ارتباطات در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

صنعت ارتباطات ایران تقریباً به‌طور کامل متعلق به دولت بوده و توسط شرکت مخابرات ایران اداره می‌شود. ضریب نفوذ خطوط تلفن ثابت در سال ۲۰۰۴ میلادی از رشد و توسعه قابل قبولی در منطقه برخوردار بوده بطوریکه در ازای هر ۱۰۰ نفر ۲۲ خط تلفن وجود دارد که بالاتر از مصر با ۱۴ و عربستان سعودی با ۱۵ قرار دارد هرچند که از امارات متحده عربی با ۲۷ خط تلفنی پایینتر است اما با این حال با استانداردهای منطقه‌ای مطابق است. در ایران به ازای هرنفر در سال ۲۰۱۲ بیش از یک تلفن همراه وجود دارد.

ایران در میان پنج کشور اولی قرار دارد که بیشترین میزان توسعه و رشد با نرخ ۲۰% در ارتباطات از راه دور را بدست اورده‌اند

در سال ۲۰۰۸ بیش از ۵۲۰۰۰ دفاتر خدمات ارتباطی روستایی وجود دارد که به ارائه خدمات مخابراتی به روستاییان می‌پردازند. تعداد خطوط تلفن ثابت در ایران بیش از ۲۴ میلیون خط با ضریب نفوذ ۳۳٬۶۶ درصد می‌باشد. ایران با داشتن ۴۳ میلیون کاربر اینترنت رکورددار خاورمیانه است هرچند که از لحاظ سرعت اینترنت در منطقه در جایگاه پایینی قرار دارد. ایران در میان پنج کشور اولی قرار دارد که تا به حال به نرخ رشد بیش از ۲۰ درصد رسیده‌اند که این خود بالاترین سطح از توسعه در ارتباطات از راه دور است. ایران بخاطر گسترش دفاتر خدماتی مخابراتی روستایی موفق به دریافت گواهی ویزه یونسکو شد. در پایان سال ۲۰۰۹ میلادی مخابرات ایران با درآمد ۹٬۲ میلیارد دلار به عنوان چهارمین بازار بزرگ منطقه شناخته شد و انتظار می‌رود با رشد ۶٬۹ در صدی در سال ۲۰۱۴ به درامدی معادل ۱۲٬۹ میلیارد دلار دست یابد.

با توجه به مجله الکترونیکی سیستمهای اطلاعاتی کشورهای در حال توسعه سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۲ میلادی چیزی بین۱٫۱ تا ۱٬۳ درصد بوده‌است حدود ۱۵۰٬۰۰۰ نفر در ای سی تی فعالند که از این تعداد ۲۰۰۰۰ نفر در صنعت نرم‌افزار بکار گرفته شده‌اند. تعداد ۱۲۰۰ شرکت در بخش فناوری اطلاعات تا سال ۲۰۰۲ ثبت شده که۲۰۰ شرکت در توسعه نرم‌افزار فعالند. صادرات نرم‌افزار در سال ۲۰۰۸ میلادی ۵۸ میلیون دلار بوده‌است.

منابع[ویرایش]