عالی‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عالی‌شهر
کشور ایران
استانبوشهر
شهرستانبوشهر
بخشبخش مرکزی
مردم
جمعیت۲۳٬۱۷۸ نفر (سال ۱۳۹۵)[۱]
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۸٫۲۴ درجه سانتی گراد
میانگین بارش سالانه۴٫۲۸۱ میلی‌متر
وبگاهhttps://aalishahr.ntdc.ir/

عالی‌شهر، شهری از توابع بخش مرکزی در شهرستان بوشهر استان بوشهر ایران. عالی‌شهر یک شهر تازه تأسیس (نوین شهر) است که به سال ۱۳۶۵ در ۲۰ کیلومتری شرق بندر بوشهر ایجاد شده‌است.

شهر عالی‌شهر[ویرایش]

عالی‌شهر یکی از نوین شهرها (شهرهای جدید) ایران است که در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی شهر بوشهر در مسیر جاده دلوار و در دامنه رشته کوه کلاتک و در جوار روستاهای زنجیره‌ای و همچنین در کنار جنگلهای مصنوعی و با شرایط اقلیمی بهتر از شهر مادر واقع شده‌است.

شهر جدید عالی‌شهر با توجه به وضعیت فیزیکی منطقه و عوامل دیگری همچون محدودیت توسعه شهری بوشهر به علت محاصره آب از جهات شمال و غرب، پایگاه‌های نظامی در جنوب و جنوب غرب، مراکز صنعتی از شرق و غرب و نیز محدودیت‌های ناشی از وجود نیروگاه اتمی و رشد جمعیتی بسیار زیاد شهر بوشهر با تأیید شورای عالی نظام معماری و شهرسازی انتخاب گردید.

شهر جدید عالی‌شهر با دارا بودن وضعیت فیزیکی مناسب و و عوامل دیگری که در بالا بدان اشاره شد و با هدف کلی جذب جمعیت سر ریز منطقه شهری بوشهر، پایه‌گذاری اقتصاد شهر براساس صنایع مطلوب منطقه و خدمات آموزش عالی، حفظ تعادل اکولوژیکی شهر و منطقه، ایجاد محیط زیست مناسب و … به عنوان مکانی مناسب جهت اسکان و سرمایه‌گذاری و همچنین قطب دانشگاهی در استان مطرح می‌باشد.

جمعیت[ویرایش]

این شهر در بخش مرکزی در شهرستان بوشهر استان بوشهر قرار داشته و بر اساس آخرین سرشماری (سال ۱۳۹۵) جمعیت آن ۲۳۱۷۸ نفر می‌باشد.

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۶٬۲۵۱—    
۱۳۹۰۱۲٬۸۲۰+۱۰۵٫۱٪
۱۳۹۵۲۳٬۱۷۸+۸۰٫۸٪

این شهر که در سال ۱۳۶۵ مورد طراحی قرار گرفته‌است که در موقعیتی حدود ۲۰ کیلومتری شرق بندر بوشهر واقع گردیده‌است. محدودیت‌های توسعه کالبدی شهر بوشهر در شبه جزیره، با توجه به استقرار یگان‌های مختلف نظامی از جمله پایگاه‌های نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه پاسداران و نیز رعایت حریم حوزه استحفاظی نیروگاه اتمی بوشهر ضرورت مکان‌یابی و طراحی شهر جدیدی را در موقعیت مناسب و قابل دسترسی مطرح کرد. بر همین اساس نیز شهر جدید عالی‌شهر با پیش‌بینی ظرفیتی حدود ۱۰۰هزار نفر و سطحی حدود ۹۰۰ هکتار طراحی و در قالب آن تهیه طرح و آماده‌سازی تدریجاً مورد تأکید قرار گرفت.[نیازمند منبع]

دانشگاه آزاد عالی‌شهر[ویرایش]

در این شهر جدید دانشگاه آزاد عالی‌شهر وجود دارد که ظرفیتی بیشتر از ۲۰ هزار دانشجو دارد.[نیازمند منبع]

شهردار عالی‌شهر[ویرایش]

شهرداری عالی‌شهر در ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ توسط استاندار بوشهر افتتاح گردید.

ورزش عالی‌شهر[ویرایش]

برای اولین بار در تاریخ فوتسال استان بوشهر در مردادماه ۱۳۹۵، باشگاه امیدنوین عالی‌شهر در رشته فوتسال در بالاترین سطح مسابقات نوجوانان کشوری شرکت کرد و در اولین دوره موفق شد به مرحله دوم مسابقات لیگ برتر فوتسال نوجوانان کشور صعود کند.

منابع[ویرایش]

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.

پیونن به بیرون[ویرایش]