جوادیه (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جوادیه یکی از مشهورترین و از محله‌های قدیمی شهر تهران است. جوادیه در جنوب غربی میدان راه آهن واقع شده‌ است و خط غربی راه آهن از محدوده جوادیه می‌گذرد. نام‌گذاری این محله از روی نام کوچک فردی به نام جواد فرددانش در سال ۱۳۳۰ انجام شد که مالک بسیاری از زمین‌های این محله بوده‌ است.[۱] تا قبل از سال ۱۳۳۰ جوادیه را ترک آباد می‌نامیده اند که علت آن نیز مربوط به ساکنین ابتدایی محله بوده که به زبان ترکی تکلم می‌کرده اند. عرض کوچه‌ها در بخش شمالی جوادیه در بسیاری جاها بسیار کم است و کوچه‌ها بسیار نامنظم و ناراست هستند. در این بخش اکثر خانه‌ها بسیار قدیمی بوده و فضای کمی دارند. این وضعیت در بخش جنوبی جوادیه -حوالی خیابان ۲۰ متری جوادیه- بهتر است. البته طی سال‌های گذشته این وضعیت عمرانی بهتر گردیده ولی همچنان بیشتر این محله از بافت فرسوده تشکیل شده‌ است که با خرید زمین و ساخت خانه ها و باز سازی آنها این محله روبه پیشرفت چشم گیری هست

جوادیه مانند اکثر محله‌های پایتخت مهاجر پذیر بوده و از سراسر کشور به نسبت مختلف، اقوام ایرانی را در خود جا داده است اما بافت اولیه این محله را ترکهای آذربایجان (آذری ها) تشکیل داده اند و در حال حاضر نیز اکثریت قریب به اتفاق ساکنین و اهالی جوادیه را ترکهای اردبیل، شهرستان سراب و زنجان ، اهالی شمال کشور و هموطنان ترکمن صحرا تشکیل می‌دهند. این محله با توجه به قدیمی بودن از امکانات کمی نسبت به سن و سال محله دارد ولی چون محله آنچنان بزرگی نیست همان دو باشگاه و ده ها فضای سبز و پارک بزرگ جوادیه کفاف میکند ولی تنها بدی این محله نبود بیمارستان در نزدیکی خود است

در حال حاضر جوادیه دارای یک خط مترو می‌باشد که جزئی از خط سه مترو است یعنی مترو جوادیه است و پل جوادیه که چند سال پیش‌ساخته شده، بعد از برج آزادی و برج میلاد به عنوان نماد سوم پایتخت اعلام شده‌است.

محدوده[ویرایش]

جوادیه در محدوده اتوبان‌های درجه یک شهر تهران قرار گرفته و در غرب آن بزرگراه ياریجانی واقع شده که به بزرگراه نواب وصل است. "بوستان بزرگ ولایت نیز در ضلع غربی محله جوادیه قرار دارد" در قسمت شمالی این محله قدیمی خطوط راه آهن تهران، در قسمت شرقی آن منازل مسکونی شرکت راه آهن و کارخانه دیزل راه آهن دیده می‌شود و نهایتاً محله جوادیه از جنوب به بزرگراه تندگویان ختم می‌شود.

شاخص‌ترین مکان‌های نزدیک به محله جوادیه بیمارستان بهارلو و بیمارستان امیرالمؤمنین، بوستان ولایت و فرهنگسرای بهمن می‌باشند. دو سینمای توسکا و شیرین که از سینماهای قدیمی تهران بودند در جوادیه قرار دارند که متأسفانه سالهاست تعطیل هستند و تقریباً به مخروبه تبدیل شده‌اند.

توضیحات بیشتر[ویرایش]

محله جوادیه دارای حسینیه ها و هیئت های مذهبی فراوانی است که در مناسبت های ملی و مذهبی و به طور ویژه دو ماه محرم و صفر، جمعیت کثیری از دیگر نقاط پایتخت و شهر های اطراف، راهی این محله می شوند. همچنین در قسمت شرقی محله، کشتارگاه سابق (میدان بهمن) قرار دارد که هم اکنون با دایر شدن جگرکی های فراوان، تبدیل به بورس و به نوعی قطب این نوع غذای مفید و سالم و لذیذ در جنوب تهران بزرگ شده است. بازارچه ای بزرگ و قدیمی و بسیار شلوغ در محله جوادیه دیده می شود که به قول معروف "از شیر مرغ تا جون آدمی زاد" در آن یافت می شود که جدا از تامین اقلام مصرفی ساکنین محله جوادیه، توانایی تامین نیاز محله های اطراف را نیز دارد.

مشکل بزرگی که به شدت جوادیه را تحت فشار قرار داده و اهالی آن را آزار میدهد، بافت قدیمی آن و بسته شدن اطراف محله -به واسطه پل ها و اتوبان ها- است و آنچه در سالیان اخیر بیش از پیش سبب افزایش مشکلات و مصائب این محله قدیمی و ساکنانش گردیده، ساخت و ساز های بی حد و حصر میباشد که در نتیجه، جمعیت محله به شدت افزایش پیدا کرده که تبعات منفی سنگین و شاید جبران ناپذیری در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و بهداشتی به بار آورده که مجال بسط و بحث نیست!!! لذا واجب و شایسته است مسئولین مدیریت شهری تهران بزرگ علی الخصوص شهرداری منطقه ۱۶ چاره ای جهت رفع این مورد و مواردی از این دست بیاندیشند.

شخصیت‌های برجسته[ویرایش]

جوادیه از قدیم الایام تا به امروز افراد سرشناس، اثرگذار و برجسته‌ای را در حوزه‌های کاری گوناگون پرورانده و تحویل جامعه ایران داده است که به تعداد اندکی از آن‌ها اشاره می‌شود.

حسین بدرخانی, تیم ملی دوچرخه سواری محمد جعفر اژدری, سرداران جنگ , شهید

منابع[ویرایش]

  1. «کتاب اول-جوادیه». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ ژوئن ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۱ سپتامبر ۲۰۰۹.