سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سبز
 
مختصات رنگ
پایه شانزده کد: 00A550
آرجی‌بی (r, g, b)
(00, 255, 0)
سیمایک (c, m, y, k)
(100, 0, 100, 0)
اچ‌اس‌وی (h, s, v)
(120°, 100%, 75%)


سَبز، رنگی است دارای گونه‌های بسیار زیاد که همگی در طول موج حدود ۵۲۰ تا ۵۷۰ نانومتر قرار دارند. سبز یکی از رنگ‌های اصلی افزوده به شمار می‌رود.مکمل این رنگ سرخابی است.

افرادی که دچار کوررنگی قرمز-سبز هستند، می‌توانند تفاوت این دو رنگ را تشخیص دهند؛ ولی آنها را به رنگی دیگر می‌بینند؛ برای نمونه سبز روشن را زرد و سبز تیره را قهوه‌ای می‌بینند.

بسیاری از مواد معدنی رنگ سبز دارند برای مثال می‌تواند به زمرد اشاره کرد که سبزی آن به دلیل وجود کروم آن است. جانورانی نظیر قورباغه‌ها، مارمولک‌ها و دیگر خزندگان و دوزیستان و انواعی مختلفی از ماهی‌ها، حشرات و پرندگان در طبیعت سبز رنگ هستند. اما بیشترین استفاده کنندگان از رنگ سبز در طبیعت گیاهان هستند که به علت وجود ماده کلروفیل که عامل ایجاد فرایند فتوسنتز در آنهاست سبز به نظر می‌رسند. در واقع بسیاری از حیوانات با استفاده از رنگ سبز خود را در بین گیاهان استتار می‌کنند.

MeyerLemon.jpg

از نظر فرهنگی رنگ سبز معانی گسترده و در برخی موارد متناقضی دارد. در برخی فرهنگ‌ها سبز نماد امید و پیشرفت است در حالی که در برخی دیگر نماد مرگ، بیماری و شیطان است. اما به طور کلی در بیشتر آنها سبز تداعی کننده طبیعت است. برای مثال در اسلام اعتقاد بر این است که بهشت مکانی سرسبز است و این یکی از دلایل استفاده گسترده از رنگ سبز در فرهنگ اسلامی است. سبز همچنین به خاطر رابطه‌اش با طبیعت به عنوان نماد اصلاح، حاصلخیزی و تجدید حیاط نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه گروه‌های سیاسی از رنگ سبز به عنوان نمادی از حفاظت محیط زیست و عدالت اجتماعی بهره می‌گیرند. رنگ سبز، از رنگ های استاندارد زبان نگارش صفحات وب، اچ.تی.ام.ال، است و می توان آن را با درج نام انگلیسی آن(green)، به کار برد. تاثیر روانی-ذهنی رنگ سبز: سبز رنگ درمان و آرامش است.کاهش استرس وآرام کردن ذهن و دور کردن نگرانی ها همراه با افزایش نیروی بدن از آثار روانی و ذهنی رنگ سبز می باشد.

جایگاه رنگ سبز در آیین‌های ایرانی[ویرایش]

رنگ سبز پس از رنگ سفيد در ميان همه‌ي رنگ ها از جايگاه ويژه‌اي در ميان زرتشتيان برخوردار است. به گونه‌اي كه در همه‌ي آيين‌هاي ديني اين رنگ به روش‌هاي گوناگون خود را می‌نمایاند. مانند استفاده از برگ سبز گیاه مورد در همه‌ي جشن ها و آيين‌هاي‌ آفرينگان خواني، استفاده از «دستمالِ‌ سبز» در آيين‌هاي نامزدي و گواه‌گيري (عقد) و همچنين به‌كاربردن نام و واژه‌ي سبز در گفت‌وگوها مانند «دستت سبز»، «دلت سبز»، «سرت سبز»،‌ و يا استفاده از نام سبز براي آيين‌هايي مانند «جاسبزباد» و نيز براي جاهايي مانند پير سبز یا چک چک [۱]


پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Green," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Green&oldid=184755717 (accessed January 17, 2008).

رنگ‌های وب سیاه نقره‌ای خاکستری سفید سرخ آلبالویی بنفش سرخابی سبز مغز پسته‌ای زیتونی زرد نارنجی آبی سرمه‌ای سبز دودی آبی دریایی