کار داوطلبانه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
داوطلبان، درحال جارو کردن پس از توفند سندی

کار داوطلبانه به‌طور کلی، از فعالیت‌های بشر دوستانه‌ای پنداشته می‌شود که برای ترویج خوبی یا بهبود کیفیت زندگی انسانی در نظر گرفته شده‌است. این نوع کار هیچگونه منفعت مالی ندارد و در عوض احساس ارزشمند بودن و احترام را به وجود می‌آورد. کار داوطلبانه همچنین به عنوان کاری شناخته می‌شود که می‌تواند سبب پیشرفت در توانمندی‌های شخص و رشد در روابط باشد. همچنین انجام فعالیت داوطلبانه می‌تواند برای خیلی از افراد جنبهٔ کاری مفرح داشته باشد. کار داوطلبانه علاوه بر شخص یا سازمانی که درخواست نیاز به کار داوطلبانه کرده‌است می‌تواند برای خود شخص داوطلب فواید مثبت داشته باشد. همچنین می‌تواند برای آیندهٔ شخص شرایط استخدام به وجود آورد. کار داوطلبانه در واقع کمک کردن، راهنمایی کردن یا خدمت کردن به شخص یا نهادی است که بابت آن پولی دریافت نمی‌کنید. خیلی از داوطلبان در زمینه‌ای که می‌خواهند کار داوطلبانه انجام دهند دارای تخصص مرتبط هستند. مانند پزشکی، آموزشی یا فعالیت‌های اورژانسی. بقیه کارها بیشتر بخاطر نیاز در یک شرایط خاص به وجود می‌آیند. مثلاً بعد از یک فاجعهٔ طبیعی

در ایران نیز موسسات مختلفی از کمک نیروهای داوطلب استفاده می‌کنند.

سازمان بهزیستی[ویرایش]

سازمان بهزیستی یکی از ارگانهایی است که از استفاده‌های مختلفی از نیروهای داوطلب می‌نماید. سازمان بهزیستی یک سازمان دولتی می‌باشد.

این سازمان مراکز مختلفی دارد:

  • مراکز نگهداری از کودکان بی سرپرست
  • مراکز نگهداری از سالمندان
  • مراکز نگهداری از معلولین
  • مراکز توانبخشی روزانه
  • ...

در اکثر این مراکز نیاز به خدمات نیروهای داوطلب وجود دارد. در این زمینه گروه‌ها و موسسات مختلفی وجود دارند که این خدمات را سازماندهی می‌نمایند. مانند مؤسسه خیریه دستان کوچک که در قالب شبکه ملی همیاران این خدمات را به مراکز مختلف سازمان بهزیستی ارائه می‌دهد.

جمعیت هلال احمر[ویرایش]

یکی دیگر از ارگانهایی که استفاده زیادی از نیروهای داوطلب می نمیاند جمعیت هلال احمر می‌باشد. این جمعیت که یک ارگان غیردولتی می‌باشد و در دل خود سازمان داوطلبان دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]