سربند (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سربند یکی از محله‌های منطقه دربند تهران است که در شمال منطقه دربند در محدوده شهرداری منطقه ۱ تهران قرار دارد.

میدان سربند نقطه پایانی خیابان دربند است. خیابانی که از میدان قدس (تجریش) شروع می‌شود و به میدان سربند ختم می‌شود.

ارتفاع میدان سربند از سطح دریا ۱۸۰۵ متر است .

در میدان سربند مجسمه‌ ارزشمندی به نام «تندیس کوهنورد» به نمایش گذاشته شده است که سال ۱۳۴۱ رضا لعل ریاحی آن را ساخت، تاکنون میزبان کوهنوردان زیادی بوده که از کنارش گذشته‌اند. ایده‌ی ساخت این تندیس را حسن وجدان‌خوش که خود کوهنورد حرفه‌ای بود پیشنهاد کرد. این تندیس سیمانی که امروز می‌بینیم، روی نسخه‌ی گِلی مجسمه در سال ۱۳۳۸ ساخته شده است.

در کنار میدان سربند ایستگاه «تله سی یژ» قرار دارد. تله سیژ یا تله سی یژ وسیله ای است مشابه تله کابین که به جای کابین از در آن صندلی دو نفره ای هتل بولوار تهران قرار گرفته است. چنانچه از تله سیژ استفاده نکنید باید مسیر مارپیچ میان انبوه رستوران ها، سفره خانه ها و قهوه خانه های دربند را طی کنید، مسیر در بعضی جاها شیب تندی دارد و از کنار رودخانه و نهر آب میگذرد. در نقاطی از مسیر هم آب از میان سنگ ها بیرون میزند و راهپیمایی در مسیر خیس را سخت تر میکند. بوی املت و چای در صبح و بوی کباب در ظهر و بوی قلیان در شب همیشه در مسیر به مشام میرسد. پس از طی مسافت تقریبی 3 کیلومتر از میدان کوهنوردان به پل فلزی برخورد میکنید که با ارتفاع زیادی از هتل بولوار تهران روی رودخانه قرار گرفته. در زیر این پل فلزی پل چوبی دیگری قرار گرفته و در روبرو تابلوی «گذر آقا مهدی » رو می بینید. بعد از این پل مسیر به دو شاخه تبدیل میشه و ادامه هر دو مسیر بعد از طی مسافت کوتاهی در دوراهی اوسون به هم میرسند. در این دوراهی تابلویی قرار گرفته که روی آن واژه «آبشار دوقلو» درج شده است.

نسبت به طوايفی كه سابقا در اين منطقه زندگی ميكرده اند ميتوان به طايفه بزرگ بياتی اشاره كرد كه در سربند زندگی می كرده اند و بعد از وقوع زلزله در اين منطقه به محله كاشانک كوچ نموده اند.

گویش‌های تاتی در اين منطقه به جا مانده‌ است.


ورودی میدان سربند در دربند و آسانسور تله‌سیژ دربند.
تندیس کوهنورد در میدان سربند در محله دربند تهران، ۱۳۸۶/۱۰/۱۴

منابع[ویرایش]