حصارک (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محله حصارک در شمال غربی تهران واقع شده ویکی از محله‌های قدیمی تهران می‌باشد؛ که قدمت زیادی دارد. جمعیت ان تقریباً ۱۲۰۰۰ نفر است.

در سال‌های اخیر با گسترش ساخت و ساز جمعیت مهاجران با رشد بی‌سابقه‌ای در حال افزایش است.

محلهٔ حصارک در شمال منطقه ۵ شهرداری و شمال شهر تهران قرار دارد. این محله از شمال به دامنه‌های البرز و آبریز کوه‌های امامزاده داوود و کیگا و سولقان می‌رسد. در شرق با محلهٔ مرادآباد همسایه است ولی دارای مرز مشخصی نمی‌باشد. در غرب، رودخانه‌های وسک و حصارک، این محله را از شهران شمالی جدا می‌کنند و در جنوب بلوار سیمون بولیوار در حد فاصل حصارک و جنت آباد شمالی قرار گرفته‌است.

اکثریت جمعیت حصارک را مهاجران آن منطقه تشکیل می‌دهند که به علت گسترش شهر تهران درانجا ساکن شده‌اند و اقلیتی بومی هم در شمال حصارک ساکن هستند ولی جمعیت آن‌ها به نسبت مهاجران انبوه به شهر تهران بسیار ناچیز بوده و حتی عده‌ای از بومیان به مرکز و سایر نواحی شهر مهاجرت کرده‌اند با گسترش ساختمان‌سازی و رشد محله اکثریت بومیان احساس ناسیونالیستی آن‌ها به یکدیگر اکثریت شورا بومیان تشکیل می‌دهند ولی در صورت شرکت گسترده مهاجران در انتخابات دراینده چالش بزرگی در بین مهاجران و بومیان با توجه به اقلیتی بودن بومیان و احساس تنهایی به آن‌ها دست می‌دهد همچنین اکثریت مهاجران اکثر نیازهای اقتصادی و درمانی خود را از محله‌های جنت آباد و پونک برطرف می‌کنند که در آینده احتمال پیوستن جنوب حصارک به محله جنت آباد ویا مستقل شدن ان وجود دارد همچنین بخش شرقی حصارک در دست دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد

مترو در ضلع جنوب شرقی محله حصارک واقع در میدان دانشگاه آزاد اسلامی خط 10 مترو از بزرگراه یادگار امام به سمت میدان دانشگاه آزاد اسلامی واقع در شرق محله حصارک گسترش یابد[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «توسعه خط 7 متروی تهران به سمت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد». Azad news agency(ANA). ۲۰۱۶-۰۶-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۱-۱۱.