بریانک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محله بریانک

1397111410471413616530014 بریانک.jpg

موقعیت: جنوب تهران
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان تهران
شهر تهران
منطقه ۱۰
منطقه پستی ۱۳
پیش‌شماره محلی تلفن ۵۵

بِریانَک یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران است.

بریانک در قدیم بخشی از دهستان غار در بخش ری شهرستان تهران به حساب می‌آمد و ۱۰۰ نفر جمعیت داشته‌است؛ ولی امروزه در شهر تهران قرار دارد.[۱]

علت نامگذاری این محله به بریانک این بوده‌است؛ که یکی از شاهان بریانی در این محله می‌خورده است و به بریونک معروف بوده‌است.

در حال حاضر این باغ به محل تفریحی و فضای سبز تبدیل شده‌است که مردم به صورت بافت جدید و سازمانی از آن استفاده می‌کنند.

از جمله باغهای آن می‌توان باغهای کمپانی را نام برد که هم‌اکنون ساختمان تبدیل شده‌است. خیابان بریانک به دو قسمت شرقی و غربی بوده که پس از ایجاد بزرگراه نواب ارتباط بین هم قطع شده سنگ‌فرش این خیابان در زمان قدیم (حدوداً ۳۰ سال گذشته) توسط آلمان‌ها انجام گردیده که یکی از مقاومترین خیابان‌های تهران از نظر تحمل وزن بسیار بالا در مورد تردد وسایل نقلیه می‌باشد بطوریکه در هنگام حفر کانال جهت انجام لوله کشی گاز در دهه گذشته بیل مکانیکی دچار ایراد می‌گردید، از جمله محلهای تفریحی و دیدنی موزه حیات وحش -هفت چنار که در حال حاضر بدلیل عدم رسیدگی تعدادی از چنارهای آن خشک شده‌است. موقعیت این خیابان از سمت بزرگراه نواب انتهای ساخت و سازهای طرح نواب در سمت چپ و راست آن می‌باشد.

از پارکهای معروف این محل میتوان از باغ حکیم، هفت‌چنار، ۲۲ بهمن، نور، اعتماد، خانواده و ناظمی و خیابانهای معروف آن گلستانی، حسام الدین، چهارراه رضایی، خیابان عرب نام برد.از اقوام ساکن در این محله می توان به اراکی ها،تویسرکانی ها و خالد آبادی ها نام برد.

ساختمان‌های اداری[ویرایش]

مهم‌ترین ساختمان اداری قرار گرفته شده در محله‌ی بریانک ساختمان آموزش پرورش منطقه‌ی ۱۰ تهران است. محل این ساختمان در بلوار بریانک و قبل از میدان بریانک است. به دلیل حضور ساختمان آموزش پرورش منطقه ۱۰ در بریانک، این محله میزبان تعداد زیادی دبستان، دبیرستان و هنرستان و مدرسه‌ی کودکان استثنایی در خود است.

ایستگاه مترو بریانک[ویرایش]

در تاریخ ۲۰ خرداد13۹۶ خط ۷ متروی تهران افتتاح شد. در حد فاصل ۱۲ دقیقه ایستگاه بریانک آماده‌ی مسافرگیری بوده و مسافران می‌توانند از ساعت ۵:۴۴ صبح تا ۲۲:۴۴ شب اقدام به استفاده از مترو کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

ایستگاه متروی بریانک

منابع[ویرایش]

  1. دهخدا. لغتنامه دهخدا.