کانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
انواع کانی‌ها

کانی (از یک واژه فارسی به نام کان گرفته شده که در عربی معدن نام دارد)، ماده‌ای طبیعی و جامدی است که ترکیب شیمیایی نسبتاً ثابتی دارند و در ترکیب سنگ‌های پوسته زمین یافت می‌شود و دارای فرمول شیمیایی و ساختمان اتمی مشخص است و در صنایع مختلف مانند خمیردندان‌سازی، ساعت‌سازی و… کاربرد دارد. به زبان ساده اگر بخواهیم کانی را از نگاه شیمی و زمین‌شناسی به‌طور همزمان نگاه کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که تعریف از کانی همانند تعریف همزمان از عنصر و مولکول است، با این تفاوت که کانی نه می‌تواند همیشه از یک عنصر تشکیل شده باشد و نه تعریف مولکول را به‌طور کامل بتواند داشته باشد؛ بلکه کانی کوچک‌ترین جز از یک ماده معدنی هست که به سبب ویژگی‌های منحصر بفردی (منظور ساختار اتمی و نوع ترکیب مولکولی یا شیمیایی) که دارد، باعث متفاوت بودن آن ماده معدنی از دیگر مواد معدنی خواهد شد. به‌طور مثال، اگر خاک رس رادرنظر بگیریم کانی‌های تشکیل دهنده آن (کائولینت، مونت موریلونیت، ایلیت) باعث شده‌است که رس دارای ویژگی منحصر به فردی باشد که از آن به عنوان رس تلقی شود؛ یعنی اگر از دیگر کانی‌ها در اندازه رس استفاده کنیم (مانند خاک سنگی که به سبب تراش کاری و صیقل دادن سنگ در حد میکرون از دستگاه برش کاری ریخته می‌شود)، هرگز ویژگی کانی رس را آن کانی نخواهد داشت؛ زیرا کانی رس دارای آرایش اتمی و ترکیب شیمیای منحصر به خود است که از آن در علم زمین‌شناسی به عنوان کانی یاد می‌شود.

برخی کانی‌ها از یک عنصر خالص و بسیاری از آن‌ها از دو یا چند عنصر درست شده‌اند. واژه کانی از واژه فارسی کان گرفته شده‌است که به آن سنگ معدن نیز گفته می‌شود؛ بنابراین، کانی به ماده‌ای گفته می‌شود که به‌طور طبیعی از معدن (کان) به دست می‌آید و معدن بخشی از پوسته زمین است که در آن به اندازه چشم‌گیری کانی یافت می‌شود. موادی مانند شیشه، چینی، آلیاژهای گوناگون که انسان آن‌ها را ساخته‌است و موادی مانند مروارید، صدف، استخوان، عاج و بسیاری دیگر که جان‌داران می‌سازند، کانی نیستند.

تنها استثناء از این تعریف گرافیت و زغال سنگ است که در حقیقت منبعی آلی دارند ولی در مسیر تکامل خود دستخوش تغییرات بسیار شده‌اند و در حقیقت به‌طور مستقیم ریشهٔ آلی ندارند.

مسئلهٔ دیگر یخ است که بیشتر زمین‌شناسان طبق تعریف، آن را کانی می‌دانند. نفت را نیز گروهی از زمین‌شناسان کانی می‌دانند.

ویژگی‌های کانی‌ها[ویرایش]

 • کانی‌ها همگن اند، یعنی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی همهٔ ذره‌های سازندهٔ آن‌ها یکسان است. برای مثال، اگر یک قطعه هالیت یا نمک خوراکی را به تکه‌های بسیار کوچکی بشکنیم، همهٔ ذره‌های به‌دست آمده، مزهٔ شوری دارند؛ به‌سادگی در آب حل می‌شوند و دیگر ویژگی‌های نمک را نشان می‌دهند.
 • کانی‌ها جامد و بلوری‌اند: یعنی، ذره‌های سازندهٔ آن‌ها براساس نظم و قانون معینی کنار هم قرار گرفته‌اند؛ به نحوی که، همه سطح‌های بیرونی یک کانی، صاف است. شکل بلوری و منظم کانی‌ها از آرایش اتم‌ها و مولکول‌های درونی آن‌ها ناشی می‌شود.
 • هر کانی ترکیب شیمیایی ثابتی دارد. برای مثال، پیریت همیشه FeS۲ و کلسیت همواره CaCO۳ است. البته، در برخی کانی‌ها ممکن است نسبت برخی عنصرها تغییر کند. برای مثال، در کانی الوین FeMgSiO۴ ممکن است درصد آهن و منیزیم از بلوری به بلوری دیگر، از ۰ تا ۱۰۰٪ تغییر کند.
 • برخی کانی‌ها، مانند طلا، از یک عنصر درست شده‌اند. البته، طلا کم‌تر به صورت خالص یافت می‌شود. بلورهای مکعبی و زرد رنگ طلا، اگر با نقره همراه باشند، روشن‌تر و اگر با مس همراه باشند، قرمزتر به نظر می‌رسند. بسیار از کانی‌ها از دو یا چند عنصر متفاوت هستند که مادهٔ مرکبی را به‌وجود آورده‌اند. برای مثال، فراوان‌ترین کانی، یعنی کوارتز، ترکیبی از سیلیسیم و اکسیژن است.

تشکیل کانی‌ها[ویرایش]

کانی‌ها از پیوندهای گوناگون بین اتم‌ها به وجود می‌آیند. تاکنون ۹۲ عنصر در طبیعت، شناسایی شده‌است. از بین این ۹۲ عنصر طبیعی، ۸ عنصر اکسیژن، سیلیسیم، آلومینیوم، آهن، کلسیم، سدیم، پتاسیم، و منیزیم، حدود ۹۸٫۵٪ درصد از کانی‌ها را می‌سازند. از ترکیب شدن این عنصرها با هم، کانی‌های گوناگون به‌وجود می‌آید. برای مثال، از ترکیب شدن اکسیژن با سیلیسیم، اکسید سیلیسیم SiO۲ یا کوارتز و از ترکیب شدن اکسیژن، سیلیسیم، منیزیم و آهن، الوین FeMgSiO۴ به‌دست می‌آید.

کانی‌ها علاوه بر این که از نظر ترکیب شیمیایی با هم تفاوت دارند، از نظر شکل ظاهری، رنگ، اندازه و دیگر ویژگی‌ها نیز تفاوت‌های زیادی با هم دارند. این تفاوت‌ها به چگونگی شکل‌گیری آن‌ها برمی‌گردد. برخی کانی‌ها از سرد شدن ماده مذاب به‌دست می‌آیند، همه کانی‌های سنگ‌های آذرین، مانند کوارتز، فلدسپات، میکا و الوین این گونه به وجود می‌آیند.

برخی دیگر از کانی‌ها از سرد شدن بخار در سطح سنگ‌ها یا شکاف‌های موجود در آن‌ها به وجود می‌آیند. سرد شدن گاز گوگرد در قله‌های آتش‌فشانی دماوند و تفتان، نمونه‌ای از این فرایند است. کانی‌های دیگری از بخار شدن محلول‌هایی به وجود می‌آیند که به اندازهٔ اشباع رسیده‌اند. برای مثال، از بخار شدن آرام دریاچه‌های مرکزی ایران، هالیت (نمک) و گچ به دست می‌آید.

برخی کانی‌ها از واکنش‌های شیمیایی یون‌ها در آب به وجود می‌آیند. برای مثال، در دریاهای گرم، یون کلسیم Ca با یون کربنات (CO۳) ترکیب می‌شود و کانی کلسیت CaCO۳ ته‌نشین می‌شود. برخی کانی‌ها نیز پیامد تخریب شیمیایی کانی‌های دیگر هستند. برای مثال، از تجزیه شیمیایی فلدسپات‌ها، کانی‌های رستی (کانی‌های تشکیل‌دهنده خاک) به‌وجود می‌آیند. برخی از کانی‌ها نیز در درون زمین و تحت تأثیر گرما و فشار و واکنش با محلول‌های داغ، مانند گرافیت، بدست می‌آیند.

یکی دیگر از راه‌های تشکیل کانی منجمد شدن مواد مذاب است؛ مثل کوارتز و فلدسپات و تبخیر محلول‌های سیر شده (نمک دریا) و فراسیر شده (نمک معدن).

تشکیل کانی با کمک تجزیه کانی‌های دیگر مثل خاک رس که حاصل از خورد شدن فلدسپات است.

گروهی دیگر از کانی‌ها حاصل از تحمل فشار و گرمای شدید هستند؛ مثل زغال سنگ که می‌توان آن‌ها را در شاهرود یافت. برخی دیگر هم از سرد شدن خاکستر آتشفشان هستند؛ مثل گوگرد و توف. همچنین، سرد شدن گدازه آتشفشان باعث به تشکیل پوکه و سنگ پا می‌شود.

شناسایی کانی‌ها[ویرایش]

برای شناسایی کانی‌ها از خواص فیزیکی و خواص شیمیایی (واکنش با اسید) و خواص نوری آن‌ها کمک می‌گیرند.

روش‌های ساده برای شناسایی کانی‌ها (فیزیکی): شکل بلور، سختی، چگالی، رنگ مقاوت در برابر گرما، خاصیت مغناطیسی، چکش خواری، جذب آب، جلا، رنگ خاکه

زمین‌شناسان برای شناسایی کانی‌ها از روش‌های گوناگونی، مانند: رنگ شعله، طیف نوری، میکروسکوپ‌های پلاریزان، میکروسکوپ الکترونی و پرتو ایکس، بهره می‌گیرند.

 • رنگ شعله: در این روش تکه‌ای از کانی یا پودر آن را روی شعله نگه می‌دارند و با دستگاهی به آن می‌دمند. با تغییر رنگی که در شعله پدید می‌آید می‌توان برخی از کانی‌ها را شناسایی کرد. سدیم رنگ زرد، پتاسیم رنگ نارنجی، منیزیم رنگ قرمز، کلسیم رنگ نارنجی، باریم رنگ سبز مایل به زرد و مس رنگ سبز درخشان، به‌وجود می‌آورد.
 • طیف نور: در این روش مقدار اندکی از یک کانی را در دستگاهی، که با جرقه الکتریکی و در فشار زیاد کار می‌کند، قرار می‌دهند تا کانی بخار شود. در این حالت، اتم‌های عنصرهای سازندهٔ کانی، طول موج ویژه‌ای تولید می‌کنند که پس از عکس برداری می‌توان با کمک آن‌ها به عنصرهای سازنده کانی پی‌برد.
 • میکروسکوپ پلاریزان: در این روش، ضخامت یک قطعه سنگ را که دارای کانی‌های گوناگون است، به اندازه‌ای کم می‌کنند تا شفاف شود و نور از آن بگذرد. سپس آن را زیر میکروسکوپ پلاریزان بررسی می‌کنند. اکنون از روی شکل ظاهری، نوع شکستگی، ضریب شکست نور، رنگ و دیگر ویژگی‌ها، کانی را شناسایی می‌کنند.
 • میکروسکوپ الکترونی: لایه نازکی از کانی را با این میکروسکوپ مطالعه می‌کنند. باریکه الکترونی به کانی برخورد می‌کند و بخشی از آن به کانی جذب می‌شود که سایه‌ای از کانی روی صفحهٔ ویژه‌ای به‌وجود می‌آورد. بررسی این سایه از نظر شکل ظاهری، شکستگی‌ها و ساختمان درونی کانی، به شناسایی کانی می‌انجامد.
 • پرتو ایکس: این روش برای شناسایی کانی‌ها، به ویژه کانی‌هایی که ترکیب شیمیایی مشابهی دارند، بسیار کارآمد است. پرتوهای ایکس را به بلور کانی می‌تابانند. بخشی از این پرتوها از کانی می‌گذرد و بخشی پس از برخورد با ذره‌هایی که در گوشه‌های شبکه بلور کانی قرار دارند، بازتاب می‌یابد. با بررسی عکس به دست‌آمده از اثر این پرتوها بر فیلم عکاسی، می‌توان کانی مورد نظر را شناسایی کرد.

شناسایی کانی‌های آشنا[ویرایش]

تالک

به کمک ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی کانی‌ها، می‌توان به روش‌های ساده‌تری برخی از کانی‌های بسیار شناخته شده را شناسایی کرد.

 • شکل بلور: اندازه بلورها ممکن است بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد. در حالی که وزن کانی بریل ممکن است تا ۲۰۰ تن هم برسید، برخی کانی‌ها تنها با پرتوهای ایکس دیده می‌شوند. شکل کانی‌ها نیز بسیار گوناگون است. با وجود این، زاویه‌های بین سطح‌های مشابه در همه بلورهای یک کانی همواره یکسان است. برای مثال، بلور نمک، چه بزرگ و چه کوچک، همواره مکعبی شکل است و بین سطح‌های خود، زاویهٔ ۹۰ درجه دارد.
 • سختی: دانشمند اتریشی به نام فردریش موهس(۱۸۳۹–۱۷۷۳) مقیاسی برای درجه سختی کانی‌ها وضع کرد. مقیاس او از درجه یک برای تالک به عنوان نرم‌ترین کانی تا درجه ۱۰ برای الماس به عنوان سخت‌ترین کانی است. بر اساس این مقیاس، سختی ناخن انسان، ۵٫۲، سکه مسی ۵٫۳ و چاقوی فولادی قلم‌تراش، ۵٫۵ است. اگر در اثر کشیدن این اجسام بر سطح کانی، در آن خراش ایجاد شود، یعنی سختی آن‌ها از کانی بیشتر است و برعکس.
 • رَخ یا کلیواژ: رخ به شکستگی کانی‌ها در راستای سطح صاف، پس از وارد شدن ضربه‌ای شدید، مانند ضربه چکش، گفته می‌شود. میکا در یک جهت می‌شکند و ورقه‌ورقه می‌شود؛ کوارتز خورد می‌شود؛ نمک خوراکی رخ سه‌جهتی قائم و کلسیت رخ سه‌جهتی غیر قائم دارد.
 • رنگ: برخی کانی‌ها همیشه به یک رنگ دیده می‌شوند. برای مثال، طلا همواره زرد، گرافیت همیشه سیاه و مالاکیت (Malachite) به رنگ سبز فیروزه‌ای است. رنگ را باید در سطحی که به تازگی شکسته شده‌است، مشاهده کرد. زیرا هوازدگی رنگ سطح رویی را تغییر می‌دهد.
ورقه‌های میکا
 • اثر برچینی بدون لعاب: در این روش کانی را برچینی بدون لعاب مانند پشت نعلبکی بخشی که لعاب ندارد، می‌کشند تا لایه نازکی از آن بر سطح چینی بماند. کانی‌های نافلزی اثری بی‌رنگ یا به رنگ روشن دارند و کانی‌های فلزی رنگ‌های تیره‌تری پدیدمی‌آورند. برای مثال، کانی زرد رنگ پیریت، رنگ سیاه برجای می‌گذارد و اثر هماتیت، که بیش‌تر به رنگ خاکستری و ساه است، قرمز-قهوه‌ای دیده می‌شود.
 • جلا: جلا یا درخشندگی سطح کانی نیز در شناسایی آن سودمند است. کانی‌های فلزی نور را به خوبی باز می‌تابانند و به اصطلاح جلای فلزی دارند. هالیت و کوارتز، جلای شیشه‌ای و اوپال و اسفالریت، جلای صمغی دارند. انواع دیگر جلا عبارتند از: چرب، فلزی، ابریشمی، الماسی و…
 • چگالی (جرم حجمی): برای بدست آوردن چگالی کانی‌ها، جرم آن‌ها را با ترازو و حجم را با استوانه درجه‌بندی شده دارای آب، اندازه می‌گیرند تا با تقسیم کردن جرم بر حجم، چگالی کانی به‌دست آید. چگالی بیش‌تر کانی‌های سیلیکاتی، که بخشی زیادی از پوسته زمین را می‌سازند، حدود ۵٫۲ تا ۵٫۳ گرم بر سانتی‌متر مکعب است. کانی‌هایی که در ساختمان خود عنصرهای سنگینی مانند سرب و باریم دارند، دارای چگالی بالایی هستند. برای مثال، چگالی گالن (PbS)، حدود ۵٫۷ گرم بر سانتی‌متر مکعب است.

نام‌گذاری کانی‌ها[ویرایش]

بیش‌تر کانی‌ها نام‌های کهن گرفته شده از واژگان یونانی و رومی را دارند. برخی کانی‌ها نیز به نام کاشفشان یا برای قدردانی از کوشش‌های دانشمندان بزرگ نام‌گذاری شده‌اند. به‌طور کلی، نام کانی‌ها به روش‌های زیر برگزیده شده‌است:

 1. نام برخی کانی‌ها بسیار کهن است و هنوز دلیل نامیده شدن به چنین نام‌هایی را به درستی نمی‌دانیم؛ مانند کوارتز.
 2. گرفته شده از نام کاشفشان کانی‌ها: مانند کانی کوولیت که از نام کوولی، کانی‌شناس ایتالیایی گرفته شده‌است.
 3. نام جایی که نخستین بار کانی در آن‌جا پیدا شده‌است: مانند آرگونیت از آرگون در اسپانیا یا ایرانیت.
 4. برخی کانی‌ها نام‌های افسانه‌ای دارند: مانند مارتیت از مارس (خدای جنگ) گرفته شده‌است.
 5. ترکیب شیمیایی: مانند کانی سیدریت که از سیدروس به معنای آهن گرفته شده‌است.
 6. ویژگی‌های فیزیکی: مانند کانی باریت که از باروس به معنای سنگین گرفته شده‌است.
 7. نوع کاربرد کانی: مانند کانی نفریت که از نفرون به معنی کلیه‌ها گرفته شده‌است زیرا این کانی برای درمان آسیب‌های کلیه سودمند است.
 8. رنگ: مانند کانی الوین به معنای کانی سبز زیتونی.
 9. برخی کانی‌ها نام‌های محلی دارند که اکنون جنبه جهانی پیدا کرده‌است: مانند کرندوم و سافیر که نام هندی این کانی‌ها است.

کانی‌هایی با نام‌های ایرانی[ویرایش]

بیرونیت (Birunite)[ویرایش]

سیلیکات کلسیم و کربنات کلسیم آب‌دار.

این کانی در سال ۱۹۵۷ میلادی کشف و به افتخار دانشمند ایرانی، ابوریحان بیرونی، نام‌گذاری شد تا بزرگ‌داشتی بر پژوهش‌های وی دربارهٔ کانی‌ها و سنگ‌ها باشد.

آویسنیت (Avicennite)[ویرایش]

اکسید تالیم و آهن.

این کانی در سال ۱۹۵۸ میلادی کشف شد و به افتخار دانشمند ایرانی، بوعلی سینا، نام‌گذاری شد. بوعلی سینا نخستین طبقه‌بندی کانی‌ها را در کتاب شفا آورده‌است.

تالمسیت (Talmessite)[ویرایش]

آرسنات آب‌دار کلسیم، منیزیم و باریم.

این کانی را باریان و هرپن در سال ۱۹۶۰ در معدن قدیمی تالمسی در کنار روستایی به همین نام در انارک اصفهان کشف کردند و نام این معدن را بر آن گذاشتند. این کانی ویژگی فلوئورسان دارد و رنگ آن بی‌رنگ تا سبز می‌شود.

ایرانیت (Iranite)[ویرایش]

کرومات سرب آب‌دار.

این کانی را باریان و هرپن در سال ۱۹۶۳ در یکی از معدن‌های قدیمی سه‌برز در شمال غربی انارک کشف کردند و نام ایرانیت را بر آن نهادند. این کانی زرد زعفرانی و دارای جلای شیشه‌ای، در پیرامون نایبندان نیز یافت می‌شود.

خونیت (Khuniite)[ویرایش]

کرومات سرب، روی و مس.

این کانی را ادیب و اتمان در سال ۱۹۷۰ میلادی در معدن قدیمی خونی در شمال انارک کشف کردند. این کانی، به کانی ایرانیت شباهت زیادی دارد، اما رنگ زرد آن به قهوه‌ای گرایش دارد.

انارکیت (Anarakite)[ویرایش]

کلریدِ بازیِ روی و مس.

این کانی را ادیب و اتمان در سال ۱۹۷۲ در انارک یزد کشف کردند و نام همین بخش را بر این کانی سبز رنگ نهادند.

خادمیت (Khademite)[ویرایش]

سولفاتِ بازی و آب‌دار آلومینیوم.

این کانی را باریان، برتلون و صدرزاده در ساغند یزد کشف کردند و به افتخار نصرالله خادم، ریاست آن زمان سازمان زمین‌شناسی ایران، در سال ۱۹۶۲ میلادی نام‌گذاری کردند.

طبقه‌بندی[ویرایش]

طبقه‌بندی کانی‌ها ممکن است برپایه چگونگی شکل‌گیری آن‌ها انجام شود. بر این اساس، آن‌ها را به کانی‌های آذرین، رسوبی و دگرگونی طبقه‌بندی می‌کنند. روش دیگر برای طبقه‌بندی کانی‌ها، توجه به ترکیب شیمیایی آن‌ها است که در این‌جا مورد توجه است.

سلیکات‌ها[ویرایش]

کانی‌های سیلیکاتی از کانی‌های مهم در سیاره زمین‌اند. حدود ۹۰ درصد پوسته زمین از این کانی‌ها تشکیل شده‌است. طبق مطالعات انجام گرفته ۲۵ درصد کانی‌های شناخته شده و حدود ۴۰ درصد کانی‌های رایج در سراسر زمین سیلیکاتی‌اند. این کانی‌ها بخش اصلی تشکیل دهنده سنگ‌های آذرین می‌باشند. در پوسته زمین ۸ عنصر فراوان داریم. O با ۴۷٬۷ درصد و si با ۲۶٬۶ درصد بیشترین فراوانی را دارند.

کوچک‌ترین واحد سازنده سیلیکات‌ها به شکل یک هرم چهار وجهی است با سطوح مثلث متساوی الاضلاع. بنیان سیلیکات‌ها بار الکتریکی منفی دارند که به وسیلهٔ یون‌های مثبت مانند آلومینیوم، آهن و منیزیم قرار گرفته‌اند. رنگ کانی‌های سیلیکاتی به ترکیب شیمیایی آن‌ها بستگی دارد. اگر در ترکیب این کانی‌ها آهن و منیزیم وجود داشته باشد، رنگشان تیره می‌شود و به اصطلاح به آن‌ها سیلیکات‌های تیره گفته می‌شود؛ ولی اگر در ترکیب شیمیایی کانی‌های سیلیکاتی، این دو عنصر یافت نشود و در عوض عناصر آلومینیوم و پتاسیم در آن‌ها جای داشته باشند، رنگ کانی‌ها روشن می‌شود و در اصطلاح به آن‌ها سیلیکات‌های روشن می‌گویند.

کانی‌های گوناگون به دلایل مختلف دارای فضای خالی در ساختار بلوری خود هستند، توسط یون‌ها با بار الکتریکی و شعاع یونی مناسب پر می‌شوند. برخی دیگر از کانی‌ها فضای خالی بزرگتری دارند که مولکول‌های آب نیز در این فضاها جای می‌گیرند. از جمله این کانی‌ها می‌توان به خانواده گروه میکا (شامل مسکوویت و بیوتیت) اشاره کرد.

تفاوت کانی‌های سیلیکاتی با غیر سیلیکاتی‌ها به دلیل داشتن و نداشتن عنصر سیلیسیوم است.

 • سیلیکات‌های تیره (دارای آهن و منیزیم):

مانند الوین، پیروکسین، آمفیبول، میکای سیاه، تورمالین، تالک، سرپانتین و آزبست.

 • سیلیکات‌های روشن (بدون آهن و منیزیم):

مانند کوارتز، فلدسپات، میکای سفید و کائولینیت.

سولفات‌ها[ویرایش]

از ترکیب شدن اکسیژن، گوگرد و یک یا چند فلز به دست می‌آیند. حدود ۱۵۰ کانی از این گونه وجود دارد مانند: انیدریت، ژیپس، باریت و آلونیت.

کربنات‌ها[ویرایش]

از حل شدن دی‌اکسید کربن در آب باران، اسیدکربنیک به‌دست می‌آید و این اسید یون بی‌کربنات را به‌وجود می‌آورد. از ترکیب شدن این یون با یون‌های مثبت فلزی، حدود ۷۰ گونه کانی کربناتی به‌وجود آمده‌است. کلسیت، دولومیت، منیزیت، سیدریت، اسمیت سونیت، سروزیت و مالاکیت از آن جمله‌اند.

فسفات‌ها[ویرایش]

از ترکیب شدن فسفر، اکسیژن و یک یا چند فلز به‌دست می‌آیند. آپاتیت و فیروزه نمونه‌هایی از این دسته‌اند.

هالیدها[ویرایش]

ترکیب‌های گوناگونی از هالوژنها، مانند کلر، فلئور، برم و ید با یک فلز هستند. مانند: هالیت، سیلویت و فلئوریت از این دسته‌اند.

سولفیدها[ویرایش]

ترکیبی از گوگرد با یک فلز هستند. بیش از ۲۰۰ نوع سولفید در طبیعت پیدا شده که گالن، پیریت، اسفالریت و کالکوسیت از آن جمله‌اند.

اکسیدها[ویرایش]

این کانی‌ها از ترکیب شدن اکسیژن با یک فلز به دست می‌آیند. مانند: هماتیت، مانیتیت، لیمونیت و کورندوم از این دسته‌اند.

عنصرها[ویرایش]

از بین همه عنصرهایی که در زمین پیدا می‌شود، فقط حدود ۲۰ عنصر به صورت خالص می‌تواند سازندهٔ کانی باشند. طلا، نقره، مس، کربن و گوگرد از این دسته‌اند.

کاربرد کانی‌ها[ویرایش]

کانی‌ها در آغاز به همان صورت که از پوستهٔ زمین به‌دست می‌آمدند، به کار می‌رفتند. برخی از این کانی‌ها که بلورهای ظریف و پایدار در برابر فرسایش داشتند، پس از صیقل‌کاری و تراش خوردن، به عنوان آرایش به کار می‌رفتند. به این کانی‌ها، سنگ‌های قیمتی یا جواهر می‌گوییم. الماس، فیروزه، یاقوت کبود، زمرد، زبرجد، لعل، چشم گربه، عقیق، و دُرّ کوهی از مهم‌ترین کانی‌های گران‌بها هستند.

امروزه بیش از ۴۰ نوع کانی و صدها ترکیبی که از آن‌ها به‌دست می‌آید، در صنعت کاربرد دارند. در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره می‌شود:

 • الیوین: جواهر و مواد دیرگداز.
 • پیروکسن: جواهر، به‌دست آوردن فلزهای کمیاب.
 • آمفیبول: جواهر، پارچه مقاوم در برابر آتش و مواد دیرگداز.
 • میکا: عایق الکتریکی در رادیو، تلویزیون و دیگر دستگاه‌های الکتریکی، شیشه دریچه کوره‌های ذوب فلز، کاغذ دیواری، لاستیک‌سازی، کاغذ معمولی، رنگ روغن نسوز، طلق سماور و چراغ آشپزخانه.
 • تورمالین: الکترونیک، به‌دست‌آوردن بُر، جواهر.
 • تالک: کاغذسازی، نساجی، لاستیک سازی، صابون خیاطی، صفحه کلید برق، سرامیک‌سازی، حشره‌کش، عایق پشت بام، پودر بچه و مواد آرایشی.
 • سرپانتین: سنگ روکار ساختمان، مواد دیرگداز، به‌دست آوردن منیزیم.
 • آزبست: پارچهٔ نسوز، توری چراغ، عایق حرارتی، لنت ترمز، لوله و ورقه‌های سیمانی. کاربرد آن به دلیل نقش آن در بروز بیماری در شُش‌ها، ممنوع شده‌است و به کانی نامهربان معروف است.
 • کوارتز: ساعت‌سازی، ابزارهای نوری و اخترشناسی، کاغذ، شیشه، سمباده و جواهر.
 • ارتوزها: لعاب چینی و کاشی.
 • پلاژیوکلاز: جواهر و نمای ساختمان.
 • کائولینیت: ظرف چینی، کاغذ، رنگ و پلاستیک.
 • ژیپس: ساختمان‌سازی، مجسمه‌سازی، کاغذ، کُندکننده در سیمان پورتلند، افزایش باروری خاک، بتونه نقاشی و برای رشد مخمرها در صنعت غذا.
 • باریت: دارو، عکس‌برداری از لوله گوارش، رنگ، پلاستیک، مواد عایق، کاغذ و گِل حفاری.
 • کلسیت: سنگ نمای ساختمان، مجسمه‌سازی، سیمان، تصفیه آب، شیشه‌سازی، چرم‌سازی، ابزارهای نوری برای ایجاد نور پلاریزه، کاغذسازی، کشاورزی و ذوب فلزها.
 • دولومیت: ساختن آجر برای آستر کوره‌های حرارتی و سیمان پورتلند.
 • منیزیت: آجر نسوز، به دست آوردن منیزیم
 • زرنیخ: پزشکی، رنگ سازی، حشره‌کش و تهیه ارسنیک.
 • آپاتیت: کودهای شیمیایی و اسیدفسفریک.
 • مالاکیت: مواد آرایشی، نمای درونی ساختمان و تهیه مس.
 • هالیت: سدیم و کلر، شوینده‌ها، پارچه‌بافی، چوب بری، رنگرزی، چرم سازی، کودسازی، نگهداری مواد غذایی و خنک‌کنندهٔ موتور یخچال، مصارف خوراکی نمک
 • سیلویت: به دست آوردن پتاسیم و کلر و کود شیمیایی.
 • فلوئوریت: ذوب فلزها و ابزارها نوری، خمیر دندان
 • گوگرد: اسیدسولفوریک، لاستیک سازی، نساجی، دباغی، رنگ سازی، کاغذسازی، مواد منفجره، کبریت سازی، سم دفع آفت، کود و حشره‌کش.
 • طلا: جواهر، سکه، دندان، ترانزیستورها و دیودها، هواپیماسازی، صنعت فضا و کاتالیزور فرایندهای شیمیایی، آب کاری طلا، مجسمه‌سازی، لوازم الکترونیکی، ساخت آلیاژهای مخصوص
 • نقره: جواهر، سکه، کاغذسازی و کاتالیزور فرایندهای شیمیایی.
 • مس: صنعت الکتریکی و الکترونیک، لوله سازی، سکه، ظرف، آلیاژ، رنگ آب و سبز، آبکاری، مواد آرایشی، فرایندهای شیمیایی و محلول شوایتزر (حلال سلولز پنبه).
 • الماس: جواهر، ابزار برنده و سایند و سرمتهٔ حفاری.
 • گرافیت: ساختن بوته کوره‌های فولادسازی، رنگ سازی، صنعت برق، نیروگاه‌های هسته‌ای، واکس و مدادسازی.

مسکوویت استفاده در صنعت، استفاده در شیشه سازی

از بسیاری از کانی‌ها نیز فلزهای مهمی به دست می‌آید یا در فرایند تولید فلز به کار می‌روند: سیدریت، مانیتیت، هماتیت و لیمونیت (آهن)، اسمیت زونیت و اسفالریت (روی)، سروزیت و گالن (سرب)، کالکوسیت، کالکوپیریت و کوپریت (مس).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

[۱][۲]

 • حسینی، احمد. کانی‌ها. انتشارات مدرسهٔ برهان، ۱۳۸۲
 • محمدی، مهین. بلورشناسی هندسی. دانشگاه پیام نور، ۱۳۷۱
 • مدنی، حسن. کانی‌ها را بشناسیم. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۳۶۶
 • سورل، چارلز. کانی‌های جهان. محمود بهزاد. سازمان محیط زیست، ۱۳۶۰
 • زاوش، محمد. کانی‌شناسی در ایران قدیم، ۱۳۵۵
 • فردریک لوتگن و ادوارد تاربوک، ترجمه رسول اخروی، مبانی زمین‌شناسی، انتشارات مدرسه، ۱۳۸۳
 • کلاین، کرنلیس و هارلبوت، کرنلیوس. راهنمای کانی‌شناسی، جلد دوم، مرکز نشر دانشگاهی ۱۳۸۳
 • bernard pipkin,geology and the environmetnal,5th edition,2008
 • tarbuck & lutgens,erath:an introduction to physical geology,6th edition,1999
 1. ویکی‌پدیا انگلیسی
 2. madanpress.com

Crystals of serandite, natrolite, analcime, and aegirine from Mont Saint-Hilaire, Quebec, Canada

A mineral is, broadly speaking, a solid chemical compound that occurs naturally in pure form.[1] Minerals are most commonly associated with rocks due to the presence of minerals within rocks.[2] These rocks may consist of one type of mineral, or may be an aggregate of two or more different types of minerals, spacially segregated into distinct phases. Compounds that occur only in living beings are usually excluded, but some minerals are often biogenic (such as calcite) or are organic compounds in the sense of chemistry (such as mellite). Moreover, living beings often synthesize inorganic minerals (such as hydroxylapatite) that also occur in rocks.

In geology and mineralogy, the term "mineral" is usually reserved for mineral species: crystalline compounds with a fairly well-defined chemical composition and a specific crystal structure.[3] Minerals without a definite crystalline structure, such as opal or obsidian, are then more properly called mineraloids.[4] If a chemical compound may occur naturally with different crystal structures, each structure is considered different mineral species. Thus, for example, quartz and stishovite are two different minerals consisting of the same compound, silicon dioxide.

The International Mineralogical Association (IMA) is the world's premier standard body for the definition and nomenclature of mineral species. As of November 2018, the IMA recognizes 5,413 official mineral species.[5] out of more than 5,500 proposed or traditional ones.[6]

The chemical composition of a named mineral species may vary somewhat by the inclusion of small amounts of impurities. Specific varieties of a species sometimes have conventional or official names of their own.[7] For example, amethyst is a purple variety of the mineral species quartz. Some mineral species can have variable proportions of two or more chemical elements that occupy equivalent positions in the mineral's structure; for example, the formula of mackinawite is given as (Fe,Ni)
9
S
8
, meaning Fe
x
Ni
9-x
S
8
, where x is a variable number between 0 and 9. Sometimes a mineral with variable composition is split into separate species, more or less arbitrarily, forming a mineral group; that is the case of the silicates Ca
x
Mg
y
Fe
2-x-y
SiO
4
, the olivine group.

Besides the essential chemical composition and crystal structure, the description of a mineral species usually includes its common physical properties such as habit, hardness, lustre, diaphaneity, colour, streak, tenacity, cleavage, fracture, parting, specific gravity, magnetism, fluorescence, radioactivity, as well as its taste or smell and its reaction to acid.

Minerals are classified by key chemical constituents; the two dominant systems are the Dana classification and the Strunz classification. Silicate minerals comprise approximately 90% of the Earth's crust.[8] Other important mineral groups include the native elements, sulfides, oxides, halides, carbonates, sulfates, and phosphates.

Definition

Basic definition

One definition of a mineral encompasses the following criteria:[9]

 1. Formed by a natural process (anthropogenic compounds are excluded).
 2. Stable or metastable at room temperature (25 °C). In the simplest sense, this means the mineral must be solid. Classical examples of exceptions to this rule include native mercury, which crystallizes at −39 °C, and water ice, which is solid only below 0 °C; because these two minerals were described before 1959, they were grandfathered by the International Mineralogical Association (IMA).[10][11] Modern advances have included extensive study of liquid crystals, which also extensively involve mineralogy.
 3. Represented by a chemical formula. Minerals are chemical compounds, and as such they can be described by fixed or a variable formula. Many mineral groups and species are composed of a solid solution; pure substances are not usually found because of contamination or chemical substitution. For example, the olivine group is described by the variable formula (Mg, Fe)2SiO4, which is a solid solution of two end-member species, magnesium-rich forsterite and iron-rich fayalite, which are described by a fixed chemical formula. Mineral species themselves could have a variable composition, such as the sulfide mackinawite, (Fe, Ni)9S8, which is mostly a ferrous sulfide, but has a very significant nickel impurity that is reflected in its formula.[9][12]
 4. Ordered atomic arrangement. This generally means crystalline; however, crystals are also periodic, so the broader criterion is used instead.[9] An ordered atomic arrangement gives rise to a variety of macroscopic physical properties, such as crystal form, hardness, and cleavage.[13] There have been several recent proposals to classify biogenic or amorphous substances as minerals. The formal definition of a mineral approved by the IMA in 1995: "A mineral is an element or chemical compound that is normally crystalline and that has been formed as a result of geological processes."[14]
 5. Usually abiogenic (not resulting from the activity of living organisms). Biogenic substances are explicitly excluded by the IMA: "Biogenic substances are chemical compounds produced entirely by biological processes without a geological component (e.g., urinary calculi, oxalate crystals in plant tissues, shells of marine molluscs, etc.) and are not regarded as minerals. However, if geological processes were involved in the genesis of the compound, then the product can be accepted as a mineral."[14]

The first three general characteristics are less debated than the last two.[9]

Recent advances

Mineral classification schemes and their definitions are evolving to match recent advances in mineral science. Recent changes have included the addition of an organic class, in both the new Dana and the Strunz classification schemes.[15][16] The organic class includes a very rare group of minerals with hydrocarbons. The IMA Commission on New Minerals and Mineral Names adopted in 2009 a hierarchical scheme for the naming and classification of mineral groups and group names and established seven commissions and four working groups to review and classify minerals into an official listing of their published names.[17][18] According to these new rules, "mineral species can be grouped in a number of different ways, on the basis of chemistry, crystal structure, occurrence, association, genetic history, or resource, for example, depending on the purpose to be served by the classification."[17]

The Nickel (1995)[clarification needed] exclusion of biogenic substances was not universally adhered to. For example, Lowenstam (1981) stated that "organisms are capable of forming a diverse array of minerals, some of which cannot be formed inorganically in the biosphere."[19] The distinction is a matter of classification and less to do with the constituents of the minerals themselves. Skinner (2005) views all solids as potential minerals and includes biominerals in the mineral kingdom, which are those that are created by the metabolic activities of organisms. Skinner expanded the previous definition of a mineral to classify "element or compound, amorphous or crystalline, formed through biogeochemical processes," as a mineral.[20]

Recent advances in high-resolution genetics and X-ray absorption spectroscopy are providing revelations on the biogeochemical relations between microorganisms and minerals that may make Nickel's (1995) biogenic mineral exclusion obsolete and Skinner's (2005) biogenic mineral inclusion a necessity.[14][20] For example, the IMA-commissioned "Working Group on Environmental Mineralogy and Geochemistry " deals with minerals in the hydrosphere, atmosphere, and biosphere.[21] The group's scope includes mineral-forming microorganisms, which exist on nearly every rock, soil, and particle surface spanning the globe to depths of at least 1600 metres below the sea floor and 70 kilometres into the stratosphere (possibly entering the mesosphere).[22][23][24] Biogeochemical cycles have contributed to the formation of minerals for billions of years. Microorganisms can precipitate metals from solution, contributing to the formation of ore deposits. They can also catalyze the dissolution of minerals.[25][26][27]

Prior to the International Mineralogical Association's listing, over 60 biominerals had been discovered, named, and published.[28] These minerals (a sub-set tabulated in Lowenstam (1981)[19]) are considered minerals proper according to the Skinner (2005) definition.[20] These biominerals are not listed in the International Mineral Association official list of mineral names,[29] however, many of these biomineral representatives are distributed amongst the 78 mineral classes listed in the Dana classification scheme.[20] Another rare class of minerals (primarily biological in origin) include the mineral liquid crystals that have properties of both liquids and crystals. To date, over 80,000 liquid crystalline compounds have been identified.[30][31]

The Skinner (2005) definition of a mineral takes this matter into account by stating that a mineral can be crystalline or amorphous, the latter group including liquid crystals.[20] Although biominerals and liquid mineral crystals, are not the most common form of minerals,[32] they help to define the limits of what constitutes a mineral proper. The formal Nickel (1995) definition explicitly mentioned crystallinity as a key to defining a substance as a mineral. A 2011 article defined icosahedrite, an aluminium-iron-copper alloy as mineral; named for its unique natural icosahedral symmetry, it is a quasicrystal. Unlike a true crystal, quasicrystals are ordered but not periodic.[33][34]

Rocks, ores, and gems

Schist is a metamorphic rock characterized by an abundance of platy minerals. In this example, the rock has prominent sillimanite porphyroblasts as large as 3 cm (1.2 in).

Minerals are not equivalent to rocks. A rock is an aggregate of one or more minerals[35] or mineraloids. Some rocks, such as limestone or quartzite, are composed primarily of one mineral – calcite or aragonite in the case of limestone, and quartz in the latter case.[36][37] Other rocks can be defined by relative abundances of key (essential) minerals; a granite is defined by proportions of quartz, alkali feldspar, and plagioclase feldspar.[38] The other minerals in the rock are termed accessory minerals, and do not greatly affect the bulk composition of the rock. Rocks can also be composed entirely of non-mineral material; coal is a sedimentary rock composed primarily of organically derived carbon.[35][39]

In rocks, some mineral species and groups are much more abundant than others; these are termed the rock-forming minerals. The major examples of these are quartz, the feldspars, the micas, the amphiboles, the pyroxenes, the olivines, and calcite; except for the last one, all of these minerals are silicates.[40] Overall, around 150 minerals are considered particularly important, whether in terms of their abundance or aesthetic value in terms of collecting.[41]

Commercially valuable minerals and rocks are referred to as industrial minerals. For example, muscovite, a white mica, can be used for windows (sometimes referred to as isinglass), as a filler, or as an insulator.[42] Ores are minerals that have a high concentration of a certain element, typically a metal. Examples are cinnabar (HgS), an ore of mercury, sphalerite (ZnS), an ore of zinc, or cassiterite (SnO2), an ore of tin. Gems are minerals with an ornamental value, and are distinguished from non-gems by their beauty, durability, and usually, rarity. There are about 20 mineral species that qualify as gem minerals, which constitute about 35 of the most common gemstones. Gem minerals are often present in several varieties, and so one mineral can account for several different gemstones; for example, ruby and sapphire are both corundum, Al2O3.[43]

Nomenclature and classification

Minerals are classified by variety, species, series and group, in order of increasing generality. The basic level of definition is that of mineral species, each of which is distinguished from the others by unique chemical and physical properties. For example, quartz is defined by its formula, SiO2, and a specific crystalline structure that distinguishes it from other minerals with the same chemical formula (termed polymorphs). When there exists a range of composition between two minerals species, a mineral series is defined. For example, the biotite series is represented by variable amounts of the endmembers phlogopite, siderophyllite, annite, and eastonite. In contrast, a mineral group is a grouping of mineral species with some common chemical properties that share a crystal structure. The pyroxene group has a common formula of XY(Si,Al)2O6, where X and Y are both cations, with X typically bigger than Y; the pyroxenes are single-chain silicates that crystallize in either the orthorhombic or monoclinic crystal systems. Finally, a mineral variety is a specific type of mineral species that differs by some physical characteristic, such as colour or crystal habit. An example is amethyst, which is a purple variety of quartz.[44]

Two common classifications, Dana and Strunz, are used for minerals; both rely on composition, specifically with regards to important chemical groups, and structure. James Dwight Dana, a leading geologist of his time, first published his System of Mineralogy in 1837; as of 1997, it is in its eighth edition. The Dana classification assigns a four-part number to a mineral species. Its class number is based on important compositional groups; the type gives the ratio of cations to anions in the mineral, and the last two numbers group minerals by structural similarity within a given type or class. The less commonly used Strunz classification, named for German mineralogist Karl Hugo Strunz, is based on the Dana system, but combines both chemical and structural criteria, the latter with regards to distribution of chemical bonds.[45]

As of November 2018, 5,413 mineral species are approved by the IMA.[5] They are most commonly named after a person (45%), followed by discovery location (23%); names based on chemical composition (14%) and physical properties (8%) are the two other major groups of mineral name etymologies.[44][46]

The word "species" (from the Latin species, "a particular sort, kind, or type with distinct look, or appearance")[47] comes from the classification scheme in Systema Naturae by Carl Linnaeus. He divided the natural world into three kingdoms – plants, animals, and minerals – and classified each with the same hierarchy.[48] In descending order, these were Phylum, Class, Order, Family, Tribe, Genus, and Species.

Chemistry

Hübnerite, the manganese-rich end-member of the wolframite series, with minor quartz in the background

The abundance and diversity of minerals is controlled directly by their chemistry, in turn dependent on elemental abundances in the Earth. The majority of minerals observed are derived from the Earth's crust. Eight elements account for most of the key components of minerals, due to their abundance in the crust. These eight elements, summing to over 98% of the crust by weight, are, in order of decreasing abundance: oxygen, silicon, aluminium, iron, magnesium, calcium, sodium and potassium. Oxygen and silicon are by far the two most important – oxygen composes 47% of the crust by weight, and silicon accounts for 28%.[49]

The minerals that form are directly controlled by the bulk chemistry of the parent body. For example, a magma rich in iron and magnesium will form mafic minerals, such as olivine and the pyroxenes; in contrast, a more silica-rich magma will crystallize to form minerals that incorporate more SiO2, such as the feldspars and quartz. In a limestone, calcite or aragonite (both CaCO3) form because the rock is rich in calcium and carbonate. A corollary is that a mineral will not be found in a rock whose bulk chemistry does not resemble the bulk chemistry of a given mineral with the exception of trace minerals. For example, kyanite, Al2SiO5 forms from the metamorphism of aluminium-rich shales; it would not likely occur in aluminium-poor rock, such as quartzite.

The chemical composition may vary between end member species of a solid solution series. For example, the plagioclase feldspars comprise a continuous series from sodium-rich end member albite (NaAlSi3O8) to calcium-rich anorthite (CaAl2Si2O8) with four recognized intermediate varieties between them (given in order from sodium- to calcium-rich): oligoclase, andesine, labradorite, and bytownite.[50] Other examples of series include the olivine series of magnesium-rich forsterite and iron-rich fayalite, and the wolframite series of manganese-rich hübnerite and iron-rich ferberite.

Chemical substitution and coordination polyhedra explain this common feature of minerals. In nature, minerals are not pure substances, and are contaminated by whatever other elements are present in the given chemical system. As a result, it is possible for one element to be substituted for another.[51] Chemical substitution will occur between ions of a similar size and charge; for example, K+ will not substitute for Si4+ because of chemical and structural incompatibilities caused by a big difference in size and charge. A common example of chemical substitution is that of Si4+ by Al3+, which are close in charge, size, and abundance in the crust. In the example of plagioclase, there are three cases of substitution. Feldspars are all framework silicates, which have a silicon-oxygen ratio of 2:1, and the space for other elements is given by the substitution of Si4+ by Al3+ to give a base unit of [AlSi3O8]; without the substitution, the formula would be charge-balanced as SiO2, giving quartz.[52] The significance of this structural property will be explained further by coordination polyhedra. The second substitution occurs between Na+ and Ca2+; however, the difference in charge has to accounted for by making a second substitution of Si4+ by Al3+.[53]

Coordination polyhedra are geometric representations of how a cation is surrounded by an anion. In mineralogy, coordination polyhedra are usually considered in terms of oxygen, due its abundance in the crust. The base unit of silicate minerals is the silica tetrahedron – one Si4+ surrounded by four O2−. An alternate way of describing the coordination of the silicate is by a number: in the case of the silica tetrahedron, the silicon is said to have a coordination number of 4. Various cations have a specific range of possible coordination numbers; for silicon, it is almost always 4, except for very high-pressure minerals where the compound is compressed such that silicon is in six-fold (octahedral) coordination with oxygen. Bigger cations have a bigger coordination numbers because of the increase in relative size as compared to oxygen (the last orbital subshell of heavier atoms is different too). Changes in coordination numbers leads to physical and mineralogical differences; for example, at high pressure, such as in the mantle, many minerals, especially silicates such as olivine and garnet, will change to a perovskite structure, where silicon is in octahedral coordination. Other examples are the aluminosilicates kyanite, andalusite, and sillimanite (polymorphs, since they share the formula Al2SiO5), which differ by the coordination number of the Al3+; these minerals transition from one another as a response to changes in pressure and temperature.[49] In the case of silicate materials, the substitution of Si4+ by Al3+ allows for a variety of minerals because of the need to balance charges.[54]

When minerals react, the products will sometimes assume the shape of the reagent; the product mineral is termed a pseudomorph of (or after) the reagent. Illustrated here is a pseudomorph of kaolinite after orthoclase. Here, the pseudomorph preserved the Carlsbad twinning common in orthoclase.

Changes in temperature and pressure and composition alter the mineralogy of a rock sample. Changes in composition can be caused by processes such as weathering or metasomatism (hydrothermal alteration). Changes in temperature and pressure occur when the host rock undergoes tectonic or magmatic movement into differing physical regimes. Changes in thermodynamic conditions make it favourable for mineral assemblages to react with each other to produce new minerals; as such, it is possible for two rocks to have an identical or a very similar bulk rock chemistry without having a similar mineralogy. This process of mineralogical alteration is related to the rock cycle. An example of a series of mineral reactions is illustrated as follows.[55]

Orthoclase feldspar (KAlSi3O8) is a mineral commonly found in granite, a plutonic igneous rock. When exposed to weathering, it reacts to form kaolinite (Al2Si2O5(OH)4, a sedimentary mineral, and silicic acid):

2 KAlSi3O8 + 5 H2O + 2 H+ → Al2Si2O5(OH)4 + 4 H2SiO3 + 2 K+

Under low-grade metamorphic conditions, kaolinite reacts with quartz to form pyrophyllite (Al2Si4O10(OH)2):

Al2Si2O5(OH)4 + SiO2 → Al2Si4O10(OH)2 + H2O

As metamorphic grade increases, the pyrophyllite reacts to form kyanite and quartz:

Al2Si4O10(OH)2 → Al2SiO5 + 3 SiO2 + H2O

Alternatively, a mineral may change its crystal structure as a consequence of changes in temperature and pressure without reacting. For example, quartz will change into a variety of its SiO2 polymorphs, such as tridymite and cristobalite at high temperatures, and coesite at high pressures.[56]

Physical properties

Classifying minerals ranges from simple to difficult. A mineral can be identified by several physical properties, some of them being sufficient for full identification without equivocation. In other cases, minerals can only be classified by more complex optical, chemical or X-ray diffraction analysis; these methods, however, can be costly and time-consuming. Physical properties applied for classification include crystal structure and habit, hardness, lustre, diaphaneity, colour, streak, cleavage and fracture, and specific gravity. Other less general tests include fluorescence, phosphorescence, magnetism, radioactivity, tenacity (response to mechanical induced changes of shape or form), piezoelectricity and reactivity to dilute acids.[57]

Crystal structure and habit

Topaz has a characteristic orthorhombic elongated crystal shape.

Crystal structure results from the orderly geometric spatial arrangement of atoms in the internal structure of a mineral. This crystal structure is based on regular internal atomic or ionic arrangement that is often expressed in the geometric form that the crystal takes. Even when the mineral grains are too small to see or are irregularly shaped, the underlying crystal structure is always periodic and can be determined by X-ray diffraction.[9] Minerals are typically described by their symmetry content. Crystals are restricted to 32 point groups, which differ by their symmetry. These groups are classified in turn into more broad categories, the most encompassing of these being the six crystal families.[58]

These families can be described by the relative lengths of the three crystallographic axes, and the angles between them; these relationships correspond to the symmetry operations that define the narrower point groups. They are summarized below; a, b, and c represent the axes, and α, β, γ represent the angle opposite the respective crystallographic axis (e.g. α is the angle opposite the a-axis, viz. the angle between the b and c axes):[58]

Crystal family Lengths Angles Common examples
Isometric a=b=c α=β=γ=90° Garnet, halite, pyrite
Tetragonal a=b≠c α=β=γ=90° Rutile, zircon, andalusite
Orthorhombic a≠b≠c α=β=γ=90° Olivine, aragonite, orthopyroxenes
Hexagonal a=b≠c α=β=90°, γ=120° Quartz, calcite, tourmaline
Monoclinic a≠b≠c α=γ=90°, β≠90° Clinopyroxenes, orthoclase, gypsum
Triclinic a≠b≠c α≠β≠γ≠90° Anorthite, albite, kyanite

The hexagonal crystal family is also split into two crystal systems – the trigonal, which has a three-fold axis of symmetry, and the hexagonal, which has a six-fold axis of symmetry.

Chemistry and crystal structure together define a mineral. With a restriction to 32 point groups, minerals of different chemistry may have identical crystal structure. For example, halite (NaCl), galena (PbS), and periclase (MgO) all belong to the hexaoctahedral point group (isometric family), as they have a similar stoichiometry between their different constituent elements. In contrast, polymorphs are groupings of minerals that share a chemical formula but have a different structure. For example, pyrite and marcasite, both iron sulfides, have the formula FeS2; however, the former is isometric while the latter is orthorhombic. This polymorphism extends to other sulfides with the generic AX2 formula; these two groups are collectively known as the pyrite and marcasite groups.[59]

Polymorphism can extend beyond pure symmetry content. The aluminosilicates are a group of three minerals – kyanite, andalusite, and sillimanite – which share the chemical formula Al2SiO5. Kyanite is triclinic, while andalusite and sillimanite are both orthorhombic and belong to the dipyramidal point group. These differences arise corresponding to how aluminium is coordinated within the crystal structure. In all minerals, one aluminium ion is always in six-fold coordination with oxygen. Silicon, as a general rule, is in four-fold coordination in all minerals; an exception is a case like stishovite (SiO2, an ultra-high pressure quartz polymorph with rutile structure).[60] In kyanite, the second aluminium is in six-fold coordination; its chemical formula can be expressed as Al[6]Al[6]SiO5, to reflect its crystal structure. Andalusite has the second aluminium in five-fold coordination (Al[6]Al[5]SiO5) and sillimanite has it in four-fold coordination (Al[6]Al[4]SiO5).[61]

Differences in crystal structure and chemistry greatly influence other physical properties of the mineral. The carbon allotropes diamond and graphite have vastly different properties; diamond is the hardest natural substance, has an adamantine lustre, and belongs to the isometric crystal family, whereas graphite is very soft, has a greasy lustre, and crystallises in the hexagonal family. This difference is accounted for by differences in bonding. In diamond, the carbons are in sp3 hybrid orbitals, which means they form a framework where each carbon is covalently bonded to four neighbours in a tetrahedral fashion; on the other hand, graphite is composed of sheets of carbons in sp2 hybrid orbitals, where each carbon is bonded covalently to only three others. These sheets are held together by much weaker van der Waals forces, and this discrepancy translates to large macroscopic differences.[62]

Contact twins, as seen in spinel

Twinning is the intergrowth of two or more crystals of a single mineral species. The geometry of the twinning is controlled by the mineral's symmetry. As a result, there are several types of twins, including contact twins, reticulated twins, geniculated twins, penetration twins, cyclic twins, and polysynthetic twins. Contact, or simple twins, consist of two crystals joined at a plane; this type of twinning is common in spinel. Reticulated twins, common in rutile, are interlocking crystals resembling netting. Geniculated twins have a bend in the middle that is caused by start of the twin. Penetration twins consist of two single crystals that have grown into each other; examples of this twinning include cross-shaped staurolite twins and Carlsbad twinning in orthoclase. Cyclic twins are caused by repeated twinning around a rotation axis. This type of twinning occurs around three, four, five, six, or eight-fold axes, and the corresponding patterns are called threelings, fourlings, fivelings, sixlings, and eightlings. Sixlings are common in aragonite. Polysynthetic twins are similar to cyclic twins through the presence of repetitive twinning; however, instead of occurring around a rotational axis, polysynthetic twinning occurs along parallel planes, usually on a microscopic scale.[63][64]

Crystal habit refers to the overall shape of crystal. Several terms are used to describe this property. Common habits include acicular, which describes needlelike crystals as in natrolite, bladed, dendritic (tree-pattern, common in native copper), equant, which is typical of garnet, prismatic (elongated in one direction), and tabular, which differs from bladed habit in that the former is platy whereas the latter has a defined elongation. Related to crystal form, the quality of crystal faces is diagnostic of some minerals, especially with a petrographic microscope. Euhedral crystals have a defined external shape, while anhedral crystals do not; those intermediate forms are termed subhedral.[65][66]

Hardness

Diamond is the hardest natural material, and has a Mohs hardness of 10.

The hardness of a mineral defines how much it can resist scratching. This physical property is controlled by the chemical composition and crystalline structure of a mineral. A mineral's hardness is not necessarily constant for all sides, which is a function of its structure; crystallographic weakness renders some directions softer than others.[67] An example of this property exists in kyanite, which has a Mohs hardness of 5½ parallel to [001] but 7 parallel to [100].[68]

The most common scale of measurement is the ordinal Mohs hardness scale. Defined by ten indicators, a mineral with a higher index scratches those below it. The scale ranges from talc, a phyllosilicate, to diamond, a carbon polymorph that is the hardest natural material. The scale is provided below:[67]

Mohs hardness Mineral Chemical formula
1 Talc Mg3Si4O10(OH)2
2 Gypsum CaSO4·2H2O
3 Calcite CaCO3
4 Fluorite CaF2
5 Apatite Ca5(PO4)3(OH,Cl,F)
6 Orthoclase KAlSi3O8
7 Quartz SiO2
8 Topaz Al2SiO4(OH,F)2
9 Corundum Al2O3
10 Diamond C

Lustre and diaphaneity

Pyrite has a metallic lustre.

Lustre indicates how light reflects from the mineral's surface, with regards to its quality and intensity. There are numerous qualitative terms used to describe this property, which are split into metallic and non-metallic categories. Metallic and sub-metallic minerals have high reflectivity like metal; examples of minerals with this lustre are galena and pyrite. Non-metallic lustres include: adamantine, such as in diamond; vitreous, which is a glassy lustre very common in silicate minerals; pearly, such as in talc and apophyllite; resinous, such as members of the garnet group; silky which is common in fibrous minerals such as asbestiform chrysotile.[69]

The diaphaneity of a mineral describes the ability of light to pass through it. Transparent minerals do not diminish the intensity of light passing through them. An example of a transparent mineral is muscovite (potassium mica); some varieties are sufficiently clear to have been used for windows. Translucent minerals allow some light to pass, but less than those that are transparent. Jadeite and nephrite (mineral forms of jade are examples of minerals with this property). Minerals that do not allow light to pass are called opaque.[70][71]

The diaphaneity of a mineral depends on the thickness of the sample. When a mineral is sufficiently thin (e.g., in a thin section for petrography), it may become transparent even if that property is not seen in a hand sample. In contrast, some minerals, such as hematite or pyrite, are opaque even in thin-section.[71]

Colour and streak

Colour is typically not a diagnostic property of minerals. Shown are green uvarovite (left) and red-pink grossular (right), both garnets. The diagnostic features would include dodecahedral crystals, resinous lustre, and hardness around 7.

Colour is the most obvious property of a mineral, but it is often non-diagnostic.[72] It is caused by electromagnetic radiation interacting with electrons (except in the case of incandescence, which does not apply to minerals).[73] Two broad classes of elements (idiochromatic and allochromatic) are defined with regards to their contribution to a mineral's colour: Idiochromatic elements are essential to a mineral's composition; their contribution to a mineral's colour is diagnostic.[70][74] Examples of such minerals are malachite (green) and azurite (blue). In contrast, allochromatic elements in minerals are present in trace amounts as impurities. An example of such a mineral would be the ruby and sapphire varieties of the mineral corundum.[74] The colours of pseudochromatic minerals are the result of interference of light waves. Examples include labradorite and bornite.

In addition to simple body colour, minerals can have various other distinctive optical properties, such as play of colours, asterism, chatoyancy, iridescence, tarnish, and pleochroism. Several of these properties involve variability in colour. Play of colour, such as in opal, results in the sample reflecting different colours as it is turned, while pleochroism describes the change in colour as light passes through a mineral in a different orientation. Iridescence is a variety of the play of colours where light scatters off a coating on the surface of crystal, cleavage planes, or off layers having minor gradations in chemistry.[75] In contrast, the play of colours in opal is caused by light refracting from ordered microscopic silica spheres within its physical structure.[76] Chatoyancy ("cat's eye") is the wavy banding of colour that is observed as the sample is rotated; asterism, a variety of chatoyancy, gives the appearance of a star on the mineral grain. The latter property is particularly common in gem-quality corundum.[75][76]

The streak of a mineral refers to the colour of a mineral in powdered form, which may or may not be identical to its body colour.[74] The most common way of testing this property is done with a streak plate, which is made out of porcelain and coloured either white or black. The streak of a mineral is independent of trace elements[70] or any weathering surface.[74] A common example of this property is illustrated with hematite, which is coloured black, silver, or red in hand sample, but has a cherry-red[70] to reddish-brown streak.[74] Streak is more often distinctive for metallic minerals, in contrast to non-metallic minerals whose body colour is created by allochromatic elements.[70] Streak testing is constrained by the hardness of the mineral, as those harder than 7 powder the streak plate instead.[74]

Cleavage, parting, fracture, and tenacity

Perfect basal cleavage as seen in biotite (black), and good cleavage seen in the matrix (pink orthoclase).

By definition, minerals have a characteristic atomic arrangement. Weakness in this crystalline structure causes planes of weakness, and the breakage of a mineral along such planes is termed cleavage. The quality of cleavage can be described based on how cleanly and easily the mineral breaks; common descriptors, in order of decreasing quality, are "perfect", "good", "distinct", and "poor". In particularly transparent minerals, or in thin-section, cleavage can be seen as a series of parallel lines marking the planar surfaces when viewed from the side. Cleavage is not a universal property among minerals; for example, quartz, consisting of extensively interconnected silica tetrahedra, does not have a crystallographic weakness which would allow it to cleave. In contrast, micas, which have perfect basal cleavage, consist of sheets of silica tetrahedra which are very weakly held together.[77][78]

As cleavage is a function of crystallography, there are a variety of cleavage types. Cleavage occurs typically in either one, two, three, four, or six directions. Basal cleavage in one direction is a distinctive property of the micas. Two-directional cleavage is described as prismatic, and occurs in minerals such as the amphiboles and pyroxenes. Minerals such as galena or halite have cubic (or isometric) cleavage in three directions, at 90°; when three directions of cleavage are present, but not at 90°, such as in calcite or rhodochrosite, it is termed rhombohedral cleavage. Octahedral cleavage (four directions) is present in fluorite and diamond, and sphalerite has six-directional dodecahedral cleavage.[77][78]

Minerals with many cleavages might not break equally well in all of the directions; for example, calcite has good cleavage in three directions, but gypsum has perfect cleavage in one direction, and poor cleavage in two other directions. Angles between cleavage planes vary between minerals. For example, as the amphiboles are double-chain silicates and the pyroxenes are single-chain silicates, the angle between their cleavage planes is different. The pyroxenes cleave in two directions at approximately 90°, whereas the amphiboles distinctively cleave in two directions separated by approximately 120° and 60°. The cleavage angles can be measured with a contact goniometer, which is similar to a protractor.[77][78]

Parting, sometimes called "false cleavage", is similar in appearance to cleavage but is instead produced by structural defects in the mineral, as opposed to systematic weakness. Parting varies from crystal to crystal of a mineral, whereas all crystals of a given mineral will cleave if the atomic structure allows for that property. In general, parting is caused by some stress applied to a crystal. The sources of the stresses include deformation (e.g. an increase in pressure), exsolution, or twinning. Minerals that often display parting include the pyroxenes, hematite, magnetite, and corundum.[77][79]

When a mineral is broken in a direction that does not correspond to a plane of cleavage, it is termed to have been fractured. There are several types of uneven fracture. The classic example is conchoidal fracture, like that of quartz; rounded surfaces are created, which are marked by smooth curved lines. This type of fracture occurs only in very homogeneous minerals. Other types of fracture are fibrous, splintery, and hackly. The latter describes a break along a rough, jagged surface; an example of this property is found in native copper.[80]

Tenacity is related to both cleavage and fracture. Whereas fracture and cleavage describes the surfaces that are created when a mineral is broken, tenacity describes how resistant a mineral is to such breaking. Minerals can be described as brittle, ductile, malleable, sectile, flexible, or elastic.[81]

Specific gravity

Galena, PbS, is a mineral with a high specific gravity.

Specific gravity numerically describes the density of a mineral. The dimensions of density are mass divided by volume with units: kg/m3 or g/cm3. Specific gravity measures how much water a mineral sample displaces. Defined as the quotient of the mass of the sample and difference between the weight of the sample in air and its corresponding weight in water, specific gravity is a unitless ratio. Among most minerals, this property is not diagnostic. Rock forming minerals – typically silicates or occasionally carbonates – have a specific gravity of 2.5–3.5.[82]

High specific gravity is a diagnostic property of a mineral. A variation in chemistry (and consequently, mineral class) correlates to a change in specific gravity. Among more common minerals, oxides and sulfides tend to have a higher specific gravity as they include elements with higher atomic mass. A generalization is that minerals with metallic or adamantine lustre tend to have higher specific gravities than those having a non-metallic to dull lustre. For example, hematite, Fe2O3, has a specific gravity of 5.26[83] while galena, PbS, has a specific gravity of 7.2–7.6,[84] which is a result of their high iron and lead content, respectively. A very high specific gravity becomes very pronounced in native metals; kamacite, an iron-nickel alloy common in iron meteorites has a specific gravity of 7.9,[85] and gold has an observed specific gravity between 15 and 19.3.[82][86]

Other properties

Carnotite (yellow) is a radioactive uranium-bearing mineral.

Other properties can be used to diagnose minerals. These are less general, and apply to specific minerals.

Dropping dilute acid (often 10% HCl) onto a mineral aids in distinguishing carbonates from other mineral classes. The acid reacts with the carbonate ([CO3]2−) group, which causes the affected area to effervesce, giving off carbon dioxide gas. This test can be further expanded to test the mineral in its original crystal form or powdered form. An example of this test is done when distinguishing calcite from dolomite, especially within the rocks (limestone and dolomite respectively). Calcite immediately effervesces in acid, whereas acid must be applied to powdered dolomite (often to a scratched surface in a rock), for it to effervesce.[87] Zeolite minerals will not effervesce in acid; instead, they become frosted after 5–10 minutes, and if left in acid for a day, they dissolve or become a silica gel.[88]

When tested, magnetism is a very conspicuous property of minerals. Among common minerals, magnetite exhibits this property strongly, and magnetism is also present, albeit not as strongly, in pyrrhotite and ilmenite.[87] Some minerals exhibit electrical properties – for example, quartz is piezoelectric – but electrical properties are rarely used as diagnostic criteria for minerals because of incomplete data and natural variation.[89]

Minerals can also be tested for taste or smell. Halite, NaCl, is table salt; its potassium-bearing counterpart, sylvite, has a pronounced bitter taste. Sulfides have a characteristic smell, especially as samples are fractured, reacting, or powdered.[87]

Radioactivity is a rare property; minerals may be composed of radioactive elements. They could be a defining constituent, such as uranium in uraninite, autunite, and carnotite, or as trace impurities. In the latter case, the decay of a radioactive element damages the mineral crystal; the result, termed a radioactive halo or pleochroic halo, is observable with various techniques, such as thin-section petrography.[87]

Classification

As the composition of the Earth's crust is dominated by silicon and oxygen, silicate elements are by far the most important class of minerals in terms of rock formation and diversity. However, non-silicate minerals are of great economic importance, especially as ores.[90][91]

Non-silicate minerals are subdivided into several other classes by their dominant chemistry, which includes native elements, sulfides, halides, oxides and hydroxides, carbonates and nitrates, borates, sulfates, phosphates, and organic compounds. Most non-silicate mineral species are rare (constituting in total 8% of the Earth's crust), although some are relatively common, such as calcite, pyrite, magnetite, and hematite. There are two major structural styles observed in non-silicates: close-packing and silicate-like linked tetrahedra. close-packed structures is a way to densely pack atoms while minimizing interstitial space. Hexagonal close-packing involves stacking layers where every other layer is the same ("ababab"), whereas cubic close-packing involves stacking groups of three layers ("abcabcabc"). Analogues to linked silica tetrahedra include SO4 (sulfate), PO4 (phosphate), AsO4 (arsenate), and VO4 (vanadate). The non-silicates have great economic importance, as they concentrate elements more than the silicate minerals do.[92]

The largest grouping of minerals by far are the silicates; most rocks are composed of greater than 95% silicate minerals, and over 90% of the Earth's crust is composed of these minerals.[93] The two main constituents of silicates are silicon and oxygen, which are the two most abundant elements in the Earth's crust. Other common elements in silicate minerals correspond to other common elements in the Earth's crust, such as aluminium, magnesium, iron, calcium, sodium, and potassium.[94] Some important rock-forming silicates include the feldspars, quartz, olivines, pyroxenes, amphiboles, garnets, and micas.

Silicates

Aegirine, an iron-sodium clinopyroxene, is part of the inosilicate subclass.

The base unit of a silicate mineral is the [SiO4]4− tetrahedron. In the vast majority of cases, silicon is in four-fold or tetrahedral coordination with oxygen. In very high-pressure situations, silicon will be in six-fold or octahedral coordination, such as in the perovskite structure or the quartz polymorph stishovite (SiO2). In the latter case, the mineral no longer has a silicate structure, but that of rutile (TiO2), and its associated group, which are simple oxides. These silica tetrahedra are then polymerized to some degree to create various structures, such as one-dimensional chains, two-dimensional sheets, and three-dimensional frameworks. The basic silicate mineral where no polymerization of the tetrahedra has occurred requires other elements to balance out the base 4- charge. In other silicate structures, different combinations of elements are required to balance out the resultant negative charge. It is common for the Si4+ to be substituted by Al3+ because of similarity in ionic radius and charge; in those cases, the [AlO4]5− tetrahedra form the same structures as do the unsubstituted tetrahedra, but their charge-balancing requirements are different.[95]

The degree of polymerization can be described by both the structure formed and how many tetrahedral corners (or coordinating oxygens) are shared (for aluminium and silicon in tetrahedral sites).[96] Orthosilicates (or nesosilicates) have no linking of polyhedra, thus tetrahedra share no corners. Disilicates (or sorosilicates) have two tetrahedra sharing one oxygen atom. Inosilicates are chain silicates; single-chain silicates have two shared corners, whereas double-chain silicates have two or three shared corners. In phyllosilicates, a sheet structure is formed which requires three shared oxygens; in the case of double-chain silicates, some tetrahedra must share two corners instead of three as otherwise a sheet structure would result. Framework silicates, or tectosilicates, have tetrahedra that share all four corners. The ring silicates, or cyclosilicates, only need tetrahedra to share two corners to form the cyclical structure.[97]

The silicate subclasses are described below in order of decreasing polymerization.

Tectosilicates

Natrolite is a mineral series in the zeolite group; this sample has a very prominent acicular crystal habit.

Tectosilicates, also known as framework silicates, have the highest degree of polymerization. With all corners of a tetrahedra shared, the silicon:oxygen ratio becomes 1:2. Examples are quartz, the feldspars, feldspathoids, and the zeolites. Framework silicates tend to be particularly chemically stable as a result of strong covalent bonds.[98]

Forming 12% of the Earth's crust, quartz (SiO2) is the most abundant mineral species. It is characterized by its high chemical and physical resistivity. Quartz has several polymorphs, including tridymite and cristobalite at high temperatures, high-pressure coesite, and ultra-high pressure stishovite. The latter mineral can only be formed on Earth by meteorite impacts, and its structure has been composed so much that it had changed from a silicate structure to that of rutile (TiO2). The silica polymorph that is most stable at the Earth's surface is α-quartz. Its counterpart, β-quartz, is present only at high temperatures and pressures (changes to α-quartz below 573 °C at 1 bar). These two polymorphs differ by a "kinking" of bonds; this change in structure gives β-quartz greater symmetry than α-quartz, and they are thus also called high quartz (β) and low quartz (α).[93][99]

Feldspars are the most abundant group in the Earth's crust, at about 50%. In the feldspars, Al3+ substitutes for Si4+, which creates a charge imbalance that must be accounted for by the addition of cations. The base structure becomes either [AlSi3O8] or [Al2Si2O8]2− There are 22 mineral species of feldspars, subdivided into two major subgroups – alkali and plagioclase – and two less common groups – celsian and banalsite. The alkali feldspars are most commonly in a series between potassium-rich orthoclase and sodium-rich albite; in the case of plagioclase, the most common series ranges from albite to calcium-rich anorthite. Crystal twinning is common in feldspars, especially polysynthetic twins in plagioclase and Carlsbad twins in alkali feldspars. If the latter subgroup cools slowly from a melt, it forms exsolution lamellae because the two components – orthoclase and albite – are unstable in solid solution. Exsolution can be on a scale from microscopic to readily observable in hand-sample; perthitic texture forms when Na-rich feldspar exsolve in a K-rich host. The opposite texture (antiperthitic), where K-rich feldspar exsolves in a Na-rich host, is very rare.[100]

Feldspathoids are structurally similar to feldspar, but differ in that they form in Si-deficient conditions, which allows for further substitution by Al3+. As a result, feldspathoids cannot be associated with quartz. A common example of a feldspathoid is nepheline ((Na, K)AlSiO4); compared to alkali feldspar, nepheline has an Al2O3:SiO2 ratio of 1:2, as opposed to 1:6 in the feldspar.[101] Zeolites often have distinctive crystal habits, occurring in needles, plates, or blocky masses. They form in the presence of water at low temperatures and pressures, and have channels and voids in their structure. Zeolites have several industrial applications, especially in waste water treatment.[102]

Phyllosilicates

Muscovite, a mineral species in the mica group, within the phyllosilicate subclass

Phyllosilicates consist of sheets of polymerized tetrahedra. They are bound at three oxygen sites, which gives a characteristic silicon:oxygen ratio of 2:5. Important examples include the mica, chlorite, and the kaolinite-serpentine groups. The sheets are weakly bound by van der Waals forces or hydrogen bonds, which causes a crystallographic weakness, in turn leading to a prominent basal cleavage among the phyllosilicates.[103] In addition to the tetrahedra, phyllosilicates have a sheet of octahedra (elements in six-fold coordination by oxygen) that balance out the basic tetrahedra, which have a negative charge (e.g. [Si4O10]4−) These tetrahedra (T) and octahedra (O) sheets are stacked in a variety of combinations to create phyllosilicate groups. Within an octahedral sheet, there are three octahedral sites in a unit structure; however, not all of the sites may be occupied. In that case, the mineral is termed dioctahedral, whereas in other case it is termed trioctahedral.[104]

The kaolinite-serpentine group consists of T-O stacks (the 1:1 clay minerals); their hardness ranges from 2 to 4, as the sheets are held by hydrogen bonds. The 2:1 clay minerals (pyrophyllite-talc) consist of T-O-T stacks, but they are softer (hardness from 1 to 2), as they are instead held together by van der Waals forces. These two groups of minerals are subgrouped by octahedral occupation; specifically, kaolinite and pyrophyllite are dioctahedral whereas serpentine and talc trioctahedral.[105]

Micas are also T-O-T-stacked phyllosilicates, but differ from the other T-O-T and T-O-stacked subclass members in that they incorporate aluminium into the tetrahedral sheets (clay minerals have Al3+ in octahedral sites). Common examples of micas are muscovite, and the biotite series. The chlorite group is related to mica group, but a brucite-like (Mg(OH)2) layer between the T-O-T stacks.[106]

Because of their chemical structure, phyllosilicates typically have flexible, elastic, transparent layers that are electrical insulators and can be split into very thin flakes. Micas can be used in electronics as insulators, in construction, as optical filler, or even cosmetics. Chrysotile, a species of serpentine, is the most common mineral species in industrial asbestos, as it is less dangerous in terms of health than the amphibole asbestos.[107]

Inosilicates

Asbestiform tremolite, part of the amphibole group in the inosilicate subclass

Inosilicates consist of tetrahedra repeatedly bonded in chains. These chains can be single, where a tetrahedron is bound to two others to form a continuous chain; alternatively, two chains can be merged to create double-chain silicates. Single-chain silicates have a silicon:oxygen ratio of 1:3 (e.g. [Si2O6]4−), whereas the double-chain variety has a ratio of 4:11, e.g. [Si8O22]12−. Inosilicates contain two important rock-forming mineral groups; single-chain silicates are most commonly pyroxenes, while double-chain silicates are often amphiboles.[108] Higher-order chains exist (e.g. three-member, four-member, five-member chains, etc.) but they are rare.[109]

The pyroxene group consists of 21 mineral species.[110] Pyroxenes have a general structure formula of XY(Si2O6), where X is an octahedral site, while Y can vary in coordination number from six to eight. Most varieties of pyroxene consist of permutations of Ca2+, Fe2+ and Mg2+ to balance the negative charge on the backbone. Pyroxenes are common in the Earth's crust (about 10%) and are a key constituent of mafic igneous rocks.[111]

Amphiboles have great variability in chemistry, described variously as a "mineralogical garbage can" or a "mineralogical shark swimming a sea of elements". The backbone of the amphiboles is the [Si8O22]12−; it is balanced by cations in three possible positions, although the third position is not always used, and one element can occupy both remaining ones. Finally, the amphiboles are usually hydrated, that is, they have a hydroxyl group ([OH]), although it can be replaced by a fluoride, a chloride, or an oxide ion.[112] Because of the variable chemistry, there are over 80 species of amphibole, although variations, as in the pyroxenes, most commonly involve mixtures of Ca2+, Fe2+ and Mg2+.[110] Several amphibole mineral species can have an asbestiform crystal habit. These asbestos minerals form long, thin, flexible, and strong fibres, which are electrical insulators, chemically inert and heat-resistant; as such, they have several applications, especially in construction materials. However, asbestos are known carcinogens, and cause various other illnesses, such as asbestosis; amphibole asbestos (anthophyllite, tremolite, actinolite, grunerite, and riebeckite) are considered more dangerous than chrysotile serpentine asbestos.[113]

Cyclosilicates

An example of elbaite, a species of tourmaline, with distinctive colour banding.

Cyclosilicates, or ring silicates, have a ratio of silicon to oxygen of 1:3. Six-member rings are most common, with a base structure of [Si6O18]12−; examples include the tourmaline group and beryl. Other ring structures exist, with 3, 4, 8, 9, 12 having been described.[114] Cyclosilicates tend to be strong, with elongated, striated crystals.[115]

Tourmalines have a very complex chemistry that can be described by a general formula XY3Z6(BO3)3T6O18V3W. The T6O18 is the basic ring structure, where T is usually Si4+, but substitutable by Al3+ or B3+. Tourmalines can be subgrouped by the occupancy of the X site, and from there further subdivided by the chemistry of the W site. The Y and Z sites can accommodate a variety of cations, especially various transition metals; this variability in structural transition metal content gives the tourmaline group greater variability in colour. Other cyclosilicates include beryl, Al2Be3Si6O18, whose varieties include the gemstones emerald (green) and aquamarine (bluish). Cordierite is structurally similar to beryl, and is a common metamorphic mineral.[116]

Sorosilicates

Epidote often has a distinctive pistachio-green colour.

Sorosilicates, also termed disilicates, have tetrahedron-tetrahedron bonding at one oxygen, which results in a 2:7 ratio of silicon to oxygen. The resultant common structural element is the [Si2O7]6− group. The most common disilicates by far are members of the epidote group. Epidotes are found in variety of geologic settings, ranging from mid-ocean ridge to granites to metapelites. Epidotes are built around the structure [(SiO4)(Si2O7)]10− structure; for example, the mineral species epidote has calcium, aluminium, and ferric iron to charge balance: Ca2Al2(Fe3+, Al)(SiO4)(Si2O7)O(OH). The presence of iron as Fe3+ and Fe2+ helps understand oxygen fugacity, which in turn is a significant factor in petrogenesis.[117]

Other examples of sorosilicates include lawsonite, a metamorphic mineral forming in the blueschist facies (subduction zone setting with low temperature and high pressure), vesuvianite, which takes up a significant amount of calcium in its chemical structure.[117][118]

Orthosilicates

Black andradite, an end-member of the orthosilicate garnet group.

Orthosilicates consist of isolated tetrahedra that are charge-balanced by other cations.[119] Also termed nesosilicates, this type of silicate has a silicon:oxygen ratio of 1:4 (e.g. SiO4). Typical orthosilicates tend to form blocky equant crystals, and are fairly hard.[120] Several rock-forming minerals are part of this subclass, such as the aluminosilicates, the olivine group, and the garnet group.

The aluminosilicates –bkyanite, andalusite, and sillimanite, all Al2SiO5 – are structurally composed of one [SiO4]4− tetrahedron, and one Al3+ in octahedral coordination. The remaining Al3+ can be in six-fold coordination (kyanite), five-fold (andalusite) or four-fold (sillimanite); which mineral forms in a given environment is depend on pressure and temperature conditions. In the olivine structure, the main olivine series of (Mg, Fe)2SiO4 consist of magnesium-rich forsterite and iron-rich fayalite. Both iron and magnesium are in octahedral by oxygen. Other mineral species having this structure exist, such as tephroite, Mn2SiO4.[121] The garnet group has a general formula of X3Y2(SiO4)3, where X is a large eight-fold coordinated cation, and Y is a smaller six-fold coordinated cation. There are six ideal endmembers of garnet, split into two group. The pyralspite garnets have Al3+ in the Y position: pyrope (Mg3Al2(SiO4)3), almandine (Fe3Al2(SiO4)3), and spessartine (Mn3Al2(SiO4)3). The ugrandite garnets have Ca2+ in the X position: uvarovite (Ca3Cr2(SiO4)3), grossular (Ca3Al2(SiO4)3) and andradite (Ca3Fe2(SiO4)3). While there are two subgroups of garnet, solid solutions exist between all six end-members.[119]

Other orthosilicates include zircon, staurolite, and topaz. Zircon (ZrSiO4) is useful in geochronology as the Zr4+ can be substituted by U6+; furthermore, because of its very resistant structure, it is difficult to reset it as a chronometer. Staurolite is a common metamorphic intermediate-grade index mineral. It has a particularly complicated crystal structure that was only fully described in 1986. Topaz (Al2SiO4(F, OH)2, often found in granitic pegmatites associated with tourmaline, is a common gemstone mineral.[122]

Non-silicates

Native elements

Native gold. Rare specimen of stout crystals growing off of a central stalk, size 3.7 x 1.1 x 0.4 cm, from Venezuela.

Native elements are those that are not chemically bonded to other elements. This mineral group includes native metals, semi-metals, and non-metals, and various alloys and solid solutions. The metals are held together by metallic bonding, which confers distinctive physical properties such as their shiny metallic lustre, ductility and malleability, and electrical conductivity. Native elements are subdivided into groups by their structure or chemical attributes.

The gold group, with a cubic close-packed structure, includes metals such as gold, silver, and copper. The platinum group is similar in structure to the gold group. The iron-nickel group is characterized by several iron-nickel alloy species. Two examples are kamacite and taenite, which are found in iron meteorites; these species differ by the amount of Ni in the alloy; kamacite has less than 5–7% nickel and is a variety of native iron, whereas the nickel content of taenite ranges from 7–37%. Arsenic group minerals consist of semi-metals, which have only some metallic traits; for example, they lack the malleability of metals. Native carbon occurs in two allotropes, graphite and diamond; the latter forms at very high pressure in the mantle, which gives it a much stronger structure than graphite.[123]

Sulfides

Red cinnabar (HgS), a mercury ore, on dolomite.

The sulfide minerals are chemical compounds of one or more metals or semimetals with a sulfur; tellurium, arsenic, or selenium can substitute for the sulfur. Sulfides tend to be soft, brittle minerals with a high specific gravity. Many powdered sulfides, such as pyrite, have a sulfurous smell when powdered. Sulfides are susceptible to weathering, and many readily dissolve in water; these dissolved minerals can be later redeposited, which creates enriched secondary ore deposits.[124] Sulfides are classified by the ratio of the metal or semimetal to the sulfur, such as M:S equal to 2:1, or 1:1.[125] Many sulfide minerals are economically important as metal ores; examples include sphalerite (ZnS), an ore of zinc, galena (PbS), an ore of lead, cinnabar (HgS), an ore of mercury, and molybdenite (MoS2, an ore of molybdenum.[126] Pyrite (FeS2), is the most commonly occurring sulfide, and can be found in most geological environments. It is not, however, an ore of iron, but can be instead oxidized to produce sulfuric acid.[127] Related to the sulfides are the rare sulfosalts, in which a metallic element is bonded to sulfur and a semimetal such as antimony, arsenic, or bismuth. Like the sulfides, sulfosalts are typically soft, heavy, and brittle minerals.[128]

Oxides

Oxide minerals are divided into three categories: simple oxides, hydroxides, and multiple oxides. Simple oxides are characterized by O2− as the main anion and primarily ionic bonding. They can be further subdivided by the ratio of oxygen to the cations. The periclase group consists of minerals with a 1:1 ratio. Oxides with a 2:1 ratio include cuprite (Cu2O) and water ice. Corundum group minerals have a 2:3 ratio, and includes minerals such as corundum (Al2O3), and hematite (Fe2O3). Rutile group minerals have a ratio of 1:2; the eponymous species, rutile (TiO2) is the chief ore of titanium; other examples include cassiterite (SnO2; ore of tin), and pyrolusite (MnO2; ore of manganese).[129][130] In hydroxides, the dominant anion is the hydroxyl ion, OH. Bauxites are the chief aluminium ore, and are a heterogeneous mixture of the hydroxide minerals diaspore, gibbsite, and bohmite; they form in areas with a very high rate of chemical weathering (mainly tropical conditions).[131] Finally, multiple oxides are compounds of two metals with oxygen. A major group within this class are the spinels, with a general formula of X2+Y3+2O4. Examples of species include spinel (MgAl2O4), chromite (FeCr2O4), and magnetite (Fe3O4). The latter is readily distinguishable by its strong magnetism, which occurs as it has iron in two oxidation states (Fe2+Fe3+2O4), which makes it a multiple oxide instead of a single oxide.[132]

Halides

Pink cubic halite (NaCl; halide class) crystals on a nahcolite matrix (NaHCO3; a carbonate, and mineral form of sodium bicarbonate, used as baking soda).

The halide minerals are compounds in which a halogen (fluorine, chlorine, iodine, or bromine) is the main anion. These minerals tend to be soft, weak, brittle, and water-soluble. Common examples of halides include halite (NaCl, table salt), sylvite (KCl), fluorite (CaF2). Halite and sylvite commonly form as evaporites, and can be dominant minerals in chemical sedimentary rocks. Cryolite, Na3AlF6, is a key mineral in the extraction of aluminium from bauxites; however, as the only significant occurrence at Ivittuut, Greenland, in a granitic pegmatite, was depleted, synthetic cryolite can be made from fluorite.[133]

Carbonates

The carbonate minerals are those in which the main anionic group is carbonate, [CO3]2−. Carbonates tend to be brittle, many have rhombohedral cleavage, and all react with acid.[134] Due to the last characteristic, field geologists often carry dilute hydrochloric acid to distinguish carbonates from non-carbonates. The reaction of acid with carbonates, most commonly found as the polymorph calcite and aragonite (CaCO3), relates to the dissolution and precipitation of the mineral, which is a key in the formation of limestone caves, features within them such as stalactite and stalagmites, and karst landforms. Carbonates are most often formed as biogenic or chemical sediments in marine environments. The carbonate group is structurally a triangle, where a central C4+ cation is surrounded by three O2− anions; different groups of minerals form from different arrangements of these triangles.[135] The most common carbonate mineral is calcite, which is the primary constituent of sedimentary limestone and metamorphic marble. Calcite, CaCO3, can have a high magnesium impurity. Under high-Mg conditions, its polymorph aragonite will form instead; the marine geochemistry in this regard can be described as an aragonite or calcite sea, depending on which mineral preferentially forms. Dolomite is a double carbonate, with the formula CaMg(CO3)2. Secondary dolomitization of limestone is common, in which calcite or aragonite are converted to dolomite; this reaction increases pore space (the unit cell volume of dolomite is 88% that of calcite), which can create a reservoir for oil and gas. These two mineral species are members of eponymous mineral groups: the calcite group includes carbonates with the general formula XCO3, and the dolomite group constitutes minerals with the general formula XY(CO3)2.[136]

Sulfates

Gypsum desert rose

The sulfate minerals all contain the sulfate anion, [SO4]2−. They tend to be transparent to translucent, soft, and many are fragile.[137] Sulfate minerals commonly form as evaporites, where they precipitate out of evaporating saline waters. Sulfates can also be found in hydrothermal vein systems associated with sulfides,[138] or as oxidation products of sulfides.[139] Sulfates can be subdivided into anhydrous and hydrous minerals. The most common hydrous sulfate by far is gypsum, CaSO4⋅2H2O. It forms as an evaporite, and is associated with other evaporites such as calcite and halite; if it incorporates sand grains as it crystallizes, gypsum can form desert roses. Gypsum has very low thermal conductivity and maintains a low temperature when heated as it loses that heat by dehydrating; as such, gypsum is used as an insulator in materials such as plaster and drywall. The anhydrous equivalent of gypsum is anhydrite; it can form directly from seawater in highly arid conditions. The barite group has the general formula XSO4, where the X is a large 12-coordinated cation. Examples include barite (BaSO4), celestine (SrSO4), and anglesite (PbSO4); anhydrite is not part of the barite group, as the smaller Ca2+ is only in eight-fold coordination.[140]

Phosphates

The phosphate minerals are characterized by the tetrahedral [PO4]3− unit, although the structure can be generalized, and phosphorus is replaced by antimony, arsenic, or vanadium. The most common phosphate is the apatite group; common species within this group are fluorapatite (Ca5(PO4)3F), chlorapatite (Ca5(PO4)3Cl) and hydroxylapatite (Ca5(PO4)3(OH)). Minerals in this group are the main crystalline constituents of teeth and bones in vertebrates. The relatively abundant monazite group has a general structure of ATO4, where T is phosphorus or arsenic, and A is often a rare-earth element (REE). Monazite is important in two ways: first, as a REE "sink", it can sufficiently concentrate these elements to become an ore; secondly, monazite group elements can incorporate relatively large amounts of uranium and thorium, which can be used in monazite geochronology to date the rock based on the decay of the U and Th to lead.[141]

Organic minerals

The Strunz classification includes a class for organic minerals. These rare compounds contain organic carbon, but can be formed by a geologic process. For example, whewellite, CaC2O4⋅H2O is an oxalate that can be deposited in hydrothermal ore veins. While hydrated calcium oxalate can be found in coal seams and other sedimentary deposits involving organic matter, the hydrothermal occurrence is not considered to be related to biological activity.[91]

Astrobiology

It has been suggested that biominerals could be important indicators of extraterrestrial life and thus could play an important role in the search for past or present life on the planet Mars. Furthermore, organic components (biosignatures) that are often associated with biominerals are believed to play crucial roles in both pre-biotic and biotic reactions.[142]

On January 24, 2014, NASA reported that current studies by the Curiosity and Opportunity rovers on Mars will now be searching for evidence of ancient life, including a biosphere based on autotrophic, chemotrophic and/or chemolithoautotrophic microorganisms, as well as ancient water, including fluvio-lacustrine environments (plains related to ancient rivers or lakes) that may have been habitable.[143][144][145][146] The search for evidence of habitability, taphonomy (related to fossils), and organic carbon on the planet Mars is now a primary NASA objective.[143][144]

See also

Notes

References

 1. ^ Wenk, Hans-Rudolf; Bulakh, Andrei (2004). Minerals: Their Constitution and Origin. Cambridge University Press. p. 10. ISBN 978-0-521-52958-7.
 2. ^ Stephenson, Tim; Stephenson, Carolyn. "Rocks & Minerals". Gem Rock. Creetown Gem Rock Museum. Retrieved 18 July 2019.
 3. ^ John P. Rafferty, ed. (2011): Minerals; page 1. In the series Geology: Landforms, Minerals, and Rocks. Rosen Publishing Group. ISBN 9781615304899
 4. ^ Austin Flint Rogers and Paul Francis Kerr (1942): Optical mineralogy, 2nd ed., page 374. McGraw-Hill; ISBN 978-1114108523
 5. ^ a b Marco Pasero, ed. (2018): "The New IMA List of Minerals – A Work in Progress", version of November 2018. Published by the International Mineralogical Association (IMA), Commission on New Minerals Nomenclature and Classification (CNMNC); last accessed on 2019-02-11
 6. ^ "IMA Database of Mineral Properties/ RRUFF Project". Department of Geosciences, University of Arizona. Retrieved 2 November 2018.
 7. ^ "Definition of mineral variety". mindat.org. Retrieved 1 March 2018.
 8. ^ "Mineral - Silicates".
 9. ^ a b c d e Dyar, Gunter, and Tasa (2007). Mineralogy and Optical Mineralogy. Mineralogical Society of America. pp. 2–4. ISBN 978-0-939950-81-2.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 10. ^ "Mercury". Mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 11. ^ "Ice". Mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 12. ^ "Mackinawite". Mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 13. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 13–14
 14. ^ a b c Nickel, Ernest H. (1995). "The definition of a mineral". The Canadian Mineralogist. 33 (3): 689–90.
 15. ^ "Dana Classification 8th edition – Organic Compounds". mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 16. ^ "Nickel-Strunz Classification – silicates (Germanates) 10th edition". mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 17. ^ a b Mills, J.S.; Hatert, F.; Nickel, E.H.; Ferraris, G. (2009). "The standardisation of mineral group hierarchies: application to recent nomenclature proposals". European Journal of Mineralogy. 21 (5): 1073–80. Bibcode:2009EJMin..21.1073M. doi:10.1127/0935-1221/2009/0021-1994.
 18. ^ IMA divisions Archived 2011-08-10 at the Wayback Machine. Ima-mineralogy.org (2011-01-12). Retrieved on 2011-10-20.
 19. ^ a b H.A., Lowenstam (1981). "Minerals formed by organisms". Science. 211 (4487): 1126–31. Bibcode:1981Sci...211.1126L. doi:10.1126/science.7008198. JSTOR 1685216. PMID 7008198.
 20. ^ a b c d e Skinner, H.C.W. (2005). "Biominerals". Mineralogical Magazine. 69 (5): 621–41. Bibcode:2005MinM...69..621S. doi:10.1180/0026461056950275.
 21. ^ "Working Group on Environmental Mineralogy and Geochemistry". Commissions, working groups and committees. International Mineralogical Association. 3 August 2011. Retrieved 4 April 2018.
 22. ^ Takai, K. (2010). "Limits of life and the biosphere: Lessons from the detection of microorganisms in the deep sea and deep subsurface of the Earth.". In Gargaud, M.; Lopez-Garcia, P.; Martin, H. (eds.). Origins and Evolution of Life: An Astrobiological Perspective. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 469–86. ISBN 978-1-139-49459-5.
 23. ^ Roussel, E.G.; Cambon Bonavita, M.; Querellou, J.; Cragg, B.A.; Prieur, D.; Parkes, R.J.; Parkes, R.J. (2008). "Extending the Sub-Sea-Floor Biosphere". Science. 320 (5879): 1046. Bibcode:2008Sci...320.1046R. doi:10.1126/science.1154545. PMID 18497290.
 24. ^ Pearce, D.A.; Bridge, P.D.; Hughes, K.A.; Sattler, B.; Psenner, R.; Russel, N.J. (2009). "Microorganisms in the atmosphere over Antarctica". FEMS Microbiology Ecology. 69 (2): 143–57. doi:10.1111/j.1574-6941.2009.00706.x. PMID 19527292.
 25. ^ Newman, D.K.; Banfield, J.F. (2002). "Geomicrobiology: How Molecular-Scale Interactions Underpin Biogeochemical Systems". Science. 296 (5570): 1071–77. Bibcode:2002Sci...296.1071N. doi:10.1126/science.1010716. PMID 12004119.
 26. ^ Warren, L.A.; Kauffman, M.E. (2003). "Microbial geoengineers". Science. 299 (5609): 1027–29. doi:10.1126/science.1072076. JSTOR 3833546. PMID 12586932.
 27. ^ González-Muñoz, M.T.; Rodriguez-Navarro, C.; Martínez-Ruiz, F.; Arias, J.M.; Merroun, M.L.; Rodriguez-Gallego, M. (2010). "Bacterial biomineralization: new insights from Myxococcus-induced mineral precipitation". Geological Society, London, Special Publications. 336 (1): 31–50. Bibcode:2010GSLSP.336...31G. doi:10.1144/SP336.3.
 28. ^ Veis, A. (1990). "Biomineralization. Cell Biology and Mineral Deposition. by Kenneth Simkiss; Karl M. Wilbur On Biomineralization. by Heinz A. Lowenstam; Stephen Weiner". Science. 247 (4946): 1129–30. Bibcode:1990Sci...247.1129S. doi:10.1126/science.247.4946.1129. JSTOR 2874281. PMID 17800080.
 29. ^ Official IMA list of mineral names (updated from March 2009 list) Archived 2011-07-06 at the Wayback Machine. uws.edu.au
 30. ^ Bouligand, Y. (2006). "Liquid crystals and morphogenesis.". In Bourgine, P.; Lesne, A. (eds.). Morphogenesis: Origins of Patterns and Shape. Cambridge: Springer Verlag. pp. 49 ff. ISBN 978-3-642-13174-5.
 31. ^ Gabriel, C.P.; Davidson, P. (2003). "Mineral Liquid Crystals from Self-Assembly of Anisotropic Nanosystems". Topics in Current Chemistry. 226: 119–72. doi:10.1007/b10827.
 32. ^ K., Hefferan; J., O'Brien (2010). Earth Materials. Wiley-Blackwell. ISBN 978-1-4443-3460-9.
 33. ^ Bindi, L.; Paul J. Steinhardt; Nan Yao; Peter J. Lu (2011). "Icosahedrite, Al63Cu24Fe13, the first natural quasicrystal". American Mineralogist. 96 (5–6): 928–31. Bibcode:2011AmMin..96..928B. doi:10.2138/am.2011.3758.
 34. ^ Commission on New Minerals and Mineral Names, Approved as new mineral Archived 2012-03-20 at the Wayback Machine
 35. ^ a b Chesterman & Lowe 2008, pp. 15–16
 36. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 719–21
 37. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 747–48
 38. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 694–96
 39. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 728–30
 40. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 15
 41. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 14
 42. ^ Chesterman and Cole, pp. 531–32
 43. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 14–15
 44. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 20–22
 45. ^ Dyar & Gunter 2008, pp 558–59
 46. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 556
 47. ^ Harper, Douglas. "Online Etymology Dictionary". etymonline. Retrieved 28 March 2018.
 48. ^ Wilk, H (1986). "Systematic Classification of Minerals" (Hardcover). In Wilk, H (ed.). The Magic of Minerals. Berlin: Springer. p. 154. doi:10.1007/978-3-642-61304-3_7. ISBN 978-3-642-64783-3.
 49. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 4–7
 50. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 586
 51. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 141
 52. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 14
 53. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 585
 54. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 12–17
 55. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 549
 56. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 579
 57. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 22–23
 58. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 69–80
 59. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 654–55
 60. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 581
 61. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 631–32
 62. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 166
 63. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 41–43
 64. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 39
 65. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 32–39
 66. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 38
 67. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 28–29
 68. ^ "Kyanite". Mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 69. ^ Dyar and Darby, pp. 26–28
 70. ^ a b c d e Busbey et al. 2007, p. 72
 71. ^ a b Dyar & Gunter 2008, p. 25
 72. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 23
 73. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 131–44
 74. ^ a b c d e f Dyar & Gunter 2008, p. 24
 75. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 24–26
 76. ^ a b Busbey et al. 2007, p. 73
 77. ^ a b c d Dyar & Gunter 2008, pp. 39–40
 78. ^ a b c Chesterman & Lowe 2008, pp. 29–30
 79. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 30–31
 80. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 31–33
 81. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 30–31
 82. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 43–44
 83. ^ "Hematite". Mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 84. ^ "Galena". Mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 85. ^ "Kamacite". Webmineral.com. Retrieved 3 April 2018.
 86. ^ "Gold". Mindat.org. Retrieved 3 April 2018.
 87. ^ a b c d Dyar & Gunter 2008, pp. 44–45
 88. ^ "Mineral Identification Key: Radioactivity, Magnetism, Acid Reactions". Mineralogical Society of America. Archived from the original on 2012-09-22. Retrieved 2012-08-15.
 89. ^ Helman, Daniel S. (2016). "Symmetry-based electricity in minerals and rocks: A summary of extant data, with examples of centrosymmetric minerals that exhibit pyro- and piezoelectricity". Periodico di Mineralogia. 85 (3). doi:10.2451/2016PM590.
 90. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 641
 91. ^ a b Dyar & Gunter 2008, p. 681
 92. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 641–43
 93. ^ a b Dyar & Gunter 2008, p. 104
 94. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 5
 95. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 104–20
 96. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 105
 97. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 104–17
 98. ^ Chesterman and Cole, p. 502
 99. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 578–83
 100. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 583–88
 101. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 588
 102. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 589–93
 103. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 525
 104. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 110
 105. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 110–13
 106. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 602–05
 107. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 593–95
 108. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 537
 109. ^ "09.D Inosilicates". Webmineral.com. Retrieved 2012-08-20.
 110. ^ a b Dyar & Gunter 2008, p. 112
 111. ^ Dyar & Gunter 2008 pp. 612–13
 112. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 606–12
 113. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 611–12
 114. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 113–15
 115. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 558
 116. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 617–21
 117. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 612–27
 118. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 565–73
 119. ^ a b Dyar & Gunter 2008, pp. 116–17
 120. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 573
 121. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 574–75
 122. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 627–34
 123. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 644–48
 124. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 357
 125. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 649
 126. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 651–54
 127. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 654
 128. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 383
 129. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 400–03
 130. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 657–60
 131. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 663–64
 132. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 660–63
 133. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 425–30
 134. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 431
 135. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 667
 136. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 668–69
 137. ^ Chesterman & Lowe 2008, p. 453
 138. ^ Chesterman & Lowe 2008, pp. 456–57
 139. ^ Dyar & Gunter 2008, p. 674
 140. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 672–73
 141. ^ Dyar & Gunter 2008, pp. 675–80
 142. ^ Steele, Andrew; Beaty, David, eds. (September 26, 2006). "Final report of the MEPAG Astrobiology Field Laboratory Science Steering Group (AFL-SSG)". The Astrobiology Field Laboratory (.doc)|format= requires |url= (help). Mars Exploration Program Analysis Group (MEPAG) – NASA. p. 72. Retrieved 2009-07-22.
 143. ^ a b Grotzinger, John P. (January 24, 2014). "Introduction to Special Issue – Habitability, Taphonomy, and the Search for Organic Carbon on Mars". Science. 343 (6169): 386–87. Bibcode:2014Sci...343..386G. doi:10.1126/science.1249944. PMID 24458635.
 144. ^ a b Various (January 24, 2014). "Exploring Martian Habitability". Science. 343 (6169): 345–452.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 145. ^ Various (January 24, 2014). "Special Collection – Curiosity – Exploring Martian Habitability". Science. Retrieved January 24, 2014.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 146. ^ Grotzinger, J.P.; et al. (January 24, 2014). "A Habitable Fluvio-Lacustrine Environment at Yellowknife Bay, Gale Crater, Mars". Science. 343 (6169): 1242777. Bibcode:2014Sci...343A.386G. CiteSeerX 10.1.1.455.3973. doi:10.1126/science.1242777. PMID 24324272.

General references

Further reading

External links