وردآورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محله ورداورد ا
کشور ایران
استان تهران
شهر تهران
منطقه شهرداری منطقه ۲۱
همسایه غربی شهر گرمدره
همسایه جنوبی شهر قدس
همسایه شمالی ارتفاعات البرز
همسایه شرقی شهرک غزالی و چیتگر

وردآورد یکی از قدیمترین مناطق غربی تهران که در غربی‌ترین نقطه شهر تهران و در منطقه ۲۱ شهرداری تهران (به عنوان ورودی کلان شهر تهران) قرار گرفته است. واژهٔ ورد در پارسی باستان به چِمارهای گل و گل سرخ است[۱][۲][۳] و وردآورد به معنی آوردگاه گل سرخ است؛ و دلیل این نامگذاری وجود گلهای سرخ فراوانی بوده که در این محله می‌روئیده است.[۴] ورداورد از شمال با آزاد راه تهران-کرج و از جنوب به شهر قدس از غرب به شهر گرمدره همسایه می‌باشد. مرز شرقی ان نیز رودخانه ورداورد[۵] می‌باشد که از دامنه جنوبی البرز سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشت از وردیج و ورداورد به رودخانه کرج می‌پیوندد. اهم اماکن عمومی واقع در ورداورد عبارتند از بهشت سالم. مرکز تعویض پلاک وردآورد (میثم)، بهزیستی وردآورد و بوستانهای گلزار. خبرنگار. زیتون. شهرقران.

تاریخچه[ویرایش]

علامه دهخدا در کتاب لغت نامه‌اش اینگونه می‌گوید:وردآورد دهی جزء بخش کن شهرستان تهران، یک هزارگزی شمال راه شوسه تهران – کرج واقع در دامنه با سکنه ۴۳۸ تن.

وردآورد پیشینه ای به قدمت بیش از ۳۰۰ سال را دارد که در کنار خود یک کاروانسرا به نام کاروانسرا سنگی از زمان صفویه و باغ‌های پهناوری را داشت که این دو امر باعث بیشترین انگیزه جهت زندگی برای اهالی آن زمان گشته بود.

وردآورد در گذشته به صورت قلعه ای بود که ساکنان وردآورد در آن زندگی می‌کردند. قلعه ای با دیوار بلند ۱۲ متری و ۶ برج دیدبانی و ۲ دروازه. وردآورد در دوران دفاع مقدس ۷۸ شهید را تقدیم این سرزمین نمود که یک سوم شهدای منطقه راداراست تمامی آن‌ها از ساکنین محله و از پایگاه شهید حسن یزدی اعزام گردیدند. وردآورد در لغت به معنی آوردگاه گل سرخ می‌باشد ودلیل نامگذاری این اسم وجود گلهای سرخ فراوانی بوده که در این محله می‌روئیده است.[۵][۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://etymonline.com/index.php?term=rose&allowed_in_frame=0
  2. http://www.iranicaonline.org/articles/isfahan-xxi-provincial-dialects
  3. http://www.vajehyab.com/dehkhoda/ورد
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵.
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ Danesh، Rahbord. «مطالعات مهندسی ارزش احداث بزرگراه وردآور (دوگاز) و احیاء رودخانه وردآورد». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۰۸.

5. https://web.archive.org/web/20170211075354/http://www.rdpi.ir/index.php/2012-12-04-10-21-69