مسگرآباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۵°۳۷′۴۳٫۷″ شمالی ۵۱°۳۰′۳۰٫۴″ شرقی / ۳۵٫۶۲۸۸۰۶°شمالی ۵۱٫۵۰۸۴۴۴°شرقی / 35.628806; 51.508444

مسگرآباد
نمای تهران از مسگرآباد در شب. عکاس: مهدی کلهر
استان تهران
شهر تهران
قدمت بیش از ۳۰۰سال
مساحت ۳۵–۴۰هکتار
ارتفاع ۱۲۵۰ متر از سطح دریا
نام جدید شهرک صالحیه
زیرمجموعه ناحیه۶ شهرداری منطقه ۱۵ تهران
جمعیت بالغ بر ۴۰۰۰ نفر، ۱۲۰۰ خانوار
پیش‌شماره تلفن(۰۲۱) ۳۳۴۵ – ۳۳۴۷ – ۳۳۴۸ –

۳۳۴۹ – ۳۳۸۶ – ۳۳۸۷

کدپستی ۱۷۸۸

تبدیل شدن از روستا به محله مسگرآباد[ویرایش]

شاید بتوانیم به دلیل وجود خویشاوندی‌های سببی و نسبی، شغل دامپروری تعداد قابل توجهی از اهالی، کوچ‌های منظم و فصلی برای جبران کمبود علوفه دامی در محدوده، آن‌جا را روستا بنامیم، اما نمی‌توان از اقتصاد مصرفی، مشاغل رسمی و دولتی افراد، وجود کارگاه‌ها، واحدهای تجاری، تولیدی و صنعتی چشم پوشی کرد و الزاماً آن رادر تعریف روستا گنجانید. در نتیجه از تاریخ آذر ماه ۱۳۹۳، به عنوان محله جدید شهر تهران، ازطرف شهرداری منطقه ۱۵ شناخته شد. با اضافه شدن محله مسگرآباد به این منطقه تعداد محلات منطقه ۱۵، از ۲۰ به ۲۱ محله افزایش پیدا کرده‌است. مسگرآباد در نقشهٔ جدید شهرداری » شهرک صالحیه «نیز نامیده شده‌است.

تاریخچه و قدمت[ویرایش]

این محله در یکی از جنوبی‌ترین نقاط شرق تهران است. اهالی این محله اغلب از کردهای کرمانشاه می‌باشند، که احتمالاً توسط آقا محمد خان قاجار از کرمانشاه به قم، آمل و تهران تبعید شده‌اند. با توجه به اینکه شهرستان ری و شمیران که جزء مناطق مناسب جهت کشاورزی و دامداری بود ساکنین زیادی داشت و مسگرآباد به بهترین محل برای مهاجرین کشاورز، تبدیل شد.. ساکنان قدیمی این منطقه خودشان را کلمر (kalmor) می‌نامند و هنوز هم کسانی هستند که به زبان کلمری صحبت می‌کنند. اصلیت اهالی بومی به تیره‌ای از کردها به نام کلهر می‌رسد. وسعت مسگرآباد در گذشته بسیار بیشتر از الان بوده‌است. یعنی حدود آن از تپه‌های مسگرآباد تا تپه‌های دوشان تپه و از غرب تا اتابک امروزی و از شرق تا غنی‌آباد (ری) بوده‌است. بنابر نقل سینه به سینه و اسناد و مدارک، ابنیه، آثار باستانی و اشجار موجود، قدمت مسگرآباد به بیش از ۳۰۰ سال پیش بر می‌گردد.

جمعیت[ویرایش]

حدود ۱۲۰۰ خانوار در مسگرآباد زندگی می‌کنند، که حدوداً ۴۰۰۰ نفر جمعیت دارند. جمعیت شناور در محله هم به ۱۰۰۰۰نفر می‌رسد.

موقعیت مکانی و شرایط جوی[ویرایش]

مسگر آباد از سه طرف توسط کوه محصور شده و تنها از سمت غرب راه ارتباطی دارد. از طریق بزرگراه امام رضا و بزرگراه افسریه به مناطق دیگر قابل دسترسی می‌باشد. با حدود ۳۵–۴۰هکتار مساحت، منطقه‌ای دارای فراز و نشیب فراوان است. آب و هوا در این منطقه تابع شرایط جوی کوهپایه‌ای نواحی خشک و گرم است و به دلیل دور بودن از مرکزشهر، ازنظر پاکیزگی هوا در رتبه‌ای بهتر ازتهران قرار دارد.

مرکز پزشکی خاص شرق[ویرایش]

مرکز پزشکی خاص شرق، در انتهای خیابان کلهر و ابتدای مسگرآباد، با پیشرفته‌ترین امکانات پزشکی و تخصصی بر اساس استانداردهای بین‌المللی، توسط بنیاد امور بیماری‌های خاص در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۸۶ به‌طور رسمی تأسیس شد.

این تصویر گورستان محلی مسگرآباد است، مستقر در محله مسگرآباد

گورستان مسگرآباد[ویرایش]

'گورستان قدیمی مسگرآباد در محدوده فرهنگسرای خاوران فعلی' قرار دارد. این گورستان 'با گورستان مستقر در محله مسگرآباد تفاوت دارد'، اگرچه ملکیت آن از اراضی مسگرآباد بوده‌است، ولی اغلب این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. در دوران پهلوی اول_رضا خان_سال۱۳۰۴، شهرداری تهران گورستانی در شرق آماده کرد که به گورستان مسگرآباد معروف شد و برای نخستین بار اداره متوفیات، مجهز به آمبولانس شروع به کار کرد و مسئله مرگ و گور تهرانی شکل امروزی به‌خود گرفت. شهرداری نام این گورستان را «گلچین» نامید. این گورستان نیز تا پایان دهه۴۰ اشباع شد.

کوه‌های مسگرآباد[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]