پالایشگاه گاز طبیعی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نمایی از پالایشگاه گاز طبیعی شهید هاشمی‌نژاد (خانگیران)

پالایشگاه گاز طبیعی مجموعه‌ای صنعتی متشکل از واحدهای فرآیندی، تأسیساتی، ذخیره‌سازی و غیره است که گاز ترش یا هیدروکربن‌های ناخالص دریافتی (از مخزن گاز طبیعی) را جهت مصارف گوناگون (خانگی، صنعتی و صادرات) پالایش می‌کند.

از مهم‌ترین پالایشگاه‌های گاز در ایران می‌توان به پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی (در عسلویهپالایشگاه گاز خانگیران (در سرخس) و پالایشگاه گاز پارسیان (در مهرپالایشگاه گاز ایلام (در چوارپالایشگاه گاز یادآوران (در هویزه) و پالایشگاه گاز بیدبلند (در بهبهان) اشاره نمود.

واحدهای پالایشگاه گاز[ویرایش]

واحدهای فرآیندی گاز[ویرایش]

تأسیسات دریافت گاز[ویرایش]

در ورودی به پالایشگاه جریان سه فازی (آب و گلایکول، گاز و میعانات گازی) دریافتی از چاه‌ها که خوراک نامیده می‌شود با افت فشار مواجه شده و جداسازی اولیه انجام می‌گیرد. گازهای خروجی از جداساز به واحد شیرین‌سازی گاز ارسال می‌شود و میعانات به واحد تثبیت میعانات گازی فرستاده می‌شود.

ردیف‌های گازی[ویرایش]

این واحد از اصلی‌ترین واحدهای هر پالایشگاه گاز است. در این مرحله بخش زیادی از ترکیبات گاز سولفید هیدروژن و قسمتی از گاز کربنیک از گاز جدا می‌شود و به مقدار مطابق با استاندارد محصول مورد نیاز رسانده می‌شود. جداسازی این ترکیبات از طریق حلال جاذب و معمولاً حلال آمین (متیل دی‌اتانول‌آمین) انجام می‌گیرد و سپس آمین مصرف شده احیا می‌گردد.

تأسیسات پالایش گازی[ویرایش]

بازیافت و جامدسازی گوگرد[ویرایش]

هدف از این واحد بازیافت گوگرد مایع از گازهای اسیدی تولیدشده در واحد شیرین‌سازی می‌باشد. غلظت گوگرد بازیافتی حدود ۹۵ درصد است.[۲]

  • واحد بازیابی گوگرد
  • واحد جامدسازی گوگرد

واحدهای تأسیساتی[ویرایش]

واحدهای خارج از پالایشگاه[ویرایش]

  • واحد مشعل و زیرآب‌زنی
  • واحد تخلیه
  • واحد حوضچۀ سوزان
  • واحد تأسیسات بارگیری پروپان
  • واحد تأسیسات بارگیری بوتان

واحدهای ذخیره‌سازی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • حامدنی، مداح ساداتیه، ناصر، رضا و مهندس محمدامین مستجیر (۱۳۸۶). شرح واحدهای فرآیندی و تاسیساتی پالایشگاه‌های پارس جنوبی. انتشارات جهاد دانشگاهی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۲۷۲۹-۴۶-۳.

پانویس[ویرایش]

  1. «گاز از خام تا فرآورده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵.
  2. «پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۵.