سنگلج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سَنگِلَج یکی از محله‌های قدیمی شهر تهران است. محلهٔ سنگلج از ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت تا بازار قوام‌الدوله و از غرب تا خیابان وحدت اسلامی و ۳۰ تیر و از شرق تا خیابان خیام امتداد داشته‌است. تئاتر سنگلج از قدیمی‌ترین سالن‌های تئاتر در ایران است که هنوز دایر است. برخی نام سنگلج را دگرگون‌شدهٔ «سنگ رج» دانسته‌اند. رج به معنی ردیف است و اصطلاح سنگ رج مربوط به تقسیم آب با پاره‌های سنگ بوده‌است.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

این محله از غرب ارگ سلطنتی تا خیابان شاهپور (وحدت اسلامی) و از شرق تا خیابان جلیل‌آباد (خیام) امتداد داشت. دروازه قزوین، بازارچه قوام الدوله و دروازه محمدیه در این محله قرار داشت و از محله‌های پرجمعیت و آباد تهران محسوب می‌شد. از تکیه‌های مهم و معروف آن، تکیه قورخانه کهنه از همه مشهورتر بود. چند گذر معروف این محله گذر تقی‌خان و گذر شریف‌الدوله گذر مستوفی الممالک، گذر قلی بود که به درخونگاه منتهی می‌شد. چندین حمام بزرگ با خزینه‌ها و چال حوضهای عظیم در سنگلج وجود داشت.

این محله پرجمعیت و آباد در سال‌های نخستین حکومت رضاشاه و با تقارن جنگ جهانی دوم رو به ویرانی نهاد و با ورود سربازان بیگانه به تهران برخی محلات به مانند سنگلج نابود و به محله‌ای ترسناک و متروکه مبدل شد.[نیازمند منبع] در قسمت شمالی این محل با حفر سه حلقه چاه بزرگ به کوشش همسر علی رزم آرا (نخست‌وزیر وقت) و عده ای از بانوان خیـّر و همکاری شهرداری پارکی بزرگ احداث گردید که روز ۲۵ اسفند ۱۳۲۹ افتتاح گردید. این محل ۹ پاتوق داشت: پاتوق نایب شعبان، نایب حسین، نایب رمضان، نایب باقر، نایب محمدعلی، نایب صحبت، نایب سید علی اکبر، نایب وهاب.

افراد سرشناس[ویرایش]

دکتر مصدق متولد سنگلج بود. از رجال و افراد مشهوری که ساکن این محل بودند می‌توان به دکتر حسابی،مستوفی الممالک، محمد طباطبایی، عبدالله بهبهانی، شیخ کرنا (دلقک دربار ناصری)، خسروخان سردار اعتماد، میرزا زکی خان، کربلایی عباسعلی گمرکچی ، شیخ فضل‌الله نوری، میرزا عبدالکریم وزیر، میرزا سید ابوالقاسم سلطان الحکما نایینی، سیف‌الاطبا، میرزا هدایت الله وزیر دفتر و آقاحسین نجم‌آبادی اشاره کرد. آغا محمد خان قاجار در دوره ای که در تهران گروگان کریم خان زند بود در این محله (تحت الحفظ) سکونت داشت. از مواقع شهرت این محل ملاقات نوروزی ناصرالدین شاه و طباطبایی است. موقع نوروز علمای درجه اول به ملاقات شاه می‌رفتند و سپس چند روز بعد شاه با پای پیاده و عبور از کوچه پس کوچه‌های محله سنگلج که راه کالسکه رو نداشت به منزل می‌رفت. سید محمدصادق طباطبایی در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه وفات یافت و جنازه وی به شاه عبدالعظیم انتقال یافت و به مقبره آقا سید صادق سنگلجی شهرت یافت. بعد از فوت سید و به زمان مشروطه این نهضت به رهبری سیدمحمد طباطبایی ادامه یافت.

از دیگر شخصیت‌های مهم این محله عضدالملک نایب‌السلطنه رئیس خاندان قاجار بود که در همین محله درگذشت و عزت الله انتظامی را می‌توان نام برد.[۲]

اماکن دیدنی[ویرایش]

منابع[ویرایش]