سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
نوع سازمان دولتی
بنا نهاده تیرماه ۱۳۴۶/ ۱۹۶۷ میلادی
بنیانگذاران محمدرضا پهلوی
دفتر مرکزی تهران، ایران
خدمات انرژی
تجارت
معدن
کشاورزی
هوانوردی
راه‌آهن
سرمایه‌گذاری
درآمد افزایش ۱۷ $ میلیارد دلار (۲۰۰۹)[۱]
سود خالص افزایش ۱٫۴۸۶ $ میلیارد دلار (۲۰۰۹)
مجموع دارایی افزایش ۴۵٫۷۶۶ $ میلیارد دلار (۲۰۰۹)[۱]
وب‌گاه www.idro.org

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (به‌اختصار: ایدرو/ IDRO) شرکت خوشه‌ای ایرانی است، که در تیرماه ۱۳۴۶ به‌دستور محمدرضا پهلوی تأسیس شد.[۲] این سازمان برای گسترش و نوسازی صنایع کشور در جهت رقابت‌پذیری در عرصهٔ جهانی از راه فراهم‌آوردن ملزومات توسعهٔ صنعتی، با هدف تأمین منافع ذی‌نفعان تشکیل شده‌است. رییس فعلی این سازمان منصور معظمی است. پیش از این ریاست این سازمان را رضا نوروززاده[۳] و پیشتر غلامرضا شافعی[۴] و سید مجید هدایت[۵] بر عهده داشتند.

تاریخچه[ویرایش]

در برنامهٔ سوم، سیاست بر این بود که با اجرای همزمان اصلاحات ارضی و با انتقال سرمایهٔ زمین‌داران، اولین هسته‌های سرمایه‌گذاری صنعتی شکل گیرد. از آن‌جایی که سرمایه‌داران نوپا با مفاهیم مدیریت صنعتی آشنا نبودند، سازمان مدیریت صنعتی برای جداکردن مدیریت از مالکیت و بانک توسعهٔ صنعتی برای کمک به منابع مالی و تقویت بنیان‌های تشکیل سرمایه ایجاد شدند. در جریان اجرای برنامه سوم ضرورت وجود مؤسسه‌ای توانمند و فراگیر برای توسعه بخش صنعت و تسریع در صنعتی شدن، مورد توجه قرار گرفت؛ لذا در تیرماه ۱۳۴۶ سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تأسیس شد.

دهه اول (۵۶–۱۳۴۶)[ویرایش]

در طول این دوره ۱۳۶ شرکت مختلف صنعتی - تولیدی و مهندسی، با سرمایه‌گذاری تقریبی ۱۲۷ میلیارد ریال ایجاد شده است، که هدف آن تکمیل زنجیره صنعتی، با استراتژی جایگزینی واردات بوده است.

دهه دوم(۶۷–۱۳۵۷)[ویرایش]

فعالیت‌های این دوره به شرح زیر بوده است:

  • اصلاح ساختار مدیریتی
  • اجرای بند الف قانون توسعه و حفاظت صنایع که به موجب آن بخشی از صنایع سنگین و مادر، ملی اعلام شد و اداره آنها به سازمان گسترش واگذار گردید.
  • همکاری در ایفای نقش صنعت سنگین در پشتیبانی در جنگ ایران و عراق و تولید وسیع کالاهای مورد نیاز جبهه‌ها با همکاری سازمان‌های نظامی ذی‌ربط.
  • اجرای طرح‌های مهم توسعه صنعت سنگین، به ارزش تقریبی ۱٫۴ میلیارد دلار (با جمع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این دوره معادل ۴۱۷٫۶۷۰ میلیون ریال)

دهه سوم (۷۷–۱۳۶۷)[ویرایش]

همزمان با اجرای برنامه‌های توسعه اول و دوم فعالیت‌های زیر پیگیری شد:

دهه چهارم (۱۳۷۷ تاکنون)[ویرایش]

سازمان گسترش با بررسی عملکرد ضعیف گذشته و نگاهی به کارنامه سی ساله، استراتژی‌ها، مأموریت‌ها و اهداف، دهه آینده را اینگونه ترسیم کرده است

نشریات[ویرایش]

این سازمان دارای نشریات متعددی است از جمله: گسترش صنعت (رایانه)، مجله معماری و شهرسازی، ماهنامه مناطق ویژه اقتصادی، مجله صنایع هوایی، دنیای کامپیوتر و ارتباطات، مجله دانش مدیریت، مجله بزرگراه رایانه و صنعت حمل‌ونقل.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://www.idro.org/Library/ebooks.aspx

پیوند به بیرون[ویرایش]