سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
نوع سازمان دولتی
بنا نهاده تیرماه ۱۳۴۶/ ۱۹۶۷ میلادی
بنیانگذاران محمدرضا پهلوی
دفتر مرکزی تهران، ایران
خدمات انرژی
تجارت
معدن
کشاورزی
هوانوردی
راه‌آهن
سرمایه‌گذاری
درآمد افزایش ۱۷ $ میلیارد دلار (۲۰۰۹)[۱]
سود خالص افزایش ۱٫۴۸۶ $ میلیارد دلار (۲۰۰۹)
مجموع دارایی افزایش ۴۵٫۷۶۶ $ میلیارد دلار (۲۰۰۹)[۱]
وب‌گاه www.idro.org

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (به‌اختصار: ایدرو/ IDRO) شرکت خوشه‌ای ایرانی است، که در تیرماه ۱۳۴۶ به‌دستور محمدرضا پهلوی تأسیس شد.[۲] این سازمان برای گسترش و نوسازی صنایع کشور در جهت رقابت‌پذیری در عرصهٔ جهانی از راه فراهم‌آوردن ملزومات توسعهٔ صنعتی، با هدف تأمین منافع ذی‌نفعان تشکیل شده‌است. رئیس فعلی این سازمان منصور معظمی است.

تاریخچه[ویرایش]

در برنامهٔ سوم، سیاست بر این بود که با اجرای همزمان اصلاحات ارضی و با انتقال سرمایهٔ زمین‌داران، اولین هسته‌های سرمایه‌گذاری صنعتی شکل گیرد. از آن‌جایی که سرمایه‌داران نوپا با مفاهیم مدیریت صنعتی آشنا نبودند، سازمان مدیریت صنعتی برای جداکردن مدیریت از مالکیت و بانک توسعهٔ صنعتی برای کمک به منابع مالی و تقویت بنیان‌های تشکیل سرمایه ایجاد شدند. در جریان اجرای برنامه سوم ضرورت وجود مؤسسه‌ای توانمند و فراگیر برای توسعه بخش صنعت و تسریع در صنعتی شدن، مورد توجه قرار گرفت؛ لذا در تیرماه ۱۳۴۶ سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تأسیس شد.

دهه اول (۵۶–۱۳۴۶)[ویرایش]

در طول این دوره ۱۳۶ شرکت مختلف صنعتی - تولیدی و مهندسی، با سرمایه‌گذاری تقریبی ۱۲۷ میلیارد ریال ایجاد شده است، که هدف آن تکمیل زنجیره صنعتی، با استراتژی جایگزینی واردات بوده است.

دهه دوم(۶۷–۱۳۵۷)[ویرایش]

فعالیت‌های این دوره به شرح زیر بوده است:

  • اصلاح ساختار مدیریتی
  • اجرای بند الف قانون توسعه و حفاظت صنایع که به موجب آن بخشی از صنایع سنگین و مادر، ملی اعلام شد و اداره آنها به سازمان گسترش واگذار گردید.
  • همکاری در ایفای نقش صنعت سنگین در پشتیبانی در جنگ ایران و عراق و تولید وسیع کالاهای مورد نیاز جبهه‌ها با همکاری سازمان‌های نظامی ذی‌ربط.
  • اجرای طرح‌های مهم توسعه صنعت سنگین، به ارزش تقریبی ۱٫۴ میلیارد دلار (با جمع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این دوره معادل ۴۱۷٫۶۷۰ میلیون ریال)

دهه سوم (۷۷–۱۳۶۷)[ویرایش]

همزمان با اجرای برنامه‌های توسعه اول و دوم فعالیت‌های زیر پیگیری شد:

دهه چهارم (۱۳۷۷ تاکنون)[ویرایش]

سازمان گسترش با بررسی عملکرد ضعیف گذشته و نگاهی به کارنامه سی ساله، استراتژی‌ها، مأموریت‌ها و اهداف، دهه آینده را اینگونه ترسیم کرده است

نشریات[ویرایش]

این سازمان دارای نشریات متعددی است از جمله: گسترش صنعت (رایانه)، مجله معماری و شهرسازی، ماهنامه مناطق ویژه اقتصادی، مجله صنایع هوایی، دنیای کامپیوتر و ارتباطات، مجله دانش مدیریت، مجله بزرگراه رایانه و صنعت حمل‌ونقل.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «Income and Balance Sheets». 
  2. «About IDRO: History». بازبینی‌شده در ۰۱-۰۱-۲۰۱۲. 

منابع[ویرایش]

http://www.idro.org/Library/ebooks.aspx

پیوند به بیرون[ویرایش]