شرکت ماشین‌سازی تبریز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شرکت ماشین‌سازی ایران
نوع شرکت سهامی عام
بنا نهاده ۱٣٤٨
دفتر مرکزی ایران تبریز، ایران
محصولات ماشین‌ابزار
ماشین تراش
ماشین فرز
کارکنان ۸۰۰ نفر
شرکت‌های وابسته شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز
شرکت گسترش صنایع ریلی ایران
وبگاه شرکت ماشین‌سازی ایران

گروه ماشین سازی تبریز یکی از بزرگترین کارخانه‌های شهر تبریز واقع در قراملک است. این کارخانه تولیدکننده انواع ماشین‌های صنعتی همانند انواع ماشین‌ابزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکترو موتور، لیفت تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشینهای تراش، ماشینهای فرز، ماشینهای مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های سی ان سی است. این شرکت پس از ماشین‌سازی اراک دومین ماشین‌سازی ایران محسوب می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

مجسمه کار و اندیشه میدان ماشین‌سازی تبریز، اثر بهروز حشمت.

قرارداد ساخت، تکمیل و توسعه کارخانه ماشین‌سازی تبریز با هدف تولید انواع ماشین آلات صنعتی با پیشنهاد و پیگیری‌های وزیر نیروی دولت جمشید آموزگار ( مهندس تقی توکلی ) در سال ۱۳۴۶ بین ایران و چکسلواکی منعقد شد و این کارخانه از سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در سالهای بعد بخش‌هایی از شرکت ماشین سازی تبریز از مجوعه ماشین سازی منفک و به صورت مستقل به فعالیت خود ادامه دادند. این بخش‌ها شامل شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و شرکت گسترش صنایع ریلی ایران می‌باشند.

سازمان خصوصی سازی ایران روز ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ گروه صنعتی ماشین سازی تبریز را به بهای ۶۸۸ میلیارد تومان به قربانعلی فرخ زاد فروخت و در پی این داد و ستد سرانجام سند مالکیت کارخانجات و زمین های وابسته به ماشین سازی به فردی سرمایه گذار بنام قربانعلی فرخ زاد واگذار گردید. قربانعلی فرخ زاد در نخستین روز آمدنش به بستر کارخانجات ماشین سازی دستمزد همه کارگران و دست اندرکاران ماشین سازی را که از ماهها پیش دچار دیرکرد شده بود را یکجا پرداخت کرد و نوید داد با یاری کارگران و همراه با مشاوره گرفتن از مهندسین زبده کارخانجات ، گروه صنعتی ماشین سازی را از نو راه اندازی خواهد نمود. تنها یک ماه پس از واگذاری گروه صنعتی ماشین سازی به قربانعلی فرخزاد ، وی به بهانه نوسازی کارخانجات ماشین سازی نزدیک به پانصد میلیون دلار ارز دولتی را از بانک ملی وام گرفت و همه ارز دریافتی را به چندین برابر قیمت در بازار آزاد ارز به فروش رساند و پس از مدت کوتاهی دستگیر و روانه زندان اوین تهران شد.دادستان کل کشور از قربانعلی فرخزاد بعنوان سلطان ارز یاد کرد و به گفته مقامات دادگستری وی از سواد ابتدایی برخوردار بوده و در عین حال به مبلغ ۶۸۸ میلیارد تومان کارخانجات ماشین سازی را خریداری نموده است.

صادرات[ویرایش]

محصولات این شرکت از ۱۵ سال پیش به برزیل و کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود. صادرات این شرکت در سال ۱۳۸۹ به ارزش ۳٫۵ میلیون دلار بوده.[۱]

حواشی[ویرایش]

در تاریخ 11 دی ماه 1397 ، قربانعلی فرخ زاد، مالک ماشین سازی تبریز به اتهام اخلال ارزی محاکمه شد. او متهم است که از طریق واردات ورق استیل و اقلام دیگر به مبلغ ۴۴۶ میلیون و ۳۳۲ هزار دلار ارز دولتی دریافت کرده و با همکاری سایر متهمین ضمن ارتکاب جعل در بازار آزاد به فروش رسانده است[۲]. پیش از این نیز حواشی واگذاری ارزان ماشین سازی مورد انتقاد قرار گرفته بود[۳].

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]