نظام‌آباد (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Tehran7.PNG
Tehran8.PNG

نظام آباد، یکی از محله های اصیل تهران است که محدوده شرق واقع شده است، و در محدوده منطقه ۷ و ۸ شهرداری تهران است.

ساکنان این منطقه عمدتا افرادی اند که از سالیان قدیم در تهران زندگی می کرده اند.

وجه تسمیه

علت نام نهادن نظام آباد بروی این محله به علت مستقر شدن نظامیان ارتش شاهنشاهی در این محدوده در زمان‌های پیشین بوده‌ است.

نظام آباد در ماه محرم و ماه رمضان به اوج شلوغی اش می‌رسد، دسته‌های نظام آباد در تهران زبان زد خاص و عام هستند.


محدوده

این محله از شمال به مجیدیه و رسالت، از شرق به نارمک و وحيديه، از جنوب به محله امام حسین و از غرب به محله خواجه نظام و پلیس محدود است.

خیابان مدنی ( نظام آباد ) از تقاطع میدان امام حسین آغاز شده و به میدان رسالت ختم می‌شود و خیابان سبلان نیز از شمال از میدان سبلان (تقاطع خیابان قصر با بزرگراه صیاد) شروع و از سمت جنوب به خیابان دماوند متصل می‌شود.

خیابان‌ها

خیابان شهید مدنی (خیابان نظام آباد قدیم ) از حد فاصل میدان امام حسین آغاز شده و به میدان رسالت می‌رسد و سبلان شمالی، جنوبی، شارِق(رجبی) حسینی(محمودی) انصارالحسین، ۱۰ متری بانک(نبیئیان) و دَه متری برق(شهید دهقان) پازوکی، قجاوند، وحیدیه، ارباب مهدی، کهن(فتحانی) از معروف‌ترین خیابان‌های این محل است.

مراکز تجاری و ورزشی

سینما شاهد، و باشگاه رسالت (دیهیم) و مراکز تجاری امیر و تیراژه شماره ۲ و مرکز تجاری پالمیرا از مراکز فرهنگی تجاری و ورزشی این منطقه‌است.

پروژه بزرگراه امام علی

در حال حاضر پروژه بزرگراه امام علی در این محله اجرایی شده‌است. این پروژه در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و در سال ۱۳۹۲ پایان یافت. در مسیر این بزرگراه اراضی بسیاری از تملک صاحبان خریداری شده و به پروژه اضافه شده‌است. این پروژه از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر تهران می‌باشد که در نظام آباد از خیابان امیر شرفی گذشته و به چهارراه سبلان و خیابان دماوند منتهی می‌گردد. کوچه هاشمی سنجانی در مسیر پروژه به پل روگذر تبدیل شده‌است. انجام این پروژه باعث شده تا محله نظام آباد، از بافت قدیمی خارج شود.

دسترسی ساکنان این محله به شمال و جنوب تهران به راحتی میسر است.

جستارهای وابسته

منابع