علوم انسانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

علوم انسانی رشته های آکادامیکی (دانشگاهی) هستند که جنبه های مرتبط با ویژگی های تمدن انسانی را مطالعه کرده و آموزش میدهند.

در قرون وسطی ، این اصطلاح در تقابل با الوهیت قرارداشت و به طبقه ای از آموزش و تحصیل اشاره داشت که در دوران حاضر به عنوان محدوده اصلی مطالعات و آموزش های دانشگاهی است و جنبه سکولار ( غیر دینی) دارند .

امروزه، علوم انسانی ، اغلب به علومی  گفته میشود که در مقابل علوم طبیعی (همانند آموزش های فنی حرفه ای) قرار دارد. به عنوان نمونه علوم اجتماعی از آن نوع است

دانشمندان علوم انسانی از روش هایی استفاده میبرند که در درجه اول تحلیلی و نقادانه  و یا نظریه پردازانه  هستند و مجهز به اجزا و ابزار مهمی در تاریخ بشری میباشند که  از روش های عمدتا مبتنی بر تجربه در علوم تجربی متمایز میشوند

در عین حال بر خلاف دیگر علوم، علوم انسانی هیچ نظم و انضباط مرکزی ای ندارند.

علوم انسانی شامل زبان های باستانی و مدرن، ادبیات، فلسفه، مذهب، هنر و موسیقی شناسی میگردد

دانشمندان علوم انسانی،"humanity scholars" (دانشمندان علوم بشری) یا اُمانیست ها  (انسان گراها) هستند.

اصطلاح اُمانیست همچنین یک موضوع و رویکرد  فلسفی را شرح میدهد که برخی دانشمندان  "غیر بشرگرا" در علوم انسانی  راشامل نمیشود.

دانشمندان و علما و هنرمندان رنسانس نیز اومانیست نامیده میشدند.

برخی از  مکاتب و شاخه های ثانویه علوم انسانی، دارای کلاس هایی هستند که معمولا متشکل از ادبیات انگلیسی، مطالعات جهانی و هنر میباشند.

در ایران این شاخه از علوم بر اساس تعریف آن بر اساس موضوع به دسته‌ای از علوم اطلاق می‌شود که به مسایلی چون جامعه، فرهنگ، زبان، رفتار و کنش انسان، و روان و اندیشهٔ افراد توجه دارد. جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، زبان‌شناسی، مدیریت، اقتصاد، علوم سیاسی و تاریخ چند نمونه از رشته‌های علوم انسانی‌اند. [۱]

درعین‌حال، بسیاری از شاخه‌های علوم انسانی چون مدیریت، اقتصاد، حسابداری، جغرافیا و روان‌شناسی برای تجزیه و تحلیل از برخی علوم غیرانسانی همچون ریاضیات کاربردی (در مدیریت)، آمارِ کاربردی و تحلیل رگرسیون (اقتصاد و روانشناسی)، GIS و سیستم‌های راداری و سنجش از دور (در جغرافیا) و سایر روش‌های تجربی استفاده می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  1. حمید رجایی. آفرینندگی، تفکر جانبی و باور دینی (درآمدی به تولید علوم انسانی اسلامی). چاپ اول. اصفهان: انتشارات شهر من، ۱۳۸۹. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۹۶۰۴۵-۸-۶. 

پیوند به بیرون[ویرایش]