کرندوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کوراندوم)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کرندوم
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری در نوع سافیر، انکلوزیون‌های روتیل ستاره‌ای شکل مشاهده می‌شود. دارای لومینسانس گاهی زرد است. کانیهای شبیه آن آپاتیت، زیرکن، اسپینل و توپاز می‌باشد. احتمالاً ازهندی قدیمی Kauruntaka گرفته شده‌است.
نام دیگر Corindon
فرمول شیمیایی Al2O3
ترکیب شیمیایی در اسیدها نامحلول است - ذوب نمی‌شود. Al:52.91% O:۴۷٫۹٪ با انکلوزیون‌های Ti - Fe - Cr -V - Ni - Mn خاکستری - بنفش - آبی سبز - یا رنگ شدگی منطقه‌ای رنگ اثر خط:سفید
رده بندی اکسید
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه - بی پیرامیدال - رمبوئدر -
شکل ظاهری بلوری -آگرگات دانه ای- قلوه سنگی تقریباً کمیاب است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، سوئیس، روسیه، کانادا، آمریکا، استرالیا، افغانستان، تایلند، ژاپن و آفریقای جنوبی
رنگ بی‌رنگ - آبی (نوع سافیر) - قرمز (نوع روبیس) - صورتی، قهوه‌ای -
سختی موس ۹
وزن مخصوص ۳٫۹–۴٫۱
رخ عالی - مطابق با سطح
جلا شیشه‌ای - چرب - مات
شکستگی صدفی
شفافیت شفاف - نیمه شفاف
پاراژنز - مگنتیت- دیاسپور- اسپینل- توپاز و غیرهپگماتیتی - آبرفتهامنشوری - ماکلهشود. لانکا
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل دگرگونی مجاورتی و ناحیه‌ای -
محل پیدایش سری
کاربرد ابزار برش و صیقلی و حفاری و سنگ ظریف در تزئینات از آن استفاده می

کرندوم (به انگلیسی: Corundum)، یاقوت، یاکَند، شکل بلورین اکسید آلومینیوم (Al2O۳) بوده که معمولاً دارای ناخالصی‌هایی از آهن، تیتانیوم، وانادیوم و کروم می‌باشد. سختی آن ۹ در مقیاس موس می‌باشد.

از مجموعه کانی‌ها بوده و انواع شفاف و رنگین آن جزء سنگ‌های قیمتی می‌باشد. رنگ قرمز آن یاقوت سرخ و رنگ کبود آن یاقوت کبود نامیده می‌شود. همچنین رنگ‌های زرد، سبز، صورتی، آبی و نارنجی و حتی بی‌رنگ و شفاف نیز دارد.

در نوعی از کرندوم به دلیل وجود ناخالصی دی‌اکسید تیتانیوم (TiO2) یا روتیل، در حالت تراش خورده و صیقلی و زیر نور، ستاره‌ای شش پر مشاهده شده که به آن ستاره پران گویند.

نام کرندوم احتمالاً از هندی قدیمی Kauruntaka گرفته شده‌است. منشأ تشکیل آن دگرگونی مجاورتی و ناحیه‌ای است. امروزه در آزمایشگاه و صنعت به صورت مصنوعی ساخته شده و کاربردهای فراوانی دارد. این ماده در برابر محدوده نور از فرابنفش تا فروسرخ شفاف است.

کاربرد: به دلیل سختی زیاد در ابزار برش و صیقل، کاغذ سمباده، حفاری و تراش سنگ‌های ظریف کاربرد دارد. در مواردی که ابزار مقاوم به خش نیاز باشد، مانند قطعات اپتیکی، عدسی، منشور، شیشه‌های ضد خش (شیشه ساعت) در ماهواره‌ها، فضاپیما و قطعات لیزر از این ماده استفاده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]