دستگاه عصبی سمپاتیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مغز: Sympathetic nervous system
1501 Connections of the Sympathetic Nervous System.jpg
Schematic illustration showing the sympathetic nervous system with sympathetic cord and target organs.
نام لاتین pars sympathica divisionis autonomici systematis nervosi

سیستم عصبی سمپاتیک SNS(سامانه سُهشگر گیرا)*[۱] بخشی از سیستم عصبی اتونوم (سامانه عصبی خودگردان) است (در کنار سیستم پاراسمپاتیک و سیستم انتریک (احشایی)). این سیستم عصبی در حالت استرس فعالتر شده و انسان را برای نبرد یا فرار آماده تر می‌کند البته به صورت همیشگی نیز فعال بوده و در تنظیم متابولیسم پایه نقش دارد.

رشته‌های عصبی سمپاتیک[ویرایش]

رشته‌های عصبی سمپاتیک در بخش سمپاتیک، جسم سلولی نورون پیش گره‌ای در گره کناری (Lateral horn) نخاع قرار گرفته و آکسون آن به نام رشته پیش گره‌ای پس از برونرفت از نخاع وارد گره سمپاتیک در نزدیکی مهره‌ها یا نزدیک روده شده و با نورون پس گره‌ای سیناپس می‌دهد. آکسون نورون پس گره‌ای (رشته پس گره‌ای) به اندام واکنشگر می‌رود. در رشته‌های عصبی سمپاتیک رشته پیش گره‌ای بیشتر کوتاه بوده و رشته پس گره‌ای بلند می‌باشد.

از آنجایی که رشته‌های عصبی سمپاتیک در ناحیه سینه‌ای - کمری از نخاع بیرون می‌آیند، بخش سینه‌ای - کمری نیز نامیده می‌شوند. در رشته‌های عصبی سمپاتیک پیام‌های عصبی (نوروترانسمیتر) تراوش‌شونده از رشته پیش گره‌ای استیل کولین و از رشته‌های پس گره‌ای، نوراپی‌نفرین می‌باشد (ماده‌ای که از بخش مرکزی غدد فوق کلیوی نیز تراوش می‌شود) و از این روی رشته‌های عصبی سمپاتیک را رشته‌های عصبی آدرنرژیک نیز می‌نامند.

البته استثنائا از انتهای رشته‌های سمپاتیک واقع در غده فوق کلیوی و غدد عرق استیل کولین ترشح می‌شود.

گیرنده‌ها[ویرایش]

پنج نوع گیرنده آلفا و بتا (α۱, α۲ و β۱, β۲, β۳) وجود دارد.

پانویس[ویرایش]

^  واژگان برگزیده از واژه‌نامه فرهنگستان پارسی

جستارهای وابسته[ویرایش]

نوراپی‌نفرین

سامانه عصبی خودگردان

منبع[ویرایش]

  • داروشناسی کاربردی، دکتر رحمانی، انتشارات جعفری