دروس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۶′ شمالی ۵۱°۲۷′ شرقی / ۳۵.۷۶۷° شمالی ۵۱.۴۵۰° شرقی / 35.767; 51.450 دَرُّوس از محله‌های شهر تهران است.

این محله در منطقه ۳ شهر تهران واقع شده‌است مرز جنوبی این منطقه بلوار شهرزاد و مرز شمالی آن کمی بالاتر از خیابان دولت (کلاهدوز) می‌باشد و از شرق خیابان پاسداران و از غرب به خیابان کی نژاد -که مرز بین قلهک و دروس است- منتهی می‌باشد.خیابان بندی منظم و رعایت اصول شهرسازی در خیابان‌های دروس از ویژگی‌های این محله‌است. مقبره مهدیقلی هدایت ملقب به مخبرالسلطنه سومین نخست وزبر رضا شاه پهلوی و نویسنده کتاب خاطرات و خطرات در محله دروس خیابان هدایت انتهای کوچه مسجد واقع است.


محله دروس از زمان های دور شامل 3 تا دو دانگ بود که 2 دانگ مخبرالسلطنه هدایت 2 دانگ خاندان شیبانی و 2 دانگ احتشام السلطنه. که در حال حاضر فقط موقوفه مخبر السلطنه بدون تغییر باقی مانده است. . ... و بعد از تغییر و تحولات این املاک پای خاندان های دیگر به دروس باز گردید و زمین ها تکه تکه گردید .

از محله های معروف می توان به محله کوچکی که در ابتدا خیابان هدایت واقع شده اشاره نمود به نام چالهرز که قدمت زیادی دارد . در ضمن باغ معروفی در ضلع جنوب چهارراه قنات واقع است که هنوز دست نخورده باقی مانده است و هوای دل انگیزی به محله می دهد .

" موقوفه خاندان هدایت" شامل دبستان هدایت . بیمارستان هدایت . مسجد هدایت . حمام عمومی و تعدادی زمین. و دکان جهت کسب و کار که از زمان قدیم به رعیت ها هدیه داده شده بود . در ضمن درمانگاه شیبانی و دبیرستان نیز توسط خاندان شیبانی وقف گردید . روحشان شاد یادشان گرامی.

از خیابان های معروف می توان به خیابان معدد الدوله و منصور نام برد که منزل حسنعلی منصور در ان قرار داشت و کوچه حمام و کوچه. مسجد و خیابان یخچال که کارخانه یخ سازی در ان قرار دارد و همچنان فعال می باشد.

تاریخچه[ویرایش]

دروس محله‌ای بسیار قدیمی است که در زمان‌های دور دهکده‌ای ارمنی نشین بود. مردم دورس در زمین های این منطقه به کشاورزی مشغول بودند و ساکنانش در قلعه‌ای که در آن حدود واقع بود زندگی می‌کردند.

تا پیش از کشف تمدن قیطریه و هم چنین کشف آثاری در تپه‌های عباس‌آباد، گمان می‌رفت پیشینهٔ تاریخی شهر تهران به همان آثار یافت‌شده در حوالی شهر ری محدود می‌شود، ولی اکتشافات باستان‌شناسی در تپه‌های عباس‌آباد، بوستان پنجم خیابان پاسداران و درّوس، نشان داد تمام آبادی‌های ناحیهٔ تاریخی قصران (شمیران)، دوره‌ای درخشان از استقرار اقوام کهن و خلاقیت‌های فرهنگی را پشت سر گذارده‌اند.

در دوران اخیر، مالکیت ده در اختیار مخبر السلطنه مهدی‌قلی هدایت بود که هم اکنون نیز مقبره خانوادگی او در آن جا قرار دارد. مخبر السلطنه بیمارستانی نیز با نام خود در دروس دایر کرد که هنوز هم به فعالیت مشغول است.

در این ده، دو رشته قنات جاری بود که آب مصرفی و کشاورزی مردم ده دروس از آن تامین می‌شد. یکی قنات نصرت در محل چهارراه قنات فعلی و دیگری در خاور دروس به نام قنات شیبانی که هردو هنوز هم جاری هستند.

حوادث تاریخی[ویرایش]

از جمله حوادث تاریخی مربوط به دروس، بمباران شدن آن به وسیله هواپیماهای روسی در ابتدای جنگ جهانی دوم به سبب نزدیکی این منطقه با کارخانه اسلحه سازی سلطنت آباد، به قتل رساندن شیخ خزعل والی جدایی طلب خرمشهر و همدست انگلیسی‌ها به دستور رضا شاه در خانه‌ای در دروس و برخی وقایع سیاسی در سال ۱۳۲۱ خورشیدی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

تاریخ تهران

منابع[ویرایش]

  • روزنامه ایران، مقاله/ تهران قدیم؛ دروس، ۲۱/۲/۱۳۹۰.
  • راه خودرو، نقشهٔ ویژهٔ ترافیکی تهران (مخصوص خودرو)، گروه طلایی کیش، تهران: ۱۳۸۳، نقشهٔ ۱۱. بر پایه نقشه‌های ۴۶–۶۳ و ۸۹ اطلس کامل تهران-۸۵، تهران: مؤسسه گیتاشناسی، نوروز ۱۳۸۵.