وردآورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محله ورداورد ا
کشور ایران
استان تهران
شهر تهران
منطقه شهرداری منطقه 21 ومنطقه 22
همسایه غربی شهر گرمدره
همسایه جنوبی شهر قدس
همسایه شمالی ارتفاعات البرز
همسایه شرقی شهرک غزالی و چیتگر

وردآورد یکی از قدیمترین مناطق غربی تهران که در غربی‌ترین نقطه شهر تهران و در مناطق ۲۱ و ۲۲ شهرداری تهران (به عنوان ورودی کلان شهر تهران) قرار گرفته که بافت قدیمی در منطقه ۲۱ و قسمت نوساز و در حال احداث آن در منطقه ۲۲ قراردارد. واژهٔ ورد در پارسی باستان به چِمارهای گل و گل سرخ است[۱][۲][۳] و وردآورد به معنی آوردگاه گل سرخ است؛ و دلیل این نامگذاری وجود گلهای سرخ فراوانی بوده که در این محله می روئیده است.[۴] ورداورد از شمال بادامنه جنوبی البرز و روستای وردیج و از جنوب به شهر قدس از غرب به شهر گرمدره همسایه می‌باشد. مرز شرقی ان نیز رودخانه ورداورد[۵] می‌باشد که از دامنه جنوبی البرز سرچمه می‌گیرد و پس از گذشت از وردیج و ورداورد به رودخانه کرج می‌پیوندد. اهم اماکن عمومی واقع در ورداورد عبارتند از بهشت سالم. مرکز تعویض پلاک وردآورد (میثم) ، بهزیستی وردآورد و بوستانهای گلزار. خبرنگار. زیتون. شهرقران

تاریخچه[ویرایش]

علامه دهخدا در كتاب لغت نامه اش اينگونه مي گويد:وردآورد دهي جزء بخش كن شهرستان تهران ، يك هزارگزي شمال راه شوسه تهران – كرج واقع در دامنه با سكنه 438 تن.

وردآورد پيشينه اي به قدمت بيش از 300 سال را دارد كه در كنار خود يك كاروانسرا به نام كاروانسرا سنگي از زمان صفويه و باغهاي پهناوري را داشت كه اين دو امر باعث بيشترين انگيزه جهت زندگي براي اهالي آن زمان گشته بود.

وردآورد در گذشته به صورت قلعه اي بود كه ساكنان وردآورد درآن زندگي مي كردند. قلعه اي با ديوار بلند 12 متري  و 6 برج ديدباني و 2 دروازه. اين قلعه در زمان رضا خان ساخته شد.

وقايع تاريخي مهمي كه در اين محله رخ داده است مي توان به زندگي زكي خان از بازماندگان كريم خان زند در زمان آقامحمد خان قاجار ، دستگيري شيخ السفرا عاصم بيك سفير كبير امپراطوري عثماني توسط قواي روس ،ورود  رضا مير پنج به وردآورد قبل از فتح تهران كه خود در باغ نصرت الدوله وقشونش دركاروانسرا سنگي شب را گذراندند، مبارزه ساكنين وردآورد در مقابل حمله قواي روس كه مي خواستند از غرب ، تهران را فتح نمايند.وردآورد در دوران دفاع مقدس 78 شهيد را تقديم اين سرزمين نمود كه يك سوم شهداي منطقه راداراست تمامي آنها از ساكنين محله و از پايگاه شهيد حسن يزدي اعزام گرديدند. وردآورد در لغت به معني آوردگاه گل سرخ ميباشد ودليل نامگذاري اين اسم وجود گلهاي سرخ فراواني بوده كه در اين محله مي روئيده است.[۵][۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

5. http://www.rdpi.ir/index.php/2012-12-04-10-21-69