قنات کوثر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

قنات کوثر محله‌ای است در شمال تهرانپارس که جزء منطقه ۴ تهران محسوب می‌شود. در قدیم که از مناطق آباد شمیران بوده، در این محله قنات‌های گسترده‌ای وجود داشته و به همین دلیل هم نام این منطقه قنات کوثر گذاشته شد. این محله از جنوب به بزرگراه شهید زین‌الدین و از شمال به بزرگراه شهید بابایی و از شرق به بزرگراه شهید باقری و توحید و از غرب به خیابان شکوفه مرتبط است. خیابان‌های اصلی محلهٔ قنات کوثر بلوار مطهری و خیابان مسجد کوثر است و شامل سه ردیف شرقی، مرکزی و غربی است.

خطوط حمل و نقل عمومی[ویرایش]

محله قنات كوثر فاقد خط مترو می‌باشد و از اشکالات اساسی اتوبوسرانی این محله طراحی مقصد تنها خط محله در جهت جنوب و جنوب غربی شهر و عدم تنوع خطوط اتوبوسرانی می‌باشد و با وجود نیاز محله خط اتوبوسی وجود ندارد که شهروندان را در جهت غرب (سه راه ضرابخانه و بزرگراه شهید همت) و شمال غربی شهر (میدان نوبنیاد و خیابان پاسداران) جابجا نماید. تنها خط اتوبوسرانی عبوری از محله عبارت است از:

  • خط ۲۲۳ از شهرک پارس به میدان رسالت (در مسیر توحید، پارک پلیس، قنات کوثر، سراج، سی متری دوم، تکاوران، دلاوران و هنگام)[۱]

موقعیت محله[ویرایش]

محله قنات کوثر با وسعت ۱۸۱۹۵۶۸ مترمربع در ناحیه ۹ شهرداری منطقه۴ تهران واقع شده‌است و از شمال با حریم منطقه ۴ شهرداری تهران، از جنوب با محله تهران پارس غربی، از طرف شرق با محله مجیدآباد و از طرف غرب با محله قاسم‌آباد- ده نارمک همسایه می‌باشد.

گسترش محله[ویرایش]

چهره این محله پس از تقسیمات سال ۱۳۸۷ تقریباً دگرگون شد و وسعت آن بسیار افزایش یافت. در حال حاضر قنات کوثر از شمال به بزرگراه شهید بابایی، از جنوب به بزرگراه شهید زین الدین ، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از طرف غرب نیز به بلوار گلستان ـ خیابان بوستان غربی ـ خیابان ۲۵ متری شکوفه محدود می‌شود و ۱۹۸۶۵ نفر جمعیت ساکن این محله می‌باشند. تا قبل از این تقسیمات محله قنات کوثر با وسعتی کمتر از حال حاضر از شمال به ۳۵ متری استقلال، از جنوب به بزرگراه وفادار، از شرق به بزرگراه شهید باقری و از سمت غرب به خیابان سراج منتهی می‌شد و ۳۷۳۸۰ نفر در این محله سکونت داشتند.

منابع[ویرایش]

پورتال محله قنات کوثر[۲] تاریخچه محله قنات کوثر[۳]