دیوار مهربانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

[۱]دیوار مهربانی به مکان‌هایی در سطح شهرها گفته می‌شود که مردم می‌توانند وسایلی (خصوصاً لباس) را که به آن‌ها نیاز ندارند، در آنجا قرار بدهند تا افراد نیازمند از آن‌ها استفاده کنند.این حرکت اولین بار در استان اصفهان در میدان انقلاب توسط حامد نجاری شکل گرفت ، شعار این مکان‌ها در ایران عبارت بود از «نیاز داری، بردار. نیاز نداری، بگذار».[۲][۳]

کمک به نیازمندان[ویرایش]

دیوار مهربانی در تهران و سایر شهرهای ایران الهام‌بخش مردم پاکستان بوده‌است، به‌طوری‌که، ابتکار مردم ایران برای «کمک به نیازمندان» به کشور پاکستان نیز رسیده، و دانشجویان پاکستانی در شهر پیشاور با کمک یکدیگر «دیوار مهربانی» به راه انداختند و همچنین در کشورهای دیگری همچون عراق و چین و کشورهای دیگر آسیایی مورد استقبال مردم قرار گرفته‌است.[۴][۵]

از دنیای واقعی تا دنیای مجازی این دیوارهای مهربانی راه پیدا کرده‌اند.[۶]

جریان‌های هم‌راستا[ویرایش]

از آنجا که این جریان تا حدی بین مردم شهرها در سطح گسترده‌ای نفوذ داشته و مقبول واقع شده، به‌طوری‌که حتی کشور همسایه را تحت تأثیر قرار داده، می‌توان تأمل کرد که آیا ایجاد پایگاه‌های مشابه می‌تواند کمکی به ارتقا سطح فرهنگ عمومی‌کند. یکی از مواردی که به بهبود کیفی جامعه می‌تواند کمک کند افزایش رواج فرهنگ مطالعه است که با توجه به آمار سال‌های گذشته بسیار پایین است. این موضوع انگیزه به راه انداختن نوع جدیدی از دیوار را گوشزد می‌کند شاید با عنوان دیوار اندیشه با قوانین مشابه ولی هدفی شاید والا تر که در جهت سیراب کردن روح تشنه جامعه گام بردارد. با توجه به اینکه در صد بالایی از مردم کشور ما تحصیل کرده هستند به‌طور حتم در هر خانه‌ای تعدادی کتاب پیدا می‌شود که با به اشتراک گذاشتن آن‌ها با دیگران به ایجاد انگیزه و فضای مطالعه و سیراب کردن روح جامعه کمک شود.

دیوار مهربانی اصفهان[ویرایش]

در سال ۹۱ جمعی از دانشجویان استان اصفهان با هدف کمک به کودکان کار، اقدام به اختصاص یک باب مغازه در بهترین نقطه استان اصفهان به شیک‌ترین دیوار مهربانی ایران کردند.

با گذشت زمان بسیاری از پاساژها و بوتیک‌های اصفهان در اقداماتی خیرخواهانه هر ساله هزاران لباس نو در اختیار این مرکز خیریه قرار دادند و به کمک سایر مردم، این خیریه روز به روز حوزه فعالیت خود را گسترده‌تر کرد تا جایی که هر سال برای کودکان کار و خانواده‌های نیازمند اقدام به کمک‌های مالی و معنوی می‌کند.

با وجود کمک‌هایی که می‌شود ولی همچنان بسیاری از نیازمندان دست شان بسوی این مرکز خیریه دراز مانده.

هم اکنون این خیریه دانشجویی نیازمند کمک مردم خیرخواه ایران برای برگزاری بازارچه خیریه در استان اصفهان است تا با مشغول کار شدن کودکان کار در این مجموعه دیگر شاهد حضور آنان در چهار راه‌ها نباشیم... این مجموعه ی دانشجویی توسط حامد نجاری تأسیس شد و با بیش از پانصد عضو فعال و تأثیرگذار توانسته هزاران فعالیت را در کارنامه این مجموعه ثبت کرده اند .

منابع[ویرایش]

  1. «دیوارمهربانی از فضای شهری تا دنیای مجازی».
  2. افتتاح نخستین دیوار مهربانی کرج
  3. Dehghan, Saeed Kamali (14 January 2016). "Iran's 'walls of kindness' offer help to the homeless" – via The Guardian.
  4. «PressTV-گزارش: دیوار مهربانی به پاکستان رسید». PressTV. ۲۰۱۶-۰۲-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۲-۰۸.
  5. «'دیوار مهربانی' به پاکستان هم رسید/ تصاویر». سایت جماران. ۲۰۱۶-۰۲-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۲-۰۹.
  6. «دیوارمهربانی». http://www.irna.ir/fa/News/82698947. ۱۷ آبان ۱۳۹۶. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)