زبرجد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زبرجد هندی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زبرجد
زبرجد.
کلیات
فرمول (Mg, Fe)2SiO4
ویژگی‌ها
رنگ سبز روشن
ساختار راست‌لوزی
چگالی
3.2-4.3
رخ ضعیف
شکستگی صدفی
دوشکستی +0.036
ضریب شکست 1.52 - 1.53 تا 1.53 - 1.54
جلا شیشه‌ای

زِبَرجَد نوع شفاف و تراش‌خوردهٔ الیوین، از سیلیکات‌ها و به رنگ سبز زیتونی است و نوعی جواهر محسوب می‌شود که از عهد باستان اهالی خاورمیانه و خاور نزدیک آن را شناخته‌اند.

این سنگ جلای شیشه و روغنی دارد و در مقابل مواد اسیدی پایدار نیست و در برابر فشار و ضربه شدید ترک میخورد . بنابراین گاهی با فلز پوشانده می‌شود . انواع cat's eye  و star  پریدوت کمیاب هستند.

  • مهم‌ترین معدن زبرجد در جزیره آتشفشانی دریای سرخ  است. معدن دیگر مثل میانمار و استرالیا و برزیل و چین و کنیا و مکزیک و پاکستان و سرلانکا و آفریقای جنوبی ... .
  • زبرجد به وسیله جنگجویان جنگ‌های صلیبی در قرون وسطی به اروپای مرکزی برده شد و اغلب برای اهداف مذهبی و کلیسا بکار برده می شد و یکی از پر طرفدارترین سنگ‌ها در دوران باروک بوده‌است. این سنگ را هم تراش جواهری می‌دهند و هم کبوچن و دامله. بزرگترین زبرجد تراشیده جهان در حال حاضر در واشینگتن نگهداری می‌شود . با وزن 319 قیراط!. رنگ بطری مانند و زیتونی زبرجد ناشی از آهن موجود در این کانی است. رنگ ایده‌آل این کانی سبز چمنی است زبرجد شکست دوگانه قوی دارد و یکی از راه‌های تماییز بین این کانی و کانی‌هایی مانند زیرکن و تورمالین سبز است. در مورد شکستگی دوگانه باید خاطر نشان شد که اگر تصویری از زیر کانی دیده شود دو تصویره می‌شود.رنگ این کانی با حرارت کمرنگ تر می‌شود.
  • منابع : کتاب سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی جهان- والتر شومن
  • راهنمای مصور و جامع سنگ‌های قیمتی - کال هالی
  • محمد آریا

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Peridot," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Peridot&oldid=195102705