عالی‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عالی‌شهر
کشور  ایران
استان بوشهر
شهرستان بوشهر
بخش بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۱۲۸۲۰نفر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۸٫۲۴ درجه سانتی گراد
میانگین بارش سالانه ۴٫۲۸۱ میلی متر
اطلاعات شهری
وبگاه http://www.alishahrnews.ir

عالی‌شهر، شهرت از توابع بخش مرکزی در شهرستان بوشهر استان بوشهر ایران. عالیشهر یک شهرک جدیدالتاسیس است که سال ۱۳۶۵ در ۲۰ کیلومتری شرق بندر بوشهر ایجاد شده است.

جمعیت[ویرایش]

این شهر در بخش مرکزی در شهرستان بوشهر استان بوشهر قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۶۲۵۱ نفر (۱۵۴۸ خانوار) بوده‌است. در سال 1392 بعلت توسعه و مهاجرپذیری جمعیت آن به حدود بیست هزار نفراست.

تاریخچه و مشخصات[ویرایش]

این شهر که در سال ۱۳۶۵ مورد طراحی قرار گرفته‌است که در موقعیتی حدود ۲۰ کیلومتری شرق بندر بوشهر واقع گردیده‌است. یت‌های توسعه کالبدی شهر بوشهر در شبه جزیره با توجه به استقرار یگان‌های مختلف نظامی از جمله پایگاه‌های نیروی هوایی، نیروی دریایی و سپاه پاسداران و نیز رعایت حریم حوزه استحفاظی نیروگاه اتمی بوشهر ضرورت مکان یابی و طراحی شهر جدیدی را در موقعیت مناسب و قابل دسترسی مطرح کرد. بر همین اساس نیز شهر جدید عالیشهر با پیش بینی ظرفیتی حدود ۱۰۰هزار نفر و سطحی حدود ۹۰۰ هکتار طراحی و در قالب آن تهیه طرح و آماده سازی تدریجاً مورد تاکید قرار گرفت.[نیازمند منبع]

دانشگاه آزاد عالیشهر[ویرایش]

در این شهر جدید دانشگاه آزاد عالیشهر وجود دارد که ظرفیتی بیشتر از 20 هزار دانشجو دارد.[نیازمند منبع]

ورزش عالیشهر[ویرایش]

برای اولین بار در تاریخ فوتسال استان بوشهر در مردادماه 1395،باشگاه امیدنوین عالیشهر در رشته فوتسال در بالاترین سطح مسابقات نوجوانان کشوری شرکت کرد و در اولین دوره موفق شد به مرحله دوم مسابقات لیگ برتر فوتسال نوجوانان کشور صعود کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیون به بیرون[ویرایش]