گوتهولد افرایم لسینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گوتهولد افرایم لسینگ
لسینگ (۱۷۶۷/۱۷۶۸)
لسینگ (۱۷۶۷/۱۷۶۸)
نام اصلی گوتهولد افرایم لسینگ
زادروز ۲۲ ژانویهٔ ۱۷۲۹
کامنتس، ووژیتسای علیا، قلمرو ساکسونی، آلمان
پدر و مادر گوتفرید لسینگ
یوستینه سالمونه لسینگ
مرگ ۱۵ فوریهٔ ۱۷۸۱ (۵۲ سال)
براونشوایگ
ملیت آلمانی
در زمان حکومت عصر روشنگری
پیشه نویسنده، فیلسوف، ناشر، منتقد ادبی، نمایشنامه‌نویس
نمایشنامه‌ها ناثان (ناتان) خردمند
همسر(ها) اوا کونبگ
دانشگاه دانشگاه لایپزیگ
دانشگاه هاله-ویتنبرگ
امضا

لسینگ (به آلمانی: Gotthold Ephraim Lessing) (زاده ۲۲ ژانویه ۱۷۲۹ – ۱۵ فوریه ۱۷۸۱)، نویسنده، فیلسوف، ناشر و منتقد ادبی آلمانی و از چهره‌های مهم عصر روشنگری بود. نوشته‌ها و نمایشنامه‌های او نقش کلیدی در شکل‌گیری ادبیات آلمانی داشته‌است.

زندگینامه[ویرایش]

او در شهر کِمنیس در منطقه‌ی زاکسن آلمان به دنیا آمد. وی یکی از ۱۲ فرزند کشیش پروتستان ، گوتفرید لسینگ و یوستینه سالمونه لسینگ (با نام مادری فِلِر) بود[۱]. او در لایپزیک به تحصیل در رشته‌های الهیات و پزشکی پرداخت و سپس به برلین رفت و به کار نوشتن و ویراستاری و نقد ادبی مشغول شد[۱][۲].

رویه فکری ادبی[ویرایش]

لسینگ را شاعر، نویسنده، و فیلسوفی می‌شناسند که آثارش دو موضوع را در کانون خود دارد: رواداری و انسانیت [۱]. سبک ادبی او شوخ و طناز بود. او مخالف جزم اندیشی مذهبی و برداشت خشک از متن انجیل بود. انتشار نظراتش در این باره او را وارد جدالی ادبی با کشیشی هامبورگی کرد. با منع شدن او از ادامه این جدال او نمایشنامه‌ای به نام ناثان (ناتان) خردمند نوشت که در آن به اندیشه رواداری دینی پرداخته است. داستان این نمایشنامه در زمان جنگ‌های صلیبی و در اورشلیم اتفاق می‌افتد، نمایشنامه روایت داستانی است که بین حاکمی مسلمان، بازرگانی یهودی و جنگ‌آوری مسیحی اتفاق می‌افتد. در این داستان لسینگ محبت و دوستی را خود معجزه‌ای می‌داند و بر برابری هر سه دین و عدم برتری یکی بر دیگری تأکید می‌کند [۱].

دوستی با موسی مندلسون[ویرایش]

موسی مندلسون، فیلسوف آلمانی یهودی که روشنگری و رنسانس یهودیان اروپا وامدار اوست، همزمان با اقامت لسینگ در برلین در این شهر اقامت داشت. دوستی و همکاری این دو که هر دو مروج رواداری مذهبی در بین هم‌کیشان خود بودند نمونه عملی شدن اندیشه‌های روشنگری در اروپای قرن هجدهم دانسته شده‌است [۲].

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ معرفی کتاب ناتان خردمند
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ویکی انگلیسی