مدیر عامل اجرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مدیر عامل یا مدیر ارشد اجرایی (به انگلیسی: Chief Executive Officer) معمولاً عالی‌رتبه‌ترین مسئول اداری[۱] (اجرایی) یا رئیس عهده‌دار مدیریت تام یک شرکت سهامی،[۲] سازمان، یا بنگاه است که به هیئت مدیره[۳] گزارش می‌دهد.

مدیر اجرایی در اکثر اوقات همان فردی است که یک شرکت را تاسیس کرده یا ایده اولیه آن را داده و آن را بست و گسترش داده است.

برای مثال مارک زوکربرگ خالق شبکه اجتماعی فیسبوک مدیر اجرایی آن نیز می باشد و بالاترین پست کاری را در شرکت داراست.

به طور معمول یک مدیر ارشد اجرایی، چند مدیر اجرایی تابع دارد، که هر یک مسئولیت‌های کاربردی ویژهٔ خود را دارند. اعضای انجمن شامل مدیر ارشد عامل[۴] (COO)، مدیر ارشد فنی[۵] (CTO)، مدیر ارشد مالی[۶] (CFO)، مدیر ارشد بازرگانی[۷] (CCO)، مدیر ارشد بازاریابی[۸] (CMO)، مدیر ارشد فروش[۹] (CSO)، مدیر ارشد اطلاعاتی[۱۰] (CIO)، مدیر ارشد ارتباطات یا مدیر روابط عمومی[۱۱] (CCO)، مدیر ارشد اداری[۱۲] (CAO)، مدیر ارشد منابع انسانی[۱۳] (CHRO)، مدیر ارشد تدارکات[۱۴] (CPO) و یک مدیر ارشد آموزش[۱۵] (CLO).

مسئولیت‌ها[ویرایش]

مسئولیت‌های مدیر ارشد اجرایی با توجه به نیاز شرکت ها یا کمپانی های مختلف توسط موسس آن و یا هیئت مدیره سازمان یا قدرت‌های دیگر انتخاب می‌شود. وظیفه مدیر عامل جهت دادن به اهداف داخلی و خارجی شرکت با

توجه به دیدگاه استراتژی آن شرکت می‌باشد. هسته عملکرد مدیر عامل تسهیل تجارت خارجی شرکت، وقتی که دیگر کارمندان و مدیران اجرائی به سمت هدفی معین حرکت می‌کنند می‌باشد.

مدیر ارشد به عنوان اداره کننده، تصمیم گیرنده، رهبر، کارفرما و اجرا کننده مسئولیت‌هایی را بر عهده دارد. مدیر ارشد اجرایی می‌تواند در نقش یک بر قرار کننده ارتباط با مطبوعات و سایر دنیای بیرون و نیز کارفرمایان سازمان و کارمندان عمل کند.

نقش تصمیم‌گیرندگی شامل تصمیمات سطح بالا دربارهٔ سیاست و استراتژی می‌باشد. مدیر ارشد اجرایی به عنوان رهبر یک شرکت به هیئت مدیره مشورت می‌دهد، و کارمندان را تهییج می‌کند و به عنوان یک کارفرما عملیات روزانه شرکت را اداره می‌کند.

همچنین در صورت نیاز مدیر ارشد اجرایی مجاز به برکناری کارمندان و مدیران بخش های مختلف شرکت و یا استخدام نیروی جدید، برنامه ریزی مالی برای شرکت و یا سرمایه گذاری روی پروژه های اجرایی سیاست های داخلی و خارجی شرکت را دارا می باشد.

از جمله وظایف مدیران اجرایی بررسی روزانه تمامی فعالیت های کارمندان یک سازمان و برطرف کردن نیاز های روحی و پشتیبانی همه جانبه از افراد حاضر در صحنه است.

مدیران اجرایی باید بسیار شجاع و مسلط به اوضاع داخلی و خارجی شرکت باشند.

برای گرفتن هر نوع تصمیم سریع، قاطع و منطقی آمادگی کافی را داشته باشند و در صورت نیاز در هر لحظه در دسترس هیئت مدیره و کارمندان باشند.

مدیران اجرایی معمولا از افراد ماهر و متخصص در زمینه ای خاص استفاده کرده تا شرکت یا کمپانی را به اهداف اصلی در دراز مدت یا کوتاه مدت برسانند و در اصل کاری که آن ها در آن تخصص ویژه ای دارند مدیریت افراد مختلف در شرایط کاری مختلف و طاقت فرساست.

مدیر عامل در مورد فعالیت هایی که در طول هفته در شرکت مربوطه انجام داده است به هیئت مدیره توضیح دهد و آنها را قانع کند که شرکت به هیچ وجه در خطر ورشکستگی قرار ندارد.

یادداشت‌ها[ویرایش]

 1. corporate officer
 2. corporation
 3. board of directors
 4. chief operating officer
 5. chief technical officer
 6. chief financial officer
 7. Chief commercial officer
 8. chief marketing officer
 9. chief sales officer
 10. chief information officer
 11. Chief communications officer
 12. Chief administrative officer
 13. Chief human resources officer
 14. Chief procurement officer
 15. Chief learning officer

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]