سینوس (کالبدشناسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سینوس (کالبدشناسی)
Paranasal sinuses.
Lateral projection of the paranasal sinuses
جزئیات
شناسه‌ها
لاتینsinus paranasales
MeSHD010256
TA98A06.1.03.001
TA23176
FMA59679

سینوس‌ها حفره‌هایی خالی هستند که درون استخوان‌های صورت قرار دارند.[۱] سطح داخلی سینوس‌ها با غشاهای مخاطی پوشیده شده‌اند و سینوس‌های پیرابینی‌ای(paranasal) هریک توسط مجرایی به بینی راه پیدا می‌کنند. سینوس‌های پارانازال (نزدیک‌بینی) هشت عدد هستند که به‌صورت چهار عددِ سمت راست و چهار عدد سمت چپ و شامل سینوس‌های پیشانی (فرونتال) و پرویزنی (اتموئید) و فکی (ماگزیلاری) و شب‌پره‌ای (اسفنوئید).

سینوس شب‌پره‌ای
دیواره جانبی حفره بینی: سه کونکای بینی برداشته شده‌اند؛ (Sphenoidal sinus visible at upper right, in dark circle.)
Nose and nasal cavities. (Sphenoid sinus labeled at upper right.)
جزئیات
عصب‌دهیposterior ethmoidal nerves, and orbital branches of the pterygopalatine ganglion
شناسه‌ها
لاتینsinus sphenoidalis
MeSHD010256
TA98A06.1.03.001
TA23176
FMA59679

آناتومی[ویرایش]

سینوس‌ها

در هر طرفِ صورت چهار عدد سینوس است که عبارت‌اند از:

۱- سینوس فکی (maxillary sinuses): در زیر چشم و در استخوان گونه واقع است. و بزرگ‌ترین سینوس بدن است. سینوزیت فکّی باعث ایجاد درد و احساس فشار در گونه‌ها می‌شود (دندان‌درد و سردرد).

۲- سینوس پیشانی (frontal sinuses): در بالای چشم و در استخوان پیشانی قرار دارد. سینوس‌های پیشانی تا سن ۵–۱۰ سالگی وجود ندارند. این سینوس‌ها از سن ۷ سالگی به بعد پدید می‌آیند. سینوزیت پیشانی باعث ایجاد درد و احساس فشار در بالای چشم‌ها می‌شود (سردرد).

۳-سینوس پرویزنی (ethmoid sinuses): بین چشم و بینی و در استخوان پرویزنی واقع است. سینوس‌های فکّی و پرویزنی از بدوِ تولّد وجود داشته و تا ۱۸ سالگی به رشد خود ادامه می‌دهد. سینوزیت پرویزنی باعث ایجاد درد و احساس فشار بین بینی و چشم‌ها می‌شود (سردرد).

۴- سینوس شب‌پره‌ای (sphenoid sinuses): در پشتِ سینوس پرویزنی و چشم و در مرکز استخوان جمجمه زیرِ غدهٔ هیپوفیز قرار دارد. سینوس‌های شب‌پره‌ای در سنین بلوغ ظاهر می‌گردد. سینوزیت شب‌پره‌ای باعث ایجاد درد و احساس فشار پشت چشم‌ها می‌شود.

سینوزیت[ویرایش]

ترشحات مخاطی بر اثر عملکرد ساختمان‌های کوچک شبیه مو به‌ نام مژک‌ها (cilia) وارد بینی می‌شود و از این طریق تخلیه می‌شود. تمام سینوس‌ها به داخل بینی راه می‌یابند تا تبادل هوا و ترشحات مخاطی امکان‌پذیر باشد. عفونت یا آلرژی بافت‌های سینوس را ملتهب، قرمز و متورم می‌کند. این حالت سینوزیت نامیده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. (به انگلیسی) http://emedicine.medscape.com/article/1899145-overview. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)