شاهدشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شاهدشهر
علی آباد
کشور ایران
استانتهران
شهرستانشهریار
بخشمرکزی
نام(های) پیشینعلی‌آباد درازه، شهیدآباد
مردم
جمعیت۲۵۵۴۴ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۰۷۸ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه19
اطلاعات شهری
شهردارحامد سلمانی
پیش‌شمارهٔ تلفن۶۵۴۴

شاهدشهر، یکی از شهرهای شهرستان شهریار در استان تهران است.[۱] این شهر با پیوستن سه روستای علی‌آباد درازه، درازه و شهسواری تشکیل شده است.[۲][۳] این شهر هم‌چنین با معضل مهاجرت بی‌رویه و رشد بالای جمعیت روبروست.[۴]

تاریخ روستای علی آباد درازه

علی آباد درازه، روستایی است جزء بخش شهریار شهرستان تهران واقع در 10 هزارگزی جنوب علیشاه عوض . دارای 229 تن سکنه . این ده در مسیر سیاه آب ، قلمستان زیادی دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).[۵] (لغت‌نامه دهخدا) - با توجه به متن متوجه میشویم که این روستا در آن زمان در مسیری به نام مسیر سیاه آب، قلمستان زیادی داشته. این بدان معنا است که در آنجا، زمین پر از قلمه‌های درختان بوده و نشان می‌دهد که تعداد باغ‌ها و درختان در این روستا بالا بوده‌است.

تاریخ روستای درازه

درازه . [ دِ زَ ] (اِخ ) دهی است جزء بخش شهریار شهرستان تهران ، واقع در یکهزارگزی جنوب شهریار با 227 تن سکنه . آب آن از قنات تأمین می‌شود و راه آن از طریق آدران ماشین رو است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).[۶] (لغت‌نامه دهخدا)

منابع

  1. فهرست شهرهای ایران بر پایه جمعیت
  2. fallingrain[پیوند مرده]
  3. «اطلاعات شهرداری‌های فرمانداری شهریار». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۰ ژوئن ۲۰۰۸.
  4. «روزنامه ایران، شماره ۲۵۲۶، یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۸۲ - ۲۰ جمادی‌الاول ۱۴۲۴ -Sun, Jul 20, 2003». بایگانی‌شده از اصلی در ۹ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۰ ژوئن ۲۰۰۸.
  5. Saleminejad, Hossein. "جست‌وجوی علی آباد درازه". www.vajehyab.com. Retrieved 2017-12-26.
  6. ویکی، پارسی. «معنی درازه | . (اِخ ) دهی است | لغت‌نامه دهخدا | پارسی ویکی». www.parsi.wiki. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۱۲-۲۶.