نازی‌آباد (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گلزار شهدای گمنام در بوستان بهمن نازی‌آباد

نازی‌آباد (مدائن) از محله‌های جنوب شهر تهران است. نزدیکترین محله از محله‌های قدیمی تهران به آن خانی‌آباد است که در شمال شرقی نازی‌آباد واقع شده‌است و همچنین محله خزانه بخارایی که در شرق نازی‌آباد قرار دارد. شاید نازی‌آباد را بتوان پس از انقلاب اسلامی، پایتخت سیاسی تهران خواند و شاید نازی‌آباد را یکی از موثرترین محلات در تمامی حوادث تاریخی تهران قلمداد کرد.

علت نام گذاری[ویرایش]

‏⁧‫این محله بر اساس کتاب تاریخ ایران نوشته ⁧‫حجت بلاغی‬⁩ ، دهی به اسم نازآباد بوده است . این محله را ⁧‫ ناصرالدین شاه‬⁩ برای یکی از سوگلی هایش به اسم نازخاتون خرید سپس ‏⁧‫ناصرالدین شاه‬⁩ برای نازخاتون قصری ساخت که بعدها تبدیل به پارکی شد.این محله‬⁩ در سال ۱۳۳۴ به جنوب تهران اضافه شد و از نازخاتون تبدیل به نازآباد و سپس نازی آباد نام گرفت.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

جنوب نازی‌آباد شهر ری قرار دارد. شرق آن به راه‌آهن تهران مشهد و غرب آن به بوستان ولایت محدود است. نازی‌آباد در دهه سی خورشیدی بنا شده و دارای طرح شهرسازی است.[۱] بیش از ۷۰ میدان در این محل وجود دارد که از این نظر نسبت به محله‌های جنوب تهران ظاهر بهتری دارد. در حقیقت می‌توان این محله تهران را یکی از مرفه‌ترین محله‌های جنوب تهران دانست. این محله را می‌توان دارای بافت‌های شهری امروزی و جدید دانست. در دوران شهرداری غلامحسین کرباسچی به واسطه ایجاد چندین پارک وسیع و فرهنگسرای بهمن و تخریب محله کشتارگاه در مجاورت آن، این محله به لحاظ شهری رشد چشم‌گیری داشت. کشیده شدن بزرگراه نواب تا ورودی نازی‌آباد دسترسی این محله را به مرکز شهر بسیار آسان کرده‌است. این محله دارای دو بازار در منطقه جنوب تهران می‌باشد که به نام «بازار اول» و «بازار دوم» معروفند که برخلاف بسیاری از بازارهای تهران امروزی‌تر و مدرن‌تر هستند. این بازارها در خیابان مدائن قرار دارند.

شخصیت‌های برجسته[ویرایش]

ورزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها[ویرایش]

در این محله دو ورزشگاه مرغوبکار و ورزشگاه اداره کل تربیت بدنی دخانیات تهران قراردارد که ورزشگاه مرغوبکار متعلق به آکادمی فرهنگی و ورزشی استقلال می‌باشد و محل تمرین تیم‌های پایه استقلال است.[۲]
دانشگاه آزاد علوم پزشکی واحد شهرری در مجاورت بیمارستان امیرالمؤمنین در این محله قرار دارد.

راه‌های دسترسی[ویرایش]

 • انتهای بزرگراه نواب - میدان بهمنیار
 • بزرگراه بعثت - میدان بهمن
 • بزرگراه تندگویان - ورودی نازی‌آباد و میدان بهمنیار
 • بزرگراه آزادگان -ورودی خیابان شهید رجایی و نازی‌آباد

حمل و نقل عمومی[ویرایش]

مسیر خطوط اتوبوسرانی

 1. شهرک وصال - انقلاب
 2. مترو علی‌آباد - شکوفه
 3. مترو علی‌آباد - خانی آباد نو
 4. فیاض بخش (پارک شهر) - خانی آباد نو
 5. فیاض بخش (پارک شهر) - شهرک وصال
 6. فیاض بخش (پارک شهر) - هفده شهریور

مسیر خطوط تاکسی رانی

 1. مترو علی‌آباد - نازی‌آباد
 2. انقلاب - نازی‌آباد
 3. بازار - نازی‌آباد
 4. راه‌آهن -نازی‌آباد

منابع[ویرایش]