ناترون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ناترون
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری کمی در آب حل می‌شود، دارای مزه پودر لباسشویی است. از کلمه ناترون به معنی Soude یا نمک قلیایی گرفته شده‌است.
نام دیگر Natron
فرمول شیمیایی Na2CO3.10H2O
ترکیب شیمیایی در هوای آزاد رطوبت را جذب می‌نماید - شعله را زرد می‌نماید - کمی در آب حل می‌شود. Na2O:۲۱٫۶٪ CO۲:۱۵٫۴٪ H2O:۶۳٪
رده بندی کربنات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه
شکل ظاهری بلورهای کوچک - قشرهای دانه‌ای یا رشته‌ای - گلهای شکفته روی نمکها فراوان است و بیشتر در مصر و روسیه
رنگ بیرنگ - سفید - خاکستری
رنگ خاکه سفید
سختی موس ۱-۱٫۵
وزن مخصوص ۱٫۴۲-۱٫۴۷
رخ کامل - مطابق باسطح
جلا شیشه ای
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز - ترموناتریت- میرابیلیت- ترونا
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل دریاچه‌های نمک دار
محل پیدایش شیلی
کاربرد در صنایع شیمیائی

ناترون یا نطرون (به انگلیسی: Natron) با فرمول شیمیایی Na2CO3.10H2O که بوره ارمنی نیز گفته می‌شود، از مجموعه کانی هاست و کمی در آب حل می‌شود، دارای مزه پودر لباسشویی است. از کلمه ناترون به معنی Soude یا نمک قلیایی گرفته شده‌است. در هوای آزاد رطوبت را جذب می‌کند - شعله را زرد می‌نماید - کمی در آب حل می‌شود. Na2O:۲۱٫۶٪ CO۲:۱۵٫۴٪ H2O:۶۳٪ برای اولین بار در شیلی کشف شد [نیازمند منبع] و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه، رنگ: بیرنگ - سفید - خاکستری، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: شیشه ای، رخ: کامل - مطابق باسطح، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی کربنات است و منشأ تشکیل آن دریاچه‌های نمک دار است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن - ترموناتریت- میرابیلیت- ترونا است کاربرد آن: در صنایع شیمیائی، از نظر ژیزمان بلورهای کوچک - قشرهای دانه‌ای یا رشته‌ای - گلهای شکفته روی نمکها فراوان است و بیشتر در مصر و روسیه یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]