دولت‌آباد (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۵°۳۷′۰۶″شمالی ۵۱°۲۶′۵۱″شرقی / ۳۵٫۶۱۸۳۱۳°شمالی ۵۱٫۴۴۷۴۸۵°شرقی / 35.618313; 51.447485 شهرک دولت‌آباد یکی از محله‌های شهر تهران است که در قسمت جنوب شرقی پایتخت و در ضلع جنوبی بزرگراه آزادگان و در کنار اتوبان امام علی (ع) واقع است.

این محله نسبت به محله‌های جنوب تهران از دیدگاه فرهنگ و رفتار مردمی و بافت شهری در جایگاه مطلوب تری قرار دارد. در کنار شهرک دولت آباد، محله‌هایی چون شاه عبدالعظیم و مشیریه واقع شده‌است .

این شهرک در سال ۵۰–۱۳۴۹ توسط شرکت دولت‌آباد (خصوصی) ساخته شد. از آغاز ساخت، این شهرک دارای سیستم فاضلاب بوده و می‌توان گفت اولین شهرک تهران است که در سال ۱۳۵۰ مجهز به فاضلاب شهری شد.

شهرک دولت آباد تهران دارای سه فلکه و یک میدان بزرگ به نام میدان دولت‌آباد یا بروجردی می‌باشد. اطراف این میادین مغازه‌های متعدد و مختلفی موجود است.

محلهٔ دولت‌آباد تعداد زیادی حسینیه و 7مسجد، پنج ورزشگاه، چند پایگاه بسیج، ۲ استخر2ایستگاه اتش نشانی 1پارک ابی سرباز و ۹ شعبه مختلف بانکی دارد. همچنین بیش از 10 دفتر و آژانس هواپیمائی و6 داروخانه در این شهرک دایرمی باشد.

در سال‌های اخیر به دلیل توسعهٔ اطرافِ فلکه سوّم و ایجاد ساختمان‌های مسکونی نوین و تغییر کاربری برخی مغازه‌ها و ایجاد ساختمان تجاری-پزشکی خوش‌نما به جای گرمابه ولیعصر سابق باعث رونق و شکوفایی فلکه سوم گشته به نحوی که اهالی شهرک و اطراف آن عصرها در محدودهٔ فلکه سوم به گشت‌وگذار می‌پردازند. علاوه بر وجود مسجد بزرگ امام حسن مجتبی (ع) در این مکان و مسجد صاحب الزمان(عج)) (که دارای اعضای بسیار زیادی نوجوان فعّال بوده) احداث ایستگاه مترو دولت‌آباد در نزدیکی فلکه سوّم، همچنین پروژهٔ دو شهرک نوساز (عقیق) و (فرهنگیان) در کنار آن و باعث مرکزیت بیشتر این مکان گردید.

بخشی از ساکنان محله دولت‌آباد را ایرانی‌تباران بازگشته از عراق (معاودان ایرانی عراق) تشکیل می‌دهند. معاودین مردمی هستند ایرانی‌تبار که در زمان حکومت بعث عراق به دلیل عدم تمدید اقامتشان از کشور عراق به ایران بازگشتند و اغلب آنان ملیت ایرانی دارند.

شهرک دولت آباد تهران را می توان * محله مساجد وحسینیه ها * لقب داد. مسجد اباذر ومسجد چهارده معصوم و پایگاه بسیج شهرک درکنار دیگر مساجد وحسینیه ها درحوزه تربیت نوجوانان در این شهرک فعالیت خوبی دارند.

کلانتری شهرک دولت‌آباد در خارج از این شهرک قراردارد، درحالی که در پیش از انقلاب در نزدیکی فلکه اول قرار داشت و به راحتی در دسترس دولت‌آبادی‌ها بود.

علاوه بر درمانگاه شهید یغمائی (این درمانگاه دولتی بوده و متأسفانه از سال ۱۳۵۳ تاکنون ساختمان آن توسعه پیدا نکرده) وبا وجود درمانگاه علی اصغر ودرمانگاه خیریه دارالتوحید (بلوارقدس)، درابتدای سال ۱۳۹۳ بیمارستان و زایشگاه حضرت صدیقه طاهره در بلوار قدس افتتاح گردید.

  • قرار بود در سال 1392 و در فاز اول، ایستگاه مترو خط 6 از شهرک دولت آباد تا میدان سپاه به بهره‌برداری برسد،اما متأسفانه به سال 94 و سپس به سال 96 موکول گشت و اجرایی نشد.در فروردین سال 1398 مترو دولت آباد (خط 6) باحضور رِییس جمهور جناب آقای دکتر روحانی افتتاح گردید.

این محله در سال 1396 دارای یک رسانه مردمی شد که در شهر ری(جنوب دولت آباد) و خود محله دولت اباد فعالیت می‌کند .

این محله دارای پارکی بزرگ به نام آزادگان است، ساکنان محله و حتی اهالی مناطق دیگر پایتخت نشین هم به این پارک بزرگ برای تفریح میروند اما در سال‌های اخیر به دلیل بی توجهی، قسمت‌هایی از ان از بین رفته‌است یا در حال تخریب است.

  • بقعهٔ امام زادگان ابراهیم و اسماعیل مسجد اباذر در قلعهٔ دولت‌آباد از آثار قدیمی این محله می‌باشد.

شعاع السلطنه در زمان صفویان (اوایل قاجار) در این محل بوده و محل تفریح مردم تهران قدیم به‌شمار می‌رفته و در مقابل قلعه آثار تاریخی بوده که در دههٔ ۶۰ مورد تخریب قرار گرفته و به جای آن منازل مسکونی شهرک وحدت احداث شده همچنین در محله باروتکوبی دولت‌آباد باغی وجود دارد به نام باغ شازده که هنوز هم آثار سردَر این باغ باقی است.

منابع[ویرایش]

بر پایهٔ داده‌هایی از: روشن، یسنا، دولت‌آباد، محله معاودین ساکن تهران، در ایرانیان انگلستان، برگرفته از بی‌بی‌سی فارسی.