نظام‌آباد (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Tehran7.PNG
Tehran8.PNG

نظام آباد، یکی از محله های اصیل تهران است که محدوده شرق واقع شده است، و در محدوده منطقه ۷ و ۸ شهرداری تهران است.

ساکنان این منطقه عمدتا افرادی اند که از سالیان قدیم در تهران زندگی می کرده اند.[۱]

وجه تسمیه[ویرایش]

علت نام نهادن نظام آباد بروی این محله به علت مستقر شدن نظامیان ارتش شاهنشاهی در این محدوده در زمان‌های پیشین بوده‌ است.

نظام آباد در ماه محرم و ماه رمضان به اوج شلوغی اش می‌رسد، دسته‌های نظام آباد در تهران زبان زد خاص و عام هستند.[۲]


محدوده[ویرایش]

این محله از شمال به مجیدیه و رسالت، از شرق به نارمک و وحيديه، از جنوب به محله امام حسین و از غرب به محله خواجه نظام و پلیس محدود است.

خیابان مدنی ( نظام آباد ) از تقاطع میدان امام حسین آغاز شده و به میدان رسالت ختم می‌شود و خیابان سبلان نیز از شمال از میدان سبلان (تقاطع خیابان قصر با بزرگراه صیاد) شروع و از سمت جنوب به خیابان دماوند متصل می‌شود.

خیابان‌ها[ویرایش]

خیابان شهید مدنی (خیابان نظام آباد قدیم ) از حد فاصل میدان امام حسین آغاز شده و به میدان رسالت می‌رسد و سبلان شمالی، جنوبی، خیابان مطلب نژاد(سیاوش),۱۰ متری ارامنه، ۱۰ متری بانک(دهقان) گرگان، شیخ صفی، پازوکی، قجاوند، وحیدیه، ارباب مهدی، کهن(فتحانی) از معروف‌ترین خیابان‌های این محل است.[۳]

مراکز تجاری و ورزشی[ویرایش]

سینما شاهد، و باشگاه رسالت (دیهیم) و مراکز تجاری امیر و تیراژه شماره ۲ و مرکز تجاری پالمیرا از مراکز فرهنگی تجاری و ورزشی این منطقه است.

پروژه بزرگراه امام علی[ویرایش]

در حال حاضر پروژه بزرگراه امام علی در این محله اجرایی شده است. این پروژه در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و در سال ۱۳۹۲ پایان یافت. در مسیر این بزرگراه اراضی بسیاری از تملک صاحبان خریداری شده و به پروژه اضافه شده است. این پروژه از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر تهران می‌باشد که در نظام آباد از خیابان امیر شرفی گذشته و به چهارراه سبلان و خیابان دماوند منتهی می‌گردد. کوچه سنجری در مسیر پروژه به پل معلق طیرانی شده است. انجام این پروژه باعث شده تا محله نظام آباد، از بافت قدیمی خارج شود.

دسترسی ساکنان این محله به شمال و جنوب تهران به راحتی میسر است.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «نظام آباد تهران : بررسی جامع و 0 تا 100 محله نظام آباد تهران». ایرانیجو : ایران را بشناسیم. ۲۰۲۱-۰۳-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۶-۱۳.
  2. «نظام آباد تهران : بررسی جامع و 0 تا 100 محله نظام آباد تهران». ایرانیجو : ایران را بشناسیم. ۲۰۲۱-۰۳-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۶-۱۳.
  3. «نظام آباد تهران : بررسی جامع و 0 تا 100 محله نظام آباد تهران». ایرانیجو : ایران را بشناسیم. ۲۰۲۱-۰۳-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۶-۱۳.
  4. «بزرگراه امام علی (ع) چگونه ساخته شد؟ +تصاویر». پایگاه خبری تحلیلی فردا | Farda News. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۶-۱۳.