باقرشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
باقرشهر
باقراباد
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان ری
بخش کهریزک
نام(های) قدیمی باقرآباد
سال شهرشدن ۱۳۷۵ خورشیدی
مردم
جمعیت ۶۹۹۰۰
رشد جمعیت 20000
جغرافیای طبیعی
مساحت ۵۰۰ هکتار
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۵
روزهای یخبندان سالانه ۲۵
اطلاعات شهری
شهردار علیرضا ناصری پور
وبگاه باقرشهرخبر
تابلوی خوش‌آمد به شهر
پانویس 🇮🇷 @baghershahr_news

باقرشهر یکی از شهرهای کلان شهر تهران می باشد که در محور ارتباطی تهران -قم و در حوزه سرزمینی شهرستان ری واقع شده است .باقرشهر را بین الحریمین نیز می نامند زیرا این شهر بین حرم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و همچنین حرم حضرت سیدالکریم علیه السلام قرار دارد

این شهر با مساحتی در حدود ۳/۴۴ کیلومتر مربع و با جمعیتی بالغ بر ۵۹۰۹۱ نفر براساس مصوبه شماره ۴۳۹۷/۱۶۳۶۹ مورخ ۱۳۷۵/۰۴/۰۴ هیأت وزیران از شهر تهران(مناق۱۹ و۲۰) جدا و به یک شهر مستقل تبدیل شد. در تاریخ ۴/۱۲/۷۵  شهرداری این شهر با درجه ۴ رسماً افتتاح و حریم استحفاظی آن با ۵۵ کیلومترمربع مساحت در تاریخ ۱۶/۴/۷۶ به تصویب وزیر کشور رسید که با انتزاع قسمتی از آن در سال ۱۳۸۰ و ایجاد شهر کهریزک، حریم آن کاهش یافت.

این شهر از شمال به حریم منطقه۱۹و۲۰ شهرداری تهران ـ از جنوب به شهر کهریزک، از جنوب شرقی با جلگه ورامین، از جنوب غربی با بهشت زهرا و حرم سید روح‌الله خمینی همجوار است.

طول جغرافیایی این شهر ۵۱ درجه و ۲۴ دقیقه و عرض جغرافیایی آن ۳۵ درجه و ۳۲ دقیقه است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۹۰/۵۰ متر است. متوسط حرارت ماکزیمم ۴۳ درجه سلسیوس و مینیمم آن ۹ درجه سلسیوس و رطوبت نسبی آن ۵۵% بوده و وزش باد در این منطقه بادهای غربی ، جنوب شرقی به شرق و در نهایت شمالی است.

روستاهای قوچ‌حصار، قمصر، دهنو، اسماعیل آبادمعین، عظیم‌آباد، سلمبر، خیرآباد، درسون آباد از مراکز مهم جمعیتی این شهرهستند.

دفترامام جمعه، شورای اسلامی شهر، نیروی انتظامی، کمیته امداد، مخابرات، تربیت بدنی، اداره برق، سازمان آب، اداره اوقاف و شوراهای حل اختلاف  از جمله دستگاه‌هایی هستند که در این شهر فعالیت دارند.

محدوده خدماتی باقرشهر براساس جلسه موخ ۶/۳/۸۵کارگروه شهرسازی وشورای برنامه ریزی وتوسعه استان از حدود۳۰۰هکتار (طرح هادی مصوب)به ۵۴۶هکتار (طرح جامع) افزایش پیدا کرده‌است.

در سال۱۳۸۳ به لحاظ پیگیری های فراوان وحجم وسیع پروژه های عمرانی براساس مصوبه شماره ۳۴/۳/۱/۱۲۲۵۰۳مورخ۲۰/۱۱/۸۳وزارت کشور از تاریخ ۱/۱۲/۸۳ این شهرداری از درجه ۴ به درجه۵ ودر سال ۸۹ نیز براساس مصوبه شماره ۳۴/۳/۱/۶۵۴۵۹مورخ۳۰/۴/۸۹از درجه ۵ به درجه ۶ ارتقاء پیداکردو در نهایت طبق آخرین تغییرات در اسفند ماه سال ۹۵ درجه این شهرداری طی نامه وزیر محترم کشور به درجه ۷ارتقا پیدا کرد.

این منطقه در ابتدا باقراف نامیده می شد که سپس به باقرآباد تغییر نام یافت. پس از تشکیل شهرداری در سال ۱۳۷۵ خورشیدی، این منطقه باقرشهر نام گرفت.

از مراکز مهم صنعتی آن می توان شرکت پالایش نفت شهید تندگویان ـ پژوهشگاه صنعت نفت ،شرکت پالایش نفت بهران ـ شرکت ایرانول ـ شرکت سایپا پرس ـ شرکت ایران گاز ـ شرکت ایران سیلندر ـ منطقه ۳ عملیات گاز ـ شرکت انرژی ـ نیروگاه گازی ری ـ شهرک صنعتی شهرسنگ ـ مجتمع صنعتی تجریشی ودهها صنعت کوچک دیگر از مراکز مهم صنعتی این شهر هستند.

این شهر در دوران جنگ ایران و عراق، ۱۵۴ شهید را تقدیم آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده‌است.  

باقرشهر دارای ۳ فرهنگسرا با نام های: فرهنگ‌سرای عطر نرگس، فرهنگ‌سرای شهریار و فرهنگ‌سرای فرهنگ آفتاب است. هر کدام از این فرهنگ‌سراها در سهم خود، نقش مهمی در ارائه خدمات فرهنگی و هنری به مردم باقرشهر دارد.

منابع[ویرایش]

شهرداری باقرشهر

شورای اسلامی باقرشهر