". Business Insider. Retrieved 6 April 2016.
 85. ^ Yonge, Charlotte M. (1898). "Cranbury and Brambridge". John Keble's Parishes – Chapter 6. online-literature.com. Retrieved 23 September 2009.
 86. ^ Westfall 1980, p. 44.
 87. ^ Westfall 1980, p. 595.
 88. ^ "No. 6569". The London Gazette. 1 April 1727. p. 7.
 89. ^ Dobre and Nyden suggest that there is no clear evidence that Voltaire was present; see p. 89 of Mihnea Dobre, Tammy Nyden (2013). Cartesian Empiricism. Springer. ISBN 978-94-007-7690-6.
 90. ^ a b "Newton, Isaac (1642–1727)". Eric Weisstein's World of Biography. Eric W. Weisstein. Retrieved 30 August 2006.
 91. ^ a b c d Mann, Adam (14 May 2014). "The Strange, Secret History of Isaac Newton's Papers". Science. Retrieved 25 April 2016.
 92. ^ Hutton, Charles (1795/6). A Mathematical and Philosophical Dictionary. vol. 2. p. 100.
 93. ^ Voltaire (1894). "14". Letters on England. Cassell. p. 100.
 94. ^ Hutton, Charles (1815). A Philosophical and Mathematical Dictionary Containing ... Memoirs of the Lives and Writings of the Most Eminent Authors, Volume 2. p. 100.
 95. ^ Keynes, John Maynard. "Newton: the Man". University of St Andrews School of Mathematics and Statistics. Retrieved 11 September 2012.
 96. ^ Sagan, Carl (1980). Cosmos. New York: Random House. p. 68. ISBN 978-0-394-50294-6.
 97. ^ "Duillier, Nicholas Fatio de (1664–1753) mathematician and natural philosopher". Janus database. Retrieved 22 March 2013.
 98. ^ "Collection Guide: Fatio de Duillier, Nicolas [Letters to Isaac Newton]". Online Archive of California. Retrieved 22 March 2013.
 99. ^ Westfall 1980, pp. 493–497 on the friendship with Fatio, pp. 531–540 on Newton's breakdown.
 100. ^ Manuel 1968, p. 219.
 101. ^ Fred L. Wilson, History of Science: Newton citing: Delambre, M. "Notice sur la vie et les ouvrages de M. le comte J.L. Lagrange," Oeuvres de Lagrange I. Paris, 1867, p. xx.
 102. ^ Letter from Isaac Newton to Robert Hooke, 5 February 1676, as transcribed in Jean-Pierre Maury (1992) Newton: Understanding the Cosmos, 'New Horizons' series.
 103. ^ John Gribbin (2002) Science: A History 1543–2001, p. 164.
 104. ^ White 1997, p. 187.
 105. ^ Memoirs of the Life, Writings, and Discoveries of Sir Isaac Newton (1855) by Sir David Brewster (Volume II. Ch. 27)
 106. ^ "Silly relic-worship". The New York Times. 16 January 1881. p. 10. Retrieved 12 July 2009.
 107. ^ a b Cunningham, Antonia, ed. (2002). Guinness World Records 2002. ISBN 978-0-553-58378-6. Retrieved 12 July 2009.
 108. ^ "Einstein's Heroes: Imagining the World through the Language of Mathematics", by Robyn Arianrhod UQP, reviewed by Jane Gleeson-White, 10 November 2003, The Sydney Morning Herald
 109. ^ "Newton beats Einstein in polls of Royal Society scientists and the public". The Royal Society.
 110. ^ "Opinion poll. Einstein voted "greatest physicist ever" by leading physicists; Newton runner-up". BBC News. 29 November 1999. Retrieved 17 January 2012.
 111. ^ a b "Famous People & the Abbey: Sir Isaac Newton". Westminster Abbey. Retrieved 13 November 2009.
 112. ^ "Withdrawn banknotes reference guide". Bank of England. Archived from the original on 5 May 2010. Retrieved 27 August 2009.
 113. ^ Richard S. Westfall – Indiana University The Galileo Project. (Rice University). Retrieved 5 July 2008.
 114. ^ a b c d e Snobelen, Stephen D. (1999). "Isaac Newton, heretic: the strategies of a Nicodemite" (PDF). British Journal for the History of Science. 32 (4): 381–419. doi:10.1017/S0007087499003751.
 115. ^ Westfall 1980, p. 315.
 116. ^ Westfall 1980, p. 321.
 117. ^ Westfall 1980, pp. 331–334.
 118. ^ Westfall 1994, p. 124.
 119. ^ Pfizenmaier, T.C. (1997). "Was Isaac Newton an Arian?". Journal of the History of Ideas. 58 (1): 57–80. Bibcode:1961JHI....22..215C. doi:10.1353/jhi.1997.0001.
 120. ^ Snobelen, Stephen D. (1999). "Isaac Newton, heretic: the strategies of a Nicodemite" (PDF). British Journal for the History of Science. 32 (4): 381–419 [383]. doi:10.1017/S0007087499003751. Archived from the original (PDF) on 7 October 2013.
 121. ^ Avery Cardinal Dulles. The Deist Minimum (January 2005).
 122. ^ Tiner, J.H. (1975). Isaac Newton: Inventor, Scientist and Teacher. Milford, Michigan: Mott Media. ISBN 978-0-915134-95-3.
 123. ^ Observations upon the Prophecies of Daniel, and the Apocalypse of St. John 1733
 124. ^ John P. Meier, A Marginal Jew, v. 1, pp. 382–402. after narrowing the years to 30 or 33, provisionally judges 30 most likely.
 125. ^ Newton to Richard Bentley 10 December 1692, in Turnbull et al. (1959–77), vol 3, p. 233.
 126. ^ Opticks, 2nd Ed 1706. Query 31.
 127. ^ H.G. Alexander (ed) The Leibniz-Clarke correspondence, Manchester University Press, 1998, p. 11.
 128. ^ Tyson, Neil Degrasse (1 November 2005). "The Perimeter of Ignorance". Natural History Magazine. Retrieved 7 January 2016.
 129. ^ Brewster states that Newton was never known as an Arian during his lifetime, it was William Whiston, an Arian, who first argued that "Sir Isaac Newton was so hearty for the Baptists, as well as for the Eusebians or Arians, that he sometimes suspected these two were the two witnesses in the Revelations," while others like Hopton Haynes (a Mint employee and Humanitarian), "mentioned to Richard Baron, that Newton held the same doctrine as himself". David Brewster. Memoirs of the Life, Writings, and Discoveries of Sir Isaac Newton. p. 268.
 130. ^ "Newton, object 1 (Butlin 306) "Newton"". William Blake Archive. 25 September 2013.
 131. ^ Jacob, Margaret C. (1976). The Newtonians and the English Revolution: 1689–1720. Cornell University Press. pp. 37, 44. ISBN 978-0-85527-066-7.
 132. ^ Westfall, Richard S. (1958). Science and Religion in Seventeenth-Century England. New Haven: Yale University Press. p. 200. ISBN 978-0-208-00843-5.
 133. ^ Haakonssen, Knud (1996). "The Enlightenment, politics and providence: some Scottish and English comparisons". In Martin Fitzpatrick (ed.). Enlightenment and Religion: Rational Dissent in Eighteenth-century Britain. Cambridge: Cambridge University Press. p. 64. ISBN 978-0-521-56060-3.
 134. ^ a b Isaac Newton and Apocalypse Now: a response to Tom Harpur’s “Newton’s strange bedfellows” Stephen D. Snobelen
 135. ^ Grayling, A.C. (2016). The Age of Genius: The Seventeenth Century and the Birth of the Modern Mind. ISBN 978-1-4088-4329-1.
 136. ^ "Papers Show Isaac Newton's Religious Side, Predict Date of Apocalypse". Associated Press. 19 June 2007. Archived from the original on 13 August 2007. Retrieved 1 August 2007.
 137. ^ Leiber, Fritz (1981). "Poor Superman". In Heinlein, Robert A. (ed.). Tomorrow, the Stars (16th ed.). New York: Berkley Book / published by arrangement with Doubleday & Company, Inc. p. 208. First published in Galaxy magazine, July 1951; Variously titled Appointment in Tomorrow; in some reprints of Leiber's story the sentence 'That was the pebble..' is replaced by 'Which Newton did the world need then?'
 138. ^ Meyer, Michal (2014). "Gold, secrecy and prestige". Chemical Heritage Magazine. 32 (1): 42–43. Retrieved 20 March 2018.
 139. ^ a b Kean, Sam (2011). "Newton, The Last Magician". Humanities. 32 (1). Retrieved 25 April 2016.
 140. ^ Greshko, Michael (4 April 2016). "Isaac Newton's Lost Alchemy Recipe Rediscovered". National Geographic.
 141. ^ Dry, Sarah (2014). The Newton papers : the strange and true odyssey of Isaac Newton's manuscripts. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-995104-8.
 142. ^ a b "The Chymistry of Isaac Newton". Indiana University, Bloomington. Retrieved 25 April 2016.
 143. ^ Levitin, Dimitri (March 2019). "Going for Gold". Literary Review. Retrieved 6 March 2019.
 144. ^ Newman, William R (2018). Newton the Alchemist Science, Enigma, and the Quest for Nature's "Secret Fire". Princeton University Press. ISBN 9780691174877.
 145. ^ Gillispie, Charles Coulston (1960). The Edge of Objectivity: An Essay in the History of Scientific Ideas. Princeton University Press. p. 122. ISBN 0-691-02350-6.
 146. ^ Cassels, Alan. Ideology and International Relations in the Modern World. p. 2.
 147. ^ "Although it was just one of the many factors in the Enlightment, the success of Newtonian physics in providing a mathematical description of an ordered world clearly played a big part in the flowering of this movement in the eighteenth century" by John Gribbin, Science: A History 1543–2001 (2002), p. 241[ISBN missing]|
 148. ^ White 1997, p. 86.
 149. ^ Numbers 2015, pp. 48–56.
 150. ^ Malament, David B. (2002). Reading Natural Philosophy: Essays in the History and Philosophy of Science and Mathematics. Open Court Publishing. ISBN 9780812695076.
 151. ^ Berkun, Scott (2010). The Myths of Innovation. O'Reilly Media, Inc. p. 4. ISBN 978-1-4493-8962-8.
 152. ^ "Newton's apple: The real story". New Scientist. 18 January 2010. Archived from the original on 21 January 2010. Retrieved 10 May 2010.
 153. ^ Hamblyn, Richard (2011). "Newtonian Apples: William Stukeley". The Art of Science. Pan Macmillan. ISBN 978-1-4472-0415-2.
 154. ^ "Revised Memoir of Newton (Normalized Version)". The Newton Project. Retrieved 13 March 2017.
 155. ^ Conduitt, John. "Keynes Ms. 130.4:Conduitt's account of Newton's life at Cambridge". Newtonproject. Imperial College London. Retrieved 30 August 2006.
 156. ^ I. Bernard Cohen and George E. Smith, eds. The Cambridge Companion to Newton (2002) p. 6
 157. ^ Alberto A. Martinez Science Secrets: The Truth about Darwin's Finches, Einstein's Wife, and Other Myths, p. 69 (University of Pittsburgh Press, 2011); ISBN 978-0-8229-4407-2
 158. ^ "Brogdale – Home of the National Fruit Collection". Brogdale.org. Archived from the original on 1 December 2008. Retrieved 20 December 2008.
 159. ^ "From the National Fruit Collection: Isaac Newton's Tree". Retrieved 10 January 2009.[permanent dead link]
 160. ^ Anders Hald 2003 – A history of probability and statistics and their applications before 1750 – 586 pages Volume 501 of Wiley series in probability and statistics Wiley-IEEE, 2003 Retrieved 27 January 2012 ISBN 0-471-47129-1
 161. ^ "Home". The Chymistry of Isaac Newton. Archived from the original on 13 December 2007. Retrieved 11 January 2007. Transcribed and online at Indiana University.
 162. ^ Whiteside, D.T., ed. (1974). Mathematical Papers of Isaac Newton, 1684–1691. 6. Cambridge University Press. pp. 30–91.
 163. ^ "Museum of London exhibit including facsimile of title page from John Flamsteed's copy of 1687 edition of Newton's Principia". Museumoflondon.org.uk. Archived from the original on 31 March 2012. Retrieved 16 March 2012.
 164. ^ Published anonymously as "Scala graduum Caloris. Calorum Descriptiones & signa." in Philosophical Transactions, 1701, 824–829; ed. Joannes Nichols, Isaaci Newtoni Opera quae exstant omnia, vol. 4 (1782), 403–407. Mark P. Silverman, A Universe of Atoms, An Atom in the Universe, Springer, 2002, p. 49.
 165. ^ Newton, Isaac (1704). Opticks or, a Treatise of the reflexions, refractions, inflexions and colours of light . Also two treatises of the species and magnitude of curvilinear figures. Sam. Smith. and Benj. Walford.
 166. ^ a b c d e f g Pickover, Clifford (2008). Archimedes to Hawking: Laws of Science and the Great Minds Behind Them. Oxford University Press. pp. 117–118. ISBN 978-0-19-979268-9. Retrieved 17 March 2018.
 167. ^ Swetz, Frank J. "Mathematical Treasure: Newton's Method of Fluxions". Convergence. Mathematical Association of America. Retrieved 17 March 2018.

Sources

Further reading

Religion

 • Dobbs, Betty Jo Tetter. The Janus Faces of Genius: The Role of Alchemy in Newton's Thought. (1991), links the alchemy to Arianism
 • Force, James E., and Richard H. Popkin, eds. Newton and Religion: Context, Nature, and Influence. (1999), pp. xvii, 325.; 13 papers by scholars using newly opened manuscripts
 • Pfizenmaier, Thomas C. (January 1997). "Was Isaac Newton an Arian?". Journal of the History of Ideas. 58 (1): 57–80. Bibcode:1961JHI....22..215C. doi:10.1353/jhi.1997.0001. JSTOR 3653988.
 • Ramati, Ayval. "The Hidden Truth of Creation: Newton's Method of Fluxions" British Journal for the History of Science 34: 417–438. in JSTOR, argues that his calculus had a theological basis
 • Snobelen, Stephen "'God of Gods, and Lord of Lords': The Theology of Isaac Newton's General Scholium to the Principia", Osiris 2nd series, Vol. 16, (2001), pp. 169–208. in JSTOR
 • Snobelen, Stephen D. (1999). "Isaac Newton, Heretic: The Strategies of a Nicodemite". British Journal for the History of Science. 32 (4): 381–419. doi:10.1017/S0007087499003751. JSTOR 4027945.
 • Wiles, Maurice. Archetypal Heresy. Arianism through the Centuries. (1996) 214 pages, with chapter 4 on eighteenth century England; pp. 77–93. on Newton, excerpt and text search.

External links

Writings by Newton