خاک‌سفید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

خاک‌سفید (گلشن)، محله‌ای واقع در شمال شرق تهرانپارس حد فاصل خیابان احسان تا میدان پروین با وسعت تقریبی ۴۹۳ هکتار و جمعیتی بالغ بر ۱۴۶۰۰۰ نفر است و پرجمعیت‌ترین محله منطقه چهار شهرداری تهران محسوب می‌شود.[۱] محله خاک سفید دارای ۳ بخش است که بخش جنوبی ان میدان ولفجر بخش مرکزی تپه و سرتپه و بخش شمالی میدان رهبر است.خاک سفید از سمت جنوب به خیابان جشنواره و از سمت غرب به خیابان۱۳۷ و از سمت شرق به ۳۵ متری احسان منتهی می‌شود. به دلیل اینکه در خاک سفید مانند اغلب روستاهای تهرانپارس کشاورزی نمی‌شد و زمین آن لم‌یزرع بود، خاک سفید می‌گفتند. نام محله خاک سفید به محله گلشن تغییر نام پیدا کرده و قسمتی از بزرگراه همت هم در این محله قراردارد حدفاصل حدود چهار راه استخر تا خیابان احسان در قدیم به نام خیابان وفادار شناخته شده بود که این محله را به دوقسمت تقسیم کرد قسمت شمال بزرگراه همت را خاک سفید شمالی هم میگویند. درشمال میدان رهبر به فاصله چندصدمتری میدان ابوذر قراردارد. زمین‌های خاک سفیدپس از انقلاب توسط مردم شهرستانها تصرف شد، واکثر خانه های آنجا بی سند میباشد، که توسط ماده صد به بعضی از آنها سند داده شد. این محله دارای یک خیابان اصلی میباشد که نام آن خیابان امین است و خیابان 35 متری احسان.خیابان امین با عبور از تپه و سرتپه به میدان رهبر و خیابان احسان به اتوبان بابایی منتهی میشوند.خیابان امین هم اکنون مهمترین خیابان محله ودرواقع بازار آنجا میباشد.میدان تختی خیابان بهارآزادی [[خیابان الله اکبر خیابان انقلاب شمالی و جنوبی خیابان ۲۲ بهمن( ساعت سازی) بیست متری امیر خیابان طالقانی از خیابانهای مهم محله خاک سفید میباشند. دراین محله قسمتی وجود داشت که به محله غربت معروف بود و چندین کوچه را شامل میشد وهمان محله باعث شد که نام خاک سفید در اذهان بیشتر مردم تهران محله ای ناامن تصورشود.محله غربت ازجنوب به خیابان تپه ازغرب نزدیک خیابان امین وازشمال به خیابان۲۱۲ منتهی بود و در دهه 60 و 70 در این محله ساکنین آن ازپیروجوان و زن ومرد به فروش موادمخدر مشغول بودند وتمام آن خانه ها به صورت زیرزمینی به هم متصل بودندتا اینکه بابیشترشدن آزارشان توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تخریب و تمام ساکنین تخلیه و مجرمین آن بازداشت شده اند.بعداز آن خانه هایشان تخریب و جای آن فرهنگسرا و بازار روز و محوطه بازی و پارک ساخته شد این محله هم اکنون تحت حمایت جمعیت مردمی امام علی است.

گلشن محله ایی شهید پرور است و اکثر جوانان این محله بسیجی و اهل بیتی هستند. در ایام محرم با کمی قدم زدن در این محله به خوبی متوجه میشوید که این محله، محله ایی مذهبی می باشد.

از افراد معتبر این محله می توان به حسین زارع مداح اهل بیت و مهندس علیرضا لیاقت جو محقق حوزه فضای مجازی اشاره کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. تأثیر تخریب محله غربت بر سرمایه اجتماعی اهالی محله خاک‌سفید بایگانی‌شده در ۷ ژوئن ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine، هادی برغمدی، فصلنامه علمی پژوهشی رفاه اجتماعی، سال هفتم، شماره ۲۸