وردآورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

وردآورد در یکی از قدیمترین مناطق غربی تهران قرار گرفته است. واژهٔ ورد در پارسی باستان به چِمارهای گل و گل سرخ است[۱][۲][۳] و وردآورد به معنی آوردگاه گل سرخ است؛ و دلیل این نامگذاری وجود گلهای سرخ فراوانی بوده که در این محله می‌روئیده است، همچنین وردآورد یکی از تفرجگاه های خاندان جمشیدی بوده است. قابل ذکر است که بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران علی کریمی دوران کودکی و نوجوانی خود را در این منطقه سپری کرده است[۴] وردآورد از شمال با آزاد راه تهران-کرج و از جنوب به شهر قدس از غرب به شهر گرمدره همسایه می‌باشد. مرز شرقی ان نیز رودخانه وردآورد می‌باشد[۵]شهید حسین اسدالهی و شهید محمدتقی ارغوانی جزو شهیدان وردآورد هستند.

تاریخچه[ویرایش]

در فرهنگ جغرافیای ایران آمده است که: وردآورد دهی جزء بخش کن شهرستان تهران، یک هزارگزی شمال راه شوسه تهران – کرج واقع در دامنه با سکنه ۴۳۸ تن.[۶] وردآورد در گذشته به صورت قلعه ای بود که ساکنان وردآورد در آن زندگی می‌کردند. قلعه‌ای با دیوار بلند ۱۲ متری و ۶ برج دیدبانی و ۲ دروازه. وردآورد در لغت به معنی آوردگاه گل سرخ می‌باشد و دلیل نامگذاری این اسم وجود گلهای سرخ فراوانی بوده که در این محله می‌روئیده است.[۵][۴]

وردآورد متعلق به عباس میرزا سالار لشگر و برادرش نصرت‌الدوله فیروز بود که هر یک مالک نیمی از این روستا بودند. اراضی این روستا در سال ۱۳۱۰ خورشیدی ثبت رسمی شد و پس از درگذشت این دو مالک، وارثانشان بتدریج اراضی خود را قطعه قطعه کردند و فروختند.[۷]

پانویس[ویرایش]

  1. "rose | Origin and meaning of rose by Online Etymology Dictionary". www.etymonline.com (به انگلیسی). Retrieved 2021-05-16.
  2. Foundation، Encyclopaedia Iranica. «Welcome to Encyclopaedia Iranica». iranicaonline.org (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۶.
  3. «معنی ورد | لغت‌نامه دهخدا». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۶.
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵.
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ Danesh، Rahbord. «مطالعات مهندسی ارزش احداث بزرگراه وردآور (دوگاز) و احیاء رودخانه وردآورد». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۰۸.
  6. «معنی وردآورد | لغت‌نامه دهخدا». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۵-۱۶.
  7. «مذاکرات جلسه ۱۲۸ دوره هجدهم مجلس شورای ملی چهاردهم خرداد ۱۳۳۴». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اكتبر ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)