امور خیریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از نیکوکار)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نگاره‌ای از نیکوکاری

خیریه یا نیکوکاری هرگونه یاری‌رسانی به افراد یا موجودات نیازمند آن است. کمک مالی و دادن پول یا دیگر کمک‌های مادی به تهیدستان با انگیزه‌های انسان‌دوستانه نیز نیکوکاری است. نیکوکاری در ادیان و مکاتب فکری مختلف، کاری پسندیده و سفارش‌شده است.

نیکوکاری در ادیان[ویرایش]

همازوری و گاهَنبار[ویرایش]

همازور نام بخشی از سرود اوستای کُشتی در خُرده اَوستا و از نیایش‌های مزدیسنا است. در این سرود در می‌یابیم که سرایندهٔ سرود، از شنوندگان و باشندگان خواستار است و آرزو می‌کند تا نیکوکاری گسترش یابد و بداندیشی و کژروی نابود گردد؛ بنابراین سرودِ همازوری را می‌توان سفارشِ هم‌بستگی، هم‌باوری، هم‌پیمانی، هم‌راهی، هم‌دلی و هم‌اندیشی نامید.[۱] گهنبار نیز از با شکوه‌ترین و مهم‌ترین جشن‌های مردمی مزدیسنان است و برجسته‌ترین هدف آن، بار دادن یعنی بخشش و دادودَهش و ایجاد همبستگی و همازوری و پی بردن زرتشتیان از وضع یکدیگر در جامعه و یاری هم‌وندان خود است. مفاهیمِ اَشوداد، اَهُلوُداد و روانیگان نیز در راستای هم‌یاری هستند.

دانَه[ویرایش]

نیکوکاری در ادیان هندی همچون بودیسم، هندوئیسم و جاینسم با نام دانه تعریف شده‌است و به معنای سخاوت و بخشش است.[۲][۳]

زکات[ویرایش]

در اسلام با مفهوم زکات توضیح داده شده و از ارکان اسلام شمرده شده‌است.[نیازمند منبع]

زِدَکَه[ویرایش]

در یهودیت با واژهٔ عبری زِدَکَه از آن نام برده شده‌است و در لغت به معنی عدالت است[۴] اما معمولاً به معنی خیریه و به تعهد مذهبی و "انجام آنچه درست است" معنا می‌یابد.[۵]

وقف[ویرایش]

وقف سنتی کهن است که مردم ایران پس از ورود اسلام به این کشور با آن آشنا شدند. در زبان پهلوی واژه‌های اَشوداد، اَهُلوُداد و روانیگان کم‌وبیش چنین کاربردی دارند. همچنین وقف به‌معنای هدیهٔ ابدی برای خدمت عمومی یا نگه داشتن اصل چیزی و جاری بودن منفعت آن در جهت خیر و نیکی و رضای خداست. به تعریف دقیق (ماده ۵۵ قانون مدنی) وقف عبارت است از این‌که «عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود.». جمع این واژه اوقاف است و به مال و زمین وقف شده، موقوفه گفته می‌شود.[نیازمند منبع]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «همازور یعنی چه؟». وبگاه کوروش نیکنام؛ پژوهندهٔ فرهنگ ایران باستان. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۸.
  2. William Owen Cole (1991), Moral Issues in Six Religions, Heinemann, ISBN 978-0-435-30299-3, pages 104-105
  3. Krishnan & Manoj (2008), Giving as a theme in the Indian psychology of values, in Handbook of Indian Psychology (Editors: Rao et al.), Cambridge University Press, ISBN 978-81-7596-602-4, pages 365–366.
  4. Rabbi Hayim Halevy Donin; "To Be A Jew". Basic Books, New York; 1972, pp. 48.
  5. Tzedakah vs The Myth of Charity; by Yanki Tauber; Retrieved 03-11-2012.