سازمان مدیریت صنعتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سازمان مدیریت صنعتی
IndustrialManagementInstitute.jpg
مشاوره، آموزش، تحقیق
شعارمشاوره، آموزش، تحقیق
نوعغیردولتی، غیرانتفاعی
بنیانگذاری شدهاوایل دهه ۱۳۴۰
وابستگیسازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
ارائه دهنده رشته‌هایMBA ,DBA, کارشناسی ارشد حرفه‌ای مدیریت کسب و کار، دکتری حرفه ای مدیریت کسب و کار
رئیسابوالفضل کیانی[۱]
موقعیتتهران
وبگاه

سازمان مدیریت صنعتی یک مؤسسه پژوهشی و آموزش عالی[۲] و مشاور مدیریت در ایران است که تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرار دارد و مورد تایید وزارت علوم ایران است. [۳]

این مؤسسه در پی رکود اقتصادی غیرقابل پیش‌بینی دهه ۱۳۳۰ و ایجاد بحران در صنعت کشور، ابتدا تحت عنوان «مرکز راهنمایی صنایع ایران» با هدف آموزش و توسعه مدیریت در صنعت ایران تأسیس شد.[۳][۴][۵]

بنیان اولیه سازمان مدیریت صنعتی در اوایل دهه ۱۳۴۰ در این مرکز شکل گرفت که کوششی اولیه برای کمک به توسعه صنعتی کشور بود. این مرکز با تغییر شکل و هدف به صورت «سازمان مدیریت صنعتی» وارد عمل گردید. اعضای هیئت مدیره سازمان شامل نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنایع و اتاق صنایع و بازرگانی بودند. آزمایشگاه‌های وابسته به این مرکز نیز تبدیل به سازمان ملی استاندارد فعلی شد.

سازمان در سال‌های ابتدایی فعالیت، از خدمات مشاوران خارجی و خصوصاً "UNIDO" وابسته به سازمان ملل، استفاده نمود و توانست ضمن ارائه خدمات، اقدام به انتقال تکنولوژی نیز بنماید. اما با مروری بر عملکرد این دوران، مدیران سازمان تصمیم گرفتند به جای ارائه خدمات ارشادی، مسوولیت دستاوردهای حاصل از بکارگیری روش‌های نوین مدیریتی در تحول بنگاه‌ها را بپذیرند و به این ترتیب سازمان رویکرد "ارائه خدمات حرفه ای مشاوره مدیریت" با بهره‌گیری از مشاوران و مهندسان داخلی را اتخاذ کرد و به جای مرکزی با خدمات دولتی، بنا را بر ارزش آفرینی برای کارفرمایان و دریافت سهمی از سود حاصله برای خرید خدمات حرفه‌ای قرار داد؛ بنابراین سازمان مدیریت صنعتی، از دوران حیات اولیه خود به عنوان سازمانی خودگردان و بدون بهره‌گیری از بودجه دولتی، ارزش آفرینی برای کارفرما را مبنای حیات خود قرار داد.

سازمان مدیریت صنعتی در اواخر دهه ۴۰ شمسی فعالیت‌های آموزشی خود را با برگزاری دوره‌های مشترک پرورش مدیر با دانشگاه پنسیلوانیا - مدرسه وارتون آغاز نمود. این دوره‌ها در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌شد و مدرک آن توسط دانشگاه وارتون که همواره در رتبه‌بندی دانشکده‌های مدیریت جهان حائز رتبه‌های اول تا سوم می‌باشد، صادر می‌شد. این دوره‌ها تا سال ۵۷ هشت بار توسط سازمان مدیریت صنعتی برگزار گردید.[۵]

در اوایل دهه ۵۰، حضور مؤثر سازمان در فضاهای بین‌المللی، از جمله نقش سازمان در تشکیل سازمان بهره‌وری آسیایی "APO"، تعامل گسترده با اندیشمندان برتر جهان از جمله "پیتر دراکر"، استفاده از خدمات کارشناسان درجه اول بین‌المللی نظیر "راسل ایکاف"، در کنار تغییر ساختار و نظام‌های مدیریتی داخلی سازمان، که در نوع و در زمان خود از پیشروترین نظام‌های اجرا شده در کشور بود، سبب شد تا فعالیت‌های توسعه خدمات با سرعت بیشتری ادامه یابد و سازمان مدیریت صنعتی به بازویی توانمند برای توسعه و تحول بنگاه‌ها تبدیل شود.

سازمان مدیریت صنعتی همچنین به‌طور سالیانه اقدام به رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران و همچنین اجرای فرایند و اعطای جایزه ملی تعالی سازمانی می‌کند.[۶]

سازمان مدیریت صنعتی دوره های هم سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می کند. که مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد و از طریق کنکور سراسری دانشجو جذب می نماید.


خروج از فهرست اجرایی اصل ۴۴[ویرایش]

در سال ۱۳۹۳ این شرکت به همراه چهار شرکت دیگر از فهرست اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی خارج گردید.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ ژوئن ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۶.
  2. «برگزاری دوره کارشناسی ارشد مدیریت بوسیله سازمان مدیریت صنعتی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید». تدبیر (۳۰): ۸۳. بهمن ۱۳۷۱.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ «معرفی اعضای جدید هیئت مدیره سازمان مدیریت صنعتی». روزنامه دنیای اقتصاد (۲۹۷۳). ۳۱ تیر ۱۳۹۲.
  4. «تاریخچه سازمان مدیریت صنعتی». سازمان مدیریت صنعتی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ مارس ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۰ فروردین ۱۳۹۳.
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ «تاریخچه سازمان | سازمان مدیریت صنعتی». www.imi.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ مه ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۵-۳۰. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 17 (کمک)
  6. «مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی: ۵۰۰ شرکت برتر ایران معرفی می‌شود». روزنامه کیهان (۲۰۰۰۲). ۲۶ مرداد ۱۳۹۰.
  7. خروج ۵ شرکت و سازمان دولتی از فهرست اجرایی اصل ۴۴

پیوند به بیرون[ویرایش]