میل جنسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تمایل جنسی یا میل جنسی[۱] (انگلیسی: Sexual desire) نوعی حالت انگیزشی و علاقه به موضوعات و فعالیتهای جنسی است یا می‌توان آن را خواست، یا نیاز یا اجبار به جستجوی موضوعات جنسی یا درگیر شدن در فعالیتهای جنسی نامید. میل جنسی، کشش جنسی و شهوت را می‌توان مترادف با تمایل جنسی دانست. تمایل جنسی یکی از وجوه سکسوالیته به شمار می‌آید که می‌تواند در هر فردی متفاوت از افراد دیگر باشد. همچنین می‌تواند بسته به شرایط در زمانهای مختلف تغییر کند. تمایل جنسی معمول‌ترین رویداد جنسی در زندگی زنان و مردان به شمار می‌آید. تمایل جنسی حسی ذاتی است که با محرکهای درونی یا بیرونی برافروخته می‌شود و می‌تواند به یک رفتار جنسی آشکار منجر شود یا نشود. تمایل جنسی می‌تواند از طریق تصورات یا خیال‌پردازی شهوانی یا از طریق دیدن شخص جذاب برانگیخته شود. همچنین تمایل جنسی از طریق تنش جنسی یعنی تمایل جنسی که منجر به آمیزش جنسی نشده، نیز ایجاد می‌شود یا افزایش می‌یابد میل جنسی می‌تواند با سکس و خودارضایی ارضاء شود.

تمایل جنسی می تواند به صورت ناخودآگاه شروع شود یا در پاسخ به یک تجریک جنسی شروع شود. میل جنسی پدیده ای کاملا پویا است، می تواند مثبت یا منفی باشد، و می تواند با شدت متفاوت بروز کند. میل جنسی  در یک طیف توسط استیون ب. لوین ( Stephen Barrett Levine ) توصیف شده است این طیف عبارت است از انزجار – ناخشنودی – بی تفاوتی – علاقه – نیاز -  اشتیاق

استفاده از فانتزی و تفکر جنسی بخش مهمی از  عملکرد صحیح میل جنسی است . برخی از تظاهرات فیزیکی میل جنسی در انسان؛ لیسیدن، مکیدن، لرزیدن و لمس کردن لبها و همچنین بازی کردن با  زبان است

مبانی نظری

محققان عموما با دو رویکرد کاملا متفاوت به موصوع میل جنسی نگاه می کنند. اولین رویکرد نگاه به میل جنسی از دیدگاه زیست شناختی و بیولوژیکی است.در این رویکرد میل جنسی را از یک چارچوب نیروی انگیزشی درونی فرد ارزیابی می کنند. این نیروهای انگیزشی درونی مانند غریزه، نیاز، آرزو،خواسته هستند.

در رویکرد دوم که نظریه اجتماعی و فرهنگی است میل جنسی را در یک زمینه بسیار گسترده مورد ارزیابی قرار می گیرد.در این نطریه میل جنسی بعنوان یک فاکتور در یک پازل بسیار بزرگتر در روابط اجتماعی و فرهنگ جوامع ارزیابی می شود.

در رویکرد زیست شناختی، میل جنسی مانند سایر غرایز جنسی در پاسخ به یک نیاز زیستی قرار داده می شود. مانند گرسنگی که میل به غذا خوردن را برمی انگیزد. این پاسخ ها عموما برای رفع یک نیاز یا برای اجتناب از درد است. در حقیقت میل جنسی یک نیاز زیستی است که فرد را مشتاق به ایجاد رابطه جنسی می نماید.با این وجود تمام گونه های جانوری ازجمله انسان به دنبال برطرف کردن میل جنسی به هر روش ممکن نیستند چون اصولا جذب در تحریک میل جنسی نقش اساسی دارد.این تئوری بیان می کند که تمایل به یک فعالیت جنسی بستگی به قدرت محرک دارد و هرجه این قدرت بیشتر باشد تمایل حنسی افزایش می یابد. موتور محرکه جنسی کاملا وابسته به عوامل زیستی است. این عوامل زیستی مانند کروموزوم ها، ژن ها، وضعیت هورمون ها، تغذیه، سلامت عمومی و سن است.مدلی که برای چرخه پاسخ جنسی توسط مستر و جانسون (William H. Masters and Virginia E. Johnson) ارایه شد که عبارتست از تحریک ... ارگاسم .... فرونشینی[۲] بود. البته بعد از ارایه این تئوری، هلن کاپلان Helen Singer Kaplan یک مرحله به آن اضافه کرد. مدل 4 مرحله ای پاسخ تحریک جنسی کاپلان شامل میل -> تحریک -> ارگاسم -> فرونشینی -> است. البته این استدلال نیز وجود دارد که میل در این چرخه چندان مرحله مشخصی نیست و این میل می تواند در مرحله تحریک جنسی و ارگاسم نیز وجود داشته باشد و همچنین پس از ارگاسم نیز ادامه داشته باشد . اگرچه با از دست رفتن نعوظ در مرد و عدم لغزندگی واژن در زن پس از ارگاسم میل جنسی سیراب می شود ولی با این وجود می تواند ادامه داشته باشد[۳].

منابع[ویرایش]

  1. «میل جنسی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «sexual desire»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ میل جنسی)
  2. H.، Masters, William ([2010], ©1966). Human sexual response. Bronx, NY: Ishi Press International. OCLC 664855122. شابک ۹۷۸۰۹۲۳۸۹۱۲۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. 1958-، Giles, James, (۲۰۰۸). The nature of sexual desire. Lanham, MD: University Press of America. OCLC 261135275. شابک ۰۷۶۱۸۴۰۴۱۹.