کلینوکلر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کلینوکلر
اطلاعات کلی
رده‌بندیسیلیکات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
(MgFe 2+Al)6 [(OH)8 - (AlSi)4 O10]
ویژگی‌ها
رنگسبز تیره - سبز آبی - سبز و سفید
رَخبسیار خوب
سختی موس۲–۲٫۵
جلاشیشه‌ای - صدفی - چرب
رنگ خاکهسفید
شفافیتشفاف
وزن مخصوص۲٫۵۵
ویژگی‌های ظاهریبلور - تجمع فلسی - دانه‌ای فراوان است و بیشتر در کانی تشکیل دهنده سنگها، خصوصاً شیستهای کلریت دار در ایتالیا، اطریش، روسیه و آمریکا
کنارزاییکلریت‌های دیگر- کلسیت- دیوپسید- اپیدوت- گرونا
توضیح بیشتردر اسید سولفوریک می‌جوشد و حل می‌شود.
دلیل‌نام‌گذاریورقه‌های کانی قابل انعطاف ولی غیرقابل ارتجاع می‌باشند - در اسید سولفوریک می‌جوشد و حل می‌شود. ازکلمات یونانی Klino به معنی خم کردن و Khloros به معنای سبز گرفته شده‌است.
خاستگاهدگرگونی

کلینوکلر (به انگلیسی: Clinochlore) با فرمول شیمیایی (MgFe 2+Al)6 [(OH)8 - (AlSi)4 O10] از مجموعه کانی هاست و ورقه‌های کانی قابل انعطاف ولی غیرقابل ارتجاع می‌باشند - در اسید سولفوریک می‌جوشد و حل می‌شود. ازکلمات یونانی Klino به معنی خم کردن و Khloros به معنای سبز گرفته شده‌است. در اسید سولفوریک می‌جوشد و حل می‌شود. برای اولین بار در ایتالیا (Val d'Ala) کشف شد و از نظر شکل بلور: ورقه‌ای - شش گوش، رنگ: سبز تیره - سبز آبی - سبز و سفید، شفافیت: شفاف، جلا: شیشه‌ای - صدفی - چرب، رخ: بسیار خوب، سیستم تبلور: مونوکلینیک و در رده‌بندی سیلیکات است و منشأ تشکیل آن دگرگونی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن کلریت‌های دیگر- کلسیت- دیوپسید- اپیدوت- گرونا است ، از نظر ژیزمان بلور - تجمع فلسی - دانه‌ای فراوان است و بیشتر در کانی تشکیل دهنده سنگها، خصوصاً شیستهای کلریت دار در ایتالیا، اطریش، روسیه و آمریکا یافت می‌شود.

اشیاء و ظروف زینتی از جنس کانی کلینوکلر و با نقش برجسته‌های قابل توجه و مبتکرانه متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد مربوط به تمدن جیرفت تاکنون کشف گردیده است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]