سهند (شهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سهند
کشور  ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان اسکو
بخش مرکزی
سال شهرشدن ۱۳۸۵
مردم
جمعیت ۸۲٬۴۹۴ نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۰ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۴۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر

سَهَند یکی از شهرهای جدید استان آذربایجان شرقی است که در مرکز استان و در شهرستان اسکو واقع شده است. این شهر در سال ۱۳۹۵ خورشیدی با ۸۲٬۴۹۴ نفر جمعیت، هفتمین شهر پرجمعیت استان و پرجمعیت‌ترین شهر شهرستان اسکو بوده‌است.[۱][۲] هدف از احداث این شهر، اسکان دادن سرریز جمعیت کلان‌شهر تبریز بود که با استقبال گسترده مردم این کلان‌شهر رو به رو شد. شهر جدید سهند در تاریخ ۵ تیر ۱۳۸۷ خورشیدی، با افتتاح ساختمان شهرداری و انتخاب شهردار، به عنوان پنجاه و هشتمین شهر استان آذربایجان شرقی و سومین شهر شهرستان اسکو، پس از شهرهای اسکو و ایلخچی شناخته شد. وجود دانشگاه صنعتی سهند دراین مکان براهمیت این شهرافزوده است. دانشگاه صنعتی سهند درحدود یک چهارم وسعت شهرسهند رابه خود اختصاص داده است.

براساس اعلام شهردار شهر سهند در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ شهر سهند با توجه به تحویل مساکن مهر و با توجه به آمار انتخاباتی و انشعابات، بالغ بر ۸۹هزار نفر (نزدیک ۱۰۰هزار نفر) جمعیت دارد و با احداث ۳۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در شهر جدید سهند و تحویل ۱۵ هزار واحد به خانوارها، چنین برآورد می‌شود که تا پایان سال ۹۳ حدود ۱۵۰هزار نفر جمعیت در این منطقه اسکان یابند و چنانچه مساکن مهر به طور کامل تحویل داده شود، طبق آمار استانداری، این تعداد نفر تا ۱۸۰هزار نفر نیز افزایش خواهد یافت. هم اکنون شهر جدید سهند در چهار فاز ساخته شده است[۳]

جغرافیا[ویرایش]

شهر جدید سهند در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز و بر سر راه آذرشهر واقع شده‌است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۰۰ متر می‌باشد و در شهرستان اسکو قرار دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]