اوتونیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اوتونیت
تصویری از اوتونیت
اطلاعات کلی
دلیل‌نام‌گذاری دارای لومینسانس زرد متمایل به سبز و رادیواکتیویته قوی- رنگ شعله را قرمز نارنجی می‌کند-کانی مشابه آن توربرنیت است. از نام شهر Autun در فرانسه گرفته شده‌است.
نام دیگر Autunite
فرمول شیمیایی Ca[UO2 - PO4]2. 8-12 H2O
ترکیب شیمیایی محلول در اسیدنیتریک CaO:۵٫۶۹٪ UO۳:۵۸٪ P2O۵:۱۴٫۳۹٪ H2O:۲۱٫۹۲٪
رده بندی فسفات
اطلاعات کانی شناسی
شکل بلوری پهن و کوتاه - ماکله
شکل ظاهری بلوری - آگرگاتهای فلسی و خاکی فراوان است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، پرتغال، فرانسه، انگلستان، آمریکا، استرالیا
رنگ زرد تا سبز روشن
رنگ خاکه زردروشن
سختی موس ۲-۲٫۵
رخ خوب
جلا صدفی - شیشه ای
شفافیت نیمه شفاف
پاراژنز توربرنیت- میکاهای اورانیوم دار
اطلاعات معدنی
منشأ تشکیل ثانوی
محل پیدایش فرانسه
کاربرد کانسار اورانیوم

اوتونیت (به انگلیسی: Autunite) با فرمول شیمیایی Ca[UO2 - PO4]2. 8-12 H2O از مجموعه کانی هاست و دارای لومینسانس زرد متمایل به سبز و رادیواکتیویته قوی- رنگ شعله را قرمز نارنجی می‌کند-کانی مشابه آن توربرنیت است. از نام شهر Autun در فرانسه گرفته شده‌است. محلول در اسیدنیتریک CaO:۵٫۶۹٪ UO۳:۵۸٪ P2O۵:۱۴٫۳۹٪ H2O:۲۱٫۹۲٪ برای اولین بار در فرانسه کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - ماکله، رنگ: زرد تا سبز روشن، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: صدفی - شیشه ای، رخ: خوب، سیستم تبلور: کوادراتیک و در رده‌بندی فسفات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن توربرنیت- میکاهای اورانیوم دار است کاربرد آن: کانسار اورانیوم، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگاتهای فلسی و خاکی فراوان است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، پرتغال، فرانسه، انگلستان، آمریکا، استرالیا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]