اوتونیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوتونیت
اطلاعات کلی
رده‌بندیفسفات
فرمول شیمیایی
(بخش تکراری)
Ca[UO2 - PO4]2. 8-12 H2O
ویژگی‌ها
رنگزرد تا سبز روشن
رَخخوب
سختی موس۲-۲٫۵
جلاصدفی - شیشه ای
رنگ خاکهزردروشن
شفافیتنیمه شفاف
ویژگی‌های ظاهریبلوری - آگرگاتهای فلسی و خاکی فراوان است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، پرتغال، فرانسه، انگلستان، آمریکا، استرالیا
کنارزاییتوربرنیت- میکاهای اورانیوم دار
توضیح بیشترمحلول در اسیدنیتریک CaO:۵٫۶۹٪ UO۳:۵۸٪ P2O۵:۱۴٫۳۹٪ H2O:۲۱٫۹۲٪
دلیل‌نام‌گذاریدارای لومینسانس زرد متمایل به سبز و رادیواکتیویته قوی- رنگ شعله را قرمز نارنجی می‌کند-کانی مشابه آن توربرنیت است. از نام شهر Autun در فرانسه گرفته شده‌است.
خاستگاهثانوی
کاربردکانسار اورانیوم

اوتونیت (به انگلیسی: Autunite) با فرمول شیمیایی Ca[UO2 - PO4]2. 8-12 H2O از مجموعه کانی هاست و دارای لومینسانس زرد متمایل به سبز و رادیواکتیویته قوی- رنگ شعله را قرمز نارنجی می‌کند-کانی مشابه آن توربرنیت است. از نام شهر Autun در فرانسه گرفته شده‌است. محلول در اسیدنیتریک CaO:۵٫۶۹٪ UO۳:۵۸٪ P2O۵:۱۴٫۳۹٪ H2O:۲۱٫۹۲٪ برای اولین بار در فرانسه کشف شد و از نظر شکل بلور: پهن و کوتاه - ماکله، رنگ: زرد تا سبز روشن، شفافیت: نیمه شفاف، جلا: صدفی - شیشه ای، رخ: خوب، سیستم تبلور: کوادراتیک و در رده‌بندی فسفات است و منشأ تشکیل آن ثانوی است.

همایند کانی‌شناسی (پارانژ) آن توربرنیت- میکاهای اورانیوم دار است کاربرد آن: کانسار اورانیوم، از نظر ژیزمان بلوری - آگرگاتهای فلسی و خاکی فراوان است و بیشتر در آلمان، چک اسلواکی، پرتغال، فرانسه، انگلستان، آمریکا، استرالیا یافت می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]