فولادشهر

مختصات: ۳۲°۲۹′۱۶″شمالی ۵۱°۲۴′۱۲″شرقی / ۳۲٫۴۸۷۸۲۵۰۳°شمالی ۵۱٫۴۰۳۲۱۱۵۳°شرقی / 32.48782503; 51.40321153
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فولادشهر
Fooladshahr (66)..jpg
کشور ایران
استاناصفهان
شهرستانلنجان
بخشفولادشهر
مردم
جمعیتحدود ۱۰۰هزار نفر
رشد جمعیت۴درصد
جغرافیای طبیعی
مساحت۷٬۷۰۰ هکتار[۱]
ارتفاع۱٬۶۴۴ متر تا ۱۷۷۰ متر[۲]
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۱۶
میانگین بارش سالانه۱۷۰ میلی‌متر
اطلاعات شهری
شهردارحسین ایزدی [۴]
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۳۱۵[۳]
وبگاه
کد آماری۲۱۲۸
فولادشهر بر ایران واقع شده‌است
فولادشهر
روی نقشه ایران
۳۲°۲۹′۱۶″شمالی ۵۱°۲۴′۱۲″شرقی / ۳۲٫۴۸۷۸۲۵۰۳°شمالی ۵۱٫۴۰۳۲۱۱۵۳°شرقی / 32.48782503; 51.40321153

فولادشهر (آریاشهر)،[۵] شهری جدید در شهرستان لنجان از توابع استان اصفهان است که بیشترین جمعیت را در این شهرستان دارد. این شهر در ۲۸ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان در مجاورت محور ارتباطی اصفهان-شهرکرد قرار دارد.[۶] این شهر از شمال به شهرستان فلاورجان، از جنوب به اراضی زرین‌شهر، از شرق به کوه نمک و از غرب به رشته کوه پنجی محدود می‌باشد. این شهر، ششمین شهر پرجمعیت استان اصفهان می‌باشد.[۷][۸][۹]

[۱۰][۱۱]تاریخ[ویرایش]

شهر ابتدا به وسیله جنرال کنسول شوروی برای کارکنان ذوب آهن ساخته شد. این شهر در آغاز توسط کارخانه ذوب آهن و با هدف اسکان شاغلان مهاجر کارخانه و نیرو های متخصص خارجی (روسی) بنا گردید و به عنوان شهرک خوابگاهی متعلق به کارخانه تا سال ۱۳۶۰ صرفا توسط جمعیت شاغل در این کارخانه مورد اسکان قرار می گرفت. لیکن از این سال به تدریج و در طی روندی حدودا ۱۰ ساله از تملک کارخانه مذکور در آمده و به شهر های تحت اداره وزارت کشور پیوست. با ورود کشور به عصر صنعت در دهه ۴۰، فعالیت هایی در رابطه با احداث و راه اندازی کارخانه جات متعدد صنعتی در سراسر کشور شکل گرفت که مهم ترین آن ها در منطقه احداث کارخانه ذوب آهن می باشد.

احداث این کارخانه در پی عقد قرار دادی بین دولتین ایران و اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۳۴۰ در دشت طبس در ۵ کیلومتری جنوب غربی فولادشهر کنونی آغاز گردید و به دنبال آن منطقه لنجان شاهد مهاجرانی گردید که با هدف دست یابی به اشتغال در کارخانه ذوب آهن زاد و بوم خویش را در سرزمین های دیگر خصوصا مناطق همجوار لنجان ترک کرده و رو به این منظقه آوردند و در بخش های مختلف کارخانه به کار گرفته شدند. شدت این مهاجرات‌ها به حدی بود که از همان بدو کار عملیات احداث کارخانه، بحث اسکان مهاجرین تازه اشتغال یافته در کارخانه به مشغله مهم ذهنی برنامه ریزان و سیاست گذاران مربوطه مبدل گردید.

احداث شهرک بزرگ یا کلان شهر آریا شهر (فولادشهر کنونی) نتیجه همین شرایط به شمار می آید و با بهره برداری از اولین مرحله آغاز ساخت آن که موجب اسکان گروهی از خانواده های شاغلان در کارخانه و تعدادی از متخصصین پیمانکار خارجی گردید. در ابتدا فقدان نهاد های فعال اقتصادی، وجود طبقات اجتماعی و نیز محرومیت جامع ساکن در آن از اشتراکات و ارزشهای فرهنگی برخاسته از هویت واحد باعث شده که روابط انسانی و اجتماعی ساکنان این شهرک تنها بر اساس مشارکت و همگونی آنان در اشتغال به کار در کارخانه ذوب آهن شکل بگیرد و بعضا در برخی گروه های مهاجر با اتکا به ارزش ها و هنجار های مشترک برخاسته از زادبوم اولیه آنها تنظیم گردد. با گذشته زمان، مجموعه انگیزه های لازم در بین ساکنان این شهرک برای دست یابی به یک شهر تکامل یافته با ساختار های مبتنی بر هویتی واحد باعث ایجاد مولفه های منطقی و کار ساز تاسیس یک شهر تکامل یافته گردید.

در زمان انقلاب و در دهه اول پس از آن، با وقوع تحولات سیاسی و اجتماعی عمیق و خصوصا وقوع و تبعات جنگ تحمیلی و هجوم و اسکان مهاجران جنگ تحمیلی در بخشی از بنا های ساخته شده و یا در حال احداث شهرک و نیز سیاست کارخانه ذوب آهن در رهایی از قید و بند مسئولیت اداره این شهر، هویت شهرک مذکور با کسب امتیازات و ویژگیهای سیاسی و اداری شهری و با افتتاح شهرداری فولادشهر در سال ۱۳۷۲ رسما به جرگه شهر های تحت اداره وزارت کشور دار آمد. [۱۲]

مردم‌شناسی[ویرایش]

بر اساس نتایج آماری سال ۱۳۹۵ فولادشهر با ۸۸۴۲۸ نفر پرجمعیت‌ترین شهر در شهرستان لنجان و هفتمین شهر در استان اصفهان می‌باشد. آمار جمعیت فولادشهر به تفکیک تقسیمات کشوری سال ۱۳۹۵[۷][۸][۹]

 • تعداد خانوار: ۲۶٬۶۳۱
 • جمعیت: ۸۸٬۴۲۶
 • مرد: ۴۴٬۶۱۰
 • زن: ۴۳٬۸۱۶

محله‌ها[ویرایش]

فولادشهر دارای ۳۶ محله ساخته شده و ۹ محله در حال ساخت می‌باشد. نام گذاری محله‌ها دارای فرمول خاصی می‌باشد که در نام گذاری محله‌ها جزء اول از حروف لاتین بزرگ و جزء دوم از یک عدد ساخته شده که حرف لاتین اول بزرگ نشان دهنده موقعیت جغرافیایی می‌باشد، برای نمونه حرف B در محله‌های B1،B2،B3،B4،B5،B6،B7،B8،B9 نشان می‌دهد که این محله‌ها در کنار هم می‌باشند.[۱۳][۱۴]

محلات ایثار (E) و فرهنگ (F) که ناحیه ۲ فولادشهر را تشکیل میدهند، در مجموع ۱۲ محله میباشند که نام گذاری آنها مانند محلات ناحیه ۱ فولادشهر است.

محلات ناحیه ۱[ویرایش]

(A1): ۲۲بهمن

(A2): قدس

(A3): زهره

(A4): اشرفی اصفهانی

(A6):شیخ بهایی

(B1): صدر

(B2,B3): بهشتی

(B4): هويزه

(B5): کاشانی

(B6): دکتر حسابی

(B7): شهریار

(B8): فجر

(B9): ظفر " درحال ساخت تا سال ۱۴۰۴ "

( C1,C2): چمران

(C3): گلبهار

(C4): هشت بهشت

(C5): مفتح

(C7): البرز

(C8): سروستان

محلات D : «درحال احداث»

محلات ناحیه۲[ویرایش]

ایثار ۱ (E1)

ایثار ۲ (E2)

ایثار ۳ (E3)

ایثار ۴ (E4)

ایثار ۵ (E5)

ایثار ۶ (E6)

فرهنگ ۱ (F1)

فرهنگ ۲ (F2)

فرهنگ ۳ (F3)

فرهنگ ۴ (F4)

فرهنگ ۵ (F5)

فرهنگ ۶ (F6)

میباشد .

ورزش[ویرایش]

ورزشگاه فولادشهر، ورزشگاه اختصاصی باشگاه فوتبال ذوب‌آهن است که در سال ۱۳۷۷ افتتاح شد. این ورزشگاه میزبان فینال لیگ قهرمانان اسیا ۲۰۰۷ بود..

دانشگاه‌ها[ویرایش]

 1. آزاد اسلامی واحد فولادشهر[۱۵]
 2. دانشگاه پیام نور واحد فولادشهر
 3. موسسه آموزش عالی امین
 4. موسسه آموزش عالی فرزانگان
 5. موسسه آموزش عالی صنعتی فولاد

بخش فولادشهر[ویرایش]

بخش فولادشهر سومین بخش شهرستان لنجان است.[۱۶]از روستاهایی که در همسایگی فولادشهر قرار دارند می‌توان از مینادشت و رحمت‌آباد نام برد.

منابع[ویرایش]

 1. http://www.fooladshahr.ir/web/fooladshahr/13
 2. «پایگاه جستجوی نامهای جغرافیایی». دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۰۶-۰۵.
 3. «اجرای طرح هم کد سازی تلفن ثابت». وبگاه شرکت مخابرات ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۴.
 4. https://bakhabarbash.ir/news/حسین-ایزدی-شهردار-فولادشهر-شد
 5. «History of the Consulate General». isfahan.mid.ru. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۲۷.
 6. «فولادشهر | گردشنما». گردشنما. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۹-۱۴.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ «درگاه ملی آمار > سرشماری عمومی نفوس و مسکن > نتایج سرشماری > جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». www.amar.org.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۹-۱۲.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ مرکز آمار ایران (۲۱ شهریور ۱۳۹۷). «جمعیت شهرهای استان اصفهان». مرکز آمار ایران/استان اصفهان.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ «جمعیت». lenjan.gov.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۹-۱۲.
 10. ۲۰۲۲۰۵۱۳_jpg.۲۰۲۴۴۴
 11. یادکرد خالی (کمک)
 12. پرتال شهرداری فولادشهر
 13. «نقشه شهر». . :: وب سایت شرکت عمران شهر جدید فولادشهر ::. بایگانی‌شده از اصلی در ۷ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۹-۰۷.
 14. «fooladshahr.ir - نقشه شهر». www.fooladshahr.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۹-۰۷.
 15. «دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان - معرفی واحد فولادشهر». iauln.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۲۷.
 16. تصویب‌نامه در خصوص تقسیمات کشوری در استان اصفهان، شماره۷۷۵۲۸/ت۴۷۹۸۶ک