خاورشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرک خاورشهر
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانتهران
شهرستانری
بخشمرکزی ری
دهستانغنی آباد
مردم
جمعیت۱۳۲۰۳ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۵۹۹۷۲

خاورشهر نام شهرکی است واقع در بزرگراه امام رضا (ع) و در فاصله ۱۱ کیلومتری از جنوب شرقی شهر تهران. این شهرک از چهار فاز تشکیل شده و جمعیت آن هم طی آخرین آمار ۳۵۰۰۰ نفر اعلام شده‌است که اکثر آن‌ها را شاغلین و بازنشستگان ارتش و صنایع دفاع تشکیل می‌دهند.

خاورشهر نوزدهمین محله منطقه 15می‌باشد که در محدوده حریم منطقه و در ناحیه ۸ واقع شده‌است. این ناحیه ازشمال به جاده خاوران، از جنوب به کانال آب ورامین، از غرب به جاده محمودآباد و از شرق به جاده قاسم‌آباد منتهی می‌گردد. مساحت آن حدود ۷۳۳ هکتار و فقط شامل شهرک خاورشهر است. خاورشهر دارای سه باشگاه بدنسازی و مجموعه ورزشی، یک زمین چمن مصنوعی، یک پایگاه آتشنشانی، درمانگاه شبانه روزی و مرکز دیالیز میباشد.

سابقه پیدایش خاورشهر[ویرایش]

ابتدا کارمندان ارتش در زمان پیش از انقلاب در شهرک ها و خانه های سازمانی نوبنیاد زندگی میکردند. سپس در سال 54 این شهرک را برای کارمندان ارتش و نیروهای مسلح ساخت و به هر خانواده یک خانه اختصاص داد که در آن زمان خاورشهر یک فاز داشت، بعد از انقلاب سه فاز دیگر که آپارتمانی هستند به فاز اول خاورشهر که خانه های ویلایی بودند اضافه شد.

خاورشهر ۲۲ بهمن ۱۳۵۷[ویرایش]

خاورشهر در زمان انقلاب چون از تمام صحنه ها دور بود دچار اغتشاش خاصی نشد

منابع[ویرایش]

کمک های انسانی[ویرایش]

  • [۱]برای اولین بار در سال 1398 بزرگترین خیریه ثبت نشده و مردمی که تمام منطقه ی ری را پوشش داده است به خاورشهر انتقال یافت.
  • داستان آجر و آخرین روزهای آجر دستی (جنوب خاور شهر)