صباشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صباشهر
کشور ایران
استانتهران
شهرستانشهریار
بخشمرکزی
نام(های) قدیمیقاسم‌آباد
سال شهرشدن۱۳۷۵
مردم
جمعیت۵۳٬۹۷۱ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۰۷۹ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه28
اطلاعات شهری
شهردارامیر کریمی
ره‌آوردمیوه و‌خشکبار
پیش‌شماره تلفنی۰۲۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر

صَباشَهر یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد. صباشهر در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر تهران واقع گردیده است.

صباشهر از ادغام روستاهای قاسم‌آباد، قندیشاد، شهرک مصطفی خمینی،کبودین ،اسلام‌آبادو ویره تشکیل شده‌است.[۱] تصویب‌نامه تأسیس این شهر در تاریخ ۱۳۷۵٫۶٫۲۶ به تأیید ریاست جمهوری وقت رسید.[۲]

از چهره های شناخته شده صباشهری میتوان به سردار شهید مهدی تاجیک،خلبان شهید سبزآبادی،مهدی مهدوی،اکبر سرباز،یونس امامی،کریم و اکبر طالشی،امیر تاجیک و ناصر سلیمانی اشاره کرد.

در جریان زمین‌لرزه بم تیم امدادرسانی شهرداری صباشهر بیشترین حجم آوار منطقه پنج بم را به خارج از شهر انتقال داد.[۳]

لازم است ذکر شود که تیم فوتبال صبای قم که اکنون در لیگ دسته دو کشور بازی می‌کند، باشگاه فوتبالی است که از شهر صباشهر به استان قم واگذار شده‌است.


صباشهر که از نظر وسعت پس از باغستان دومین شهر شهرستان شهریار است،با قرار گرفتن در موقعیت ممتاز جغرافیایی من جمله نزدیکی به پایتخت و فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)،دسترسی مناسب به شهرستانهای بهارستان،رباط کریم و مرکز شهرستان شهریار و هم مرزی با آزادراه تهران-ساوه مستعد سرمایه گذاری به نظر میرسد.

دیدنی‌ها[ویرایش]

بقعه امامزاده عبدالله در محله قاسم آباد صباشهر واقع شده‌است. گفته شده که وی از نوادگان موسی بن جعفر است. این بنا فعلاً در حال بازسازی و تعمیرات می‌باشد. بنا دارای الحاقات جانبی شامل مسجد، دفتر هیئت امنا و آبدارخانه است. قبرستانی در بخشی از محوطه وجود دارد.[۴] بنای امامزاده فرخنده خاتون که تنها اثر ثبتی جنوب شهرستان شهریار در فهرست اماکن تاریخی سازمان میراث فرهنگی است در محله ویره صباشهر واقع گردیده است. گنبد خشتی دو پوشه این بنای تاریخی-مذهبی از معدود گنبد های خشتی در نوع خود است که تقریبا سالم مانده است. شواهد حاکی از این است که بنای اولیه این بقعه در دوران صفوی احداث شده است.

مرقد مطهر شهدای گمنام صباشهر واقع در بوستان شهدای گمنام شهرک مصطفی خمینی : در سال ۱۳۹۶ پیکر مطهر دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس با حضور بی نظیر مردم صباشهر در این محل به خاک سپرده شد.


مناطق گردشگری:

شامل قنديشاد – قاسم آباد – اسلام آباد – ويره – شهرك مصطفي خميني مي باشد

قنديشاد: قنديشاد در گذشته روستاي متمركز بوده كه اغلب خدماتي دهي به ساير روستاهاي اطراف را انجام مي‌داده ، حتي شهريار در گذشته از قنديشاد كوچكتر بوده و برا ي خدمات آموزشي (دبستان) از روستاي قنديشاد استفاده ميكرده است. قنديشاد داراي قدمت تاريخي زيادي است و سابقه سكونت در آن به حدود ۷۰۰ سال قبل بر ميگردد. در مورد وجه تسميه قنديشاد (قندي شاه) چند روايت وجود دارد: روايت اول اينكه” جندي شاپور” يا “گندي شاپور” بوده است . “جند” در فارسي باستان به معني شهر و “جندي شاپور” به مهناي شهر شاه بوده است. قنديشاد داراي قدمت تاريخي زيادي است و سابقه سكونت در قنديشاد كنوني به حدود ۷۰۰ سال قبل بر ميگردد . در گورستان قديم قنديشاد قلعه اي وجود داشته كه تاريخ آن نشان دهنده سابقه پيش از اسلام اين منطقه مي باشد قبرستان قديم قنديشاد از ۴۰ سال پيش تاكنون بلااستفاده مانده است و قبرستان فعلي حدود ۳۰۰ سال قدمت دارد. روايت دوم در مورد قنديشاد اين گونه بيان شده كه سلطان سنجر از اين منطقه به مقصد همدان در حال گذر بوده ، در اطراف گورستان كنوني جنب رودخانه اي كه شاه چاي ناميده شد اطراق مي كند. يكي از كشاورزان خربزه اي براي سلطان مي برد ، چون خربزه خيلي شيرين بوده سلطان اسم محل را از كشاورز مي پرسد ، مي گويد “سيم بر ” يا “سيم بن ” سلطان به علت شيريني خربزه اين محل را قنديشاه مي نامد . در مورد اسم “سيم بر ” روايت شده كه در محل معدن نقره وجود داشته است.


قاسم آباد: مزرعه اي بوده زیر مجموعه قنديشاد با قدمت حدود ۳۰۰ سال كه احتمالاً وجه تسميه آن به اسم مالك مزرعه برميگردد.


كبودين : مزرعه اي بوده جوز قنديشاد با قدمت حدود ۲۰۰ الي ۲۵۰ سال اسلام آباد : اسلام آباد يا ترك آباد منطقه اي كه پس از انقلاب (بعد از سال ۱۳۵۷) احداث شده است . چون ترك نشين بوده آن را ترك آباد نام نهاده اند و بعدها به اسلام آباد تغيير نام يافته است.


صحرا خرك : منطقه صحرا خرك دشتي از قاسم آباد با قدمت ۱۰۰ ساله و قلعه اي ارباب نشين با ۱۰ خانوار بوده كه ارباب آشتياني داشته است و به علت داشتن خار زياد سابقاً صحرا خارك ناميده مي شد. در حال حاضر اين منطقه با اسلام آباد ادغام شده است .


ويره : ويره داراي قدمتي در حدود ۳۰۰ سال مي باشد . بنا به اظهارات معتمدين ويره ، محل سكونت اوليه اهالي در نزديكي امامزاده فرخنده خاتون قرار داشته كه در حدود ۱۵۰ سال پيش به كنار رودخانه شاه چاي نقل مكان كرده اند . بنا به قولي ، اهالي ويره قبل از سكونت در محل فعلي در قلعه آشتياني در جنوب ويره سكونت داشته اند و سپس به محل فعلي آمده اند. مهاجرين ويره از ايالات استان فارس و طوايف قشقايي و همچنين طوايف بختياري بوده اند ، در گذشته هاي دور تعدادي مهاجر از قره قان قزوين و ساوجبلاغ و کرمانشاه به اين مكان مهاجرت كرده اند. ويره به معناي رونده است . گياهي كه ساقه ندارد و روي زمين پهن مي شود مانند خربزه و هندوانه و يا بر تنه درخت بالا مي رود مانند عشقه و كدو.


محمد آباد : محمد آباد قدمتي در حدود۳۰ سال دارد كه محل پيوسته به روستاي ويره مي باشد . اين محله در گذشته به صورت زمين بايري بوده و فردي به نام استاد محمد كه اصالت او همداني بوده مقداري از آن زمين ها را خريده و در آنجا ساختمان احداث كرده و ساخت و ساز در اين مكان را پايه گذاري كرده است . اهالي محمدآباد شامل مهاجريني از كردستان ، گيلان، مازندران، همدان ، آذربايجان، اردبيل ، زنجان و … مي شوند . در طول سالهاي بعد از انقلاب نيز تعدادي مهاجر افغاني در منطقه سكونت گزديده اند . نام محمدآباد از نام استاد محمد بنيانگزار اين قلعه گرفته شده است.


شهرك شهيد مصطفي خميني : شهرك قدمتي در حدود ۳۵ سال دارد. در ابتدا حدود سال ۱۳۶۳ ساخت و سازهاي شهرك به صورت خيلي پراكنده بوده است. ساخت و ساز نظام يافته شهرك با ساخت خيابان اصلي و خيابانهاي فرعي منشعب از آن و حدود ۳۰۰ واحد مسكوني در سال ۱۳۶۸ شكل گرفته است. نام شهرك از نام شهيد مصطفي خميني فرزند ارشد آيت اله خميني گرفته است. بیشتر مهاجران به این محل از قومیتهای آذربایجانی،ترک زبانان اطراف همدان و‌گیلانیها میباشند. وجود آثار و‌بقایای قلعه ای قاجاری در انتهای این شهرک میتواند دلیلی بر اسکان انسان در دو سده پیش در این محل تلقی گردد.

پانویس[ویرایش]

  1. دانشگاه علوم پزشکی ایران - شبکه بهداشت و درمان شهرستان شهریار- - معرفی شهرستان شهریار
  2. حافظه قوانین، بازدید: اوت ۲۰۰۹.</ . ">روزنامه جمهوری اسلامی ۲۵/۱۲/۱۳۸۲ صفحه ویژه شهرستان. بازدید: اوت ۲۰۰۹.
  3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام روزنامه جمهوری اسلامی وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  4. شهریاری‌ها، بازدید: اوت ۲۰۰۹.

منابع[ویرایش]