هماتیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هماتیت
تصویری از هماتیت
اطلاعات کلی
نام دیگر Hematite، شادنه،حدید
فرمول شیمیایی Fe2O3
ترکیب شیمیایی محلول در اسید کلریدریک تغلیظ شده - با آب و اسید کلریدریک تمیز می‌شود. Fe:69.94% O:۳۰٫۰۶٪ با انکلوزیون‌های Mn,Al,Ti
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری فلسی - دانه‌ای - توده‌ای - نودولار - شعاعی -
شکل ظاهری شکننده و فلسی - پهن و کوتاه - رومبوئدری - ماکل فراوان است و بیشتر در آلمان، اطریش، ایتالیا، سوئد، انگلستان، کانادا، استرالیا، لیبریا، برزیل و روسیه
رنگ قهوه ای-قرمز- خاکستری سیاه - سیاه
رنگ خاکه قرمز گیلاسی
سختی موس ۵٫۵–۶٫۵
وزن مخصوص ۵٫۲–۵٫۳
رخ ندارد
جلا فلزی - مات
شکستگی صدفی
شفافیت نیمه شفاف - کدر (اپاک)
پاراژنز گوتیت - لیمونیت - پیروفانیت -ایلمنیت -مگنتیت - کرومیت- سیدریت- لیمونیت- مگنتیت- پیریت- کوارتز و غیرهدگرگونی - رسوبیاالیت - پسودومرفبرش سنگ آن به صورت سنگ ظریف در زینت آلات مصرف می‌شود.
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ماگمائی - هیدروترمال -
کاربرد از کانسارهای مهم آهن است. پودر آن در رنگ‌سازی و ضدزنگ مصرف دارد. در گذشته برای به رنگ سرخ درآوردن شیشه و بلور نیز به کار می‌رفته‌است.

هماتیت (به انگلیسی: Hematite) که در متن‌های کهن فارسی به نام شادنه، شادنج، حجرالدم، حجر هندی، آهن چینی، حجرالطور و شابانگ آمده‌است، با فرمول شیمیایی (Fe2O3) از مجموعه کانی هاست و محلول در اسید کلریدریک تغلیظ شده - با آب و اسید کلریدریک تمیز می‌شود. Fe:69.94% O:۳۰٫۰۶٪ با انکلوزیون‌های Mn,Al,Ti و از نظر شکل بلور: فلسی - دانه‌ای - توده‌ای - نودولار - شعاعی -، رنگ: قهوه ای-قرمز- خاکستری سیاه - سیاه، شفافیت: نیمه شفاف - کدر (اپاک)، شکستگی: صدفی، جلا: فلزی - مات، رخ: ندارد، سیستم تبلور: رمبوئدریک و در رده‌بندی اکسید است و منشأ تشکیل آن ماگمائی - هیدروترمال - است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن گوتیت - لیمونیت - پیروفانیت -ایلمنیت -مگنتیت - کرومیت- سیدریت- لیمونیت- مگنتیت- پیریت- کوارتز و غیردگرگونی - رسوبیاالیت - پسودومرف برش سنگ آن به صورت سنگ ظریف تحت عنوان حدید در زینت آلات مصرف می‌شود. کاربرد آن: از کانسارهای مهم آهن است. پودرآن دررنگ‌سازی و ضدزنگ مصرف دارد و، از نظر ژیزمان شکننده و فلسی - پهن و کوتاه - رومبوئدری - ماکل فراوان است و بیشتر در آلمان، اتریش، ایتالیا، سوئد، انگلستان، کانادا، استرالیا، لیبریا، برزیل، روسیه و جزیره هرمز در ایران یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]