پیروتیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پیروتیت
تصویری از پیروتیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری جریان الکتریسیته را عبور می‌دهد-درتوده‌های مغناطیسی C دار نیز یافت شده‌است. از واژة یونانی Purrotes به معنای رنگ متمایل به قرمز اقتباس شده‌است.
نام دیگر Pyrrhotite
فرمول شیمیایی الگو:Fe(1-x) s
ترکیب شیمیایی محلول در HCl , HNO3 Fe:۶۳٫۵۳٪ S:۳۶٫۴۷٪
رده بندی سولفور
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری قرصی شکل - بی پیرامید کامل -
شکل ظاهری بلوری - آگرگات‌های دانه‌ای - توده‌ای تا صفحه‌ای (ورقه‌ای) فراوان است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، یوگسلاوی، رومانی، کانادا و URSS
رنگ قهوه‌ای - زرد برنزی -قهوه ای
رنگ خاکه خاکستری-سیاه
سختی موس ۴٫۶-۴
رخ ناقص
جلا فلزی
شکستگی نامنظم
شفافیت کدر(اپاک)
خاصیت مغناطیسی پارامغناطیس
پاراژنز سختی، خاصیت مغناطیسی، واکنشهای شیمیائی و اشعة Xکالکوپیریت - بورنیت- کالکوپیریت- مارکازیت- پیریت و غیرههاکانالی
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ماگمایی - هیدروترمال - دگرگونی مجاورتی - متئوریت
محل پیدایش رومانی

پیروتیت (به انگلیسی: Pyrrhotite) با فرمول شیمیایی از مجموعه کانی هاست و جریان الکتریسیته را عبور می‌دهد-درتوده‌های مغناطیسی C دار نیز یافت شده‌است. از واژة یونانی Purrotes به معنای رنگ متمایل به قرمز اقتباس شده‌است. محلول در HCl , HNO3 Fe:۶۳٫۵۳٪ S:۳۶٫۴۷٪ برای اولین بار در رومانی کشف شد و از نظر شکل بلور: قرصی شکل - بی پیرامید کامل -، رنگ: قهوه‌ای - زرد برنزی -قهوه ای، شفافیت: کدر(اپاک)، شکستگی: نامنظم، جلا: فلزی، رخ: ناقص، سیستم تبلور: هگزاگونال و در رده‌بندی سولفور است همچنین خاصیت مغناطیسی پارامغناطیس و منشأ تشکیل آن ماگمایی - هیدروترمال - دگرگونی مجاورتی - متئوریت است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن سختی، خاصیت مغناطیسی، واکنشهای شیمیائی و اشعة Xکالکوپیریت - بورنیت- کالکوپیریت- مارکازیت- پیریت و غیرههاکانالی است ، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگات‌های دانه‌ای - توده‌ای تا صفحه‌ای (ورقه‌ای) فراوان است و بیشتر در آلمان شرقی و غربی، یوگسلاوی، رومانی، کانادا یافت می‌شود. همچنین مرکز تحقیقاتی اتمی واقع در شوروی نیز دارای منابع این عنصر است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]