آلونژن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلونژن
اطلاعات کلی
رده‌بندیسولفات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Al2 [SO4]3. 18H2O
ویژگی‌ها
رنگبیرنگ - سفید متمایل به زرد تا قرمز رنگ
رَخکامل - مطابق باسطح
سختی موس۱-۲
جلاشیشه‌ای - ابریشمی - صدفی
رنگ خاکهسفید
شفافیتشفاف
وزن مخصوص۱٫۷۸
ویژگی‌های ظاهریتجمع رشته‌ای - ورقه‌ای ریز - قشری - بلوری - شوره‌ای - پودر تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، چک اسلواکی، آمریکا و مکزیک
کنارزاییآلونیت- هالوتریشیت- فیبروفریت و سایر سولفاتها
توضیح بیشتردرآب حل می‌شود. دارای مزه تند و زننده‌است و با الکل تمیز می‌گردد. Al2O۳:۱۴٫۹۰٪ S۰۳:۳۵٫۰۹٪ H2O:۵۰٫۰۱٪
دلیل‌نام‌گذاریدرآب حل می‌شود. دارای مزه تند و زننده‌است و با الکل تمیز می‌گردد. کانی مشابه آن آلونیت است که درآب و اسید کلریدریک نامحلول است. از کلمات لاتین alumen به معنای آلون alun و genos به مفهوم منشأ گرفته شده‌است.
خاستگاهثانوی

آلونژن (به انگلیسی: Alunogen) با فرمول شیمیایی Al2 [SO4]3. 18H2O از مجموعه کانی هاست و درآب حل می‌شود. دارای مزه تند و زننده‌است و با الکل تمیز می‌گردد. کانی مشابه آن آلونیت است که درآب و اسید کلریدریک نامحلول است. از کلمات لاتین alumen به معنای آلون alun و genos به مفهوم منشأ گرفته شده‌است. درآب حل می‌شود. دارای مزه تند و زننده‌است و با الکل تمیز می‌گردد. Al2O۳:۱۴٫۹۰٪ S۰۳:۳۵٫۰۹٪ H2O:۵۰٫۰۱٪ برای اولین بار در چک اسلواکی کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - منشوری، رنگ: بیرنگ - سفید متمایل به زرد تا قرمز رنگ، شفافیت: شفاف، جلا: شیشه‌ای - ابریشمی - صدفی، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: تری کلینیک و در رده‌بندی سولفات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن آلونیت- هالوتریشیت- فیبروفریت و سایر سولفاتها است ، از نظر ژیزمان تجمع رشته‌ای - ورقه‌ای ریز - قشری - بلوری - شوره‌ای - پودر تقریباْ کمیاب است و بیشتر در آلمان غربی، چک اسلواکی، آمریکا و مکزیک یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]