میدان بهارستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۱′۲۶.۵۶″ شمالی ۵۱°۲۵′۵۲.۸۹″ شرقی / ۳۵.۶۹۰۷۱۱۱° شمالی ۵۱.۴۳۱۳۵۸۳° شرقی / 35.6907111; 51.4313583

برای دیگر کاربردها بهارستان (ابهام‌زدایی) را ببینید.
سر در مجلس شورای ملی پیشین در میدان بهارستان

میدان بهارستان از قدیمی‌ترین میدان‌های تهران است.

پیشینه[ویرایش]

ساختمانی تاریخی در خیابان ملت نزدیک میدان بهارستان

میدان بهارستان تا اواخر دوره سلطنت رضاشاه میدان نگارستان نامیده می‌شد[نیازمند منبع] که از نام باغ و کاخ نگارستان گرفته شده‌بود. مجموعه نگارستان در شمال میدان قرار داشت و به‌دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان خانه تابستانی پادشاه در خارج از شهر تهران آن روز ساخته شد.[۱]

جایگاه[ویرایش]

این میدان از جنوب به محله سرچشمه (و پس از آن چهار راه سیروس و میدان شوش)، از شمال به خیابان بهارستان و خیابان فخرآباد و محله دروازه شمیران (و سپس پل چوبی)، از غرب به خیابان جمهوری اسلامی، باغ سپهسالار و چهارراه سیدعلی واز شرق به خیابان مجاهدین اسلام محدود است.

دلیل اصلی اهمیت این میدان وجود ساختمان مجلس شورای ملی (مجلس دوره مشروطه) و مجلس شورای اسلامی در این میدان است. ضلع شمال غربی این میدان بورس فروش ساز در تهران است و ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شمال غربی این میدان واقع است.

رخدادهای تاریخی[ویرایش]

این میدان محل رخدادهای مهم تاریخی در تاریخ معاصر ایران بوده‌است. مهمترین این رخدادها ایجاد ساختمان نخستین مجلس قانونگذاری ایران در دوره مشروطه در این میدان، ترور میرزا علی‌اصغرخان اتابک در هنگام خروج از مجلس، به توپ بسته شدن مجلس توسط قزاقان تحت فرمان لیاخوف روسی[۲]، راهپیمایی‌های متعدد مردم در حمایت از دولت مصدق و نیز راهپیمایی مخالفین دولت مصدق در این میدان است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ابراهیم تیموری، «چهارراه سرچشمه تهران»، مجله بخارا، شماره ۷۶ُ مرداد و شهریور ۱۳۸۹ُ، ص ۱۳۲ و ۱۳۳.
  2. تاریخ مشروطه، احمد کسروی