اندیشه (شهریار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اندیشه (شهر))
اندیشه
Bazar-Irani-Eslami1.jpg
کشور ایران
استانتهران
شهرستانشهریار
بخشبخش مرکزی
نام(های) دیگرشهرجدید اندیشه
نام(های) پیشینشهرک جدید اندیشه
مردم
جمعیت۱۱۶٬۰۶۳ نفر در سال ۱۳۹۵[۱]
جغرافیای طبیعی
مساحت1495هکتار
ارتفاع۱۲۰۰
اطلاعات شهری
شهردارعلی ملکی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۱
وبگاهشهر اندیشه

شهر جدید اندیشه یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد.[۲] این شهر یکی از پرجمعیت ترین شهرهایی است که فرمانداری مستقل ندارد(مرکز شهرستان نیست) و با جمعیت بیش از صدهزار نفر هنوز زیر نظر فرمانداری شهرستان شهریار قرار دارد. این شهر دارای ۶ فاز می‌باشد و در ۲۰ کیلومتری تهران، ۳ کیلومتری شمال غربی شهریار و ۷ کیلومتری جنوب شرقی کرج قرار دارد.[۳] فاز دو، سه، چهار و پنج شهر اندیشه براساس قوانین جدید شهرسازی طراحی و ساخته شده‌است. در ابتدا شهر اندیشه به عنوان کنترل کنندهٔ سر ریز جمعیت کلانشهر تهران ساخته شد ولی در حال حاضر در جهت تجاری سازی پیش رفته‌است. همچنین از لحاظ فرهنگی، هنری و ورزشی نیز شهری پیشتاز در غرب استان تهران می‌باشد. بازار ایرانی اسلامی اندیشه که به سبک میدان نقش جهان اصفهان ساخته شده‌است، یکی از بزرگترین مکان‌های تجاری و تفریحی آن می‌باشد.

اهداف ایجاد شهر:

حفظ تعادل اکولوژی منطقه

جذب جمعیت سرریز منطقه شهری تهران

نزدیکی محل کار ، مسکن و خدمات شهری به یکدیگر

جلوگیری از حاشیه نشینی و توسعه گسترش ناهنجار شهرها و …

محلات[ویرایش]

فاز ۱[ویرایش]

فاز یک اندیشه دارای اصول شهرسازی سنتی است. همچنین این فاز زیر نظر شهرداری شهر جدید اندیشه نیست و به عنوان ناحیه یک شهرداری شهریار شناخته می‌شود. [نیازمند منبع] از سال 1361به بعد، واگذاری قطعات زمین در متراژهای پانصد و هزار متری به فرهنگیان شاغل در آموزش و پرورش آغاز گردید، اما طی سالهای اخیر روند رو به رشد جمعیت مهاجر به اندیشه سبب شده‌است تا زمینها و منازل مذکور از حالت ویلایی سابق به آپارتمان ساز جهت سکونت جمعیت رو به رشدش تبدیل گردیده باشد.شهرک رفاه و شهرک مریم نیز در این فاز قرار دارند.

فاز ۲[ویرایش]

طراحی این فاز در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار از سال ۱۳۷۰ آغاز و قطعات آن در دوبخش ویلایی و آپارتمانی از سال ۱۳۷۱ به متقاضیان واگذار شد. فاز ۲ فاصله نسبتاً زیادی با سایر فازها دارد.

فاز ۳[ویرایش]

فاز ۳ اندیشه در سال ۱۳۷۰ در زمینی به مساحت ۳۶۰ هکتار طراحی و بر اساس کاربری مصوب در مراحل مختلف واگذار شده‌است. این فاز بر اساس اسلوب شهرسازی جدید ساخته شده و از نظر دارا بودن زیر ساخت‌های شهری، شرایط بسیار مطلوبی وممتازی دارد. در این فاز مجتمع های بزرگ تجاری همچون نگارستان،بزرگ،میلاد،تیراژه،نور و...پارک ها،بوستان ها و مجموعه های ورزشی و آبی و ... به بهره‌برداری رسیده اند.سینمای ساحل اندیشه نیز در این فاز قرار دارد.درضلع شرقی فاز ۳، شهرک صدف واقع گردیده است که بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی نور ، سازمان فنی و حرفه ای و دانشگاه پیام نور در آن واقع گردیده است و همچنین در قسمت جنوبی شهرک صدف،شهرک اداری شهرستان شهریار قرارگرفته است.

فاز ۴[ویرایش]

مساحت این فاز ۳۳۰ هکتار بوده که از سال ۱۳۷۵ آماده‌سازی اراضی و واگذاری آن آغاز گردید. فاز ۴ متصل به فاز ۳ است و تداومی است بر روند گسترش فاز ۳ که در کنار جاده کرج- شهریار واقع شده‌است. بازار بزرگ ایرانی اسلامی که به عنوان نماد معماری ایرانی و به سبک نقش جهان اصفهان طراحی شده‌است، در این فاز قرار دارد. همچنین دبیرستان سمپاد دارالفنون شهریار، نمونه دولتی البرز شهریار و مجتمع تجاری و اداری ارغوان که با مساحت زمینی بالغ بر ۴۲۰۰ متر مربع و زیربنای حدود ۴۸۰۰۰ متر مربع، به صورت مشارکت با بخش خصوصی در فاز ۴ اندیشه، در آذر ماه سال ۹۲ افتتاح شده‌است.همچنین پروژه ی مرکز شهر اندیشه در سال ۹۸ که شامل بخش های مختلف تجاری ، اداری ،فرهنگی،تفریحی و مسکونی است در این فاز احداث گردیده است .

فاز ۵[ویرایش]

مساحت این فاز ۱۹۴ هکتار است. فاز ۵ در کنار جاده کرج- شهریار در قسمت شمالی فاز ۴ شکل گرفته‌است. مانند سایر فازها دارای مجتمع‌های تجاری، مدارس، فرهنگسرای سعدی و مسجد است. اولین فاز مسیر سلامت اندیشه نیز در طول بلوار امیرکبیر این فاز احداث گردیده است .خانه‌های مسکونی در این فاز به دو صورت آپارتمانی و ویلائی، با متراژ بالاتر ساخته شده‌است و محله‌های آن به نسبت فاز ۱ و ۳ و… دارای فضای آرامتری است.

فاز ۶[ویرایش]

این فاز به مساحت ۴۰۰ هکتار می‌باشد که عمده زمین‌های آن در مالکیت بخش خصوصی می‌باشد که تا کنون شهرداری مجوز ساخت نداده‌است.

بلاتکلیفی اعضای ۷ تعاونی مسکن در شهر اندیشه با ۱۰۰۰عضو[پیوند مرده]

تاسیس ارگان ها:

 • شرکت عمران شهرجدید اندیشه در سال 1367 تاسیس شده است .از جمله وظایف این شرکت تهیه و اجرای طرح های شهرسازی، معماری، نقشه کشی تفکیکی، آماده سازی و سایر اقدامات اجرایی و ساختمان های لازم برای ایجاد شهر جدید در زمینه های تامین شده و یا از طریق خریداری، تملک، اجاره و صلح حقوق بر اساس آیین نامه های مصوب مجمع عمومی و همچنین تهیه و اجرای طرح های سیویل، تاسیسات و تسهیلات شهری و رفاهی و خدمات بازرگانی و غیره . اجرای طرح مسکن مهر به دستور ریاست محترم جمهوری . حفظ حقوق و اعمال مالکیت دولت نسبت به اراضی متعلق به شرکت در محدوده شهر جدیدمیباشد . ساختمان این شرکت در فاز ۳ اندیشه مستقر گردید است.
 • اداره برق در سال ۱۳۸۲ در فاز ۳ اندیشه مستقر گردید و این شهر هم اکنون دارای ۲ پست توزیع برق ۶۳ کیلو ولت می باشد.
 • اداره آب و فاضلاب در سال ۱۳۸۹ در فاز ۳ اندیشه مستقر گردید. تامین آب شهر اندیشه ،توسط  چاه های موجود در شهر صورت پذیرفته است و این شهر فاقد تصفیه خانه و فاضلاب شهری می باشد.
 • اداره مخابرات در سال ۱۳۷۹ در فاز ۳ اندیشه مستقر گردید.
 • اداره گاز در سال ۱۳۸۵ در فاز ۳ اندیشه مستقر گردید.
 • نیروی انتظامی در سال ۱۳۷۹ در فاز ۳ اندیشه مستقر گردید.
 • شهرداری اندیشه در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد و کلیه قسمت های واگذار شده شهر و شبکه معابر و فضای سبز به آ

اعتراضات آبان ماه 1398[ویرایش]

در 25 آبان ماه 1398 معترضین به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در فاز یک شهرک اندیشه اقدام به اعتراض مسالمت آمیز کردند و در ادامه اعتراضشان به اقدامات مسلحانه کشیده شدو تعدادی از بانک های فاز یک اندیشه از جمله بانک انصار ، بانک تجارت و بانک قوامین به آتش کشیده شد و به حوزه 7 امام علی که در ابتدای خیابان شاهد غربی فاز یک اندیشه قرار دارد حمله شد[۴] و در جریان این حمله حسینیه هیئت الشهداء اندیشه توسط معترضین به وسیله کوکتل مولوتف به آتش کشیده شد [۵] و در جریان این حملات تعدادی از جوانان معترض نیز کشته شدند .[۶]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران). ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲.
 2. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.
 3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ اوت ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۹.
 4. «آتش زدن پایگاه بسیج به دست معترضان در شهرک #اندیشه». بالاترین. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۱۹.
 5. «خسارت ۵۰۰ میلیونی اغتشاشگران به یک هیأت». www.alef.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ دسامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۴-۱۹.
 6. ‎‎تلویزیون منوتو‎ on Facebook Watch, retrieved 2020-04-19

پیوند به بیرون[ویرایش]