سازمان مدیریت صنعتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سازمان مدیریت صنعتی
مشاوره، آموزش، تحقیق
مشاوره، آموزش، تحقیق
شعار مشاوره، آموزش، تحقیق
تأسیس اوایل دهه ۱۳۴۰
نوع دولتی، بدون کنکور و با کنکور
رئیس ابوالفضل کیانی[۱]
ارائه دهنده رشته‌های مدیریت اجرایی
مهندسی صنایع - مدیریت سیستم و بهره‌وری
مکان تهران
وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
وب‌گاه imi.ir

سازمان مدیریت صنعتی یک مؤسسه پژوهشی و آموزش عالی[۲] و مشاور مدیریت در ایران است که تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار دارد.[۳]

این مؤسسه در پی رکود اقتصادی غیرقابل پیش‌بینی دهه 1330 و ایجاد بحران در صنعت کشور، ابتدا تحت عنوان "مرکز راهنمایی صنایع ایران" با هدف آموزش و توسعه مدیریت در صنعت ایران تأسیس شد.[۳][۴] [۵]

بنیان اولیه سازمان مدیریت صنعتی در اوایل دهه 1340 در این مرکز شکل گرفت که کوششی اولیه برای کمک به توسعه صنعتی کشور بود. این مرکز با تغییر شکل و هدف به صورت "سازمان مدیریت صنعتی" وارد عمل گردید. اعضای هیئت مدیره سازمان شامل نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنایع، و اتاق صنایع و بازرگانی بودند. آزمایشگاه‌های وابسته به این مرکز نیز تبدیل به سازمان ملی استاندارد فعلی شد.

سازمان در سال‌های ابتدایی فعالیت، از خدمات مشاوران خارجی و خصوصاً "UNIDO" وابسته به سازمان ملل، استفاده نمود و توانست ضمن ارائه خدمات، اقدام به انتقال تکنولوژی نیز بنماید. اما با مروری بر عملکرد این دوران، مدیران سازمان تصمیم گرفتند به جای ارائه خدمات ارشادی، مسوولیت دستاوردهای حاصل از بکارگیری روش‌های نوین مدیریتی در تحول بنگاه‌ها را بپذیرند و به این ترتیب سازمان رویکرد "ارائه خدمات حرفه ای مشاوره مدیریت    " با بهره گیری از مشاوران و مهندسان داخلی را اتخاذ کرد و به جای مرکزی با خدمات دولتی، بنا را بر ارزش آفرینی برای کارفرمایان و دریافت سهمی از سود حاصله برای خرید خدمات حرفه ای قرار داد. بنابراین سازمان مدیریت صنعتی، از دوران حیات اولیه خود به عنوان سازمانی خودگردان و بدون بهره گیری از بودجه دولتی، ارزش آفرینی برای کارفرما را مبنای حیات خود قرار داد.

سازمان مدیریت صنعتی در اواخر دهه 40 شمسی فعالیت‌های آموزشی خود را با برگزاری دوره‌های مشترك پرورش مدیر با دانشگاه پنسیلوانیا - مدرسه وارتون آغاز نمود. این دوره‌ها در مقطع كارشناسی ارشد برگزار می شد و مدرك آن توسط دانشگاه وارتون كه همواره در رتبه بندی دانشكده‌های مدیریت جهان حائز رتبه‌های اول تا سوم می‌باشد ، صادر می شد. این دوره‌ها تا سال 57 هشت بار توسط سازمان مدیریت صنعتی برگزار گردید.[۶]

در اوایل دهه 50 ، حضور مؤثر سازمان در فضاهای بین‌المللی، از جمله نقش سازمان در تشکیل سازمان بهره وری آسیایی "APO" ، تعامل گسترده با اندیشمندان برتر جهان از جمله "پیتر دراکر" ، استفاده از خدمات کارشناسان درجه اول بین‌المللی نظیر" راسل ایکاف"، در کنار تغییر ساختار و نظام‌های مدیریتی داخلی سازمان، که در نوع و در زمان خود از پیشروترین نظام‌های اجرا شده در کشور بود، سبب شد تا فعالیت‌های توسعه خدمات با سرعت بیشتری ادامه یابد و سازمان مدیریت صنعتی به بازویی توانمند برای توسعه و تحول بنگاه‌ها تبدیل شود.

سازمان مدیریت صنعتی همچنین به‌طور سالیانه اقدام به رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران می‌کند.[۷]

خروج از فهرست اجرایی اصل ۴۴[ویرایش]

در سال ۱۳۹۳ این شرکت به همراه چهار شرکت دیگر از فهرست اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی خارج گردید.[۸]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.imi.ir/About/Pages/ManagersChart.aspx
  2. «برگزاری دوره کارشناسی ارشد مدیریت بوسیله سازمان مدیریت صنعتی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید». تدبیر، ش. ۳۰ (بهمن ۱۳۷۱): ۸۳. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ «معرفی اعضای جدید هیئت مدیره سازمان مدیریت صنعتی». روزنامه دنیای اقتصاد، ش. ۲۹۷۳ (۳۱ تیر ۱۳۹۲). 
  4. «تاریخچه سازمان مدیریت صنعتی». سازمان مدیریت صنعتی. بازبینی‌شده در ۱۰ فروردین ۱۳۹۳. 
  5. [http://www.imi.ir/About/Pages/org-history.aspx «تاریخچه سازمان | سازمان مدیریت صنعتی»]. www.imi.ir. بازبینی‌شده در 2018-05-30. 
  6. [http://www.imi.ir/About/Pages/org-history.aspx «تاریخچه سازمان | سازمان مدیریت صنعتی»]. www.imi.ir. بازبینی‌شده در 2018-05-30. 
  7. «مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی: ۵۰۰ شرکت برتر ایران معرفی می‌شود». روزنامه کیهان، ش. ۲۰۰۰۲ (۲۶ مرداد ۱۳۹۰). 
  8. خروج ۵ شرکت و سازمان دولتی از فهرست اجرایی اصل ۴۴

پیوند به بیرون[ویرایش]