درگاه:انرژی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویرایش  پیگیری  

درگاه انرژی

انرژی (از واژه یونانی ἐνεργός به معنی فعالیت) یا کارمایه، در فیزیک و دیگر علوم، یک کمیت بنیادین فیزیکی است. انرژی کمیتی است که برای توصیف وضعیت یک ذره، شیئ یا سامانه، به آن نسبت داده می شود. در کتاب‌های درسی فیزیک، انرژی را به صورت توانایی انجام کار تعریف می‌کنند. تا به امروز گونه‌های متفاوتی از انرژی شناخته شده که با توجه به نحوهٔ آزادسازی و تأثیر گذاری به دسته‌های متفاوتی طبقه‌بندی می‌شوند؛ از آن جمله می‌توان انرژی جنبشی، انرژی پتانسیل، انرژی گرمایی، انرژی الکترومغناطیسی، انرژی شیمیایی و انرژی هسته‌ای را نام برد.

طبق نظریهٔ نسبیت، مجموع "جرم و انرژی"، پایدار و تغییر ناپذیر است (و آن را قانون پایستگی انرژی می نامند)؛ بدین معنا که انرژی از شکلی به شکل دیگر یا به جرم تبدیل شود ولی هرگز تولید یا نابود نمی‌شود. بر طبق تئوری نور، بقای جرم و انرژی پیامدی از این اصل است که قوانین فیزیکی در طول زمان بدون تغییر باقی می‌مانند. انرژی هر جسم (طبق نسبیت خاص) جنبش ذرات بنیادی آن جسم است و مقدار آن از معادلهٔ معروف آلبرت اینشتین بدست میآید: (باید توجه کرد که این معادله تنها انرژی موجود ذرات را بدست می‌دهد و نه دیگر گونه‌های انرژی (مانند جنبشی یا پتانسیل).ادامه...

ویرایش  پیگیری  

نوشتار برگزیده

نیروگاه هسته‌ای به تأسیساتی صنعتی و نیروگاهی می‌گویند که بر پایهٔ فناوری هسته‌ای و با کنترل فرآیند شکافت هسته‌ای، از گرمای تولید شده آن اقدام به تولید انرژی الکتریکی می‌کند. کنترل انرژی هسته‌ای با حفظ تعادل در فرآیند شکافت هسته‌ای همراه است که با استفاده از گرمای تولیدی برای تولید بخار آب (مانند بیشتر نیروگاه‌های گرمایی) اقدام به چرخاندن توربین‌های بخار و به دنبال آن ژنراتورها می‌کند.
در سال ۲۰۰۴ انرژی هسته‌ای در تولید کل انرژی مصرفی جهان سهمی در حدود ۶٫۵٪، و در تولید انرژی الکتریکی سهمی در حدود ۱۵٫۷٪ داشته‌است و نخستین بار به وسیله انریکو فرمی در سال ۱۹۳۴ در یکی از آزمایشگاه‌های دانشگاه شیکاگو تولید شد. این اتفاق زمانی رخ داد که تیم او مشغول بمباران کردن هسته اورانیوم با نوترون بودند.
بنا بر پیش‌بینی اتحادیه جهانی هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ به طور میانگین هر ۵ روز یک‌بار یک نیروگاه هسته‌ای در جهان آغاز به کار می کند. شکافت هسته‌ای صورت گرفته در یک راکتور فقط بخشی از یک چرخه هسته‌ای است. این چرخه از معادن شروع می‌شود.میزان اورانیوم موجود در پوسته زمین نسبتاً زیاد است به طوری که با منابع فلزاتی همچون قلع و ژرمانیوم برابری می‌کند و تقریباً ۳۵ برابر میزان نقره موجود در پوسته زمین است. اورانیوم ماده تشکیل دهنده بسیاری از اجسام اطراف ما مانند سنگ‌ها و خاک است. بنا بر آمارگیری جهانی معادن شناخته شده جهان در حال حاضر برای تامین بیش از ۷۰ سال انرژی الکتریکی جهان کافی هستند. بهای میانگین اورانیوم در حال حاضر ۱۳۰ دلار آمریکا به ازای هر کیلوگرم است. به این ترتیب ثبات تامین سوخت هسته‌ای از بسیاری از دیگر مواد معدنی بیشتر است.
مهمترین مسئله‌ای که مخالفان انرژی هسته‌ای بیان می‌دارند امنیت محیط زیستی نیروگاه هسته‌ای است زیرا با کوچکترین اشتباه، ممکن است فجایعی مانند فاجعه چرنوبیل به بار آید.
ادامه...

ویرایش  پیگیری  

نوشتارهای برگزیده

ویرایش  پیگیری  

نگارهٔ برگزیده

فتوسنتز یک فرایند زیست - شیمیایی (بر پایه بیوشیمی) است که در آن کارمایه نور به وسیله گیاهان و برخی باکتری‌ها به انرژی شیمیایی تبدیل می‌شود. کمابیش همهٔ زیستارها (موجودات زنده) بر روی زمین مستقیم یا غیرمستقیم به این فرایند وابسته‌اند. در فتوسنتز دی ‏اکسید کربن و آب مصرف و اکسیژن و هیدراتهای کربن به وجود می‌آیند.

ویرایش  پیگیری  

آیا می‌دانید

ویرایش  پیگیری  

ویکی‌پروژه‌ها

هیچ پروژه‌ای موجود نیست.

ویرایش  پیگیری  

آن‌چه می‌توانید انجام دهید

  • الگوی {{درگاه|انرژی}} را به نوشتارهای وابسته به انرژی اضافه کنید.
ویرایش  پیگیری  

رده‌ها

ویرایش  پیگیری  

موضوعات انرژی

Énergie nucléaire

رده:فیزیک هسته‌ای.

Cœur du réacteur nucléaire Triga Centrale nucléaire de Cruas

سوخت سنگواره‌ای

Tous les articles sur les énergies fossiles ....

Gaz de chauffage enflammé Anthracite Plate-forme pétrolière américaine

Organismes nationaux et internationaux

Drapeau de l'OPEP Drapeau de l'AIEA

AIE - آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - Agence nationale pour la gestion des déchets radioactifs - Association des producteurs de pétrole africains - Conférence internationale pour les énergies renouvelables - Direction générale de l'énergie et des matières premières - IFP Énergies nouvelles - اینترکانتیننتال اکسچنج - اوپک - Agence de l'environnement et de la maîtrise de l'énergie - Fédération nationale des collectivités concédantes et régies - Réseau de transport d'électricité

انرژی تجدیدپذیر

رده:انرژی تجدیدپذیر.

Éolienne Cellule photovoltaïque Geyser en Islande

Problématiques liées à l'énergie

Décharge électrique sur une plaque de verre Émission de CO2 dans le monde Batterie Lithium-Ion

سازمان مردم‌نهاد

رده:سازمان‌های غیردولتی.

Membres de Greenpeace pendant la manifestation anti-EPR à Toulouse Michèle Rivasi

Comité de liaison énergies renouvelables - Syndicat des énergies renouvelables - CRIIRAD - Global Chance - صلح سبز - Les Amis de la Terre - Réseau Sortir du nucléaire - GERES - Association Technique Énergie Environnement - Wise-Paris - Droit à l'Energie SOS Futur - European Renewable Energy Council - Conseil Mondial de l’Énergie - GoodPlanet - Earth Policy Institute - آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر - باشگاه رم - Conseil Mondial des Énergies Renouvelables

ویرایش  پیگیری  

درگاه‌های وابسته

ویرایش  پیگیری  

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا