لویزان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۵°۴۶′ شمالی ۵۱°۳۰′ شرقی / ۳۵.۷۶۷°شمالی ۵۱.۵۰۰°شرقی / 35.767; 51.500

مه گرفتگی خیابان هنگام تقاطع اتوبان صدر- بابایی

لویزان واقع در منطقه ۴ شهرداری تهران از دهکده‌های قدیمی شمیران، از شمال به ازگل، از جنوب به تپه‌های شمس‌آباد، از غرب به حسین‌آباد و از شرق به شیان محدود می‌شود

لویزان در لغت به معنی محل غله کوفته و هنوز از کاه جدا نشده است. در ترکیب له آویزان به معنی محل تهیه شراب انگوری است و تلفظ آن به صورت لویشان در فرهنگ نامه‌های فارسی آمده است.

شغل اهالی محل در دوران گذشته علاوه بر زراعت و گاوداری، اشتغال در کارخانه اسلحه سازی و صنایع نظامی بوده و خانه‌های سازمانی لویزان، معروف به «چهارصد دستگاه»، مخصوص کارمندان ارتش و صنایع دفاع است که در شمال این منطقه واقع است. دکتر منوچهر ستوده درباره لویزان می‌نویسد:

لویزان از دهکده‌های قدیمی شمیران و در شمال شرقی مبارک‌آباد است. در شش کیلومتری شرق تجریش است و از شمال به ازگل و از جنوب به شمس‌آباد و از غرب به حسین‌آباد و از شرق به شیان محدود می‌شود. اراضی این ده متعلق به آقای هروی(بصیرالدوله) است. جمعیت این ده ۸۵۷ تن مرد و ۴۵۵ تن زن است که جمعاً به ۱۳۱۲ تن می‌رسند و بیشتر افراد بومی هستند. در جنوب شرقی ده تپه‌ای است که گورستان عمومی ده است و مرقد امام زاده‌ای بر بالای تپه است. محصولات این دهکده غلات و حبوبات است. توت فرنگی و گیلاس دارد. محلی‌ها به گاوداری مشغولند. آب بهاره رودخانه شاه آباد به این جا می‌رسد و اهالی از آن استفاده می‌کنند. در شرق این آبادی چهارصد دستگاه ساختمان برای کارمندان و درجه داران ارتش ساخته شده است (ستوده، ۱۳۷۴: ۷۴۳).

همچنین در کتاب تهران در گذشته و حال آمده است: اراضی لویزان قسمتی در محدوده ۲۵ ساله افتاده و قسمتی خارج از محدوده است. جمعیتش در فرهنگ جغرافیایی ایران ۵۰۸ تن، و در فرهنگ آبادی‌های کشور ۱۹۱۰ تن در۳۸۰ خانوار ذکر گردیده است. سبب این اختلاف توسعه روزافزون این آبادی است. شغل اهالی زراعت است و جمعی در مهمات سازی کار می‌کنند (کریمان، ۱۳۵۵ :۴۴۰).

دو رشته قنات موجود که باغ‌های منطقه را سیراب می‌کرده است، عبارت است از قنات مبارک‌آباد و حاج قاسمی. حمام قدیمی لویزان با توجه به بازسازی فعلا به صورت خصوصی بر پا است.

از مکان‌های مهم لویزان می‌توان از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، امامزاده پنج تن ، پارک جنگلی لویزان نام برد.

از چهره های فرهنگی و برجسته میتوان به دکتر علی رضائیان اشاره نمود .

اماکن آموزشی لویزان به ترتیب مقطع : دبستانهای دولتی پسرانه عمار و طلایه داران ، دبستان های غیر انتفاعی ادب ، متوسطه دوره اول دخترانه رحمانعلی شعبانی . متوسطه دوره اول غیر انتفاعی پسرانه ادب و شهیدان رضائیان . متوسطه دوره دوم دولتی دخترانه حضرت زهرا س و متوسطه دوره دوم غیرانتفاعی پسرانه ادب را می توان نام برد .

درمانگاه وقفی مرحوم مبارکی از مراکز در مانی لویزان محسوب میگردد .

امام زاده لویزان در کتاب جغرافیای تاریخی شمیران این گونه معرفی شده است:

بر فراز تپه‌ای که در مشرق جاده بین تهران و کوه پایه‌های شمال شرقی شهر قرار دارد، آن جا که آبادی شمس‌آباد تمام می‌شود و خانه‌ها و باغ‌های لویزان آغاز می‌گردد، بقعه‌ای به نظر می‌رسد که ساختمان اصلی آن بنا ی چهارگوشی با پوشش گنبد ی است به طول و عرض خارجی قریب ده متر و محوطه داخلی آن از هر طرف بیش از هفت متر است. اصل بقعه یقیناً بنای قدیمی ساده بوده که تقریباً به همان حال نگهداری شده است و در عهد قاجاریه بر چهار طرف آن ایوان ساده افزوده روی تمام بنا را شیروانی زده‌اند. مطابق آنچه از زیارت نامه این بقعه به زحمت بر می‌آید. این جا مرقد چهار برادر به نام‌های سالم، ابوطالب، رضا و رحیم پسران شیث فرزند کاظم فرزند علی بن الحسین زین العابدین می‌باشد. ضریح مشبکی به طرز موسوم به جعفری و سبز رنگ به طول کمتر از سه و عرض بیش از دو متر دارد و اهمیت صنعتی و تاریخی در این بقعه مشاهده نمی‌شود ولی موقعیت زیبا و منظره دل پسند آن که مشرف به‌آبادی‌های مختلف شمیران است جلب توجه می‌نماید (ستوده، 1374: 744).[۱]

گلزار شهدای لویزان با 170 شهید چون نگین درخشانی بر قاب امام زاده میدرخشد .

خطوط حمل و نقل عمومی[ویرایش]

يكی از شاخص های توسعه و فرهنگ بالا در شهرهای امروزی استفاده بيشتر شهروندان هر محله از حمل و نقل عمومی ( مترو ، اتوبوس ) و عدم استفاده از خودروی شخصی می باشد. در حال حاضر از ميان این محله خطوط اتوبوس پایانه شهید بهشتی به انتهای بلوار ارتش ، پايانه شهيد حقانی به انتهای بلوار ارتش و از ضلع شمالی محله خطوط اتوبوس ميدان رسالت به شهرک شهيد محلاتی ، پايانه شهيد دستواره ( نوبنياد ) به پايانه افق ( حكيميه ) ، شهرک شهيد محلاتی به پايانه علم و صنعت ؛از بزرگراه امام علی (ع) خط 9 اتوبوس های تندرو از مبداء پايانه لاله به متروی جوانمرد قصاب ، ميدان رسالت به ميدان قدس تردد دارند .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. شهرداری منطقه 4

2 - محمد رضائیان