نظام‌آباد (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Tehran7.PNG
Tehran8.PNG

نظام آباد، نام یکی از منطقه های اصیل و قدیمی تهران است که در شرق آن و در منطقه‌های ۷ و ۸ شهرداری تهران قرار گرفته‌ است.

وجه تسمیه[ویرایش]

علت نام نهادن نظام آباد بروی این محله به علت مستقر شدن نظامیان ارتش شاهنشاهی در این محدوده در زمان‌های پیشین بوده‌ است.

نظام آباد در ماه محرم و نیز ماه رمضان به اوج شلوغی اش می‌رسد، دسته‌های نظام آباد در تهران معروفند.در خیابان شارق(رجبی) ، وحیدیه ارباب مهدی میدان تسلیحات دسته های متعددی در ایام محرم به خیابان ها می آیند و عزاداری میکنند و بعضی از هیئت های تسلیحات بسیار قدیمی و معروف هستند

این محله بسیار اصیل و قدیمی است و بعضی از خیابان های آن از خیابان های قدیمی شرق تهران هستند خیابان شارق(رجبی) با بافت قدیمی و کوچه های باریک با قدمتی 150 ساله یکی از خیابان های قدیمی محله است

محدوده[ویرایش]

این محله از شمال به مجیدیه و رسالت، از شرق به نارمک و تهران نو، از جنوب به محله امام حسین و دماوند (تهران نو ) و از غرب به محله خواجه نظام و پلیس محدود است.

خیابان مدنی ( نظام آباد ) از تقاطع خیابان انقلاب آغاز شده و به میدان رسالت ختم می‌شود و خیابان سبلان نیز از شمال از میدان سبلان (تقاطع خیابان قصر با بزرگراه صیاد) شروع و از سمت جنوب به خیابان دماوند (تهران نو) متصل می‌شود.

خیابان‌ها[ویرایش]

خیابان شهید مدنی (خیابان نظام آباد) و سبلان معروفترین خیابان‌های این منطقه‌ است. چهارراه نظام‌آباد تقاطع این دو خیابان است. خیابان‌های ناجی ٬ شارق (رجبی) ، امیر شرفی ، کهن ، حسینی در نظام آباد جنوبی و خیابان‌های سبلان ، لشکر ، ارباب مهدی (بخت آزاد) ، طاووسی (برادران شهید فتاحی) و وحیدیه (داودی) تسلیحات در قسمت شمالی خیابان و ایستگاههای متروی میدان امام حسین، شهید مدنی، سبلان، فدک و گلبرگ در این خیابان قدیمی قرار گرفته‌است.

مراکز تجاری و ورزشی[ویرایش]

سینما شاهد، پارک فدک و باشگاه رسالت (دیهیم) و مراکز تجاری امیر و تیراژه شماره ۲ از مراکز فرهنگی تجاری و ورزشی این منطقه‌است.

پروژه بزرگراه امام علی[ویرایش]

در حال حاضر پروژه بزرگراه امام علی در این محله اجرایی شده‌است. این پروژه در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و در سال ۱۳۹۲ پایان یافت. در مسیر این بزرگراه اراضی بسیاری از تملک صاحبان خریداری شده و به پروژه اضافه شده‌است. این پروژه از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی شهر تهران می‌باشد که در نظام آباد از خیابان امیر شرفی گذشته و به چهارراه سبلان و خیابان دماوند منتهی می‌گردد. کوچه هاشمی سنجانی در مسیر پروژه به پل روگذر تبدیل شده‌است. انجام این پروژه باعث شده تا محله نظام آباد ، از بافت قدیمی خارج شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]