شهرک گلستان (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهرک گلستان نام محله ای واقع در شمالغرب تهران و جزو منطقه ۲۲ شهرداری تهران است که از شمال به بزرگراه همت وبلوار ابشار(جدی اردبیلی) ، از شرق به بزرگراه آزادگان و دهکده المپیک ، از غرب به میدان دریاچه و(ایرانمال) و دریاچه چیتگر و از جنوب به بلوار کوهک و پارک جنگلی چیتگر محدود می‌گردد. شهرک گلستان نام جدید شهرک «راه‌آهن» می‌باشد و بلوار امیرکبیر اصلی‌ترین خیابان شهرک است که بیشتر دارای کاربری تجاری-اداری می‌باشد. بلوارهای کوهک _کاشان_ هوانیروز و گلها، کاج و هاشم‌زاده (اقاقیا) و خیابان‌های اصلی و یاس، بنفشه، سروستان، قائم و… خیابان‌های فرعی شهرک می‌باشند.ومیدان های اصلی شهرک شامل میدان اتریش ومیدان موج و همچنین شامل میدان ساحل و میدان دریاچه می باشد همچنین برج‌های مسکونی و تجاری-اداری زیادی در شهرک گلستان ساخته شده‌ است که باعث شده نسبت به گذشته تراکم جمعیت نسبت به گذشته کمی افزایش یابد.

دریاچه چیتگر[ویرایش]

می‌توان گفت که دریاچه چیتگر (دریاچه شهدای خلیج فارس) تقریباً نماد این شهرک شده و روزانه بازدیدکنندگان بسیاری از تمامی نقاط تهران از دریاچه چیتگر بازدید می‌کنند.

مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار است و در مجاورت آن ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی نیز در پهنه خشکی ایجاد شده‌است. دریاچه مصنوعی چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و جنوب دریاچه به بزرگراه شهید حکیم، شمال آن به بزرگراه همت، شرق آن به بزرگراه آزادگان می‌رسد و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌باشد. شهرک گلستان (راه‌آهن) در حال حاضر از مناطق لوکس و مناسب برای سکونت می‌باشد. حدود ۸۰ درصد از آب این دریاچه از محل آب رودخانه کن و مابقی از روان‌آب‌های حوزه میانی و سطحی منطقه تأمین می‌شود. دریاچه چیتگر و پارک جنگلی چیتگر به دلیل قرارگرفتن در مسیر بادهای غربی- شرقی تهران می‌توانند علاوه بر تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت در سطح شهر تهران با استقرار کاربری‌های تفریحی - گردشگری مناسب سهم به سزایی در جذب گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد. این دریاچه همچنین علاوه بر ایجاد چشم‌اندازهای زیبا و منحصربه‌فرد می‌تواند سبب کاهش خطرات ناشی از سیلاب‌های فصلی و همچنین تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی گردد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «آشنایی با دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر) - همشهری آنلاین». ۲۲ فروردین ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۱۱ آوریل ۲۰۱۴.